Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Прашање:

Указот ми е излезен, имам поднесено преку конзулат.. има поминато 2 години така да не се сеќавам дали реков дека ќе си го земам во Софија или во Битола.. на страната за проверка на преписките не ми дава опција да кликнам записаване и да резервирам час на получување на указот..

Во конзултатот ѕвонам не ми креваат..

Како и пред се каде да си го земам указот???

Сакам од поручек да излезм од работа за одам да прашам во конзулат.. ако има некој да ми даде информација много ви благодарја
Најубаво ти е да најдеш некој посредник и со мего директно во софија да си го подигнеш без закажување бидејќе гледам дека и така поминуваат. Прво влагаат тиа на закажано па последни влагаат незакажаните.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Dali se pocnati so pregleduvanje na 2015? mislam eden clen pisa deka stasale do 1000 i nesto brojce?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
лошо лошо дечки,или има стварно толкава навала или нешто не е во ред,се јавив во ДАБЧ да прашам за происходите од таму ми одговорија дека само што ги почнале од НОЕМВРИ...нервозен сум пошто се надевав интервју ке фатам 2016 но како тргнало ке ме фати 2017,,,,,,незнам за вас но јас не неочекувам да е толку брзо но ова е ПРЕБАВНО.......ме чуди што неколку члена на форумов рекоја дека происходите ги добиле за нецел месец јас влегувам во трет месец,,,,ИЗГЛЕДА МЕ ФАНА ТАКСИРАТ
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
лошо лошо дечки,или има стварно толкава навала или нешто не е во ред,се јавив во ДАБЧ да прашам за происходите од таму ми одговорија дека само што ги почнале од НОЕМВРИ...нервозен сум пошто се надевав интервју ке фатам 2016 но како тргнало ке ме фати 2017,,,,,,незнам за вас но јас не неочекувам да е толку брзо но ова е ПРЕБАВНО.......ме чуди што неколку члена на форумов рекоја дека происходите ги добиле за нецел месец јас влегувам во трет месец,,,,ИЗГЛЕДА МЕ ФАНА ТАКСИРАТ
Да порано точно е дека се чекаше 1 месец за происход, јас лично толку чекав, а сега се направи гледам и за интервју гужва, јас чекав 4 месеци, а сега чекаат и по цела година за интервју.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Mene vcera mi se smeni statusot za proizhod od obrabotva se vo izchakva finalen status. Datata mi e od 18ti dekemvri. Znaci sega bi trebalo brzo da ima odgovor
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Dali se pocnati so pregleduvanje na 2015? mislam eden clen pisa deka stasale do 1000 i nesto brojce?
и јас така прочитав, дека се претпоставува оти некаде до 1000 се стигнати.... да се надеваме на побрзо темпо сега, тоа е!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
и јас така прочитав, дека се претпоставува оти некаде до 1000 се стигнати.... да се надеваме на побрзо темпо сега, тоа е!
Да само надежта останува :), иначе од 2015 се некаде 8000 бројчиња, така да брзо ќе ја исчистат, многу побрзо неголи 2014.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Dali se pocnati so pregleduvanje na 2015? mislam eden clen pisa deka stasale do 1000 i nesto brojce?
Не е почната воопшто 2015,освен за деца до 14г., инвеститори, натурализирани спортисити итн. Има уште најмалку 2500 преписки од 2014...Позз
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не е почната воопшто 2015,освен за деца до 14г., инвеститори, натурализирани спортисити итн. Има уште најмалку 2500 преписки од 2014...Позз
Прво викаш не е почната, а потоа сам себе се негираш, освен за тие, тие, тие и тие ;). почната е и други пишаа дека е почната
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.323
Поени од реакции
4.745
Прво викаш не е почната, а потоа сам себе се негираш, освен за тие, тие, тие и тие ;). почната е и други пишаа дека е почната
Еве ќе се потрудам да ти дадам одговор малку попрецизен од тој што веќе ти го дадоа, иако нема да ти се допаѓа зашто пак се коси со твоите желби. Али добро желбите се едно реалноста е друго.
Почната е 2015 година од некаде јули месец лани, а тоа е така зашто има и други начини за стекнување со државјанство освен ова по основа на происход што ние аплицираме и за некои од нив времето на чекање е пократко од 6 месеци. Така што да голем број на преписки од 2015 веќе добиле одговор можеби и повеќе од 1000 единствен проблем е што тие не се по ред и не се броевите од 1 до 1000 туку се рандом. Не се надевај дека твојот случај или било кој ќе биде разгледан за помалку од 12 месеци од денот на интервјуто. Значи биди среќна ако не чекаш повеќе од тоа и не ми проповедај нова твоја религија за моменталните случувања. Колку побрзо се помириш со реалноста дека ќе чекаш најмалку 12 месеци толку помало разочарување ќе имаш ако чекаш и некој месец повеќе од тоа.

Бидете малку реални и читајте како што е, а не како што сакате да биде. И ние од 2014 прво чекавме да ја разгледаат 2013 па после почнаа со нас. Така што има време не брзајте, со ова темпо тешко дека пред април ќе ја фатат 2015 со разгледување на преписките кои аплицирале на основа на происход.

Ако нешто ти значи за да ти доловам дека и јас имав надеж како тебе пред да се помирам, бројкиве ти се само пример не се точните. Мојата преписка со број 102/2014 си е во задолжителна процедура, а преписката 104/2014 имаше одобрена молба и излезен во протокол само 7 месеци по денот на интервјуто. Се надевам дека ова малку ти ги отвори погледите на тоа како стојат работите без да те доведе на работ да посегнеш по јажето и да си фрлиш јамка зашто едноставно тоа што си го замислила е технички неизводливо на начинот на кој сакаш да биде.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Прво викаш не е почната, а потоа сам себе се негираш, освен за тие, тие, тие и тие ;). почната е и други пишаа дека е почната
Во ред е се фати за збор, ама пак ме сфати што сакам да кажам, ама нема врска(не ти се допадна тоа што го прочита). ако познаваш некој што добил после 9999/2014 или пак до 1000/2015 бујраум кажи, јас можам со минимум 6 броја да ти докажам ни дека 2014 е прегледана после 9999/2014 или пак дека е почната 2015(за регуларна постапка). Гледајте ги малку реално работите, затоа што колку порелно ги гледаме работите толку повеќе може да си помогнеме, не е работата јас да ти казам стигнаа до 2000/2015 а не се.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
лошо лошо дечки,или има стварно толкава навала или нешто не е во ред,се јавив во ДАБЧ да прашам за происходите од таму ми одговорија дека само што ги почнале од НОЕМВРИ...нервозен сум пошто се надевав интервју ке фатам 2016 но како тргнало ке ме фати 2017,,,,,,незнам за вас но јас не неочекувам да е толку брзо но ова е ПРЕБАВНО.......ме чуди што неколку члена на форумов рекоја дека происходите ги добиле за нецел месец јас влегувам во трет месец,,,,ИЗГЛЕДА МЕ ФАНА ТАКСИРАТ
So k'smet im se mislite na ludjeto, zatoa.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Важно при крај се со 2014, а 2015 е почната ама асално ќе ја фатат од некаде април, ок де, не мора до толку да се вжештувате, се разбираме :) @wiksa ти дур си чекал и си ја спремал јамката за околу врат, не значи дека сите се како тебе :icon_mrgr:
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
jas mislam deka se pocnati so 2015.. imam provervano do 400/2015 i se naogat prepiski so status .. finalno razgleduvanje pred da gi razgleda komisijata... jas sum 40**/2015 i imam provereno + - 200 prepiski okolu mene i nema nikoj so status: finalno razgleduvanje pred da gi razgleda komisijata....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom