Закопани работи

Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Некаде кај Зелениково Таор или некое од тие селата има муабет дека таму во некоја пештера имало злато, но никој не се осмелил да влегува ... Има некој што е запознаен со ова ?
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Некаде кај Зелениково Таор или некое од тие селата има муабет дека таму во некоја пештера имало злато, но никој не се осмелил да влегува ... Има некој што е запознаен со ова ?
Тачно, во зелениково јас сум чула и за уште едно друго место некоја црница така се вика тоа местото, таму бегови некакви живееле, турци и имало многу злато и сеуште има ниви се тоа,ама никој не се осмелува да ги откопува пошто клето било, на вујко ми пред 15 години му дошло на сон да оди таму кај црницата и да откопа некакво злато, ама зимало души, ако го откопаш златото знај не си идеш од тоа место жив. :) Он е од зелениково. И сите знаат дека има злато, ама такво си е местото,никој не се осмелува, пошто тие места си влечат добри приказни по нив. Е сега соништата,колку се точни не знам и приказните, ама старите велат. ТОА ПОНИКАКО!
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Тачно, во зелениково јас сум чула и за уште едно друго место некоја црница така се вика тоа местото, таму бегови некакви живееле, турци и имало многу злато и сеуште има ниви се тоа,ама никој не се осмелува да ги откопува пошто клето било, на вујко ми пред 15 години му дошло на сон да оди таму кај црницата и да откопа некакво злато, ама зимало души, ако го откопаш златото знај не си идеш од тоа место жив. :) Он е од зелениково. И сите знаат дека има злато, ама такво си е местото,никој не се осмелува, пошто тие места си влечат добри приказни по нив. Е сега соништата,колку се точни не знам и приказните, ама старите велат. ТОА ПОНИКАКО!
Значи мои познаници имаат таму отидено, но не сакаат да ми кажат детали знам само дека биле таму ама неуспешно и не успеале им требало светло и јажиња за да се симнат надоле по пештерата каде што било златото (како што викаат) па тоа и ме интересира дали е тоа вистина дека таму навистина има злато или тоа се само муабети ...
 
Член од
26 август 2014
Мислења
4
Поени од реакции
3
Дедо ми ми кажувано негде 1950, живееле уште во село близу Крушево и мистериозно во долната соба им се појавил камен тежок околу 2 тона и торбичка. 7 мажи го тркалале и дигале, откопале дупка во една неизградена соба и го закопале со се торбичката, не ја отвориле. Ем не ми е објасниво, eм не ми даваат да откопам. Колку ме копка што е, уффф


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.867
Низ Македонијава наша има на многу места злато закопано најчесто по селава а има и луѓе кои имаат стари куќи па нашле и по некој златник кога ги имаат рушено куќите претежно турски куќи. Опасно е ако има проклетство закопаното злато. Иначе до пред неколку години по селава се случувало ноќе луѓето да слушаат брчење од машини поточно луѓе што точно знаат каде се наоѓало златото го откопувале. Од муабети што сум слушал од постари Турциве освен по домовите знаеле и златото да го закопаат и во чешми на некоја локација близу селото.
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Pocituvani mi treba mala pomosh...blizu moeto rodno mesto vo borova suma se naogja mala cesma a pred nea teci mala sumska rekicka...srede vodata vednas pred cesmata vo rekata ima kamen na koj ima isklepani 3 crticki vo dolzina. Imaat dolgunesta forma i se praveni so gleto za krsenje kamenja...sto simboliziraat tie? Za niv slusnav od postari luge deka nekade se praveni od vlav koj tamu nekade go skril svoeto zlato a istiot e proteran od mk za vreme na balkanskite vojni.i da napomenam vo toa vreme namesto cesma imalo kladence a cesmata e napravena od beton vo ponovo vreme
sliki ke ispratam naskoro
 
Последно уредено:

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Турни го каменот (ако можиш ако не е тежок). Пробај копај на 10 метра во радиус од него.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Pocituvani mi treba mala pomosh...blizu moeto rodno mesto vo borova suma se naogja mala cesma a pred nea teci mala sumska rekicka...srede vodata vednas pred cesmata vo rekata ima kamen na koj ima isklepani 3 crticki vo dolzina. Imaat dolgunesta forma i se praveni so gleto za krsenje kamenja...sto simboliziraat tie? Za niv slusnav od postari luge deka nekade se praveni od vlav koj tamu nekade go skril svoeto zlato a istiot e proteran od mk za vreme na balkanskite vojni.i da napomenam vo toa vreme namesto cesma imalo kladence a cesmata e napravena od beton vo ponovo vreme
sliki ke ispratam naskoro
Дали ти би закопал богатство блиску до место каде секогаш има луѓе (извор, чешма, кладенец) па уште и би го обележил местото со видливи знаци така да секој се запраша “хмм шо значат овие знаци на каменот... ај да прочепкам тро)
Од балкански војни до сега поминаа појќе од еден век, селаните се уште зборуваат за тоа место и прикаски дека таму има закопана злато... мислиш никој во тие 100 години војни немаштии сиромаштии... не се обидел да “чепни“ околу тоа место?
 
Член од
23 август 2013
Мислења
296
Поени од реакции
640
Све умот ме тера натаму дека тие прикаски за проколнато дека е златото ако го земеш биле смислувани пошто тоа време немало аларми и безбедносни системи со 24/7 поддршка. Ама, да си поплукам, што знаеш. Било како било, ништо не ми менува.
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Турни го каменот (ако можиш ако не е тежок). Пробај копај на 10 метра во радиус од него.
Fala :) a sto simboliziraat tie znaci liniite?
A kamenot e cela stena podzemi na se pomesriva ni milimetar a nadzemno ima okolu 1[DOUBLEPOST=1468406113][/DOUBLEPOST]
Дали ти би закопал богатство блиску до место каде секогаш има луѓе (извор, чешма, кладенец) па уште и би го обележил местото со видливи знаци така да секој се запраша “хмм шо значат овие знаци на каменот... ај да прочепкам тро)
Од балкански војни до сега поминаа појќе од еден век, селаните се уште зборуваат за тоа место и прикаски дека таму има закопана злато... мислиш никој во тие 100 години војни немаштии сиромаштии... не се обидел да “чепни“ околу тоа место?
Pa sigurno deka ke skrie bogatstvo pokraj cesma crkva staro drvo... i toj ili naslednicite negovi ako se vratat nekogas ke treba po nekoj znak da go pronajdat zlatoto[DOUBLEPOST=1468406558][/DOUBLEPOST]
Дали ти би закопал богатство блиску до место каде секогаш има луѓе (извор, чешма, кладенец) па уште и би го обележил местото со видливи знаци така да секој се запраша “хмм шо значат овие знаци на каменот... ај да прочепкам тро)
Од балкански војни до сега поминаа појќе од еден век, селаните се уште зборуваат за тоа место и прикаски дека таму има закопана злато... мислиш никој во тие 100 години војни немаштии сиромаштии... не се обидел да “чепни“ околу тоа место?
A moeto selo za tvoja informacija pred balkanskite vojni bese grad...imase anovi,fabriki,pilani,dukjani.tamu ziveeja 100% vlasi i bea mnogu bogati.poslednive godini na povekje lokacii se otkopa zlato i srebro
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Fala :) a sto simboliziraat tie znaci liniite?
A kamenot e cela stena podzemi na se pomesriva ni milimetar a nadzemno ima okolu 1[DOUBLEPOST=1468406113][/DOUBLEPOST]
Pa sigurno deka ke skrie bogatstvo pokraj cesma crkva staro drvo... i toj ili naslednicite negovi ako se vratat nekogas ke treba po nekoj znak da go pronajdat zlatoto[DOUBLEPOST=1468406558][/DOUBLEPOST]
A moeto selo za tvoja informacija pred balkanskite vojni bese grad...imase anovi,fabriki,pilani,dukjani.tamu ziveeja 100% vlasi i bea mnogu bogati.poslednive godini na povekje lokacii se otkopa zlato i srebro
скоро 10 години со метал детектор имам пребарувано и работено на откривања на “богатства“ така да знам за шо ти кажувам.
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
скоро 10 години со метал детектор имам пребарувано и работено на откривања на “богатства“ така да знам за шо ти кажувам.[/qued
скоро 10 години со метал детектор имам пребарувано и работено на откривања на “богатства“ така да знам за шо ти кажувам.
Samo uste da te prasam,slucajno setajki na planina sum zabelezal potkovica klepana vo kamen...sto znaci pak toa?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
скоро 10 години со метал детектор имам пребарувано и работено на откривања на “богатства“ така да знам за шо ти кажувам.
Најде ли барем нешто за тие 10 години и навистина ли функционира тој метал дететктор??
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
83
Поени од реакции
39
Најде ли барем нешто за тие 10 години и навистина ли функционира тој метал дететктор??
Како не нашол,за тие години што пребарувал,конзерви,потковици,жици,куршуми еден куп,да ги собирал и продал за старо железо,под пари ќе останел.
абе детекторот можеби функционира,ама уште злато да имаше да се најде,се ќе беше поинаку.:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Најде ли барем нешто за тие 10 години и навистина ли функционира тој метал дететктор??
функционира само зависи колкав предмет е и на која длабина и во каква состојба и кков е теренот..., имам наоѓано предмети монети шо вредеа 5 евра па до некои работи кои вредеа огромни количини евра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom