Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
I pred polovin godina so nekoi clenovi za istoto se kontravme!!! Znaci cekavme i ke cekate kako site 1 god i 5/6 meseci od intervju do odobruvanje, dali tova ni odgovara ili ne nas nikoj ne ne prasuva!!! Znaci kako moze 2012,2013,2014 oste ne se zavrsheni oni da pocnat 2015, nema logika, a toa sto gi gledate nekoj brojcinja sto se izlezeni nekoj clen vi ubavo objasni deka toa se luca sto imaa postojan prestoj,biznismeni, deca pod 16 god sto nivnite roditeli veke imaat bg drzavjanstvo i red dr... Znaci godina i 5/6 meseci do denes se ceka, a od utre ne znaeme dali ke se skrati ili ke si ostane isto!
 
Член од
24 ноември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
80
Здраво на сите,

Одамна ја читам темава. Сега маката ме натера да направам профил и да побарам совет.
На интервју бев во јули 2015 во амбасада во Скопје ,бројчето ми го кажаа во ноември 640X/2015 .
Во стариот систем за проверка беше се добро - во задолжителна процедура.
После нова година во новиот систем кога ќе си го внесам бројчето ми дава грешка:
"Нјама такава преписка заведена по консулски п'т"
Се јавив во амбасада и таму не знаат во што е проблемот и ми го повторија истото бројче.
Пратив маил до министерството два пати пред една недела и сешуте нема одговор.
Знае ли некој што е проблемов - има ли шанси процедурата да ми се прекине и затуца некаде ако ја нема во системов?
Дајте идеја што да правам понатака?
Има ли поента да идам до Софија на шалтер во министерството?
Vaka i kaj eden moj rldnina se sluci slisno.Vo stariot sistem pisuvase zadolzitelna a vo noviot sistem neredovna imame odneseno pasos od prv bratucet .I otide vo ministerstvo i na salter velt see vo red cekajte i deuste nee jasno zastose raboti slicno kako tvooj problem tapkane.[DOUBLEPOST=1455052056][/DOUBLEPOST]
Vaka i kaj eden moj rldnina se sluci slisno.Vo stariot sistem pisuvase zadolzitelna a vo noviot sistem neredovna imame odneseno pasos od prv bratucet .I otide vo ministerstvo i na salter velt see vo red cekajte i deuste nee jasno zastose raboti slicno kako tvooj problem tapkane.
Pomos ako neko moze da dade sovet BLAGODARAM
 
Член од
25 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
33
Поздрав до сите членови на Кајгана форум.
Имам да споделам една информација до сите, здружението '' МАКЕДОНСКО БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО " ,ги поканува сите кои имаат потреба од информација околу бугарското државјанство, можаат да присуствуваат на свеченото отварање на канцеларијата во Скопје.
Свеченото отварање ќе се одржи во ресторанот " Журнал" на 20.02.2016 во 19 часот во населба К.Вода во Скопје.
контакт телефон;
Владо - 070 445 069
Зоран - 072 566 124
Мариан - 078 411 974
Себастијан -078 436 963
Пожелно е да се собереме во поголем број.
На свеченоста ќе бидаат присутни преседателот на ДАБЧ господин Борис Вангелов , господин Дејан Мартиновски главен експерт во Дабч, господин Петар Колев главен преставник на бугарите од Македонија во Бугарија како и советник на Красимир Каракачанов преседател на ВМРО-БГ,господин Красимир Каракачанов преседател на ВМРО-БГ,преставник од бугарското министерство за правда отсек за бугарско државјансто, господин Јулијан Джамбаски европратеник и иницијатор за новиот закон за бугарско државјанство и госпоѓа Маринела Петревска преседател на здружението МАКЕДОНСКО БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО
Прегледај го приврзокот 138691
A da te prasam,dali vlezot e sloboden ili.....[DOUBLEPOST=1455053039][/DOUBLEPOST]
лошо лошо дечки,или има стварно толкава навала или нешто не е во ред,се јавив во ДАБЧ да прашам за происходите од таму ми одговорија дека само што ги почнале од НОЕМВРИ...нервозен сум пошто се надевав интервју ке фатам 2016 но како тргнало ке ме фати 2017,,,,,,незнам за вас но јас не неочекувам да е толку брзо но ова е ПРЕБАВНО.......ме чуди што неколку члена на форумов рекоја дека происходите ги добиле за нецел месец јас влегувам во трет месец,,,,ИЗГЛЕДА МЕ ФАНА ТАКСИРАТ
Iskreno da ti kazam i mene proishodot mi e izlezen od noemvri 2015g. I mu pisav vo konzulatot vo Bitola oti nikoj ne se javuva na tel.,da se javam na 15 mart mozebi dotogas ke stignele.e zamisli i smetaj kolku vreme gubime tuka.i jas si mislev deka do sega na intervju ke pojdam,ama se e zaludno.a najloso e sto site dok.mi se spremni i prevedeni.
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
S
A da te prasam,dali vlezot e sloboden ili.....[DOUBLEPOST=1455053039][/DOUBLEPOST]
Iskreno da ti kazam i mene proishodot mi e izlezen od noemvri 2015g. I mu pisav vo konzulatot vo Bitola oti nikoj ne se javuva na tel.,da se javam na 15 mart mozebi dotogas ke stignele.e zamisli i smetaj kolku vreme gubime tuka.i jas si mislev deka do sega na intervju ke pojdam,ama se e zaludno.a najloso e sto site dok.mi se spremni i prevedeni.
Sarap pa da ne e sloboden zar bi napisal kade sto i koga ke se odrzuva so sigurnost vlezot e sloboden
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Mene vcera mi se smeni statusot za proizhod od obrabotva se vo izchakva finalen status. Datata mi e od 18ti dekemvri. Znaci sega bi trebalo brzo da ima odgovor
зарем може да се провери на интернет за дупликат происхот??????????[DOUBLEPOST=1455083690][/DOUBLEPOST]
Не ќе немаш проблем да влезеш и да прашаш, истиот статус што ти стои на страната ќе ти го кажат таму. И само тоа ништо друго. Ова ти го зборувам од лично искуство.


Да се надоврзам со постот на мастер, моментално пред правосудие денес чекаа 60 луѓе и се тепаа меѓусебно кој прв да влезе, оној што правеше проблеми и не укажуваше никаква култура беше вратен во најзаден ред да чека. Пуштија само 20 луѓе на останатите 40 им рекоа да дојдат утре да си ја пробат среќата, иако имаше луѓе што 3 ти ден чекаа на тој студ минимум 5 часа утре 4 ден пак ќе си чекаат. Има неверојатна гужва пред правосудие и сите се борат за "превласт" моментално.
Ова го зборувам за указ само, а плус останатите што не ги броев може беа некаде 150 луѓе се на се пред министерство.

Ај да ви одговорам и јас па вие како сакате.
Значи вака ко вас дремев на форум и се надевав дека ќе завршам побрзо работа, тоа мое надевање траеше бурни 1 година и 7 месеца, на крај пак испадна како и што кажаа надлежните. ПО ЗАКОН преписката се чешла година ипол тоа е фактот што верувам и дека ќе остане. Па кој како сака нели, секој со своите илузии..
АМАН БЕ толку ли е лошо,,што збориш бе,,,,,ке се лажам себеси дека ЛАЖЕШ
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
зарем може да се провери на интернет за дупликат происхот??????????[DOUBLEPOST=1455083690][/DOUBLEPOST]
АМАН БЕ толку ли е лошо,,што збориш бе,,,,,ке се лажам себеси дека ЛАЖЕШ
Ne znam dali moze za duplikat. Jas prv pat davam dokumenti ama so brojot sto go imas vidi tuka.
http://www.aba.government.bg/?legal=7
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
1
Nekoj znaj tocno kade se naoga klubot vo bitola pred nekoe vreme nekoj ovde mi rece kaj bazata na tea ama tamu nemozam da najdam fala pozz
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
45
Поени од реакции
132
Moze od korist ke e... 2015 ne veruvam deka e pocnata sin mi 12 dod I kerka mi 10 god iako se maloletni si cekaat procedura isto kako nas bidejki intervjuto bese na 17-06-2015 eve veke 8 meseci ako ima promena pisuvam sekako inaku br e 3***/2015
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
Uste ne mi e jasno zaso koa si go pisuvate brojo pisete ja prvata brojka a dr gi skriete koga sega sekako dr nacin se proveruva brojo
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Здраво на сите, се извинувам за глупото прашање ама морам :Д коа ќе идам да проверам добивам само ова Образувана преписка бла бла. Тоа значи дека се разгледува нели? И кога ќе има промена би пишувало нешто друго?

Фала ви
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
320
Поени од реакции
92
Zdravo.Ednostavno prasanje:dali ima nekoj pocnato postapka preku vtor bratuced i dobieno drzavjanstvo ili proishod?ako ima neka me kontaktira vo poraka..fala i pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom