Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
samo fotokopija od pasos, i izvodi od tebe nego i vrskata vasa rodninska, primer tvojot tatko i negoviot tatko ako se brakja ke mora i odniv izvodi, pa celata dokumentacija da se prevedi na bugarski i toa e se :)
@k.k.k dokumentite (izvodite, posmrtnici) da se prevedat I DA SE LEGALIZIRAAT.[DOUBLEPOST=1455170389][/DOUBLEPOST]
Dobiv Udostoverenie od klubot vo Strumica. Mi kazaa tamu samo da gi prevedam izvodite od dedomi i tatkomi na bugarski i se zaedno da odnesam vo Sofija. Arno ama eden posrednik mi kaza deka so toa ne pravam nisto - trebalo da odam po Udostoverenie vo Sofija - tamu da nosam izvodi i tamu da gi preveduvam ???? Koade e vistinata ? Gi primaat li dokumentite prevedeni tuka na ovlasten preveduvac zaedno so Udostoverenieto od Strumca ???
@kirenik Ti si dobil udostovarenie od klubot, bkk deklaracija, i sega treba da ja zapocnes postapkata za dobivanje na bg pasos.
Dobienata bkk delaracija treba da ja odneses na notar i da se napravi notarska zaverka koja cini 150,00 den.
Potoa, odis vo Sofija i, bkk deklaracijata zaedno so izvodi: tvoj, na tatko, majka, baba, dedo, prevedeni i legalizirani, treba da gi podneses vo DABC - Д'ржавна Агенција за Б'лгарите в Чужбина (http://www.aba.government.bg), za da dobies dokument "proizhod".
Posrednikot e verojatno vo pravo, ako intuitivno te razbrav sto sakas da kazes/prasas.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
13
@k.k.k dokumentite (izvodite, posmrtnici) da se prevedat I DA SE LEGALIZIRAAT.[DOUBLEPOST=1455170389][/DOUBLEPOST]
@kirenik Ti si dobil udostovarenie od klubot, bkk deklaracija, i sega treba da ja zapocnes postapkata za dobivanje na bg pasos.
Dobienata bkk delaracija treba da ja odneses na notar i da se napravi notarska zaverka koja cini 150,00 den.
Potoa, odis vo Sofija i, bkk deklaracijata zaedno so izvodi: tvoj, na tatko, majka, baba, dedo, prevedeni i legalizirani, treba da gi podneses vo DABC - Д'ржавна Агенција за Б'лгарите в Чужбина (http://www.aba.government.bg), za da dobies dokument "proizhod".
Posrednikot e verojatno vo pravo, ako intuitivno te razbrav sto sakas da kazes/prasas.
Jas sum so mpominato intervju od 2013 god. Ova mi e kako dopolnitelen dokument zatoa sto nemam poteklo.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Bev na interjvu na 27.7.2015 .

I jas mislam deka mozebi mi kazale gresno brojce vo ambasada. Se javiv pak I mi go povtorija brojot.
Neznam na koj nacin da proveram dali brojot e tocen.
jas direktno vo sofija na intervju bev 14.7.2015 i brojceto mi e 40** (da bidam poprecizen, brojot mi e megu prvite broevi od 4000)
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
Kolku kosta prevod i legalizacija za eden izvod vo bugarija
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Bev na interjvu na 27.7.2015 .

I jas mislam deka mozebi mi kazale gresno brojce vo ambasada. Se javiv pak I mi go povtorija brojot.
Neznam na koj nacin da proveram dali brojot e tocen.

Vidi vaka jas sum isto kako tebe ambasada intevju 13.07 broj 48XX zatoa i ti napisav koj datum si bil na intevju ne mi se veruvase deka za tolku kratko vreme se stignati do 6XXX da go proveris brojot imas dva nacini da vrtis vo Sofija ili pismo da sostavis da ti go kazat brot
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Jas sum so mpominato intervju od 2013 god. Ova mi e kako dopolnitelen dokument zatoa sto nemam poteklo.
Pretpostavuvam deka treba da odneses samo BKK deklaracija i molba napisana na b'garski jazik.

Sepak, baram pomos od clen na forumov, koj znae, da ja dopolni ovaa informacija, dali, pokraj bkk deklaracija treba da dostavis i drugi dokumenti, na pr. izvodi na rodeni ili umrenici od tvoite roditeli i babi i dedovci.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Pretpostavuvam deka treba da odneses samo BKK deklaracija i molba napisana na b'garski jazik.

Sepak, baram pomos od clen na forumov, koj znae, da ja dopolni ovaa informacija, dali, pokraj bkk deklaracija treba da dostavis i drugi dokumenti, na pr. izvodi na rodeni ili umrenici od tvoite roditeli i babi i dedovci.
mislam deka treba, drugarce so bkk deklaracija nosese dokumenti za proizhod, posrednikot mu rece da gi povrzi.. ne mi se verva posrednikot da go maftosva za taja rabota..
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
A mene me interesira koga ke pocnat so 2014 do 10 iladi stignaa na 12 dekemvri I tamu se zakopaaa dosta vreme pomina za da nema pregledeni nad 10 iladi :/ tocno 2 meseci od togas minaa ic da ne e ke imase barem do 10500 pregledeni do sega
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Pretpostavuvam deka treba da odneses samo BKK deklaracija i molba napisana na b'garski jazik.

Sepak, baram pomos od clen na forumov, koj znae, da ja dopolni ovaa informacija, dali, pokraj bkk deklaracija treba da dostavis i drugi dokumenti, na pr. izvodi na rodeni ili umrenici od tvoite roditeli i babi i dedovci.[/quot

Малку ова е комплицирано,поготово за оние кандидати кои се на дополнителна,а добиле происход само на база на блгарско самосознание и немаат други роднини со бг пасош на кои да се повикаат.Колку што знам во бугарските здрузенија тука за да добиеш декларација ти бараат изводи или умреници за да се поврзеш со некој предок.Е сега кога ќе однесат во министерство дали им бараат изводи или умреници таму?Мора да има на форумов член што добил происход на база на здруженијата и кој документи ДАБЧ ги бара или пробал да достави дополнителен документ од здруженијата и дали му прифатиле.Во ДАБЧ ќе се добие происход,но да не биде после во правосадие да бараат дополнителен документ врз која основа си добил декларација.Најбитното е дали правосадието ги признава декларациите како дополнителен документ или само ја олесни процедурата со тетки,братучеди,вујковци или родители кои веќе имаат бг пасош и дали на некој му прифатиле декларација како доп.документ
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
A mene me interesira koga ke pocnat so 2014 do 10 iladi stignaa na 12 dekemvri I tamu se zakopaaa dosta vreme pomina za da nema pregledeni nad 10 iladi :/ tocno 2 meseci od togas minaa ic da ne e ke imase barem do 10500 pregledeni do sega
можеби и има ама нема начин да дознаме како!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom