Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
On/OFF 3,5ka trosi 1Kw na saat FIKSNO I NEZAVISNO OD NADVORESNA T.
On/OFF 5,5 ke trosi 1,7Kw/h isto Fiksno.
I sve toa do T od -5(-7)....sto znaci NE E ured/resenie za greenje, treba i dodaten izvor za toplina za poniski temperaturi TA/Panelki i slicno.
Ako On/OFF klima raboti 24 casa ke potrosi 24Kw/h, nasprem Inverter koj ke potrosi za istoto vreme 12KWh t.e 50% pomalku. Od toj aspekt sporeduvanje na 2 koli(klimi) od koi ednata vozela 24casa a drugata 12 pa "zastedila" e fantaziranje a ne matematika.
Ako rabotat ist broj na casovi bez akrobatiki so TA pecki, koristenje ventilacija namesto mod greenje Inverterot uste prvata godina ja vrakja investicijata. Ako smeam da primetam so On/Off klima za da iskoci matematikata so potrosuvackata treba i TA pecka da se kupi(so panelka ne ja biva) za da e obezbedno greenje i pri poniski T od -5.
On/off trosi primer 1kw no greska si, NE E FIKSNO tolku na saat, samoto ime ti kazuva deka i gasi. Ako eden inverter potrosi 500 w na saat, moze tolku da potrosi i edna on/off klima ako e temperaturata nadvor 5-10 c.
I ako rabotat ist broj na casovi, tocno e deka nema da ima drasticna razlika vo potrosuvackata vo globala.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Какви паушални пресмети се направија, на кому како му одговара, така си пресметува.
Јас се согласувам со @tzlatko дека разликата во потрошувачке помеѓу обична клима и инвертер е во границите во кои што ги наведе, можеби и уште помала.
Уште одамна правев калкулација помеѓу евтин и скап инвертер со иста моќност, каде евтиниот работи понеефикасно од скапиот односно има помал с-цоп. Излезе дека почетната поголема инвестиција преку заштедата на струја ќе се врати за 15-20 години.
@Strelec, не можеш да појдеш од претпоставката дека неинвертер клима ќе работи 24 часа на ден, а инвертерот исто толку но со половина капацитет и после да заклучиш дека неинвертерот е двојно понеисплатлив. Ако со 500 вати на час инвертерот испорачува 1500 вати топлина, за истата топлина неинвертерот трошејќи 1000 вати на час, во еден час ќе работи дваесетина минути. Останатите две третини од часот ќе троши 0 вати. На крај, разликата во потрошувачката ќе е во корист на инвертор но во гореспоменатите рамки.
За жал во домашни услови немаме можности да направиме прецизна споредба колку се точно разликите, но искуството кажува дека се тука некаде.
Исто погрешно е и мислењето што се наметува дека под 0 степени обичните клими почнуваат ладно да дуваат. Не велам дека нема такви, но имајте во предвид дека повеќе луѓе на темава се пожалија дека и со инверторите во најладното не успеале доволно да се згреат и тоа оваа зима кога температурата не отиде подолу од -5. Од друга страна го имаме @Смрт за зони и пајак воз. кој со обични клими дома правеше 26 степени во поладните зими.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
On/off trosi primer 1kw no greska si, NE E FIKSNO tolku na saat, samoto ime ti kazuva deka i gasi. Ako eden inverter potrosi 500 w na saat, moze tolku da potrosi i edna on/off klima ako e temperaturata nadvor 5-10 c.
I ako rabotat ist broj na casovi, tocno e deka nema da ima drasticna razlika vo potrosuvackata vo globala.
Dali ti brois pominati kilometri ili kolku benzin ti trosi kolata koga ne ja vozis ?
Ja bev mnogu jasen, i zboram za koga bi rabotele IST broj casovi i dvete, togas On/OFF ke potrosi duplo. A znaes i koga bi potrosila isto, koga ke i zadades 30C na On/Off za da negasi, ili koga ke podotvoris vrata od nekoja spalna kako sto pravat so inverter ;)....togas nikogas nema da iskljuci, i ke potrosi kolku sto napisav, za 10casa 10Kw.
Za takva klima nema nikakvo vlijanie nadvoresnata T gjabe ja ufrlate temperatura u muabetov za On/Off, isto trosi i na +10 - na -5, samo sto na +10 pak i dava toplina sto ne e slucaj i na -5.
A so zadadena 21 sekako ke bide pogolem del od vremeto na Off od On ama toa sto e OFF e nemerliva velicina so nikakva merna edinica, ednostavno neraboti.[DOUBLEPOST=1455046402][/DOUBLEPOST]@moongoses I na kraj koga temperaturite vo sobata ke gi stavime i vremeto koe e zagrevano so On/Off ke iskoci deka najeftino e so kjebe i debeli gemperi, taka pa ic nemora ni da ukljuci.
Ako racuname i vreme za koe neraboti uredot kako sto racunate togas treba da kazeme i deka se gree pola zima so takva On/Off klima a ne cela zima, posto casovite ne se isti neli ? A da bideme iskreni ni Temperaturite vnatre ne se pritoa isti, nesto sto se izbegnuva u celiot muabet.
Mislam muabetov na tzlatko ja go rabrav samo kako sovet za nekoj sto vekje ima On/Off klima + dodatna pecka da ne vlaga vednas vo investicija za eftin Inverter od 500evra tuku da si zastedi za nekoj posaglam inverter od 800 ili povekje. Coekot mislam voopsto nemislese da izmislluva topla voda kako sto se zavrte muabetot. Ke ve procita nekoj nov sto e vo plan da zeme klima i citajki go ova ke naprai glupost ke si kupi na novo On/Off klima od muabetov deka nema zasteda od inverter, sto ne e u redu.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@goran0505 ti kako ekspert za TA pecki nema da se vmesas vo diskusijava..?
A sto, ti si ekspert za klimi? Pa si bidejci ti uspeva da grees cel stan so edna klima a komsiite se cudat zosto im se rasipala zelkata, a toa e od tvojata klima. Jas i sega na ovie pretopli zimski temperaturi pa i do kraj na april ce koristam TA pecka, a toa deka e zastaren tip na greenje e samo vo tvojot mozok za mene e samo bezsumno, bezvetrovito greenje. Iako samsungot i sega bi greel perfektno nemam namera da ja tormozam cela familia so veter vo sobata, malu me sibaa vetrovi na rabota od gree change pa uste i doma. Inverteri ce si zemam i za doma ali povise radi konfortno ladenje i delumno greenje nego 100% greenje.

@moongoses
Isto so @Strelec se cacnavmo na ista tema ovde. Pa @nekojtamu odma ispod mojot post uleta so obvinuvanje sto ja falam on/off klimata, pa ete sega i @tzlatko se slozuva deka e mala razlikata vo usteda na inverter, ma sve sami eksperti
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
@Vanlok
Nemoj da zaboravis deka zboruvam za on/off sto sega se prodavaat so R410a koi so lesnotija postigaat COP 3, a ne za postarite so pritisoci do 25Bara i mnogu pomala efikasnost koja epten ja gubat pod 0 C .
Eve ja mojata situacija: meram vece treta zima, potrosuvackata za edna prostorija od 30m2 se dvizi od 800 do 3000 den, zavisno od mesecite. Kontam, od prilika prosecna zasteda bi bila ne povece od 500 den, za 5-6 meseci neka e 50 evra, za 10 godini e 500e, taman za eden potprosecen inverter, za koj ne sum bas siguren deka ce gi namali trosocita od 50 evra po sezona. Znaci treba da kupam nesto sto ce kosta bar 800 e i tuka pocnuva da stanuva tenka racunicata. Ne velam deka nema da kupam i jas sakam da uzivam vo inverter tehnologijata, bez mnogu racunici sega dali se isplati ili ne. Ova pogore vo prethodnite postovi go pisuvam za site onie sto nemaat dovolno finansii i za onie sto mislat deka so kupuvanje na inverterot ce zavrsi emisijata so visoka potrosuvacka i deka ce pocnat da isporacuvaat el. energija na distribucija, a ne da vlecat od nea ..... Samo sakam da kazam deka ne treba da se potcenuvaat novite on/off klimi i deka ne se tolku inferiorni vo odnos na invertorite.
Na tie 500eur za 10 godini sto gi dobi spored tvojata racunica zaboravas da dodades edna mnogu bitna i golema stavka - kupuvanjeto na on-off klimata. znaci plus 250eur i doagjas do 750 eur ili soliden inverter, a ne potprosecen.
Slicna situacija od komsii kaj mene. Se greeja so panelki pa zemaa on-off klima. Posto ne im postignuva klimata mora da dopustaat panelkite. Min. 50 eur razlika vo struja praat mesecno, ne cela sezona tolku. Ziveat vo potpolni ist stan kako mene.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Dali ti brois pominati kilometri ili kolku benzin ti trosi kolata koga ne ja vozis ?
Ja bev mnogu jasen, i zboram za koga bi rabotele IST broj casovi i dvete, togas On/OFF ke potrosi duplo. A znaes i koga bi potrosila isto, koga ke i zadades 30C na On/Off za da negasi, ili koga ke podotvoris vrata od nekoja spalna kako sto pravat so inverter ;)....togas nikogas nema da iskljuci, i ke potrosi kolku sto napisav, za 10casa 10Kw.
Za takva klima nema nikakvo vlijanie nadvoresnata T gjabe ja ufrlate temperatura u muabetov za On/Off, isto trosi i na +10 - na -5, samo sto na +10 pak i dava toplina sto ne e slucaj i na -5.
A so zadadena 21 sekako ke bide pogolem del od vremeto na Off od On ama toa sto e OFF e nemerliva velicina so nikakva merna edinica, ednostavno neraboti.[DOUBLEPOST=1455046402][/DOUBLEPOST]@moongoses I na kraj koga temperaturite vo sobata ke gi stavime i vremeto koe e zagrevano so On/Off ke iskoci deka najeftino e so kjebe i debeli gemperi, taka pa ic nemora ni da ukljuci.
Ako racuname i vreme za koe neraboti uredot kako sto racunate togas treba da kazeme i deka se gree pola zima so takva On/Off klima a ne cela zima, posto casovite ne se isti neli ? A da bideme iskreni ni Temperaturite vnatre ne se pritoa isti, nesto sto se izbegnuva u celiot muabet.
Mislam muabetov na tzlatko ja go rabrav samo kako sovet za nekoj sto vekje ima On/Off klima + dodatna pecka da ne vlaga vednas vo investicija za eftin Inverter od 500evra tuku da si zastedi za nekoj posaglam inverter od 800 ili povekje. Coekot mislam voopsto nemislese da izmislluva topla voda kako sto se zavrte muabetot. Ke ve procita nekoj nov sto e vo plan da zeme klima i citajki go ova ke naprai glupost ke si kupi na novo On/Off klima od muabetov deka nema zasteda od inverter, sto ne e u redu.
Na tolku guglanje po internet, po tolku postovi na temata, majmun ke naucese tocak da vozi, a ti dokaza deka logikata ti e naucna fantastika. Se, ama bas SE ti e promaseno u prosliot post, bruka nevidena si. Klimata dali on/off ili inverter koga ke postigne temperatura gasi be decko, nema sto da raboti poveke iako e uklucena u stek (toa na zidot sto ti e), sto tuka ne ti e jasno. Isto ke regiraat i dvete. Isto se racuna deka se ukluceni da rabotat, sto se brukas. Kako be ne e bitna nadvoresnata temperatura za ON/OFF,a po tvojata logika e bitna za inverter, ti zdrav li si ili dve cisti nemas za termodinamika. Tvojot frizider doma sto go imas isto li ke potrosi leto na 30 stepena i zima na 15 stepena, iako trosi fiksno motorot, cukni se malku.Drugo, klimata on/off na povisoka temperatura nadvoresna ke isporacuva mnogu potopol mlaz, otkolku na poniska temperatura, slicno kako i inverterot, kolku e temperaturata poblisku do minimalnata rabotna temperatura na klimata kako sto i od porano e diskutirano odnosot stanuva blizok do 1:1 odnosno na povleceno 1kw struja dava 1kw toplina, A ti sto racunas za rabotenje, a sto za nerabotenje na klimata, ostanuva tvoe, koristi si ja i ponatamu logikata za guglanje po forumi najdobro.[DOUBLEPOST=1455053036][/DOUBLEPOST]
Na tie 500eur za 10 godini sto gi dobi spored tvojata racunica zaboravas da dodades edna mnogu bitna i golema stavka - kupuvanjeto na on-off klimata. znaci plus 250eur i doagjas do 750 eur ili soliden inverter, a ne potprosecen.
Slicna situacija od komsii kaj mene. Se greeja so panelki pa zemaa on-off klima. Posto ne im postignuva klimata mora da dopustaat panelkite. Min. 50 eur razlika vo struja praat mesecno, ne cela sezona tolku. Ziveat vo potpolni ist stan kako mene.
Po tvoe izleguva deka komsiite sto plakaat 50 evra samo za da se dogrevaat so panelki porano koga se greele samo so panelki plakale 200 evra izgleda. Nekoj laze, dali ti ili oni prasanje e sega.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954
Повторно, на страна работите како комфорот при користењето, он/оф концептот чисто од аспект на потрошувачка - не е инфериорен во однос на инверторскиот концепт. Но факт Е дека он/оф климите СЕ прилично инфериорни во греењето (во однос на инвертор климите). Тоа не е затоа што он/оф концептот е инфериорен, туку едноставно затоа што тоа се клими што се дизајнирани за ладење а греењето е секундарна намена. Коштаат многу поевтино затоа што имаат поевтини делови со значително пониски спецификации.

@tzlatko се е у реду тоа што го зборуваш, ама јас до сега сум слушнал само за една он/оф клима (Мицибуши), која добро се понаша во греење. И која ако добро паметам кошта слично како почетните употребливи инвертор клими (Ломо).
Така да во теорија си во право, ама во пракса нема такви он/оф клими,ем да се евтини, ем да се квалитетно направени, со интелегентен дефрост и добра моќност на -5 до -10, како инвертор климите.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
До 0с. немам гајле еве 3-та сезона со мојот кинез. грее до 26с без проблем со COP 2
тоа Стрелец што беше напишал не се сложувам и јас дека исто троши на -5 и +10с. Кај мене под нула потрошувачката е околу 1КW, а над 7с. знае да оди и до 1.5 и има нешто како термички осигурач што исклучува и ја намалува П до 1КW и се така во круг, а самсунгот што е кај моите знае да повлече и 1.7KW ама тогаш бегај од него дува ептен врело иако е на стариот гас р22
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@gigovit Ako tonot ti e takov kakov sto ti e, prostacki, mislis deka si poubedliv ? :)
A inace ti sve utna, pa i za mojot frizider koj e Samsung Digital Inverter i za tvoe cudo mnogu malce trosi ;)
Za drugoto slikovito ke ti objasnam posto ti od zbor ne se razbiras, kavgagija si po tabiet, iako samo prazna slama mlatis tuka.

Ova moze pak nema da ti e jasno pa ke mora i vtora slika za tebe so kolicki :)
[DOUBLEPOST=1455056277][/DOUBLEPOST]
До 0с. немам гајле еве 3-та сезона со мојот кинез. грее до 26с без проблем со COP 2
тоа Стрелец што беше напишал не се сложувам и јас дека исто троши на -5 и +10с. Кај мене под нула потрошувачката е околу 1КW, а над 7с. знае да оди и до 1.5 и има нешто како термички осигурач што исклучува и ја намалува П до 1КW и се така во круг, а самсунгот што е кај моите знае да повлече и 1.7KW ама тогаш бегај од него дува ептен врело иако е на стариот гас р22
Strucnjak, na On/Off klima kaj pisuva deka i varira potrosuvackata (min~max) ili (od~do) koga samo edna brojka ima za InputPower ? Toa ne li ti kazuva nesto??, ja toa sto go zboram i so merac mozam da ti go dokazam, sakas video da ti snimam ? ama ti na koj osnov go baziras tvrdenjevo sto ne se soglasuvas sam si znaes, na sto meris ti kolku trosi ziti sve??
na broiloto od Evn gledas pa vadis zakljucok ili na gravcinja gledas ?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
@gigovit Ako tonot ti e takov kakov sto ti e, prostacki, mislis deka si poubedliv ? :)
A inace ti sve utna, pa i za mojot frizider koj e Samsung Digital Inverter i za tvoe cudo mnogu malce trosi ;)
Za drugoto slikovito ke ti objasnam posto ti od zbor ne se razbiras, kavgagija si po tabiet, iako samo prazna slama mlatis tuka.

Ova moze pak nema da ti e jasno pa ke mora i vtora slika za tebe so kolicki :)
[DOUBLEPOST=1455056277][/DOUBLEPOST]
Strucnjak, na On/Off klima kaj pisuva deka i varira potrosuvackata (min~max) ili (od~do) koga samo edna brojka ima za InputPower ? Toa ne li ti kazuva nesto??, ja toa sto go zboram i so merac mozam da ti go dokazam, sakas video da ti snimam ? ama ti na koj osnov go baziras tvrdenjevo sto ne se soglasuvas sam si znaes, na sto meris ti kolku trosi ziti sve??
na broiloto od Evn gledas pa vadis zakljucok ili na gravcinja gledas ?
Prodolzi da si guglas, logika za nesto poveke nemas, dzabe ke ti objasnuvam. A sto si kupil takov frizider mozda samo dokazuva kolku si snob so dva grama mozok, tolku razbiras sto nikogas nema da svatis kolku si se ustvari zaebal, meri si potrosuvackata na friziderot ali probaj da meris kolku trosi samo koga raboti, neli toa ti e tebe merka, pa posle meri kolku ke ti potrosi za 24 casa pa javi se da sporedime so obicen frizider kolku trosi, mozda ke svatis.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
A sto, ti si ekspert za klimi? Pa si bidejci ti uspeva da grees cel stan so edna klima a komsiite se cudat zosto im se rasipala zelkata, a toa e od tvojata klima. Jas i sega na ovie pretopli zimski temperaturi pa i do kraj na april ce koristam TA pecka, a toa deka e zastaren tip na greenje e samo vo tvojot mozok za mene e samo bezsumno, bezvetrovito greenje. Iako samsungot i sega bi greel perfektno nemam namera da ja tormozam cela familia so veter vo sobata, malu me sibaa vetrovi na rabota od gree change pa uste i doma. Inverteri ce si zemam i za doma ali povise radi konfortno ladenje i delumno greenje nego 100% greenje.

@moongoses
Isto so @Strelec se cacnavmo na ista tema ovde. Pa @nekojtamu odma ispod mojot post uleta so obvinuvanje sto ja falam on/off klimata, pa ete sega i @tzlatko se slozuva deka e mala razlikata vo usteda na inverter, ma sve sami eksperti
Ne sum ja ekspert za klimi toa se nekoj decki ovde na forumov od koi sto jas vnimatelno procitav (za tebe ova e mislovna imenka i ocigledno nikad ne si go napravil) istraziv ispitav nauciv i napraviv vistinski izbor i blagodaren sum im.. I sto si se cacnal ti so nekogo konfuzen coveku pogledni sto pisuvas tamu kaj sto "se cacnavmo" vikas(citiram): "...za da ja dobies mojata potrosuvacka od samsungot 8 godini star.Dusa mu izvadivme za ovi 8 godini a demek samsung sranje bilo a gree za koj cuvmo od vcera e fantazija..." i posle kontradiktorno izjavuvas pred nekoj den (citiram):"...a ne klima koja sluzi par godini i vo kanta..."
Ponatamu iako se trudam i sum pedanten vo postovite (ama tebe te mrzi da citas nanazad posto te interesira samo kavga) i vrz baza na nisto me obvinuvas deka izmisluvam t.e lazam sto neznam stvarno zasto bi go prael ti vo eden tvoj post vikas(citiram): "...Ne me zaebavaj sega da zemam da slikuvam zar sega so mojte 46 godini ce se zaebavam na forumov i ce lazam za potrosuvackata?..."
Tugjite iskustva se lagi a duri i tvoite licni iskustva ne vredat za tebe, vazno ti e samo da se prepiras vazno ti e samo da kontriras i mozam samo da zamislam ako otidam nanazad sto sve se imas iznatropano i kolku imas zamarano lugje ovde i kolku si kontradiktoren i zatoa ke ti kazam deka edinstven zaklucok za tebe e deka forumov ti e meze za rakija i zatoa prestani da ljokas!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Prodolzi da si guglas, logika za nesto poveke nemas, dzabe ke ti objasnuvam. A sto si kupil takov frizider mozda samo dokazuva kolku si snob so dva grama mozok, tolku razbiras sto nikogas nema da svatis kolku si se ustvari zaebal, meri si potrosuvackata na friziderot ali probaj da meris kolku trosi samo koga raboti, neli toa ti e tebe merka, pa posle meri kolku ke ti potrosi za 24 casa pa javi se da sporedime so obicen frizider kolku trosi, mozda ke svatis.
Druze mene mi e celta da ne se plasira laga deka so On/Off "poeftino" ke se pomine, zosto neznaes koj sve cita tuka i kako ke go svati toa, nego tebe sto ti e poentata sto sekogas se kavgas i sto sakas da postignes ?
Znaejki deka grees na 21C tebe i na 18C nema da ti bide ladno koga On/Off ke bide vo OFF faza, ama tebe i samo tebe toa, ama tuka ne ima i so mali deca i na site ne im e 21C vrvot.
A i doma znam imas inverteri a ne On/Off klimi...ili kazuvas deka se zaeba?
Se pravis termodinamcar a voopsto nezimas predvid vnatresna temperatura, pa fluktacii na taa temperatura koga taa On/OFf klima fakticki pola zima nema da raboti i plus na ladnoto treba pecka da se pali ili panelka. Poguglajte si i ti i goran, ja sum zavrsil so toa, zasto smetkata negova(tvoite ne gi znaeme) e ista moja najgolema lanska za dek-januar so multisplitot (sitno pod 8000), so edna "sitna" razlika, ja greev 3-4pati pogolema kvadratura od negovata so 11Kw+5Kw edinici. Tolku od mene za "poeftinoto" u muabetot On/Off+TA v.s inverter.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ne sum ja ekspert za klimi toa se nekoj decki ovde na forumov od koi sto jas vnimatelno procitav (za tebe ova e mislovna imenka i ocigledno nikad ne si go napravil) istraziv ispitav nauciv i napraviv vistinski izbor i blagodaren sum im.. I sto si se cacnal ti so nekogo konfuzen coveku pogledni sto pisuvas tamu kaj sto "se cacnavmo" vikas(citiram): "...za da ja dobies mojata potrosuvacka od samsungot 8 godini star.Dusa mu izvadivme za ovi 8 godini a demek samsung sranje bilo a gree za koj cuvmo od vcera e fantazija..." i posle kontradiktorno izjavuvas pred nekoj den (citiram):"...a ne klima koja sluzi par godini i vo kanta..."
Ponatamu iako se trudam i sum pedanten vo postovite (ama tebe te mrzi da citas nanazad posto te interesira samo kavga) i vrz baza na nisto me obvinuvas deka izmisluvam t.e lazam sto neznam stvarno zasto bi go prael ti vo eden tvoj post vikas(citiram): "...Ne me zaebavaj sega da zemam da slikuvam zar sega so mojte 46 godini ce se zaebavam na forumov i ce lazam za potrosuvackata?..."
Tugjite iskustva se lagi a duri i tvoite licni iskustva ne vredat za tebe, vazno ti e samo da se prepiras vazno ti e samo da kontriras i mozam samo da zamislam ako otidam nanazad sto sve se imas iznatropano i kolku imas zamarano lugje ovde i kolku si kontradiktoren i zatoa ke ti kazam deka edinstven zaklucok za tebe e deka forumov ti e meze za rakija i zatoa prestani da ljokas!
Eve strelec ti stavil like, sega mozes da mu go izdudlas
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
Тооо цареви браво одамна не сум се изнасмеал од затоплување на хумор ја завртивте а викате дека сте возрасни . Браво

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom