Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Strucnjak, na On/Off klima kaj pisuva deka i varira potrosuvackata (min~max) ili (od~do) koga samo edna brojka ima za InputPower ? Toa ne li ti kazuva nesto??, ja toa sto go zboram i so merac mozam da ti go dokazam, sakas video da ti snimam ? ama ti na koj osnov go baziras tvrdenjevo sto ne se soglasuvas sam si znaes, na sto meris ti kolku trosi ziti sve??
na broiloto od Evn gledas pa vadis zakljucok ili na gravcinja gledas ?
друже имам и јас мерач од анхоч дигитален, ако сакаш ќе ти снимам видео да видиш како варира потрошувачката од 980-1500W. Го гледам апаратот стално јас, со тоа што сега оди до 1320 и назад пак до 980-1000, ако не веруваш да се опкладиме на нешто
не сум мало дете па да ве лажам. Не знам што он оф клима имаш ама моето нео така работи од првиот ден кога го намонтираа, никогаш ама баш никогаш нема една иста потрошувачка. Кога уклучува компресорот тргнува од 600 па оди се до 1.5KW ако е над 7-8с. надвор и во внатрешната се слуша нешто како термостат кога исклучува и паѓа П назад до 950-980 како и што објаснив претходно и се така во круг
изгледа моето нео е полуинвертер :D
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
On/OFF 3,5ka trosi 1Kw na saat FIKSNO I NEZAVISNO OD NADVORESNA T.
On/OFF 5,5 ke trosi 1,7Kw/h isto Fiksno.
I sve toa do T od -5(-7)....sto znaci NE E ured/resenie za greenje, treba i dodaten izvor za toplina za poniski temperaturi TA/Panelki i slicno.
Ako On/OFF klima raboti 24 casa ke potrosi 24Kw/h, nasprem Inverter koj ke potrosi za istoto vreme 12KWh t.e 50% pomalku. Od toj aspekt sporeduvanje na 2 koli(klimi) od koi ednata vozela 24casa a drugata 12 pa "zastedila" e fantaziranje a ne matematika.
Ako rabotat ist broj na casovi bez akrobatiki so TA pecki, koristenje ventilacija namesto mod greenje Inverterot uste prvata godina ja vrakja investicijata. Ako smeam da primetam so On/Off klima za da iskoci matematikata so potrosuvackata treba i TA pecka da se kupi(so panelka ne ja biva) za da e obezbedno greenje i pri poniski T od -5.
Neli napisav ako ne ste sigurni vo ona sto ce go napisete, podobro ne pisuvajte nisto. Eve za tvoja informacija, bidejci te smetam za onie najprosvetenite ovde, ova sto go tvrdis napisano so golemi bukvi e NETOCNO. EPTEN E NETOCNO. Eve zosto: vo samata priroda pri komprimiranje na gasovite so padot na nadvoresnata T, za da se dovedat do baraniot pritisok baraat povece rabota (znaci trosat povece el. energija). BAS PORADI OVA E NAPRAVEN I INVERTORSKIOT URED DA GO ZGOLEMI BROJOT NA VRTEZI NA KOMPRESOROT, so sto brzo go podiga pritisokot na freonot i negovata T, pa moze poefikasno da ja predade toplinata na vn. izmenuvac.....Baska sto pri poniski T ima moznost za koristenje na pogolema kolicina na freon koj go dozira EEV ventil (ova kaj posofisticiranite i poskapi inverteri).
Ovde ON/OFF klimata e hendikepirana sto ima kompresor so fiksni vrtezi, a ne fiksna potrosuvacka na el. energija.
Ova sto go tvrdi @yamaha vo gorniot post e 1000% TOCNO.
Eve mojata ON/OFF na -5 C trgnuva pri prvoto pustanje so 700W zatoa sto gasot e laden i pritisokot e mal, kako sto raste pritisokot taka raste i potrosuvackata do 1150W koga se aktivira vn. edinica i pocnuva so duvanje.... Pri slednite ukluci/ iskluci ciklusi nema vece da startuva so 700W tuku od prilika so 1000W...... ova INVERTEROT lesno go resava so zgolemuvanje na brojot na vrtezite....
Na +7 C startuva so 900W pri prviot start i stiga do 1650W kako sto raste pritisokot na gasot. Pomedju ovie dve T srazmerni se i snagite.
Ova e za mojata klima sto ima COP ne povece od 2.5. Jas ona sto go pisuvav e za segasnive on/off koi imaat COP najmalku 3 i kaj koi vo minusnite T poradi prirodata na FREONOT R410a da dava podobri parametri od R22 i R407b, IMAAT DOSTA PODOBAR COP.
E sega ako ti tvrdis deka za edna godina se isplati inverter ce te ostavam vo takvo uveruvanje.
Inace greenje vo kombinacija TA i klima bilo inverter bilo on/off sekomu bi mu ja preporacal ako ima takva moznost, bidejci gi koristite site prednosti i gi namaluvate site mani na ovie dva vida greenje.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ne mi se veruva deka se pocesto pocnaa vakvi adolescentni prepukuvanja na temava. I toa od lugje koi samite vikaa "aj, ne sum dete".
Obicno po IT temite ima tinejdzeri i tamu ima mnogu dudlanja :pusigo:
Veke pocnuvam da mislam da go stisnam kopceto "ne ja nadgleduvaj temata", od sranje prepukuvanja :гомце:
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
kade otide temavaaaaaaaa
edno prasnaje do site ovde neznam inzinjeri itn.
dali edna soba prosecna od 25 do 30 kvadrati,prosecno izolirana,ce se zgree na pristojni 23 stepeni,od 0 do minus 5stepeni,so on/of klima,ili pak jas se zaebav sto kupiv inverter i toa da ne recam dosta skap.moe mislenje e deka nema da moze da stopli,mozebi eve yamaha topli 20 kv ali top izolirani i mu veruvam,zasto da ne,20 kv vo gv na 21 step.zatoa sakam da kazam sekoj si znae vo kakvi uslovi i kade zivee,na kolku stepeni saka da zgrere,ili pak da prigree itn,i spored toa da si izbere sodveten klima ured.a vakvi razgovori on/of klima vakva bila ili onakva,se znae kakva moze da bide i kolku ce topli,najverovatno skoro sekoj ja ima ili ja imal pa si znae.ili potocno kazano kolku pari tolku muzika.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Можеби дури за 10 години се враќа инвестицијата, но факт е дека инвертерот е поекономичен од on/off клима уред. Нема сега да се вракаме во 1990та и прозорски клими, ваљда?

Јас лично би платил (и плаќам) сега за поскап уред, кој месечно ќе ме чини помалку, отколку да калкулирам дали за 10 години ќе се врати инвестицијата. Јас сум за енегретска ефикасност, почнувајќи од изолација, добри прозори, ЛЕД светилки, па до А+ класа апарати дома. А секако инвертерите се енергетски поефикасни од обичните сплит-клими.

Така што, ајде без многу емоции на темава. Навистина нема потреба, без разлика дали сте за или против инвертер.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Dali ti brois pominati kilometri ili kolku benzin ti trosi kolata koga ne ja vozis ?
Ja bev mnogu jasen, i zboram za koga bi rabotele IST broj casovi i dvete, togas On/OFF ke potrosi duplo. A znaes i koga bi potrosila isto, koga ke i zadades 30C na On/Off za da negasi, ili koga ke podotvoris vrata od nekoja spalna kako sto pravat so inverter ;)....togas nikogas nema da iskljuci, i ke potrosi kolku sto napisav, za 10casa 10Kw.
Za takva klima nema nikakvo vlijanie nadvoresnata T gjabe ja ufrlate temperatura u muabetov za On/Off, isto trosi i na +10 - na -5, samo sto na +10 pak i dava toplina sto ne e slucaj i na -5.
A so zadadena 21 sekako ke bide pogolem del od vremeto na Off od On ama toa sto e OFF e nemerliva velicina so nikakva merna edinica, ednostavno neraboti.[DOUBLEPOST=1455046402][/DOUBLEPOST]@moongoses I na kraj koga temperaturite vo sobata ke gi stavime i vremeto koe e zagrevano so On/Off ke iskoci deka najeftino e so kjebe i debeli gemperi, taka pa ic nemora ni da ukljuci.
Ako racuname i vreme za koe neraboti uredot kako sto racunate togas treba da kazeme i deka se gree pola zima so takva On/Off klima a ne cela zima, posto casovite ne se isti neli ? A da bideme iskreni ni Temperaturite vnatre ne se pritoa isti, nesto sto se izbegnuva u celiot muabet.
Mislam muabetov na tzlatko ja go rabrav samo kako sovet za nekoj sto vekje ima On/Off klima + dodatna pecka da ne vlaga vednas vo investicija za eftin Inverter od 500evra tuku da si zastedi za nekoj posaglam inverter od 800 ili povekje. Coekot mislam voopsto nemislese da izmislluva topla voda kako sto se zavrte muabetot. Ke ve procita nekoj nov sto e vo plan da zeme klima i citajki go ova ke naprai glupost ke si kupi na novo On/Off klima od muabetov deka nema zasteda od inverter, sto ne e u redu.
Пак правиш споредба во нерамноправни услови. Па и ти на твојата мицубиши да и зададеш 30 степени и да ги отвориш вратите, ќе ти повлече еден киловат за да ја постигне бараната температура. Да не мислиш дека со 300 вати потрошувачка ќе те згрее на 30 со отворени врати? Споредбата се однесува е за исти услови, на зададени 23-24 степени. Штом постигне ќе изгасне. И нема да троши. Кога ќе треба пак да вклучи ќе работи пак со полна сила, затоа што е така дизајнирана да работи.
Податокот за вкупна годишна потрошувачка на инвертерите што се наведува на спецификаците се однесува за 1400 работни часа на номинална можност. Тоа е ТРЕТИНА од целата грејна сезона, уште помалку од половина. Тоа не значи дека климата еден ден ќе работи нон стоп, па два дена ќе дреме, туку се зема просек. Инвертерот работи 24 часа на јачина помала од номиналната. Просек е како да работи 8 часа во денот на полна сила. Секако тоа се претпоставени просечни вредности, а реално ќе зависат од конкретната ситуација. Така и пишува и во спецификациите.
Друг е муабетот до која надворешна температура се употребливи за греење. Но тоа зависи од модел до модел. И кај инвертерите евтините модели едвај постигаат на температури под нула.
И не е целта да убедиме некого дека обична клима или печка е подобро од инвертер, туку да не очекува чуда на сметката ако обичната клима ја замени со инвертер и дека инвестицијата од неколку десетици илјади денари ќе ја врати за еден месец или една сезона.

Шест години е стара темава, 527-ма страна е ова, досега требаше да направиме комора да тестираме разни модели на клими, а ние уште се објаснуваме како работат греалки со термостат.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
@matej2007 i @tomi_z
Ajdeeeeee. Samo sakav da ve alarmiram koga nekoj ti prodava inverter i ti raskazuva prikazni deka trosi sto znam 50% pomalku od obicna klima deka ednostavno ve LAZE.
Eve po iljaditi pat povtoruvam invertorsko upravuvanje e za kompresorot i nadvoresniot ventilator ( i na nisto drugo vo uredot ). Pokraj potrebata za promenliva /potrebna kolicina na freon vo dadeniot moment (nadvoresno/vnatresna T, gubitoci vo prostorot, potrebata za dadena kolicina na toplina) e SAMO za da moze uredot da raboti uspesno (kako koj) i na T od -15 ili -20C. I ZA NISTO DRUGO. Moze i na on/off klima da se vgradi EEV da ima promenliva kolicina freon vo izmenuvacite,no nema logika, zasto nema da raboti uspesno na -20 C bez dodatno ubrzuvanje na kompresorot na 150-200% od kapacitetot.
E sega pri ovaa gimnastika so promenliva brzina na kompresorot i promenliv kapacitet na freon se podiga nivoto na rabota na poniski T, no pri opseg okolu nulata on/ off uredite ne se inferiorni i drzat cekor so invertorite vo smisla na isporacana toplina. Zastedata za koja zboruvam od 20% e gro vo toj prodolzen opseg na poniska T, zatoa i navedov tri uslovi koi treba da gi ispolni kupecot ako se odluci za on/off klima.
Ponatamu ne bi sakal so nikogo da se ubeduvam okolu ova, sekoj znae da cita i ima pravo na svoe mislenje, pa moze da si odluci sto ce kupi......
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@tzlatko :)
Tocno deka napisav deka "Fiksno" trosi 1KW ama na saat, dlaboko se izvinuvam ako bev bukvalno svaten i ne sum spomnal za varijacii vo potrosuvackata, za izvinuvanje i da ve udovolam so @yamaha10 eve ke se popravam, neka ne e fiksno 1Kw tuku ~950W.

Tie oscilacii sto gi naveduvate (700~1650W) realno vremenski traat mnogu malku, od 5 do 10min vo pocetniot ON moment dur ne se stabilizira potrosuvackata i minorni se vo odnos na 1cas rabota, pa na krajot na casot pak ke dadat potrosuvacka 900W~1100W, ili ako smeam da se izrazam so priblizno Fiksno 1KW/h :) Ne e shija, vrat e...rabotava.
Na 100saata ke potrosi 95Kw/h...eve uste podobar COP na 100casa, ama daleku od COP =2,5.
Toa sto e vash izoliran slucaj i klimite vi se postaveni vo 20~25m2 pa vi se na OFF pola od denot ne vi dava za pravo da zboruvate za nekoj imaginaren COP=2,5.
Ili, da se razbereme podobro okolu Onn OFF fazite, ako vakva klima e testirana od Eurovent dali prezentiranata potrosuvcka i COPot bi go sodrzelo i vremeto vo koe klimata e vo OFF faza ? Ne zaebavajte.
@moongoses
Godisnata potrosuvacka se odnesuva ne za 1400 tuku za 4910h (204dena), vidi go atachmentot
 

Attachments

  • 187,8 KB Прегледи: 16
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Prasav nesto drugo, a koja ce potrosi kolku , kaj kraeva neka trosat i isto, dali isto ce zgreaat?
Tvojata vadi 3,6KW toplina na -10, i 3,10KW na -15 potvrdeno od EV.
Koga inverteri od brend marki deklarirani kako 5,5ki edvaj vadat 3,5KW na -7, sto ostanuva za On/OFF od 5,5Kw. Logicno mi e da bi trebalo da zemes barem nekoja 7ca On/Of od 24000btu pa da izvadi 3,5Kw dokaj -7 nadvoresna. Ili da e nekoja retka zverka kako @Vanlok sto posoci nekoj model na Mitubishi On/Off.
(pak da ne bidam bukvalno svaten, nemam pojma koj On/OFF klimi/modeli kolku toplina moze da izvadat i sekoja cest na izuzedci.)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
@tzlatko :)
Na 100saata ke potrosi 95Kw/h...eve uste podobar COP na 100casa, ama daleku od COP =2,5.
Toa sto e vash izoliran slucaj i klimite vi se postaveni vo 20~25m2 pa vi se na OFF pola od denot ne vi dava za pravo da zboruvate za nekoj imaginaren COP=2,5.
Ili, da se razbereme podobro okolu Onn OFF fazite, ako vakva klima e testirana od Eurovent dali prezentiranata potrosuvcka i COPot bi go sodrzelo i vremeto vo koe klimata e vo OFF faza ? Ne zaebavajte.
@moongoses
Godisnata potrosuvacka se odnesuva ne za 1400 tuku za 4910h (204dena), vidi go atachmentot
Не, тоа е бројот на часови во годината за кои е потребно греење. Годишната потрошувачка се пресметува по формула Qhe=Pdesignh*Hhe/SCOP, каде Hhe (Hours heating) e 1400 за умерена и топла климатска зона, а 2100 за ладна. Како поинаку ги објаснуваш вредностите на етикетата во документот што го постираше каде се наведени SCOP и годишната потрошувачка?
Пресметката за SCOP ги зема во предвид и времето за кое климата не работи, и времињата во кои работи само термостатот, во стендбај итн.
И пресметката на ЅCOP нема врска со големината на просторот во кој се поставени климите.
Малку си ги измешал работиве.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
@Strelec
So duzno postovanje ama ti samo dobro se snaodjas so PRODUCT CODE so prospekti, so engleski, ama so termodinamika si skaran i toa OZBILNO skaran. Jas tuka se zaostavuvam, a ti teraj do besvest...... ponataka ne me citiraj molim te.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
@matej2007 i @tomi_z
Ajdeeeeee. Samo sakav da ve alarmiram koga nekoj ti prodava inverter i ti raskazuva prikazni deka trosi sto znam 50% pomalku od obicna klima deka ednostavno ve LAZE.
..............
Zastedata za koja zboruvam od 20% e gro vo toj prodolzen opseg na poniska T, zatoa i navedov tri uslovi koi treba da gi ispolni kupecot ako se odluci za on/off klima.
Znaes, koga pustaat popust dukjanite pisuvaat "do 50%".
Veruvam, ako negde pisuva kaj inverter klimite deka zasteduvaat 50% vo odnos na on-off, sigurno stoi "do 50%", so nekoja zvezdicka mozebi ili vo koi uslovi.
Nakratko moj sovet za site onie sto:
-imaat pari koi tesko gi zarabotile, ne se vo politikata (ha,ha,ha,) tuku kako mene se kilavat sekoj den za da opstanat
-ne im znaci mnogu konforot od ukluci/iskluci na on/off rezimot
-imaat dodatno greenje za T pod -5C
neka si kupat eden obicen ured sto ce kosta 2-3 pati pomalku, ce bide mnogu poednostaven i poeftin za odrzuvanje, bidejci parite za poskapiot ured najverojatno i NIKOGAS nema da im se vratat.
Protivnicite na ova moe tvrdenje neka razmislat dobro pred da pocnat da pisuvaat. Bas bi sakal da najdam nekoj test kade se testiraat dve klimi so ista snaga INVERTER vs ON/OFF vo ista prostorija pri isti uslovi. Verojatno i nema takov ...... nema sami da si ja secat grankata.....
Vo prviot post za on-off, kaj sto gi pisa trite uslovi, zasto ne pisa TA pecka za dogrevanje a ne samo dodatno greenje. Retko koj ima TA pecka veke, jas znaev samo edni bliski rodnini moi do lani se greeja so TA pecka/i, ovaa godina stavija inverter. Nezamislivo potoplo i poeftino im e so klimata.
Eve, ako ti zemes nekogas inverter kako sto vikas deka sakas, ke ni spodelis ubavo i najdetalno koja e razlikata so segasnava tvoja on-off+TA kombinacija vo istiot prostor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom