Исчезнати лица

Член од
12 мај 2014
Мислења
1.078
Поени од реакции
2.372
Како го кажа ова, божем МВР е некоја хуманитарна организација па ќе го жалат родителот.
Инаку за него има муабети дека е коцкар и екс џанки, меѓутоа и дека е од имотна фамилија и дека последните години бил ептен посветен на децата, од кој едното било доста болно. Што праел со палците у тие 3 секунди е најмалце релевантно.
Епа од тие 3 секунди се створи наратив дека таткото е забеган, наркоман, дека со палците потврдил дека е крив, дека испратил порака некому дека работата е завршена :pos: исто ко со тие 500 евра долг. Толку му треба на народот.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
829
Поени од реакции
899
Еве неколку денови читам по форумов и по портали за случувањата не само за случајот само со Вања, бидејќи станува збор за две убиства, за кој самиот на себе си велам анализирајќи кои се мотивите неможам да најдам нзс за мотивот за убиството на Вања, мозокот на обичен човек по дифолт не може да најде причина за такво убиство, па најлогично по мене што не мора да е вистина, но мое мислење е дека клучот е во првото убиство, кои сите ние по дифолт го игнорираме, затоа што станува збор за постар човек, а целиот врзивен момент на групата што е обвинета е тоа освен што се членови на една минорна партија, истите се од Велес како и убиениот и имале некакви врски со него.Како човек пробувам да ги филтрирам информацииите кои се сензационални полувистини и невистини и неуспевам, пред се заради конфузност на истите. Како правник можам да кажам со кој памет официјалните органи (МВР и Обвинителството) излагаат на таква прес конференција, која беше конфузна и со информации кои дел не требаа воопшто да се кажат. Знам дека Спасовски со втората прес конференција си ја започна кампањата за евентуален претседателски кандидат на државата или на СДСМ, но не можеш да пласираш изјави од обвинетите во јавност како факти од истрагата кои се контрадикторни и вон секоја логика и истите направија кашапопара во јавноста и оставија простор за манипулации и своеволни толкувања во народот, а секој што малку познава право знае дека обвинетите може во своја одбрана да лажат колку сакаат без да одговараат. По мене само до сега има утврдено една вистина до сега а тоа е дека првите 4 обвинети се вмешани во овие случаеви, а мотивите и останатите елементи се далеку од утврдени. И да не заборавам , овде секоја будала на јавната и политичката цена проба да поентира од овој случај, па и оној некој директор на затвор, да се прави фраер во друштвото ги ошилал обвинетите на нула, при тоа дава изјава дека затворениците за такви дела немале право на одбирање на фризура, само заборавил тие што ги опишал моментално не се затвореници и не се во затвор, туку се обвинети и притвореници, а не затвореници. На крај кај е Верушевски? човекот кој најдобро од јавните личности можеби го познава и чиј пулен беше Палевски.
Кога си правник, од другата страна ги гледаш работите, како политичар, е тоа е сосема друго. Не дај боже да станеш политичар, барем ако имаш малку достоинство.
Можеби и Верушевски го има лоцирано, во право си, бидејќи возачот се правел мангуп во погрешно време,и погрешно место.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.269
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
овој не личи на ни еден од осомничените, сите се со брада а и кешишев кој на сликите на фејсбук немаше брада, а овој од сликата нема брада, многу чудно
тој е од некоја друга партија
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.257
Поени од реакции
5.339
Кое лицемерие се овие Инфомакс , од такви највеќе страдаме со векови. Чичин мичин , не знам колку подкасти со него изминативе неколку години, па плачеа кога се дозна дека е осомничен и сега гледам све избришале со него.
Вилипче па уште цела емисија со ругање прави за него.
Абе еден нема , буквално еден што би го кренал народов од зомбификацијата.
Ни го расплакаа мамичето, ставај не вади со игриве нивни.

Само они ли пријателу? Цел народ ти е таков, главни одлики ни се лицемерие и користољубивост...да не редам други работи.
Седни сам некаде и наслушни некој муабет од соседна маса што се зборува...99% од времето? Муабети сведени од глупости, озборувања, рекла казала муабети, најголемите бедности.

Нема што да бараш дезомбификации, ние сами свесно влегуваме во гомна, едноставно кажано ние сме КУЛТУРОЛОШКИ утепани, а најдобар одраз за тоа е државата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
Само они ли пријателу? Цел народ ти е таков, главни одлики ни се лицемерие и користољубивост...да не редам други работи.
Седни сам некаде и наслушни некој муабет од соседна маса што се зборува...99% од времето? Муабети сведени од глупости, озборувања, рекла казала муабети, најголемите бедности.

Нема што да бараш дезомбификации, ние сами свесно влегуваме во гомна, едноставно кажано ние сме КУЛТУРОЛОШКИ утепани, а најдобар одраз за тоа е државата.
Атмосферата е ТАМАН за да насилно се смени Уставот а рајата со друго да се занимава...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.290
Поени од реакции
16.879
Каде има доказ дека зел 2000€ за превозот?
Никаде, членот ми напиша ако му дадел некој 2000 евра ќе го однесел, затоа го прашав дали нема да му падни сумливо ако некој му понуди 2000 евра за до Турција
 
Член од
7 декември 2023
Мислења
32
Поени од реакции
48
местото кај што е најдено телото на Вања сеуште го обезбедува полиција?
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
173
Поени од реакции
199
Живеевме у близина ама ај тоа што ти се објаснувам ама кој нормален човек на кој му е убиено детето онака гестикулира со рацете на камери?
Автоматски споено мислење:


Берберот можно е да ги знаел сите планови околу девојчево и веројатно бил против тоа па за да не ги откуца го средиле друго логично објаснување и да нема, некако дека до цитроенот им било или пак дека сакале да го местат е малку потешко
Ако го видиш видеото со звук ќе слушнеш дека некој викна по него, и во моментот кога го виде му дојде да го поздрави, ама пошто носи лисици така му излезе да ги крене палците
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.979
Поени од реакции
3.696
Никаде, членот ми напиша ако му дадел некој 2000 евра ќе го однесел, затоа го прашав дали нема да му падни сумливо ако некој му понуди 2000 евра за до Турција
Не гледам зошто е проблем тоа што го однел ако не знаел за убиствата, а со оглед на тајмингот изгледа и не знаел. Ако знаел тоа е друга прича.
И не е работата во пари. Еве и мене да ми се јави мој човек да го носам у Турција или било каде, ако сум слободен ке го однесам и сигурно нема да се запрашам дали има убиено некој па бега... и обратно, имам луѓе на кои можам да им се јавам и да ме одвезат до било каде без да се сомневаат во тоа што ке им кажам...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.290
Поени од реакции
16.879
Не гледам зошто е проблем тоа што го однел ако не знаел за убиствата, а со оглед на тајмингот изгледа и не знаел. Ако знаел тоа е друга прича.
И не е работата во пари. Еве и мене да ми се јави мој човек да го носам у Турција или било каде, ако сум слободен ке го однесам и сигурно нема да се запрашам дали има убиено некој па бега... и обратно, имам луѓе на кои можам да им се јавам и да ме одвезат до било каде без да се сомневаат во тоа што ке им кажам...
Добро де, сите истото го рековме.
Ќе покажи истрагата
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Не гледам зошто е проблем тоа што го однел ако не знаел за убиствата, а со оглед на тајмингот изгледа и не знаел. Ако знаел тоа е друга прича.
И не е работата во пари. Еве и мене да ми се јави мој човек да го носам у Турција или било каде, ако сум слободен ке го однесам и сигурно нема да се запрашам дали има убиено некој па бега... и обратно, имам луѓе на кои можам да им се јавам и да ме одвезат до било каде без да се сомневаат во тоа што ке им кажам...
Mene ne mi e jasno zosto gi izbricija vo glavite uste ne osudeni? Sto ako na krajot nekoj od niv ispadni nevin? Zarem ne vazi povekje ona covek e nevin se dodeka ne se dokazi sprotivnoto?
Dali e nekade toa so zakon, pravilnik odredeno ili e cisto samovolie na upravnikot na zatvorot, i ako e oti togas site osomniceni sto odat tamu ne gi bricat ?
Drugo isto sto me interesira e kako e dobieno priznanieto. Poprilicno zbumbareni mi izgledaja. Dali takvo priznanie e validno ?
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
817
Поени од реакции
1.296
Zarem ne vazi povekje ona covek e nevin se dodeka ne se dokazi sprotivnoto?
Vaze kako ne. Ama ti ako priznaes deka si vinoven? Kako togas klje dokazuvas sprotivno deka si nevin? Priznale se vo policija i kazele kade e teloto, sto se slucuvalo i sto kako bilo. E sega ostanuva uste so nas civilniot narod da spodelat site slucuvanje sto kako se pravilo za da ne praveme spekulacii i teorii...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.745
Поени од реакции
35.307
Кое лицемерие се овие Инфомакс , од такви највеќе страдаме со векови. Чичин мичин , не знам колку подкасти со него изминативе неколку години, па плачеа кога се дозна дека е осомничен и сега гледам све избришале со него.
Вилипче па уште цела емисија со ругање прави за него.
Абе еден нема , буквално еден што би го кренал народов од зомбификацијата.
Ни го расплакаа мамичето, ставај не вади со игриве нивни.
Изгледа не ги знаеш овие чим имаш поинакво очекување, исти кур се како овој уапсениот во Турција, откако знаат за себе штимаат приказни по нарачка за пари, врати се некоја година наназад да видиш кој беше најангажиран за извртување на срањата од таа влада.

Да бидам искрен, не знам зошто народот си губи време за да ги слуша (и општо со дебатни емисии и вакви срања,) и тие што се појавуваат таму ти се лопована која цел живот ја пљачка и искористува таа држава и тој народ. Барем не им го давајте задоволството да ве прават будали, не ги отворајте нивните емисии на Јутјуб, животот е прекраток за да се троши на вакви срања.

Еве неколку денови читам по форумов и по портали за случувањата не само за случајот само со Вања, бидејќи станува збор за две убиства, за кој самиот на себе си велам анализирајќи кои се мотивите неможам да најдам нзс за мотивот за убиството на Вања, мозокот на обичен човек по дифолт не може да најде причина за такво убиство, па најлогично по мене што не мора да е вистина, но мое мислење е дека клучот е во првото убиство, кои сите ние по дифолт го игнорираме, затоа што станува збор за постар човек, а целиот врзивен момент на групата што е обвинета е тоа освен што се членови на една минорна партија, истите се од Велес како и убиениот и имале некакви врски со него.Како човек пробувам да ги филтрирам информацииите кои се сензационални полувистини и невистини и неуспевам, пред се заради конфузност на истите. Како правник можам да кажам со кој памет официјалните органи (МВР и Обвинителството) излагаат на таква прес конференција, која беше конфузна и со информации кои дел не требаа воопшто да се кажат. Знам дека Спасовски со втората прес конференција си ја започна кампањата за евентуален претседателски кандидат на државата или на СДСМ, но не можеш да пласираш изјави од обвинетите во јавност како факти од истрагата кои се контрадикторни и вон секоја логика и истите направија кашапопара во јавноста и оставија простор за манипулации и своеволни толкувања во народот, а секој што малку познава право знае дека обвинетите може во своја одбрана да лажат колку сакаат без да одговараат. По мене само до сега има утврдено една вистина до сега а тоа е дека првите 4 обвинети се вмешани во овие случаеви, а мотивите и останатите елементи се далеку од утврдени. И да не заборавам , овде секоја будала на јавната и политичката цена проба да поентира од овој случај, па и оној некој директор на затвор, да се прави фраер во друштвото ги ошилал обвинетите на нула, при тоа дава изјава дека затворениците за такви дела немале право на одбирање на фризура, само заборавил тие што ги опишал моментално не се затвореници и не се во затвор, туку се обвинети и притвореници, а не затвореници. На крај кај е Верушевски? човекот кој најдобро од јавните личности можеби го познава и чиј пулен беше Палевски.
Оваа приказна што се продава досега не држи вода, или некој лаже за да спаси газ, или си нагаѓаат.

Втора работа, ако првото убиство беше само поради колата, ќе беше врз друг човек, и ќе се украдеше друг тип на возило. Со таа конзервата има поголема шанса да бидат запрени/отстранети од сообраќајот во Скопје (па и со таблици од друг град) отколку со некој понов модел, гарант ќе најдеа и нешто со затемнети стакла барем делумно. Нели, ако убиваш некој ладнокрвно и по потреба, не ти менува дали е Панче или рандом лик од улица, бараш да е некој модел кој го има низ сообраќајот за да не се двои твоето возило.

За Вања, ако е навистина киднапирање за пари, држи вода да биде убиена толку брзо само во следните ситуации:

ја угушиле по грешка па пукале во неа отпосле,

Им избегала, сите се геријатрија, во брза реакција извадил пиштол и ја испукал, сепак ако е ова, може да се докаже ако го најдат оружјето и местото каде е убиена, ќе се виде дали била во движење или станува збор за егзекуција,

Веќе барале пари од семејството, ги отерале упм, па ја испукале, но истото крие инфо од полицијата, а и јавноста (малку веројатно, но не би го исклучил).

Веќе им ги дал некој парите и е нарачка, битно било да изгледа како киднапирање, но во никој случај немаат намера да бараат откуп. Фактички само ја однеле до дупката каде требало да се скрие телото.

Ако не било за пари:

Имала видено нешто што не треба.

Имале некоја сериозна закачка со нејзините (огромен долг, им направиле нешто тие, политички интерес), ама за ваква работа полесно е да ја ликвидираат на лице место и со ладно оружје.

Некаква си политичка позадина, која не би ја исклучил поради прво осомничениот и неговата врска со Верушевски и тие кругови, ако е ова случајот ќе се влечи долго и ќе се заташка, или пак му имаат ветувано дека ќе ги избришат камерите но го заебале.

Станува збор за тотално швркнати кои имаат пробано обљуба или слично, ако ја манијачеле додека се вртеле низ зграда, па намерата била тотално друга, сепак не ми држи вода комбинацијата со возилото од првото убиство, ваквите најчесто работат сами и импулсивно.

Најмалку верувам дека испаничиле поради јавноста. Овие гледаме дека си продолжиле со животот како да не се случило ништо, и после првото, и после второто, што ме тера да верувам дека не им е првпат, и таквите не замараат за јавноста, особено па и после фактот дека веќе стигнале во Бразда и шансите да ги виде некој се минимални.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Vaze kako ne. Ama ti ako priznaes deka si vinoven? Kako togas klje dokazuvas sprotivno deka si nevin? Priznale se vo policija i kazele kade e teloto, sto se slucuvalo i sto kako bilo. E sega ostanuva uste so nas civilniot narod da spodelat site slucuvanje sto kako se pravilo za da ne praveme spekulacii i teorii...
Poentata mi ja promasuvas?
Priznale, ne priznale pak mora da odat na sud i da bidat osudeni za deloto. Se dottogas se osomniceni, a ne osudeni.
Okolu drugoto, ke pravite spekulacii i teorii bez razlika na se. Nisto posebno nema da se smeni okolu toa. Sekogas ke se najdi nekoj neverni Toma sto ke si misli deka pojma nemam sto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom