Дежурна Ординација! #2

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
А што лекови земаше?
Рефлукс имаш ли? Те пече ли нагоре накај хранопроводот, киселини имаш ли...???
Млеко не пиј сега, поготово не варено...
Да плус и Ранитадин. Нагоре не и немам киселини.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Да плус и Ранитадин. Нагоре не и немам киселини.
Пробај со полесна храна, двопек на пример, варен компир, чај од нане...
Добар антацид е Рупурут, го даваат и на ленти...(јас пред неколку дена пиев, имав сличен проблем)
Може и од стрес нешто да ти е...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
у секој случај утре полесна храна и многу вода
ориз, банани, супи
 
Т

Триптико

Гостин
Не голтајте сѐ и сешто, партал ќе го направите желудникот. "Играјте" со храната. Видете што, како ви делува. Или тоа јас што викам, што ти бара организмот, тоа дај му.
 
Член од
16 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво . Може не треба да прашам тука , ама од оправдани причини не можам да барам ..
Треба да направам МР на синуси , па сеа каде има најнов апарат и каков е?? (под фонд)
Знам дека има у скопје , битола , штип и тетово..
у скопје може да се најде термин порано , у битола има , но се чека едно 2 месеца..
ми одговара да тркнам до ск , иако битола ми е блиску.....
приватно во систина е скапо 300Eur.
поз.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Треба да направам МР на синуси
Аха, а кој ти кажа да направиш ова?
Единствен кој би требало да ти каже е матичен лекар.
Доколку матичен лекар ти кажал, треба да знае каде би можел ти да се магнеторезонанцираш (copyright овде).
Ако сам си одредил тоа, батали.
Во секој случај, ако некој нон доктор ти кажал, требал да биде спремен и да ти каже каде, онака колку да знаеш, не дека треба да одиш.

Не придонесов многу со постов али е тоа е тоа.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Здраво . Може не треба да прашам тука , ама од оправдани причини не можам да барам ..
Треба да направам МР на синуси , па сеа каде има најнов апарат и каков е?? (под фонд)
Знам дека има у скопје , битола , штип и тетово..
у скопје може да се најде термин порано , у битола има , но се чека едно 2 месеца..
ми одговара да тркнам до ск , иако битола ми е блиску.....
приватно во систина е скапо 300Eur.
поз.
Барање за МР на синуси може само специјалист..вероватно во твојот случај ОРЛ специјалистот побарал таков преглед. Закажи си по редовен пат, па и да почекаш 2 месеци, сигурна сум дека не е ништо ургентно. Незнам во кој град живееш ама мислам дека веке во сите градови го има тој апарат а цената е околу 400 ден.(партиципација).
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Нешто за нисок крвен притисок 110 со 85, и кога има голем притисок трпнат ми рацете и нозете, неможам да ги контролирам, како пиан човек
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Нешто за нисок крвен притисок 110 со 85, и кога има голем притисок трпнат ми рацете и нозете, неможам да ги контролирам, како пиан човек
Ти имаш нормален притисок, воопшто не е низок.
 
Член од
16 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Аха, а кој ти кажа да направиш ова?
Единствен кој би требало да ти каже е матичен лекар.
Доколку матичен лекар ти кажал, треба да знае каде би можел ти да се магнеторезонанцираш (copyright овде).
Ако сам си одредил тоа, батали.
Во секој случај, ако некој нон доктор ти кажал, требал да биде спремен и да ти каже каде, онака колку да знаеш, не дека треба да одиш.

Не придонесов многу со постов али е тоа е тоа.
*Единствен кој би требало да ти каже е матичен лекар*
ORL specijalist zakazuva termini.
*Во секој случај, ако некој нон доктор ти кажал, требал да биде спремен и да ти каже каде, онака колку да знаеш, не дека треба да одиш.*
aj kako da go protolkuvam ova..
znaci ako e do mene voopsto ne bi pravel ... znaci imam problem so nosot , verovatno i sinusite stradaat..makata ke te natera.
i ne mene da mi teknalo , ami imam poseteno ORL specijalist.[DOUBLEPOST=1472931830][/DOUBLEPOST]
Барање за МР на синуси може само специјалист..вероватно во твојот случај ОРЛ специјалистот побарал таков преглед. Закажи си по редовен пат, па и да почекаш 2 месеци, сигурна сум дека не е ништо ургентно. Незнам во кој град живееш ама мислам дека веке во сите градови го има тој апарат а цената е околу 400 ден.(партиципација).
rabotava e vakva ... kaj privaten ORL specijalist sum bil (zboruvam za vrvni doktori vo SK , barem taka gi smetaat ..) i mi kaza deka treba da se napravi KT ... no jas odbivav... neli stetna e .. , posle mu predloziv dali e mozno da vidi so neaa nesto (MR) , mi kaza deka moze .. neli e privaten , pa ne moze toj da zakazuva termini. privatna e skapa (zboruvam za vo sistina) , e sega gleam ima i drugi vo skopje 7500 se nekade .., no mozebi aparatot e isti kako onie vo drzavnite bolnici.... gledano spored cenata ..(e sea zs da plakam 7500 koga moze so 700 den da pominam) , Ne znam zosto e tolku skapo vo sistina .. nesporedliva suma od
18 000 prema 7500..
Bev kaj orl doktor vo bolnica od drzavata (ne e vo sk) , mi kaza deka termini nema pusteno , vo biola mi e najblisku.
Termini sega se pusteni pa mozi da zakazi .. vo bitola se ceka 2 meseca , a vo sk ima porano ..
I sea mulabetov mi bese kade da ja pravam , kade se majstori za toa i kade ima novo aparatce ???
Drzavna , univerzitetska klinika za radiologija ..bitola ....
 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
*Единствен кој би требало да ти каже е матичен лекар*
ORL specijalist zakazuva termini.
*Во секој случај, ако некој нон доктор ти кажал, требал да биде спремен и да ти каже каде, онака колку да знаеш, не дека треба да одиш.*
aj kako da go protolkuvam ova..
znaci ako e do mene voopsto ne bi pravel ... znaci imam problem so nosot , verovatno i sinusite stradaat..makata ke te natera.
i ne mene da mi teknalo , ami imam poseteno ORL specijalist.[DOUBLEPOST=1472931830][/DOUBLEPOST]
rabotava e vakva ... kaj privaten ORL specijalist sum bil (zboruvam za vrvni doktori vo SK , barem taka gi smetaat ..) i mi kaza deka treba da se napravi KT ... no jas odbivav... neli stetna e .. , posle mu predloziv dali e mozno da vidi so neaa nesto (MR) , mi kaza deka moze .. neli e privaten , pa ne moze toj da zakazuva termini. privatna e skapa (zboruvam za vo sistina) , e sega gleam ima i drugi vo skopje 7500 se nekade .., no mozebi aparatot e isti kako onie vo drzavnite bolnici.... gledano spored cenata ..(e sea zs da plakam 7500 koga moze so 700 den da pominam) , Ne znam zosto e tolku skapo vo sistina .. nesporedliva suma od
18 000 prema 7500..
Bev kaj orl doktor vo bolnica od drzavata (ne e vo sk) , mi kaza deka termini nema pusteno , vo biola mi e najblisku.
Termini sega se pusteni pa mozi da zakazi .. vo bitola se ceka 2 meseca , a vo sk ima porano ..
I sea mulabetov mi bese kade da ja pravam , kade se majstori za toa i kade ima novo aparatce ???
Drzavna , univerzitetska klinika za radiologija ..bitola ....
Не е штетно воопшто, ниту кт ниту мр..
Матичниот ке ти даде упат до специјалист атој за кт или мр, ако може приоритетен а ако не ке причекаш, секој месец се пуштаат термини. Имаш секаде, сите апарати се добри,никој не те брка, зашто пари да фрлаш по приватници.
 
Член од
16 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Не е штетно воопшто, ниту кт ниту мр..
Матичниот ке ти даде упат до специјалист атој за кт или мр, ако може приоритетен а ако не ке причекаш, секој месец се пуштаат термини. Имаш секаде, сите апарати се добри,никој не те брка, зашто пари да фрлаш по приватници.
КТ е неколку пати посилен рентген ... и има радијација , додека МР е нешто друго .. кај неа нема радијација. Веќе сум бил кај ОРЛ спец. но тогаш немаше термини .. , сега има и повторно ќе појдам само да ми закажи .. поз. фала.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Алергија ме фана и затнат ми е носот. Некок начим како да го одзатмам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom