Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
"Во твојот пост има неколку неточни ставови како на пример за електромагнетниот вентил кој наводно вбризгувал фреон"! Ne razbiram sto sakas da kazes.
Tvojot hipoteticki primer se sveduva na istoto od prethodniot post, taka da iz supljeg u prazno nema da verglam ponatamu.......
Sega se uveriv deka zasluzuvas da ostanes tamu i kaj i sto si i prodolzi si da zivees kako sto si razmisluvas. CIAO, tuka se razdeluvame.
 

Attachments

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
"Во твојот пост има неколку неточни ставови како на пример за електромагнетниот вентил кој наводно вбризгувал фреон"! Ne razbiram sto sakas da kazes.
Tvojot hipoteticki primer se sveduva na istoto od prethodniot post, taka da iz supljeg u prazno nema da verglam ponatamu.......
Sega se uveriv deka zasluzuvas da ostanes tamu i kaj i sto si i prodolzi si da zivees kako sto si razmisluvas. CIAO, tuka se razdeluvame.
Што збориш, каков електромагнетен вентил ?
Како електромагнетен вентил може да вбризга фреон?
Кај си слушнал вентил кој вбризгува?
И лесно е да ме навредуваш без аргументи
Tвојот пост е преполн со разни информации, кој не се битни за муабетов кои голем дел не се точни
Искрено мислев дека ти добро познаваш електротехника а слабо термодинамика.
Но го прифаќам твоето мислење: „
taka da iz supljeg u prazno nema da verglam ponatamu.......
Sega se uveriv deka zasluzuvas da ostanes tamu i kaj i sto si i prodolzi si da zivees kako sto si razmisluvas. CIAO, tuka se razdeluvame. “[DOUBLEPOST=1472942154][/DOUBLEPOST]
@tzlatko јас мислам дека секоја наредна реплика со @Смрт за зони и пајак воз. е непотребна, видовме сите кој може да разбере колку знаење има човекот
А што си видел?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
А што си видел?
знаеш дека имам и јас обична клима и поминав со неа веке 3 зими. Се гордеам и јас со неа ама до кај нулата, лани кога фати -4 измерив околу 1.5 COP, замисли да стегне под -10 со каква ефикасност ќе работи. А ти велиш дека со твоите си се греел и на -20с, можеби ако имаш некои јапонски клими, мојата е најобична НЕО клима која е од непознат производител, и со неа можеш слободно да се грееш и да бидеш згреан до надворешна Т од 0с. иако на неа пишува дека работи до -7. Имам и самсунг обична на R22 сето ова напишано важи и за неа, до нулата грее перфектно, дури подобро и од неото кој е со R410
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Нешто слабо коментари за понудата на грее, не ја бива климата или?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
знаеш дека имам и јас обична клима и поминав со неа веке 3 зими. Се гордеам и јас со неа ама до кај нулата, лани кога фати -4 измерив околу 1.5 COP, замисли да стегне под -10 со каква ефикасност ќе работи. А ти велиш дека со твоите си се греел и на -20с, можеби ако имаш некои јапонски клими, мојата е најобична НЕО клима која е од непознат производител, и со неа можеш слободно да се грееш и да бидеш згреан до надворешна Т од 0с. иако на неа пишува дека работи до -7. Имам и самсунг обична на R22 сето ова напишано важи и за неа, до нулата грее перфектно, дури подобро и од неото кој е со R410
Кај мене моите клими греат без проблем, а се проиведен во ПРЦ
Но погледј нешто друго
Еден мој комшија ми се жалеше имал обична клима и не ја вклучувал кога температуртата е минус. И го прашав зошто не ја вклучуваш - му рекле дека не чини да ја пушта на минус.
И кој ти рекол - продавачот.
Му реков ајде пуштија
И кога ја пушти, дотрча и вели - грее. Е па грее
Така и ти терај и ич да не се секираш.
Инаку за земја на потекло да не се секираш. Сите клими и скапи и ефтини се произведени во ПРЦ
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@macci da se nadevame deka e bakar tvojata, ama dur ne go otvoris predniot kapak moze da bide i vakva srebrena na kraevite, ova e isto LG klima, po kraevite se poznava a toa pozadi ti kazav mnogu sveti nekako za bakar

Vakvi treba da se kraevite
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
за понудата на грее ломо еко,јас би одел со некоја друга варјанта без ЕКО ознака.
нека појасни некој што значи ЕКО?
неможе обично ломо да е 30000 ден а ЕКО ломо 20000 ден.

јас како потрошувач ЕКО поимот го толкувам..би требало да е подобро,поново,помалку да троши и слично.
самото ЕКО маркетиншки делува убаво на око/уво но мислам дека има нешто друго,нешто скриено.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
за понудата на грее ломо еко,јас би одел со некоја друга варјанта без ЕКО ознака.
нека појасни некој што значи ЕКО?
неможе обично ломо да е 30000 ден а ЕКО ломо 20000 ден.

јас како потрошувач ЕКО поимот го толкувам..би требало да е подобро,поново,помалку да троши и слично.
самото ЕКО маркетиншки делува убаво на око/уво но мислам дека има нешто друго,нешто скриено.
Obicnot Lomo ne e obicen tuku LCLH model so greaci i EEV ventil,i drzi poveke kapacitet pod nula. ( 70% na -15) i e do -20stepeni

E Sega economic lomoto za 20 karti ti e so kapilara i grafik 53% na -15 I e nekoja vrsta slicno kako vivaks -mideja, AUX, Haier( koga ke gi sporedis site tie se economic samo sto ne stoi imeto) I slicno sto se prodavaat po 25-30 karti samo sto so lomoto economic ke pominis mnogu poevtino.,I pokvalitetno i so poveke garancija od 5 god.
Ima od GreeInfo spodeleno proveri test report grafici i slicno.
Lomoto economic 12 kata ima ist kompresor po zafatnina 10.2 cm3 kako i lg sto go kupi.
Za 20 KARTI LOMOTO ECONOMIC E SUPER KLIMA ZA SUPER CENA
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
за понудата на грее ломо еко,јас би одел со некоја друга варјанта без ЕКО ознака.
нека појасни некој што значи ЕКО?
неможе обично ломо да е 30000 ден а ЕКО ломо 20000 ден.

јас како потрошувач ЕКО поимот го толкувам..би требало да е подобро,поново,помалку да троши и слично.
самото ЕКО маркетиншки делува убаво на око/уво но мислам дека има нешто друго,нешто скриено.
Screenshot - 05.09.jpg

еве ова заокруженото е тоа ЕКО што те интересира толку, значи ако е точен тестот и ова е остварливо со секојдневното користење, оваа клима може да работи со 80w минимум. Е сега како изгледа тоа ептен слабо дување на топлина размисли ти, за мене тоа е исто како да седиш на промаја во мај- јуни месец некаде
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Obicnot Lomo ne e obicen tuku LCLH model so greaci i EEV ventil,i drzi poveke kapacitet pod nula. ( 70% na -15) i e do -20stepeni

E Sega economic lomoto za 20 karti ti e so kapilara i grafik 53% na -15 I e nekoja vrsta slicno kako vivaks -mideja, AUX, Haier( koga ke gi sporedis site tie se economic samo sto ne stoi imeto) I slicno sto se prodavaat po 25-30 karti samo sto so lomoto economic ke pominis mnogu poevtino.,I pokvalitetno i so poveke garancija od 5 god.
Ima od GreeInfo spodeleno proveri test report grafici i slicno.
Lomoto economic 12 kata ima ist kompresor po zafatnina 10.2 cm3 kako i lg sto go kupi.
Za 20 KARTI LOMOTO ECONOMIC E SUPER KLIMA ZA SUPER CENA
Што знам, за мене капиларата е deal-breaker.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom