Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@zzoranpetrovic
Shminkeru beogradski :)
Hvalis se sa tvojim klimama na svim mogucim forumima Ex-Yu :)
Kako stalno napredujes i biras sve same dobre klime sad ti jos samo fali U-Crown u kolekciji pa da otkacis japance :)

Najtopliji vazduh daju samo vrhunski modeli, ti imas Fujitsu LT i Mitsubishi FH-35, obe imaju twin-rotary kompresore, vrhiunski modeli ili 2 klime za cirka 2000eu kod vas, kod nas to bi kostalo preko 2600eu.

Tvoja Manipulacija ovde je sto generallizujes sve Japanske modele i sto oces da prikazes da je bas svaki japanac pa i oni "jeftini" ulazni modeli kao FTBX-C ili Mitsu-HJ CUDO od tehnike i da mogu da greju jako kao ova 2 tvoja vrhunska modela.
A vidim i ti kupio FH35 posle Fujitsu....po tu tvoju logiku ni svaki japanac ne valja inace bi ti opet uzeo Fujitsu a ne Mitsubishi ;)
Vrhunska marka kao Mitsubishi sigurno je kvalitetnija od kineza i da ce duze trajati, al to "duze-trajanje" neverujem da iznosi 20 ili 30god, prosek klime je 7 i posle toga nastaju problemi, mozda izdrze i do 15god sa sitnim popravkama, alli ko ce da drzi klimu 15god kad ta tehnika toliko napreduje.
Kinez koji zna da napravi vrhunske modele kao U-Crown i Hansol sigurno zna da napravi i jeftiniji model sto dobro greje kao primer Lomo LCLH odlican model za 500eu. Za garanciju od 5god kod nas ili 10 u grckoj dovoljno ce trajati, posebno za cenu proizvoda.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
27 септември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Sovet:
mi treba sovet za izbor na inverter 3.5 KW
se raboti za prostor od 30 m2 individualna kukja prizemje , nad mene prostorot se zatopluva solidna izolacija so termopan prozori i fasada od 8 cm.
Citav niz forumov no sepak postoi dilema za koj model da se odlicam
DAIKIN - J3/GV velat deka e proizveden vo ceska
GREE modeli do 40000 so montaza ili pak nesto drugo
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
@zzoranpetrovic
Shminkeru beogradski :)

Kako stalno napredujes i biras sve same dobre klime sad ti jos samo fali U-Crown u kolekciji pa da otkacis japance :)

Tvoja Manipulacija ovde je sto generallizujes sve Japanske modele i sto oces da prikazes da je bas svaki japanac pa i oni "jeftini" ulazni modeli kao FTBX-C ili Mitsu-HJ CUDO od tehnike i da mogu da greju jako kao ova 2 tvoja vrhunska modela.
Moze, ocekujem onaj tvoj najavljeni poziv.Fali mi jos jedna.
Gresis oko tog famoznog twin rotary kompresora jer mnogi modeli Nordic i Artic nemaju twin kompresore a dobro greju.Svaka klima Fujitsu , Mitsubishi daju najtopliji vazduh dok greju.Tako su podeseni i to je filozofija proizvodjaca.

Ja ovo nisam napisao

"Tvoja Manipulacija ovde je sto generallizujes sve Japanske modele i sto oces da prikazes da je bas svaki japanac pa i oni "jeftini" ulazni modeli kao FTBX-C ili Mitsu-HJ CUDO od tehnike" -- ovo ti @Strelec izvrces moje reci.

Ja sam birao i kupio rxb - 35 c, a nisam kupio "LOMO" Gree .
Pogledaj kako to izgleda kod Daikin- a u Srbiji
http://www.daikin.rs/support-and-manuals/product-information/index.jsp?searchterm=RXB-C&searchcategory=product-information
http://www.daikin.rs/
Sve po standardima i normama civilizovane komercijale.
Tebi odgovara da plasiras pricu o trajanju klima uredjaja kako bi svoju manipulaciju olaksao.Za tvoju informaciju obicno problemi pocinju sa elektronikom a kada se pokvari inverterski sklop mozes da bacis klimu.
Drugo -- uvek kazem da Gree klime nisu lose za taj novac -- ali kada tebe cujem kako seres i mlatis gluposti , pomislim dali je ovaj narod normalan pa trpi ovu budalu .
Kada pocnes -- Gree = Daikin , pa onda Gree iz Norveske , pa Gree..............cudo tehnike,,, pomislim boze kakva je ovo budala i zamlata.Cak si poceo i da mi pretis i psujes , a to samo pokazuje tvoj kvalitet kao coveka.
Ja imam tri razlicita Japanska proizvodjaca jer ja mislim da tako treba.Za veci prostor Fujitsu , Mitsubishi ( Panasonic ) a za manji prostor Daikin,Toshiba.
A mozda i Gree posle tvog obecanog poziva..hahahahaa




.[DOUBLEPOST=1474977272][/DOUBLEPOST]Ima Gree i kod nas
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter.html?manufacturer=36
Ima i Daikin - a
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter.html?manufacturer=32&vrsta_unutrasnje_jedinice=53

Mozes da pogledas odnos cena 1 Euro - 123 dinara.[DOUBLEPOST=1474977372][/DOUBLEPOST]Gree model 12 Cozy kosta 400 Eura[DOUBLEPOST=1474978016][/DOUBLEPOST]
Sovet:
mi treba sovet za izbor na inverter 3.5 KW
se raboti za prostor od 30 m2 individualna kukja prizemje , nad mene prostorot se zatopluva solidna izolacija so termopan prozori i fasada od 8 cm.
Citav niz forumov no sepak postoi dilema za koj model da se odlicam
DAIKIN - J3/GV velat deka e proizveden vo ceska
GREE modeli do 40000 so montaza ili pak nesto drugo
Mozes da razmisljas i o Panasonic klimi.Vidim da je ovde neka akcija ali ti verovatno imas bolje mogucnosti za pretragu i drugih modela Panasonica.

http://setec.mk/PANASONIC-CS-UE12RKE68061
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ajde kaj otide diskusijava: po onaa starata "SVAKI CIGO SVOG KONJA HVALI".
Za sreca vo svetot na ponudata i potrazuvackata vazi najednostavnoto mozno pravilo koi eve vece 3-4 pati go povtoruvam: KOLKU PARI TOLKU MUZIKA. Za volja na vistinata kaj nas vo Makedonija malce mutiralo prvilovo vo "MNOGU POVECE PARI ZA MALKU POVECE MUZIKA", najverojatno poradi maliot pazar i nezastiteniot kupec od strana na drzavata, pa uvoznicite kolo vodat i sto sakaat pravat duri i so garanciite pa mozat da vi napisat 1+4 GODINI ili 1+1+1 GODINA i ako zakonot za zastita na potrosuvacite veli deka sekoja stoka sto e kupena i imate validna fiskalna smetka MORA da ima 2 GODINI BEZUSLOVNA GARANCIJA. Poradi toa Makedonija ne e validen BAROMETAR za procenka kade se naodjaat cenite prema ona sto se nudi.
Sto sakam da kazam? Na eden pazar vo bilo koja EU drzava, eve na primer vo Bugarija, koja ima dovolno golem pazar i zastita so pozitivnite zakoni na EU za potrosuvacot bukvalno VLADEE gorniot zakon, kolku placas toa i dobivas. Znaci glupi se diskusiite deka postoi firma nalik na GREE koja za divno cudo za eftini pari pravi klimi so vrven kvalitet. Toa ednostavno ne e mozno, bidejci na pazarite vo svetot ako stavis poeftini delovi MORA DA SI POEFTIN vo sklad so kvalitetot, ako matis brzo ce te snema od kartata na ponuda , a ako stavis poskapi i pokvalitetni delovi i cenata ce bide soodvetno povisoka......Znaci se e MERENO.
Od druga strana vo osnova e pogresno proizvoditelot da prizveduva se sam se za svojot proizvod, vo slucajov da ja proizveduva elektronikata i kompresorite, da pravi samiot cevkite .......toa bese samo "pronajdok" na socijalistickata dogovorna ekonomija,so svoite KOMBINATI, primer TETEKS od Tetovo, da imase vreme ce cuvase i ovci za prizvodstvo na volna za svoite "nadaleku" cuveni cebinja. Seto toa se rasprsna kako meur od sapunica.
Znaci edinstveno ispravno e da koristis delovi od tesno specijalizirani proizveduvaci, vo slucajov na klimive normalno e deka EEV sam nema da pravis ili invertorski sklop, ventilator ili nedaj boze kompresor. Ako sepak go pravis toa, togas treba da bides siguren deka ce proizveduvas ( i prodavas ) vo tolkava kolicina i tolku kvalitetno da ostanes na pazarot dovolno dolgo za da ja vratis investicijata, vlozis vo ponatamosen razvoj i pri toa ako dade gospod i da ti ostane nesto nastrana kako profit. E toa e uzasni tesko duri i nemozno, pa zatoa postojat tesno specijalizirani proizveduvaci..... Ako e taka, a taka e, togas se e MERENO niz cenata na kostanje vo prodavnica. Prema toa gledajte gi cenite po drzavite vo EU, na primer Bugarija, Grcija, Germanija i se ce vi stane jasno koj kade se naodja pa mnogu lesno ce si go napravite svojot izbor i ce si odgovorite na prasanjeto : KOJA KLIMA? Vi ostanuva svojot izbor da go sporedite so nasiov pazar dobivajci realna slika koj e i sto e i koj i sto nudi za vasite tesko zaraboteni pari.
Poadajate prvo od vasite potrebi vo zavisnost normalno od vasite finansiski moznosti:
-dogrevanje i ladenje, ce zemam entry level, pa i ne mora da e inverter (makar sto e popriaten pri ladenje), moze i kinez sekako
-greenje i ladenje, no greenje ne povece od -10, ako e poladno imam drug izvor za nedaj boze, odime edno skalilo pogore, znaci treba nesto poozbilno, samata cena ce vi kaze sto e toa, sekako deka ima kinezi i tuka
-kako edinstven izbor za greenje i ladenje, cenata odi se ponagore, a mozniot izbor se dvizi kon japonski proizvoditeli, ima i kinezi no se pomalku
Kon vasiot izbor mozebi kako najbiten faktor za konecen izbor e sepak SERVISNATA MREZA, koja treba da e stabilna vo periodot na eksploatacija, a ne da ja snema za edna godina, bidejci vie kupuvate ured koj ce treba da ve sluzi narednite 7-10 godini.
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Zato onko imate mogucnosti kupite Japanskog proizvodjaca i dobro morate da dimenzionisete uredjaj..


Nikoj ne gi spomenuva HITACHI kako japonski breng. A imaat mn dobri karakteristiki/
 
Член од
3 октомври 2014
Мислења
29
Поени од реакции
15
Da i Hitachi je prosirio ponudu na split sisteme.Primetio sam da u Hrvatskoj ima dobru cenu.
http://www.klime-hitachi.com/o-nama.php
U Srbiji je jos uvek slaba ponuda.Dali ima uvoznika za Makedoniju ?
ima
http://www.tehnoklima.com.mk/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=25&Itemid=203[DOUBLEPOST=1475008067][/DOUBLEPOST]Мислење за
VIVAX COOL ACP-12CH35AEHI[DOUBLEPOST=1475008124][/DOUBLEPOST]Има ли некој искуство со оваа клима? Или инфо освен фабричката спецификација?
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
ima
http://www.tehnoklima.com.mk/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=25&Itemid=203[DOUBLEPOST=1475008067][/DOUBLEPOST]Мислење за
VIVAX COOL ACP-12CH35AEHI[DOUBLEPOST=1475008124][/DOUBLEPOST]Има ли некој искуство со оваа клима? Или инфо освен фабричката спецификација?
VIVAX COOL ACP-12CH35AEHI е лански модел, зар се нуди некаде во продажба?
Знам дека беше поскап од AEVI моделот од оваа година па незнам колку се исплати цена/перформанси споредбата.[DOUBLEPOST=1475013451][/DOUBLEPOST]@zzoranpetrovic Пријателе, вака те пратам неколку постови и заклучокот ми е дека препораките ти се базирани на тоа дека Јапонските клими какви и да се се најдобри. Што би се рекло од кал да е ама Јапонско да е :) .
Мислам стварно еве сега вртам неколку страни наназад ама многу расистичко/националистички ми изгледаат препораките, демек штом е од Кинез неможе да биде врвен квалитет а штом е од ЈАПОНЕЦ гарант е ВРВ и неможе да се споредува со било кој Кинески производ, демек нема паметен Кинез, и демек неможе Кинезот да направи квалитетен производ ?!

Сите споредби ти се базирани на брендови и тоа Кина VS Јапан. Јас пак ќе кажам многу подобра е споредба на конкретни два модели еден со друг за да се добие најдоброто за парите. Пример ако буџетот на @Neokhor е ~ 40 000 ден да му се дади предлог за најдобар избор за сумата па да прави споредба на перформанси. Или обратно, да се одредат потребните перформанси па да се дадат предлог модели ( со исти или блиски карактеристики ) и со цени па да одбери спрема буџетот. Што е битно дали фирмата е Јапонска или Кинеска, па 90% од електрониката ја прават во Кина и сите викаат дека ако е во Кина произведено дека сепак е по висок стандард, а кој бил во фабриката да виде па да каже и увери по каков стандард ги прават.

Натпреварот и докажувањата се базирани на погрешна територија, на крајниот корисник на крајот не треба да му е битно која марка ја пишува, треба да добие најдобар уред за своите пари, да го служи долго и економично.

П.С. Не правдам ниту напаѓам никого, само сумирам дискусија од последниве 10 станици муабет.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
VIVAX COOL ACP-12CH35AEHI е лански модел, зар се нуди некаде во продажба?
Ne ste vo tek so nastanite natemava, AEHI go ima pod tezga (polovno verovatno)...ovde moze da procitate za toa....600eu za mideava, softverski zagreva:)...garancija na upit :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
ima
http://www.tehnoklima.com.mk/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=25&Itemid=203[DOUBLEPOST=1475008067][/DOUBLEPOST]Мислење за
VIVAX COOL ACP-12CH35AEHI[DOUBLEPOST=1475008124][/DOUBLEPOST]Има ли некој искуство со оваа клима? Или инфо освен фабричката спецификација?
Mene majstorot sto mi ja montirase klimata Hansolot i ja demontirase drugata Vivax Aeci, mi rece deka lanskiot model AEHI na Vivax( za toj sto prasuvas) voopsto ne se pogodil i ne bil dobar..ako bil deklariran do - 20,bil skoro ist kako AECI to...za nego ti kazav mislenje...E sega ovoj mojot majstor gi prodava Vivaksite i ima zarabotka na niv i veli deka toj model ne cini...Za razlika od na @macci monterot koj mu kazal deka AEHI to imalo podobar softver od Hansolot i zatoa podobro greelo :)) E sega ti prijatele odluci se na kogo ke mu veruvas...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Ne ste vo tek so nastanite natemava, AEHI go ima pod tezga (polovno verovatno)...ovde moze da procitate za toa....600eu za mideava, softverski zagreva:)...garancija na upit :)
Офлеле ... види ако купил 10 парчиња лани а продадил само 3 парчиња што ке им прави на 7те ?! мора да ги фали, нема каде па почнува да измислува софтвери и слично. Мене ме интересира КАКО го измерил софтверот дали е подобар ?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Офлеле ... види ако купил 10 парчиња лани а продадил само 3 парчиња што ке им прави на 7те ?! мора да ги фали, нема каде па почнува да измислува софтвери и слично. Мене ме интересира КАКО го измерил софтверот дали е подобар ?
Pa vie kako izmerivte deka gree>ili = na toshiba?
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
@klimi.mk Muabetot ti e na mesto no procitaj nanazad uste sto strani nanazad i ke ti stane jasno.
Nisto od kina ne cini samo gree, do dusa i vivax no postarite modeli pred da izleze gree na nasiov pazar.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom