Подемот на крајната десница во Европа

Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Кој си бе ти Тој Солџер да го викаш народот копито ако не се согласуваат со твоите гледишта? Кој си ти бе издркотино една? Што демек ти попаметен си, поначитан, попрошетан низ целиот свет од другиве?
Кажи ми од минатата година до сега колку терористички напади се извршени низ Европа, колку жени се силувани, колку деца се претепани, ајде кажи ми ти о начитан и прошетан човеку?
Друго, еве може да се каже дека Орбан е десничар, не прими бегалци, и не потклекна под притисокот на ЕУ да прими бегалци. Кажи ми што му фали сега на народот на Унгарија? Има "Алаху Акбар" саморазнесувачи низ тамошните улици? Имаат ли гета каде што пиле не смее да прелета, а не пак човек да прошета? Шетаат ли специјалци на секое ќоше низ државата? Има силувани жени од некои си дојденци од третиот свет? Колку убиени цивили има во терористички напади? Истово важи и за државите како Полска, Словачка, Словенија, Чешка, итн... зошто таму нема никакви терористички напади?

Од тој мултикултурализам, фри бордерс, не се сите исти, велком рефјуџис итн, западниве земји дојдоа до тоа дереџе да имаат војници на секоја улица, жените да им бидат силувани од козоебачи, децата претепувани, а има и такви напади од чиста мира зошто тамошните жени се облакале премногу лесно... па јеботе, ни на концерт веќе не си сигурен таму

Кај беше ти Тој Солџер во темана за терористичките напади да пишеш нешто копито едно а? Ќе наоѓаш тука да мрсиш муда, а во глувчешка дупка се криеш кога ќе се случи некаков терористички напад во Европа, ѓубре едно заглупавено. ПУ ти се мочам во мозокот твој ти се намочам, сиротињо една, па уште паметен ќе се правиш сите ќе ги вреѓаш зошто не размислуваат ко тебе...
Зборуваш за држави кои се членки на ЕУ! Тие можат да се противречат на ЕУ затоа што веќе се нејзини членки, и иако зависат директно од фондовите на ЕУ (исто како и Македонија), сепак имаат сила на уценување со напуштање на унијата! Е затоа таму можат да кажат дека нема да примат избеглици!
Втора работа, ај ти гарантирај ми дека ако ги одбиеш сите избеглици дека некој нема да направи терористички напад!
Трета работа од тие избеглици 3% дали се терористи!
Четврта работа, друже знаеш ти кај е Дижонска, онака информативно?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Трета работа од тие избеглици 3% дали се терористи!
Ако се 3% инфилитрирани терористи тоа е нужна опасност од највисок степен, што сите треба да не загрижува и да го вклучи црвениот аларм. Се проценува дека дека околу 2 до 2ипол милиони мигранти се дојдени или ќе дојдат само за време на оваа мигрантска криза. Ако 3% од нив се терористи, тоа значи дека во Европа се пристигнати околу 60.000 борци на ИСИС- низ целиот континент. Пола од нив да извршат некаков вид на терористички напад целиот континент ќе го запалат. Така што такви релативизации на бројки од типот ,,само" 3%, 2%, 5% се муџахедини се крајно опасни. На милион луѓе 1% да се муџи преставува опасност од највисок степен. Затоа што тие 10.000 души што ќе ги примиш не знаеш што се се подготвени да направат, како да го направат и кога да го направат. А тука ние зборуваме за бројка 6 пати поголема. Башка ако бројката се испостави дека е многу повисока.[DOUBLEPOST=1469095257][/DOUBLEPOST]
Втора работа, ај ти гарантирај ми дека ако ги одбиеш сите избеглици дека некој нема да направи терористички напад!
Си видел ти во Белорусија терористички напад? Не се проблем мигрантите, проблем се муслиманите и нивната култура на политички ислам што ја носат со себе. Ако веќе во државата имаш автохтони муслимани како Македонија, и да ги одбиеш избеглиците не може никој да ти гарантира дека нема да се случи никаков фундаменталистички напад. Меѓутоа ако немаш автохтони муслимански популации и не примиш муслимански мигранти како Унгарија, Словачка, Белорусија може да ти гарантирам со апсолутна сигурност дека нема да се случи никаков терористички напад. Во суштината миграцијата не е проблем, проблем е културата на исламот безразлика дали е миграциска како во Западна Европа или староседелска со векови како на Балканот.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
И во земјите на Арабискиот Полуостров има печалбари од Европа, Индија и останати азиски земји со разни лични судбини, истории, искуства, разни табиети, различно културно наследство, разни ставови, разни религии итн.

Како никој од нив не се најде да ги напаствува арапските жени за Нова Година во Емиратите, како никој од нив не се најде да земе камион и да прегази пешаци во Кувајт, како никој од нив не се најде да нападне патници со секира во воз во Саудиска Арабија, како никој од нив не се најде да се саморазнесе со експлозив на плоштадот во Доха?
Од една страна во право си, плус неможеш алкохол да пиеш кај сакаш, свинско неможе да јадеш, несмееш да шеташ со немажена девојка итн.

Но ако се вратиш наназад државите во кои сега се случуваат глупостите се истите кои маме мамино ебавале во Африка, Арапските земји а и сеуште тоа го прават.
Универзумот секогаш го одржува балансот,како горе така доле, како ти мене така ја тебе, едно време левицата беше во зенит, сега на нејзина сметка јакне десницата и така додека не научиме, а не учиме :notworthy:
Јбг време е за порамнување на сметките .
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.938
Поени од реакции
84.321
Втора работа, ај ти гарантирај ми дека ако ги одбиеш сите избеглици дека некој нема да направи терористички напад!
Трета работа од тие избеглици 3% дали се терористи!
Четврта работа, друже знаеш ти кај е Дижонска, онака информативно?
Ај кажи ми моментално, каде се поголеми шансите да се изврши терористички напад, во Франција или Унгарија?
Третата работа многу убаво ти ја објасни Лигар
Четвртата работа за Дижонска... што ти е поентата не сваќам? Знам каде е и ја имам поминувано 1000 пати, и?
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Ај кажи ми моментално, каде се поголеми шансите да се изврши терористички напад, во Франција или Унгарија?
Третата работа многу убаво ти ја објасни Лигар
Четвртата работа за Дижонска... што ти е поентата не сваќам? Знам каде е и ја имам поминувано 1000 пати, и?
Епа муабетот со Франција и Унгарија ти е ко да ме прашаш дали е поверојатно да изедеш ќутек во Виница или на Дижонска?[DOUBLEPOST=1469097665][/DOUBLEPOST]
Ако се 3% инфилитрирани терористи тоа е нужна опасност од највисок степен, што сите треба да не загрижува и да го вклучи црвениот аларм. Се проценува дека дека околу 2 до 2ипол милиони мигранти се дојдени или ќе дојдат само за време на оваа мигрантска криза. Ако 3% од нив се терористи, тоа значи дека во Европа се пристигнати околу 60.000 борци на ИСИС- низ целиот континент. Пола од нив да извршат некаков вид на терористички напад целиот континент ќе го запалат. Така што такви релативизации на бројки од типот ,,само" 3%, 2%, 5% се муџахедини се крајно опасни. На милион луѓе 1% да се муџи преставува опасност од највисок степен. Затоа што тие 10.000 души што ќе ги примиш не знаеш што се се подготвени да направат, како да го направат и кога да го направат. А тука ние зборуваме за бројка 6 пати поголема. Башка ако бројката се испостави дека е многу повисока.[DOUBLEPOST=1469095257][/DOUBLEPOST]
Си видел ти во Белорусија терористички напад? Не се проблем мигрантите, проблем се муслиманите и нивната култура на политички ислам што ја носат со себе. Ако веќе во државата имаш автохтони муслимани како Македонија, и да ги одбиеш избеглиците не може никој да ти гарантира дека нема да се случи никаков фундаменталистички напад. Меѓутоа ако немаш автохтони муслимански популации и не примиш муслимански мигранти како Унгарија, Словачка, Белорусија може да ти гарантирам со апсолутна сигурност дека нема да се случи никаков терористички напад. Во суштината миграцијата не е проблем, проблем е културата на исламот безразлика дали е миграциска како во Западна Европа или староседелска со векови како на Балканот.
Епа тоа ви го објаснувам...И не се проблем сите муслимани, проблем се оние испраните у мозок! Имаш такви и христијани и атеисти и будисти и секакви. Во моментов најголем број од нив се муслимани али тоа не ги прави останатите муслимани терористи!
Јас не негирав дека со избеглиците не доаѓаат голем број на терористи, но не може да ги осудиш на пропаст останатите луѓе затоа што со нив се движат терористи. Затоа службите за безбедност треба да си ја сработат работата и да го минимизираат ризикот.
 
S

silmarillion

Гостин
Нарачателот на овие напади веројатно проценил дека поголем ефект ќе има ако во блиска околина на жариштето има муслиманско население. Тоа што барем до сега не видовме јавна осуда на нападите од страна на муслиманската заедница и јавно дистанцирање од ИСИС во земјите како Франција, Белгија и Холандија зборува за успехот на нарачателот. Може и да грешам за ова, ама јас не сум прочитал. Од тој аспект, нарачателот не би имал никаков ќар да прави зулум во Братислава, Острава, Гдањск, Кечкемет пошто нема на кого во близина да му поткрене тензија. Не дека тајните разузнавачки служби на овие земји се нешто спремни, него немаат идеолошка поента таквите напади на тие места. А во време на немање копнени граници воопшто не е проблем да се направи такво нешто.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
лажи се себеси ако тоа ти помага да спиеш, ама нема посмешна и попатетична релативизација од оваа фраза како антифашистите биле новите фашисти.
Не е смешно кога си тепан. Тоа не го опнав безвезе. Дека е патетично, да, патетично е да такви мрсули се нарекуваат антифашисти. Попатетично е што метата им се не само коонзервативни луѓе (кои патем, грото ништо не им направиле), туку и либертаријанци и либерали. Како либерал, мене тоа ме загрижува. Посебно затоа што се знаев со анархисти и антифа-цки од Македонија. Дел од кои ене ги сега шареносани онаму, и ја тераат истата грда агенда како на запад. Прашање на време е кога ќе почнат да тепаат фаци и овде, ваљда кога ќе се смени власта. И сега се залетуваат на луѓе и на полицајци, се прашувам тогаш што ќе биде.

и ти, кој хетерогена група на индивидуи составена од милиони лични истории, судбини и искуства, ја нарекуваш гнасно племе затоа што се припадници на иста религија, ти си антирасист?
Кажав претходно, ќе кажам пак - припадниците на исламот не ги прави раса (затоа што има и црни и бели меѓу нив), затоа е смешно да ме нарекуваш расист од тој аспект. Користењето на тој термин во тој контекст те прави само неедуцирана будала.

Има муслимани, бајаги, кои се натурализирале во западните земји во Европа и на Северно-Американскиот континент. Не само што ги прифатиле грото западни вредности, туку и ги пропагираат. Не адвоцираат шеријат, не се забулени и забрадосани нивните жени и мажи (ако имаат брада, ја носат како модерните западњаци, не е вахабистичка), носат модерна облека надвор од домот, и ако се новодеселеници го учат матичниот јазик што што побрзо за подобра интеграција. Тие се луѓе кои сакаат да се интегрираат. Не се пикаат по гета, не се делат од останатиот народ, не го судат останатиот народ, не повикуваат на Шеријат итн. Има екстремисти кои ја носат оваа маска, ама грото луѓе знаеме дека немаат врска со нив, и со останатиот муслимански свет. Е тука лежи проблемот. Останатиот муслимански свет. Новите мигрантски струи, посебно последниве бранови од неколку години наназад, се од тој "останат муслимански свет". Некој ќе рече и заостанат, и нема да згреши. Тие што прават проблеми во Европа, ван терористичи акти, се од таму. Од тие таканаречени, "умерени" муслимански земји. И кај нас имаме "умерени" муслимани. Не е како да ни е туѓо искуството со такви. Ај да не го почнувам тој муабет. Имаме и ние за што да се жалиме како остала Европа.

Збор-два плус за "умерените" - Малку е симптоматично, малку повеќе, што една религија на мирот, како исламот, не само што има проблем, но отворено адвоцира омраза и ништење - не само на западот, него и на истокот. Не сакаат било какви христијани, не сакаат евреи, не сакаат хиндуси, не сакаат будисти, не сакаат сикси, не сакаат атеисти, не сакаат секуларисти, не сакаат модернисти, мразат хомосексуалци, лезбејки, транџи, еднакви права и третмани на жените, уште помалку феминистки. Но затоа се склони кон полигамија, педофилија, инцест, силување, наметнати бракови, институционализирано робство. Последново е акт на милост, наместо да бидеш протеран или убиен (протерувањето е задоцнет геноцид, затоа што и "умерениве" муслимани почнаа да пропагираат глобален шеријат), како акт на милост ќе робуваш ако си евреин или христијанин, со тоа што ќе плаќаш данок. Тогаш остануваш евреин или христијанин, ама работиш за нив и плаќаш такса. Не знам ти како што се декларираш, ама ако си атеист и анархист, не ти се пишува добро. Ако сметаш дека лупам глупости, ене иди во "умеренион" Јордан, и земи пропагирај западни вредности и филозофии, како атеизам или анархизам (анархизмот значи и слобода од религија патем), како што они тука им е дозволено да пропагираат шеријат, да се тапшани по рамо ако научиле нов збор, да се радуваме ако не силувале некоја девојка, да им градиме џамии или да им даваме во цркви, манастири и катедрали да држат муслимански молитви и да се клањаат итн.

Да не ги уживаат христијаните и евреите тие права таму? Во "умерените" муслимански земји? Еве, умерените на страна, овие што ги нарекуваат богати, и квази-западно ориентирани, како Саудите и Емиратите. Таму раце сечат, понекад и глави. Иако се малциснтво кај некои од територииве, убедливо држат контрола, и ред, како што сакаат. Кај нас како една 5ина од населението, умерените бараа и добија специјални права и привилегии. И нормално, не се задоволни. Дали кога ние би станале малцинство тука, би владееле со железна тупаница? Ние и сега не се однесуваме така, не па тогаш. Џабе ми правиш муабет за луѓе со различни стории и позадини, кога дејствуваат како едноумен колектив, кога верата им го бара тоа од нив. А и кај умерените земји, религијата, културата и владата, се најизменични поими и лесно можеш едното да го замениш со другото. И по умеренине џамии на новодоселени муслимани во Европа, Канада и Америка, треба малце да видиш што се учи и пропагира, а не овдека да ми продаваш мулти-културна филозофија, како кај луѓето ко нас да е проблемот што овие не можат да се интегрираат, наместо да се потенцира фактот дека е кај ниц, е дка е затоа што едноставно не сакаат. Тие што сакаат, го покажуваат тоа, ти потенцирав погоре кои се разликите меѓу нив и овие. И ако обвинуваш за генерализација, барем иди провери ги бројките и статистиките за "умерениве" па размисли дали ќе обвиниш, затоа што не е мала бројка, е веќе не поминува реториката "ама не се сите муслимани такви / таквите се малцинска група".

е море амебо една. ај за копитава затуцани што не излегле во животот од маалската биртија ќе разберам како се полни со омраза. толку виделе, толку им сече.
Што правиме ако некои од нив излегле надвор од МК, прошетале низ западна Европа, можеби и Канада и Америка, и зборат од искуство, што виделе таму и што се случува. Што правиме тогаш? Затоа што има западни верзии на типот луѓе кои ги плукаш, кои прошетале, виделе, а голем дел и снимиле што и како се случува, не само за муслиманите, него и за гнидиве што се нарекуваат антифа и анархисти.

ама хомосексуалец треба најдобро да знае што значи да се биде дискриминиран врз основа на некаква групна припадност,
Да, тука си во право. Најдобро знам. Моментот кога поставив незгодно прашање за левичарите од форумов станав "предавник" и ми се пуштија како волци на елен. Да не збориме кога споделив дека бев излезен на контрапротест на ГДОМ. Тогаш видов колку брзо некој може да ги промени боите, и третманот кон мене, само затоа што сум ставил знак прашање на нешто, да не збориме за поинакво гледиште или размислување. Така да, не бери гајле, знам како е да се биде дискриминиран врз основа на некаква групна припадност. Форумов убаво покажа.

и да сочувствува со сите други што врз база на било каква припадност се етикетирани како нешто помалку од луѓе.
Сочувствувам со тие групи со кои сметам дека луѓе како мене можат да градат заедничка интегрирана иднина во склоп на едно општество. Со грото муслимани - не. Со тие со кои се може, се спомнати погоре. Оние што кршеа ЛГБТ центри и сл. не беа десничари македонци, него албанци. Не ги спречува ЛГБТИ тетките од шарената револуција пак да идат заедно на протести. Да, тоа значи и десно-ориентирани политички партии. Не зборам за ВМРО ДПМНЕ, зборам општо. Scirea го спомна Орбан, одличеен пример за хардкор десничар, во која земја паралелно живеат и луѓе кои се десничари и традиционално-ориентирани, и ЛГБТ луѓе. Не им фали ништо. Груевски треба да фаќа белешки од него, а не да дрнда колку западно-ориентирана држава сме без инклузија на ЛГБТ лицата во анти-дискриминациона легислатура. Таа Србија која ја цитираат тука за анти-геј поени, има анти-дискриминациони закони кои сега се енфорсираат. И браќата фатија да се придружат на тој ланец оро, само ние се правиме нешто што не сме, само нема да потрае, во тоа сум 1000% сигурен. Прашање на време е. Сега за сега нека ја тера политиката, јас не сум искусил нешто негативно поврзано со мојата сексуална ориентација од десните. Тие што искусиле, нека го докажат тоа. Едини мети што можам да се согласам може да се ЛГБТ лица како дел од Шаренава револуција, ама никој не те тера да идеш да се рушиш, боиш, или да се тепаш со полицајци или други граѓани, нели? Ако јас како отворено геј човек, можам да живеам без проблем во земјава, па и да се појавам на ГДОМ. Тогаш овие што се жалат - или измислуваат, или нешто грешат во однесувањето и постапките, каде што добиваат такви негативни реперкусии.

црнците во америка.
Црнците во Америка уживаат повеќе права од што ние си уживаме во својата матична земја. Тука можам да ја опнам и Канада комотно.

Движења како New Black Panther и BlackLivesMatter немаат причина да постојат. Ама уопште. Прво, движењето им го води белец, финансирани се од друг, постар, архаичен белец - Сорос, кој факт е дека ги финансираше немирите во Фергусон, каде се започна. Зборат за системски расизам, а имаат еден куп црнци во администрација и високи функции, во шоубизнис и ентертејнмент, во спорт, и во други социо-културни сфери.

Не постои системски расизам таму, постои зголемена полициска бруталност, која не е насочена само кон црнците, него ради која страдаат и белци, латиноси, арапи, азијци. Кога е насочено кон сите, не може да е расизам, особено затоа што полициска бруталност е бележана и од полицајци кои не се белци. Нешто што требаше да биде прашање на преголема агресија и насилство од страна на државни органи, прејде, или поточно, насилно беше претворено, во расна борба. За тебе има смисла што од повик за затворска казна на такви агресивни полицајци, се прејде во линч за истите, па во линч на бели полицајци, за да сега, в 2016та, само 3 години подоцна, најгласните фаци од BLM заедно со New Black Panther организацијата да повикуваат на насилство и линч на бели луѓе општо сегде?

Најголемиот непријател на црнецот е црнецот. Од самите себе си страдаат, дури и надвор од гетата, расниот профил на убијците на црни жртви се пак црнци. Да не биде дека од белец доаѓа ова, иди провери на интернет колку црнци има што ги осудуваат сите овие организации и настани, затоа што ја гледаат реалноста со трезвени очи, а не преку медиумска и лобирачка пропаганда. Најголемиот процент црнци и надвор од гетата се на социјално. Од тоа егзистираат. Бонови, ваучери, маркици за производи, социјално, а пари на страна прават од мали ангажмани, за да изгледаат убаво, надградба на нокти, екстензии на коса, скапи фармерки итн. а зборат за сиромаштија пред камера. Ќе им даде човек работа, не им се работи. Боље им е вака. Затоа го нарекоа расистички потегот на администрацијата да го скрати социјалното и некои од боновите за да ги натера да бидат малку проактивни членови на општеството, но тоа резултираше со нервни сломови пред продавници. Иди погледни, има стотиви видеа како се снимани во продавница што прават. Да ти е жал за сопествениците.

Има црвена линија до каде можеш да се просераваш со термини како расист или исламофоб. Прво, да се нарече неуспехот на грото црнечко население дека извира од кај нив примарно е некаква расистичка реторика е крајно нефер спрема сите оние црнци кои се снашле во животот и направиле нешто од себе. Од оние кои имаат своја механичарска работилница, до оние кои се во владата на Америка, до милијардери како Опра и Мајкл Џордан. Пред пет години во Македонија имаше во Американскиот Универзитет во Скопје, млад црнец професор лингвист, кој предава на неколку јазици, а водено учи американци за македонскиот и албанскиот јазик. Не знам дали уште предава, али секоја му чест, колку што знам ниеден во Македонија нема што говори 8 јазици со таква темелна експертиза. Успехот е само негов. Да не се должи на бојата на неговата кожа? Тоа кукумјавките на Запад што не постигнале ништо во животот и за сите наредни неуспеси го обвинуваат системот или белиот човек, тие нормално дека ќе ја користат расната карта во секоја дадена ситуација од каде бараат изговор, оправдување, или опресија. Тие што се способни, успеваат, не им треба расната карта. Нажалост, има и кукумјавки од мојава бранша, па кои ја користат геј картата за истите работи, најчесто и за привилегии и бенефиции. Ако е црнцец и геј, ондак премија брат. Дупло благословен.

Да не ме прави последново и хомофоб? :D Прашувам затоа што изгледа не смеам да поставувам прашања или да критикувам црнци, ама изгледа и хомосексуалци. Пошто ми се пуштија и тие, не само овде, него и тие надвор од МК, кога ги осудив глупостите околу затварање на цели бизниси затоа што рандом луѓе одбиле да им послужат пица или да направат торта за некоја геј свадба и сл. Може како што феминистките денес ги нарекуваат жениве што ги критикуваат дека имале интернализирана мисогинија, јас може имам интернализирана хомофобија :D. Исковајте нов термин, анархофоб или нешто. Ми требаат повеќе лепенки освен амеба и расист. Не бива да красам накит само у две бои.

евреите во холокаустот.
Никој не ги вреѓа нив, нити ги негира. Океј, има мрднати што го негираат ова ама тие се мала група. Антисемитизам најмногу има од муслимани. Не од атеисти, не од христијани, не од теоретичари на заговори. Последниве и најмногу зборат за зионистите и еврејското лоби, не само евреите општо.

палестинците во израел.
Зошто да сочувствувам со нив? Прво, дали имаат они повисока морална висорамнина споредено со израелците? Немаат. И двете страни покажале грди лица. Второ, колкав е распонот на Средниот Исток и муслиманските земји, а колкава е земјата на Израелците? Мека и Медина ги имаат? Ги имаат. Ете Изворот на Исламот не им е чепнат, сигурен и обезбеден им е. Што мора да силуваат и за тоа парче земја? Трето, кој е поголем непријател на Палестина? Египет и Јордан. Не Израел. Тие ја заебаа работата за Палестинците. Четврто, зошто да имам сочувство за луѓе кои во секунда би се решиле од мене? 98% од Палестинците се за смртна казна за хомосексуалци. Од време на време има вести како Израелците вратиле нелегални геј пребегувачи од Палестина кои се проституирале за преживување во Тел Авив и слични места, за да бидат подоцна убиени во Палестина. Пак ќе кажам, и двете страни имаат грди лица, Израел не го кошта ништо да ги легализира тие Палестинци како државјани под изговор дека бараат азил ради сексуална ориентација итн. - кога се толку-геј френдли за сите останати видови хомосексуалци, нели? Тука си го покажуваат монструмот во себе кој мрази Палестинци, какви и да биле. Ова го кажувам да не биде бранам една страна. А кога Мајло говори дека Queers For Palestine е најабсурдното нешто што може геј дегенериците по светов да го скуваат во својата кујна, смртоносно е во право. Агендата на геј азиланти од таму им е ставена во периферна замисла, а главната намера и цел е подршка за победа на Палестина и нејзинo "ослободување".
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
жените во муслиманските земји.
Да, со нив ќе сочувствувам. Но повеќе сочувствувам со жените во Европа и Америка во моментов, затоа што племињата таму надојдоа и го прават тоа што го прават со нивните жени назад во Блиски и Среден Исток. Малку си контрадикторан, од една страна викаш треба да им сочуство за жените во опресијата во која живеат, од друга страна ме критикуваш што им ја вреѓам истата посрана култура што ги става жените во тие ситуации in the first place. Dude, make up your fucking mind!

хомосексуалците насекаде.
Зошто да имам сочувство за хомосексуалците насекаде, кога не се третирани насекаде на ист начин, нит тие ги третираат останатите групи од општеството во кое живеат на ист начин? Едно е хомосексуалци во Израел, Канада, Америка, друго е во Среден Исток, Африка, Русија. Во Канада и Америка, ете има хомосексуалци кои ја подржуваат Палестина и исламската инвазија на Европа, кои ја подржуваат фашистичката агенда не цензура на слободата на говор и експресија под изговор дека се увреџени или дека е говор на омраза (иако некој само не се согласил со нив за нешто). Кога се способни да ти го уништат приватниот бизнис, ако не си најмил некој кој е геј, или ако не си им испекол пиза или торта за нивната fabulous геј свадба, а твоето семејство е генерации во тој бизнис и истиот носи храна на маса. За такви повраќаници и издркотини да имам сочувство? Не фала. Би ги пратил на одмор во Русија малку ладното да ги раздрма, ако не ги раздрма локалниот вакуум од геј права и руски анти-геј тупаници, да разбистрат глава и да увидат колку всушност среќно живеат на запад и без таа пица, и без таа торта (да не зборам дека за секој таков бизнис кој не сака да служи геј муштерии, има 100ина други кои со задоволство би ги зеле твоите пари за пица или торта, бил ти геј или не). За такви абсолутно нема да бидам толерантен.

бутај сендвичи дур можеш, ќе те држат кога ќе дојдат твоиве да елиминираат све што ја контаминира нивната "чистоќа".
Таквото "ќе" го слушам и читам од 2006та наваму. 10 години прогнози, и никако да видам некаков геј линч од страна на владеачката партија. Што ги спречува? Ако тие им се намерите? Кај поедини про-владини фаци владее анти-геј реторика, ништо друго. Кај албанците од друга страна, има многу повеќе. Сега се браќа со теткиве од Шарената гарда, а претходно не знам колку пати им го искршија центарот во Стара Чаршија. Чиста среќа што не зеле 'рбети да кршат. Може ќе стигне и тоа време.

а шарените се граѓани што им е преку кур дојдено од некој да го крши законот десет години. не ги плати сорос тие десетици илјади од сите можни демографски категории (освен амеби) што искочија деновите/неделите после амнестијата на фикусот.
Законот не е кршен само овие 10 години. Ако веќе се некој си борец за вистината и правдата. Не знам како ви успева покрај се во воздух и етер, едниве да ги ликувате како криминалци, другиве како месии пратени од бога со чисто срце и ниедна грешна мисла, да не збориме па дело. Аман. Ни сами себе до сега немаше да си верувате на таа реторика ако имавте нелоботомиран мозок. Ако Шарените беа спонтано тело што се собрало да протестира против некаков криминал или неправда, тогаш и ГДОМ е легитимен според истата дефиниција која што ја произнесе. И таму имаше изреволтирани граѓани, од различни вери и националности, па и политички партии. Ако ГДОМ не е тоа, не се ни Шарените. Крај на приказната.

Не е толку комплицирано Шкорпи, а и не дека те навредив...просто констатирање на факти правиме.

Прво пишеше раскази за твојата објективност и индиферентност за случките во државава низ една симптоматична призма на загрижен граѓанин, а после испадна дека си контрапротестант на гдом.

Сега трубиш дека си бил случаен минувач, па одново идеш истите раскази кои сега за жал никој не ти ги чита. :(
Во ред, тогаш да не се устручавам и јас со факти, па бил ти навреден или не, небитно нели.

Тоа што сум излегол на контрапротест на ГДОМ ме прави онолку загрижен граѓанин колку што ги прави и Шарените. Ниедна страна нема повеќе легитимност од другата. Јас знам зошто излегов, и кажав во повеќе наврати, нема да се повторувам. Ако тоа не ме прави објективен, па не ве прави ни вас објективни. Или заборави дека си дел од "страна"? Како објективен граѓанин, да имаше една работа до сега што владава ја направиле океј, ќе ја кажеше. Ама ни ти ни остала багра немате такво нешто направено. А се да е црно, јебига не е. Него и да има нешто позитивно, не смеете да зуцнете. Од друга страна, јас "партиецот" можам напоредно да јадам гомна, како на пример за млитавата и без'рбетна политика на Владата, за правењево договори, за коалицирање со терористи, за пензииве што мачкаат очи, за изговорот од здравство што го имаме итн. без да се грижам.

Слободно продолжи да боиш со четката, многу уверлив си.

сепак имаат сила на уценување со напуштање на унијата!
Не е баш така. Еве ЕУ ја уценуваше и става сопки на Британија за излезот од Унијата. А главните причини за излез, ако следеше Брегзит дебати, беа економија и мигранти. Две работи за кои тврдиш спротивно.

Втора работа, ај ти гарантирај ми дека ако ги одбиеш сите избеглици дека некој нема да направи терористички напад!
Можам да ти гарантирам дека со неодбегнување на тие избеглици, дека процентот на терористички напади експоненцијално ќе се зголеми.

Трета работа од тие избеглици 3% дали се терористи!
Повеќе се од 3%, ако следиш средно-источна политика, како и извештаи на тајни служби.

Епа тоа ви го објаснувам...И не се проблем сите муслимани, проблем се оние испраните у мозок!
Прочитај ми го првиот пост.

Имаш такви и христијани и атеисти и будисти и секакви.
Процентот е мал на такви. Од 2001ва навака најголемиот процент терористички акти се од муслимани.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
лажи се себеси ако тоа ти помага да спиеш, ама нема посмешна и попатетична релативизација од оваа фраза како антифашистите биле новите фашисти. и ти, кој хетерогена група на индивидуи составена од милиони лични истории, судбини и искуства, ја нарекуваш гнасно племе затоа што се припадници на иста религија, ти си антирасист? е море амебо една. ај за копитава затуцани што не излегле во животот од маалската биртија ќе разберам како се полни со омраза. толку виделе, толку им сече. ама хомосексуалец треба најдобро да знае што значи да се биде дискриминиран врз основа на некаква групна припадност, и да сочувствува со сите други што врз база на било каква припадност се етикетирани како нешто помалку од луѓе. црнците во америка. евреите во холокаустот. палестинците во израел. жените во муслиманските земји. хомосексуалците насекаде. бутај сендвичи дур можеш, ќе те држат кога ќе дојдат твоиве да елиминираат све што ја контаминира нивната "чистоќа".

http://www.metacafe.com/watch/an-wjwi4u47bhbJmm/o_brother_where_art_thou_2000_saving_tommy/[DOUBLEPOST=1469037239][/DOUBLEPOST]а шарените се граѓани што им е преку кур дојдено од некој да го крши законот десет години. не ги плати сорос тие десетици илјади од сите можни демографски категории (освен амеби) што искочија деновите/неделите после амнестијата на фикусот.
Кога некој протестира за неправди и опресии, ти си на другата страна да му викаш дека е предавник.
Комплетен опозит на либерализмот.
Ова не е лично размислување произлезено од некои длабоки морални и алтруистички анализи,
ова е шаблон, кој се среќава кај оние што милуваат да се наречат себеси прогресивни, либерали, космополити, анти-расисти, борци за човекови права..

Корените на овој шаблон се во таканаречената Франкфуртска школа.
Тие се гордеат да кажат дека се борат за правата на маргинализираните заедници.
Според нив, во општеството има две групи на луѓе, репресирани и опресори.
Е сега, сите овие маргинализирани групи се загрозени и малтретирани од една чудовишна сила наречена ОПРЕСОРОТ,
и нивната морална задача на оваа планета е да ги "заштитат" "репресираните" низ "целиот свет", затоа што, како што тврдат, сите се еднакви.

А кои всушност се репресираните?

Дали тоа се Христијаните од Блискиот Исток?
Не.
Дали се тоа жените од Муслиманските земји?
Не.
Дали се тоа Белците од Јужна Африка?
Не.
Језидите од Ирак?
Не.
Хомосексуалците од Северна Кореја?
Не!

Па добро тогаш, кој се репресираните, а кој е опресорот?
Според нивната философија,
За хомосексуалците, опресорот се хетеросексуалците,
за Исламистите - Христијаните,
за Феминистите - Патријархатот,
за Евреите - Антисемитистите
за Црнците - Белците
за Мексиканците - Американците
за Циганите - Европејците.

Ако прашаш борец за "човекови права" да ти го опише непријателот во една реченица, тој ќе го дефинира како:
"Патријархално воспитаниот бел христијански хетеросексуален маж од Европа или Америка, којшто секако е и антисемитист."

Овде мора да обрнеме внимание на една работа:
Дефиницијата сама по себе не е последица, последицата се "репресираните групи".
Со други зборови кажано, непријателот е пре-дефиниран и треба да се уништи.
А како ќе го сторат тоа? Со поддршка на одредени групи кои на непријателот ќе му го уништат од корен целиот систем на вредности и ќе му го променат идентитетот.

И така доаѓаме до еден парадокс, каде што Феминистите ги поддржуваат Исламистите и покрај тоа што жените кај нив се најрепресирани,
расистичките еврејски организации ги поддржуваат Исламистите, и покрај тоа што се најголема закана за самите нив,
Исламистите ги поддржуваат феминистите, иако не можат органски да ги смислат, итн.

Каде се одвива борбата за еднаквост и човекови права?
Тоа не е во Кина, не е во Африка или Јапонија, ниту пак на Блискиот Исток,
туку во Европа, Северна Америка и Австралија.
Нивната борба е само против припадници на одредена раса и одредена религија, со еден збор, припадници на една култура.
Знаејќи го ова, слободно може да кажеме дека оние кои себеси се нарекуваат Анти-Расисти, всушност се најголемите расисти.

Репресираните групи всушност се нивните алатки за борба против врвниот непријател.

Тоа е причината зошто @Шкорпион го напаѓаат и му лепат етикети.
Тој е добар "лош пример" за нивната кауза.
На нив хомосексуалците им се потребни за да се разнишаат темелите на традиционалното општество и ништо повеќе.
Единствената работа со која што ги држеа во рака хомосексуалците е стравот, но тој полека исчезнува.
Во никој случај не им е потребен хомосексуалец кој ќе размислува со своја глава и ќе има добри односи со хетеросексуалците,
па замисли, уште со десничари. Тоа за нив е ерес, затоа што губат контрола врз една цела група и со тоа слабее нивната позиција.
Тие го мразат тоа. Тие сакаат да гледаат раздор, тензии и конфликти.

Убаво си рече второцитираниот: Протестираме ЗА неправди и опресии.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
жените во муслиманските земји
Дали се тоа жените од Муслиманските земји?
Не.
кај појма нема што збори, па и неписмен:pos:

тој што не сака да биде во допир со било која друга култура различна од неговата, збори за конфликти и раздори. не бе, ова е лудило тотално.
 
W

wicked_1

Гостин
Дедалот презентираше свое интерпретирање, без контекст. За да се вклопи во четивото. И он не гледа подалеку од средниот прст кој го покажува секому што не мисли како него. Затоа е таму каде што е.



Си читаш тоа што ти одговара или? Пошо ова не е тоа што пишав.



I call a spade a spade. Sorry. Либерализмот има граници. Вие одамна ги прејдовте.
Извини што ја промашивме поентата...

Симболиката како ти урлаш на контрапротест преродбенички пароли против странскиот непријател требаше подобро да ја истолкуваме.

Кога ти и овој волк немагистрираниот утре ќе идетe на контрапротест против луѓето од АКТОР што не зеле плата со месеци, барем дајте некое толкување на тој симболичен настап за подобро да го разберам.

Јас не сум либерал пошто тоа што го работам ме носи поконзервативно да гледам на работите, попрагматично, без нагли апсолутистички ставови. Ако си ме читал немам напишано мислење за ниедна општествена група и движење.

Ама од друга страна лесно се гледаат гнили идеолошки проповедачи, волк може е мрднат па верува во бабароги и со тоа коперација профилот му се вклопува во идеолошката матрица. Ама ти не си, и мислам дека свесно се бламираш, што е доста ниско.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.938
Поени од реакции
84.321
кај појма нема што збори, па и неписмен:pos:

тој што не сака да биде во допир со било која друга култура различна од неговата, збори за конфликти и раздори. не бе, ова е лудило тотално.
Не стварно, види колку аргументи ти извадоа предходниве членови, колкави цитати напишаа, а ти се фаќаш пак за ":pos:"... Си патите од ист коплекс како Швеѓанкана наша тука на форумов која сите не нарече ретардирани заради тоа што не сме сакале мигрантите да поминуваат низ земјава. Ова му доаѓа ако немаш конкретен одговор или аргументи, почни да навредуваш цела маса на народ...значи класична либерална спрдња, и потоа другите ќе ги викаш копита, а всушност најголемото копито тука си ти. True Story
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Не е баш така. Еве ЕУ ја уценуваше и става сопки на Британија за излезот од Унијата. А главните причини за излез, ако следеше Брегзит дебати, беа економија и мигранти. Две работи за кои тврдиш спротивно.



Можам да ти гарантирам дека со неодбегнување на тие избеглици, дека процентот на терористички напади експоненцијално ќе се зголеми.



Повеќе се од 3%, ако следиш средно-источна политика, како и извештаи на тајни служби.



Прочитај ми го првиот пост.



Процентот е мал на такви. Од 2001ва навака најголемиот процент терористички акти се од муслимани.
- Британија на е во евро и шенген зоните!
-Јас не спорам околу тоа дека бројот на терористички напади ќе се зголеми, но не може да се генерализираат работите.
-Не сум запознаен со конкретна бројка, муабетот е дека не сите избеглици се терористи.
-Од 2001 навака 99% од терористичките напади се од муслимани, али ќе повторам не треба да се генерализира. Јас во принцип сум против сите религии бидејќи до сега немам сретнато терористи кои не се верници, сите убиваат во име на бога. Али и за тоа има лек, само колку државите се спремни и сакаат тоа да го решат!
Еве пример Германија прими огромен број на избеглици, + доминантно малцинство во Германија се турците, па пак немаат некој сериозен инцидент како што имаше во Франција. Значи не е проблем во избеглиците или муслиманското население туку во спремноста на службите да воспостават ред.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.933
Поени од реакции
8.434
кај појма нема што збори, па и неписмен:pos:

тој што не сака да биде во допир со било која друга култура различна од неговата, збори за конфликти и раздори. не бе, ова е лудило тотално.
Со ваква ли „култура“ ти сакаш да бидеш во допир?



http://wikiislam.net/wiki/Qur'an,_Hadith_and_Scholars:Stoning



1. In the Hanafî school of law, female circumcision is permissible within itself but not considered to be a Sunnah. (i.e. no religious virtue). (Shami Fatawaa Rahimiyyah, Page 261, Vol. 6)

2. It is considered a preferred act (Mandub) for women in the Maliki school of law. They rely upon the Hadith of Umm `Atiyyah for this ruling. ( Bulghah al-Salik li-Aqrab al-Masâlik and Ashal al-Madarik Sharh Irshad al-Salik)

3. In the Shaf’i school of law, circumcision is considered an obligation for both men and women. This is the official ruling of that school of thought. Some Shaf`i scholars express the view that circumcision is obligatory for men and merely Sunnah for women. ( al-Majmu`)

4. In the Hanbali school of law, circumcision is obligatory for men and merely an honorable thing for women. It is not obligatory for them. The Hanbali jurist Ibn Qudamah observes: “This is the view of many people of knowledge. Imam Ahmad said that it is more emphatic for men.” (al-Mughni (1/115))

http://islamqa.org/hanafi/muftisays/9360

C1.Imam Nawawi said (commenting on the hadith of Abu Hurayra in Muslim): "Circumcision is obligatory (wajib) according to al- Shafi`i and many of the scholars, sunna according to Malik and the majority of them. It is further, according to Shafi`i, equally obligatory for males and females.

C2. Nuh Keller's Translation of al-Misri's "Reliance of the Traveller" (Shafi`i school) p. 59: "Circumcision is obligatory (Sh. `Umar Barakat: for both men and women). For men it consists of removing the prepuce from the penis, and for women, removing the prepuce (bazr) of the clitoris (Keller: not the clitoris itself, as some mistakenly assert). (Sh. `Abd al-Wakil Durubi: Hanbalis hold that circumcision of women is not obligatory but sunna, while Hanafis consider it a mere courtesy to the husband.)"

http://www.sunnah.org/msaec/articles/circumci.htm

Examination of all the texts on Islamic jurisprudence (fiqhi) shows that scholars have no
consensus on FGM/C. For example the four schools of thought express the following views:
• The Hanafi view is that it is a sunnah (optional act) for both females and males;
• Maliki hold the view that it is wajib (obligatory) for males and sunnah (optional) for
females;
• Shafi’i view it as wajib (obligatory) for both females and males;
• Hanbali have two opinions:
- it is wajib (obligatory) for both males and females
- it is wajib (obligatory) for males and makrumah (honourable) for females.

Види на страна 13 од линков:
http://www.unfpa.org/sites/default/files/pub-pdf/De-linking FGM from Islam final report.pdf

http://www.unicef.org/protection/files/00-FMGC_infographiclow-res.pdf



Maliki and Shafi’i Law:
Under the Maliki and Shafii law, the marriage of an adult virgin girl is not valid unless her consent is obtained to it, but such consent must be given through a legally authorized wali, who would act as her representative.

Hanbali Law:
In this school father also has the power to give their children of both the sexes in marriage without their consent, until they reach the age of puberty. An adult girl cannot conclude her marriage coontract without the consent or presence her guardian. According to Imam Ahmad the consent or the presence of wali is compulsory for the marriage of an adult girl.

The Zahiri jurist Ibn Hazm Law:
The zahiris are of the opinion that it is permissible for the non-virgin women to conduct her own marriage but not the virgin. The zahiris hold that it is permissible for only the non-virgin women to conduct her own marriage not the virgin.
The Zahiri jurist Ibn Hazm opined the same and stated. It is not permitted for women, whether a virgin or a thayyib (deflowered that is a widow or divorce) to marry except with the consent of her guardian.

http://muslimarealm.blogspot.com/2012/01/hanafi-says-that-adult-virgin-girl-has.html



Бракови помеѓу крвни сродници и рани мажачки во 2009 во арапскиот свет:


Застапеност на бракови помеѓу први братучеди и поблиски роднини:


Хадис 6922 и 6923:

https://archive.org/stream/Buharije...jevaZbirkaHadisatom4-2.dio#page/n271/mode/2up

https://archive.org/stream/Buharije...jevaZbirkaHadisatom4-2.dio#page/n273/mode/2up

Хадис 6930:

https://archive.org/stream/Buharije...jevaZbirkaHadisatom4-2.dio#page/n277/mode/2up

https://archive.org/stream/Buharije...jevaZbirkaHadisatom4-2.dio#page/n279/mode/2up

Today, the five schools of Islamic thought accepted by all Muslims are the Ja‘fari, comprising 23% of the Muslims; the Hanafi, comprising 31% of the Muslims; the Maliki, comprising 25% of the Muslims; the Shafi΄i, comprising 16% of the Muslims; and the Hanbali, comprising 4% of the Muslims. The remaining small percentage follow other minority schools, such as the Zaydi and the Isma΄ili.

The Five Schools of Islamic Thought

For example, in the Hanafi school of thought, the homosexual is punished through harsh beating, and if he/she repeats the act, death penalty is to be applied. As for the Shafi`i school of thought, the homosexual receives the same punishment of adultery (if he/she is married) or fornication (if not married). This means, that if the homosexual is married, he/she is stoned to death, while if single, he/she is whipped 100 times.

Scholars debate punishments for homosexuality ... - Islamopedia Online

Овие ли се тие „вредности“ што денешната цивилизација треба да ги прифати? Ова ли се тие културни разлики од седмиот век кои ни ги промовираш како културно богатство, а при тоа уште се чудиш зошто се неприфатливи за нормалниот свет???
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
о туго, какво прифаќање на вредности бе, зборам за прифаќање на ЛУЃЕ што бегаат баш од ваквите политички системи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom