Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
2300w/70m2=32w по м2 загуба топлинска на куќата
Ajde sega pak da ja vklucime logikata.Ako nema logika nisto ne prajme.
Jas vo mojot prostor bez razlika kolkav e imam zagubi od 3,5kw toplina na t-10c nadvoresna ,so t-23c vnatresna.Znaci delta t e razlika od 33c.Znaci deka po bilo koj osnov i ako imam poreba od 87w po m/2 i imam 40m2,so potreba od tie 3,5kw na - 10c.
Znaci ti imas fakticki poizoliran prostor od mene,i pokrj sto mojot prostor e vo Bitola,kade temperaturite se vo prosek poladni od kaj tebe vo Skopje.
Jas se gream so Toshiba SUZUMI 16,a ti so Fujitisu 18 KMTA
...... E sega e ona najglavnoto,sto nekoj gi dupi kokoskite a ne e petel.
Kako toa jas za cela grjna sezona potrosiv 140eura, ili okolu 1800kw elektricna energija,a ti poveke od duplo od mene skoro 300 eura,ili orentaciono preku 3600kw eletricna prosecna energija.
Sepak matematikata vo npara se slozuva Toshiba SUZUMI 16 vs FUGITISU 18KMTA.
Jas premnocu ja cenam tvojata klima i smetam deka e dosta ekomnomicna i e vo rangot na Toshibata.
Nsto bas ne mi zvuci tolku logicno.
E esga ke reci nekoj deka ti se grees na 27c ili nesto drugo.Ama epak si Skopje i prosecnite sredni nadvoresni temperaturi se povisoki od Bitola,i tie 27 bi gi kompenziral tuka.
So ova sakam da ti kazam deka nesto mi mirisa i deka tvojot domasen esap,na pazar ne izleguva,(razlika na klima so drva).
Jas ne velam deka tvojte peresmetki ne se tocni,ama konecniot rezulat ne se slaga.
Praksata pokazuva deka so klima e duplo poevtino,a ne 10-15%.
Ako ne dokazi mi deka sum greska.
=Bitola vs Skopje
= 23C vs 27C vnatresna temperatura
=TOSHIBA vs FUGITISU
=3.5kw vs 2.3kw toplinski zagubi
=8.500 den(140eura) vs 18.000den(290 eura)
Posto si dobar matematicar najdi mi go natrapnikot,inace nkako ne mi legnuva rabotava.Srekno!
Разликата е во тие 27 степени кои јас ги држам и преку ден и ноќ,
И потоа преминува на фан 2 со 640м3 и 800 w и не ја спушта потрошувачката се додека не ја надмине зададената за 2 степени а тоа значи на 28.5-29 и тогаш преминува на 560 w потрошувачка а и самиот знаеш оти тешко се постигнува оваа температура и еве ја логиката
-800w x 24часа =19.2kw
19.2kw x 30.5dena=585kw
-585kw x 5.5денари =3200денари
Ако ја спуштам на 24степени побрзо ја надминува за 2степени
И преминува на 560w потрошувачка
-560w x 24часа=13.4kw
-13.4x30.5дена=408kw
-408kw x 5.5=2240денари
Инаку во голем простор може на 24степени но само доколку се мрзнеш оти кога климата сетирана на 24 во просторијата на пола висина а тоа е 140cm температурата е 22стечени а на подот е многу помала и едноставно е ладно се додека на средина од висината не добијам 25-26стечени што значи оти кај климата е 28.5 инаку ја сетирам на 26.5 а застанува на 24.5 а потоа со 800w работа ја крева на 26-26.5 со долга работа
Инаку кога работи на 560w дава 40степени на издув и при пониски ладни температури не може да грее голем простор кој од ѕид до ѕид и а 11метри
А во мал простор е сосема друга приказна оти таму и на 24степени ти е топло бидејќи топлината е порамномерно распределена а тоа се докажува на следниов начин преку лето кога кај мене е 24 на средина од собата тогаш ми е ок,но во зима кога греам не е ок оти има разлика во температурата во долните делови на просторот
Затоа велам оти едно е реалност а друго теорија и јас би имал сметка од 2200де но би се смрзнал
Автоматски споено мислење:

Само да додадам знаеш оти вакви високи температури тешко ги постигнува климата особено во големи простории како мојата затоа е поголема потрошувачката
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Дечки здраво. Штотуку треба да се вселам во нов трособен стан од 60 м2, заинтересиран сум да купам клима за греење.
Ваши искуства, совети за климатизер, мулти сплит можеби систем, дали би имал "пријатна" топлина итн.. Станот е јужен со добра изолација, и пошо треба да го опремувам купувам внатре и цената за климатизер ми е ограничена
Ви благодарам
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Разликата е во тие 27 степени кои јас ги држам и преку ден и ноќ,
И потоа преминува на фан 2 со 640м3 и 800 w и не ја спушта потрошувачката се додека не ја надмине зададената за 2 степени а тоа значи на 28.5-29 и тогаш преминува на 560 w потрошувачка а и самиот знаеш оти тешко се постигнува оваа температура и еве ја логиката
-800w x 24часа =19.2kw
19.2kw x 30.5dena=585kw
-585kw x 5.5денари =3200денари
Ако ја спуштам на 24степени побрзо ја надминува за 2степени
И преминува на 560w потрошувачка
-560w x 24часа=13.4kw
-13.4x30.5дена=408kw
-408kw x 5.5=2240денари
Инаку во голем простор може на 24степени но само доколку се мрзнеш оти кога климата сетирана на 24 во просторијата на пола висина а тоа е 140cm температурата е 22стечени а на подот е многу помала и едноставно е ладно се додека на средина од висината не добијам 25-26стечени што значи оти кај климата е 28.5 инаку ја сетирам на 26.5 а застанува на 24.5 а потоа со 800w работа ја крева на 26-26.5 со долга работа
Инаку кога работи на 560w дава 40степени на издув и при пониски ладни температури не може да грее голем простор кој од ѕид до ѕид и а 11метри
А во мал простор е сосема друга приказна оти таму и на 24степени ти е топло бидејќи топлината е порамномерно распределена а тоа се докажува на следниов начин преку лето кога кај мене е 24 на средина од собата тогаш ми е ок,но во зима кога греам не е ок оти има разлика во температурата во долните делови на просторот
Затоа велам оти едно е реалност а друго теорија и јас би имал сметка од 2200де но би се смрзнал
Автоматски споено мислење:

Само да додадам знаеш оти вакви високи температури тешко ги постигнува климата особено во големи простории како мојата затоа е поголема потрошувачката
Mi se bendisuva sto nekako se trudis da go najdis natrapnikot no uste ne sum doubeden,a znam deka si tehnicko lice i mozebi ke go pronajdis.
jas imam 100m3 ili 35w/m3 zagubi vo prostorot,a ti imas prema toa sto go kazubas 175m3 ili po 13w/m3,sto znaci imas potrba od 2,3kw topl.zagubi na prostor.
35w/13w= 2,7 pati podobra izolacija.
13w/m3 na meter kuben e skoro eksta izolacija,bliska do pasiven izoliran prostor.
Jas vo mojava prostorija sto ne e takva skoro pasivna izolacija nemam tolkava temperaturna razlika,a ne pak ti. Ako imas tolkava izolacija so 13w/m3 takba temperaturna razlika od 3do 4c cezi ne postoi,oti kolku e pdobra izolacijata tolku e pomala temperaturnata razlika od grejnoto telo do krajniot del.
Kak tebe e 3-4c a kaj mene ,na 8m nema od 0,5 do 1C selzi,temperaturna tazlika,a imam 2,7 pati poslaba izolacija od tebe,i skoro trosam duplo pomalce struja od tebe,bez razlika sto se grejs na 27c.
I kaj mene mozi na 1m od klimata e 28,ama vo krajniot kos e 22,5 vo dolniot del.S
Zatoa prema mene postojat bekolku varijanti.
1.gubitocite ti se pogolemi od 13w/M3
2.broiloto na satot ti registrira poveke stuja
3.Ili inverterot e so slaba efikasnos(na ova najmalce sumjam)
4.Ili pak si zgresil ,si potrosil pomalce el.energija.(luge sme mozi da zgresime):toe:
Ako ne e nesto od ova togas prodolzi da go baras natrapnikot.Srekno!
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Mi se bendisuva sto nekako se trudis da go najdis natrapnikot no uste ne sum doubeden,a znam deka si tehnicko lice i mozebi ke go pronajdis.
jas imam 100m3 ili 35w/m3 zagubi vo prostorot,a ti imas prema toa sto go kazubas 175m3 ili po 13w/m3,sto znaci imas potrba od 2,3kw topl.zagubi na prostor.
35w/13w= 2,7 pati podobra izolacija.
13w/m3 na meter kuben e skoro eksta izolacija,bliska do pasiven izoliran prostor.
Jas vo mojava prostorija sto ne e takva skoro pasivna izolacija nemam tolkava temperaturna razlika,a ne pak ti. Ako imas tolkava izolacija so 13w/m3 takba temperaturna razlika od 3do 4c cezi ne postoi,oti kolku e pdobra izolacijata tolku e pomala temperaturnata razlika od grejnoto telo do krajniot del.
Kak tebe e 3-4c a kaj mene ,na 8m nema od 0,5 do 1C selzi,temperaturna tazlika,a imam 2,7 pati poslaba izolacija od tebe,i skoro trosam duplo pomalce struja od tebe,bez razlika sto se grejs na 27c.
I kaj mene mozi na 1m od klimata e 28,ama vo krajniot kos e 22,5 vo dolniot del.S
Zatoa prema mene postojat bekolku varijanti.
1.gubitocite ti se pogolemi od 13w/M3
2.broiloto na satot ti registrira poveke stuja
3.Ili inverterot e so slaba efikasnos(na ova najmalce sumjam)
4.Ili pak si zgresil ,si potrosil pomalce el.energija.(luge sme mozi da zgresime):toe:
Ako ne e nesto od ova togas prodolzi da go baras natrapnikot.Srekno!
Влезната врата и еден прозорец не ми диктува најдобро имам проблем со нив + отворот за аспиратор од кујна ми е ф200 оти имам голем аспиратор така да кога е поладно се осеќа струење на рака кај сите овие три предмета
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Влезната врата и еден прозорец не ми диктува најдобро имам проблем со нив + отворот за аспиратор од кујна ми е ф200 оти имам голем аспиратор така да кога е поладно се осеќа струење на рака кај сите овие три предмета
Влезната врата и еден прозорец не ми диктува најдобро имам проблем со нив + отворот за аспиратор од кујна ми е ф200 оти имам голем аспиратор така да кога е поладно се осеќа струење на рака кај сите овие три предмета
Znazi ostanuvame na prvoto,gubitocite ti se pogolemi od 13w/m3.Pozdrav.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
2.177
Smeski zivi.... 13w/m3......so takvi zagubi. Lugevo se bez usul.
Sprema potrosenite 3600kw/h grejna sezona po nekoja si prosecna cena od 5 denari ili 18000 denari fkupno kako sto veli ,ima zagubi na prostorot nekade okolu 5kw na -10 ili okolu 70w /m2 prema mojata racunica.
Luge sme mozi da se pogresi. :toe:
Sepak covekot e entuzijast , go cenam, se trudi na forumov.
Odlicen e.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Sprema potrosenite 3600kw/h grejna sezona po nekoja si prosecna cena od 5 denari ili 18000 denari fkupno kako sto veli ,ima zagubi na prostorot nekade okolu 5kw na -10 ili okolu 70w /m2 prema mojata racunica.
Luge sme mozi da se pogresi. :toe:
Sepak covekot e entuzijast , go cenam, se trudi na forumov.
Odlicen e.
Sprema potrosenite 3600kw/h grejna sezona po nekoja si prosecna cena od 5 denari ili 18000 denari fkupno kako sto veli ,ima zagubi na prostorot nekade okolu 5kw na -10 ili okolu 70w /m2 prema mojata racunica.
Luge sme mozi da se pogresi. :toe:
Sepak covekot e entuzijast , go cenam, se trudi na forumov.
Odlicen e.
Шо си го губиш времето со вакви кои едвај чекаат некоја грешка и се палат ко шибица...
Тој прво и не прочитал ништо а само јаде бубрези..
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
233
Поени од реакции
360
Дечки едно прашање. Имам прилично нова GREE клима,стара околу 9 месеци.Користена е само еднаш на топла грејна сезона и ова лето првпат на ладна.Веќе месец и нешто кога ќе ја уклучам дува некој кисел неподнослив мирис.На монтеров му ѕвонев ми даде накоја киселина да испрскам,као наводно ќе се исчистела,ама не помогна.Сеа многу луѓе ме советуваат дека треба да се прави хемиско кога се преоѓа од топла на ладна сезона,ама мене тоа ми е нелогично,зашо на другата клима шо ја иаме веќе 3 години,не е направено никакво хемиско и нема засмрдено никогаш,Дали некој може да ми даде идеја во што е проблемот? Моја е претпоставка е дека можеби задржува вода,зашто скоро цело лето немам видено низ цревото да тече вода.Е сеа ако навистина задржува вода,логично е кога ќе се насобере негде да избие,обично протекува од внатрешна страна.Мене ни таму ми нема протечено.Затоа не ми е јасно,ако може некој да ми даде мислење,пред да направам хемиско.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Дечки едно прашање. Имам прилично нова GREE клима,стара околу 9 месеци.Користена е само еднаш на топла грејна сезона и ова лето првпат на ладна.Веќе месец и нешто кога ќе ја уклучам дува некој кисел неподнослив мирис.На монтеров му ѕвонев ми даде накоја киселина да испрскам,као наводно ќе се исчистела,ама не помогна.Сеа многу луѓе ме советуваат дека треба да се прави хемиско кога се преоѓа од топла на ладна сезона,ама мене тоа ми е нелогично,зашо на другата клима шо ја иаме веќе 3 години,не е направено никакво хемиско и нема засмрдено никогаш,Дали некој може да ми даде идеја во што е проблемот? Моја е претпоставка е дека можеби задржува вода,зашто скоро цело лето немам видено низ цревото да тече вода.Е сеа ако навистина задржува вода,логично е кога ќе се насобере негде да избие,обично протекува од внатрешна страна.Мене ни таму ми нема протечено.Затоа не ми е јасно,ако може некој да ми даде мислење,пред да направам хемиско.
Тешко вака од муабет.
Ти веќе имаш(знаеш) лек, а незнаеш дијагноза!?
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
233
Поени од реакции
360
Sto marka model jacina 3.5 kw ili 5.5 kw ti e drugata klima ?
3.5 kW само VIVAX марка е
Автоматски споено мислење:

Тешко вака од муабет.
Ти веќе имаш(знаеш) лек, а незнаеш дијагноза!?
Па не е баш тоа лек.Тоа го глеам као ќе ги фрлам 1600 денари колку да се куртулам сега,за после 6 мессеци пак да почне да мириса.Не е тоа решение,затоа прашувам дали имал некој сличен проблем што трајно го решил.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Шо си го губиш времето со вакви кои едвај чекаат некоја грешка и се палат ко шибица...
Тој прво и не прочитал ништо а само јаде бубрези..
Нема што да се чита после тезите за 13w/m3 или 32,5w/m2 што значи си греел со помалце од третина кубик дрва за тие 12ч. Што појше да читаме, јасно е дека спинуваш.
Автоматски споено мислење:

3.5 kW само VIVAX марка е
Автоматски споено мислење:


Па не е баш тоа лек.Тоа го глеам као ќе ги фрлам 1600 денари колку да се куртулам сега,за после 6 мессеци пак да почне да мириса.Не е тоа решение,затоа прашувам дали имал некој сличен проблем што трајно го решил.
Сеа заладува и кога ке ја пуштиш на греење нема да мириса. А за мирисање на ладење сите клими мирисаат(и Vivax) ако во ладење се гасат со неисушена внатрешна. На ИТ за Митсубиши кога се жалеа дека мириса тогаш советот беше да ги префрлат од ладење на вентилатор 15мин па после да ги угасат. И Дезинтал помага.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom