Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
@Strelec
So duzno postovanje ama ti samo dobro se snaodjas so PRODUCT CODE so prospekti, so engleski, ama so termodinamika si skaran i toa OZBILNO skaran. Jas tuka se zaostavuvam, a ti teraj do besvest...... ponataka ne me citiraj molim te.
Tvoe mislenje, moe e deka so vas dvajca tetovci nema razbiracka na temava, nazalost sam sum vo borbata da go dokazam sprotivnoto, ako mislis deka ste uspeale da proturite laga deka On/Off e bolje od Inverter radujte se slobodno.
Momentov ide u bookmark pa ke go vratam muabetot koga konecno vie dvajcata ke se opremite so inverteri i ke zborite drug muabet.
Ti barem si kulturen i imas poznavanja, ama onoj drugiot so vokabular na planinec neznam so bara tuka, on e za kjumbe i nisto povekje.
Vasata Termodinamika i radost se sveduva na momentot koga klimata vi e OFF/iskljucena pa netrosi struja, nevazno e deka vi pagja T vo sobata. Koja Termodinamika pobogu e toa? No za vas bitniot moment e deka togas ne trosi i vi kacuva COP.
Kade e tuka termo peckata, kolku ona trosi za edna nokj zaedno so klimata, kaj se smetkite i kvadraturite, nisto nemate za da go dokazete ova sto go bamburite, koga ke zagusti dudlanje i prostacki izrazi se ufrla u muabet, pa vie nemate ni greenje na klima pod -2, tuku samo TA pecka vi raboti togas, sve e pod tepih staveno samo klimata vi e u usta a vidis site nemaat doma TA pecka od 200kg koja i ne e lesno da se nabavi i prenese primer na 7mi kat.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
@ogledaloogledalo
Veruvaj deka nema da se otkazam od TA. Zosto? Na nea mozes da sednes, na klimata tesko ce odi, na eftina tarifa trosi ne povece od 1200 den/mesec, pomaga na sekoja klima da ne vrti kompresorot cela noc koga e najladno (ona nema kompresor i nema sto da i se vrti), pomaga pri odrzuvanje na T vo prostorijata, na klimata i pomaga da pravi poretki defrosti. Zatoa mislam deka i togas ce ja koristam. Ne sovetuvam sega nekoj da kupuva TA pecka ( uostalom i jas mojata CER CACAK od 6KW ja prodadov pred 7-8 god), tuku ako mu se naodja od ovie malive monofazni tipa 2.5 ili 3 KW, duri i od 4.5 KW trofazna ce brkaat rabota, ako nisto drugo vo onie denovi koga e najminusno nadvor.
Mene ovaa kombinacija mi e sovrsena, tebe ti e glupava i ne mora da ja prifacas.....
@Strelec
Ubavo te zamoliv da ne gi citiras moite postovi, nema ni jas tvoite.....Jas "mojata" termodinamika sum ja dokazal kade sto trebe, a ne sum koristel WIKIPEDIA za da se prosvetuvam, veruvam i ti, ama mi se cini deka sepak si od nekoja druga fela tipa metalurgija ili nesto slicno od inzenerstvovo, a ne od masinstvo kade ovaa tematika sepak i pripadja....
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
@ogledaloogledalo
Veruvaj deka nema da se otkazam od TA. Zosto? Na nea mozes da sednes, na klimata tesko ce odi, na eftina tarifa trosi ne povece od 1200 den/mesec, pomaga na sekoja klima da ne vrti kompresorot cela noc koga e najladno (ona nema kompresor i nema sto da i se vrti), pomaga pri odrzuvanje na T vo prostorijata, na klimata i pomaga da pravi poretki defrosti. Zatoa mislam deka i togas ce ja koristam. Ne sovetuvam sega nekoj da kupuva TA pecka ( uostalom i jas mojata CER CACAK od 6KW ja prodadov pred 7-8 god), tuku ako mu se naodja od ovie malive monofazni tipa 2.5 ili 3 KW, duri i od 4.5 KW trofazna ce brkaat rabota, ako nisto drugo vo onie denovi koga e najminusno nadvor.
Mene ovaa kombinacija mi e sovrsena, tebe ti e glupava i ne mora da ja prifacas....
Pretpostavuvam imas 2,5 TA pecka. Za da ti trosi samo 1200 den/mes nemoze da e pojaka.
E sega 2,5kw TA pecka i on-off klima deka stopluvaat 30m2 vo Tetovo mi e malku neverojatno. Moze vas doma Vi e toplo so 19-20 stepeni pogotovo na jakite minusi neznam kako bi uspelo i taa temperatura da se dobie. Na poveketo lugje okolu 22-23 stepeni im e komotno da sedat po doma. Na 23 stepeni nema da sakas da guskas i sedis na TA pecka. Ne velam deka nema i takvi sto 19 im e vo red, znam nekolku.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Не, тоа е бројот на часови во годината за кои е потребно греење. Годишната потрошувачка се пресметува по формула Qhe=Pdesignh*Hhe/SCOP, каде Hhe (Hours heating) e 1400 за умерена и топла климатска зона, а 2100 за ладна. Како поинаку ги објаснуваш вредностите на етикетата во документот што го постираше каде се наведени SCOP и годишната потрошувачка?
Пресметката за SCOP ги зема во предвид и времето за кое климата не работи, и времињата во кои работи само термостатот, во стендбај итн.
И пресметката на ЅCOP нема врска со големината на просторот во кој се поставени климите.
Малку си ги измешал работиве.
Druze ja so tie podatoci i testovi od EV kako se dobieni i koi formuli se koristeni ne sum gi ispituval, znam deka ti se imas zanimavano so toa, pa ti ako imas u detalji koj podatok sto znaci na EV napisi eden asalen post da ne se vleceme za jazik. Ja ko sum imal informacija sum ja spodeluval, a da se preckam nemislam posto znam poupaten si za ova.
A bas me zamisli, klimava na Hitachi vika 1520Kw ke potrosi godisno....dilemata e za 1400 ili za 4910 casa?
Zasto ako SCOp i e 4.3 toa se 6536 u toplina predadeni. Tie 6536 deleni na 1400h iskaca 4,6KW na saat sto e mnogu, poverovatno mi e da tie 6536 gi raspredelat na site 4910h potrebni za greenje u godinata sto doagja 1,3Kw/h koi neli prema T nadvor ke se raspredelat soodvetno, na poladno 3~5Kw nekad 1Kw itn itn, ama 4,6 mi se mnogu nekako i kaj se drugite casovi do 4910.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Pretpostavuvam imas 2,5 TA pecka. Za da ti trosi samo 1200 den/mes nemoze da e pojaka.
E sega 2,5kw TA pecka i on-off klima deka stopluvaat 30m2 vo Tetovo mi e malku neverojatno. Moze vas doma Vi e toplo so 19-20 stepeni pogotovo na jakite minusi neznam kako bi uspelo i taa temperatura da se dobie. Na poveketo lugje okolu 22-23 stepeni im e komotno da sedat po doma. Na 23 stepeni nema da sakas da guskas i sedis na TA pecka. Ne velam deka nema i takvi sto 19 im e vo red, znam nekolku.
Se se vklopilo: JUG-ISTOK, termopan stolarija, fasadna cigla pod nea stiropor, TP od 2.8KW, klima on/off kupena 550e, raboti na -5 (deklarirana na -7) bez problem, sabajle bese +1 C kompresorot lapa 1450W ama zatoa na izduvot e VRELO, bas vrelo, ako T otide na +5, vlece 1650 W , dava sigurno 3KW vrel vozduh..... i da T vo prostorijata ne 22-23 tuku sme naviknati na 21C. Inace jas ne ja guskam TP tuku decata im e merak da lezat na nea ....
Inace gi restartirav meracite pa ne mozam da gi kadrosam za ti dokazuvam nesto, aj sledniov mesec, sekoj mesec gi postavuvam od pocetok.
Inace uste nesto sto pomaga, defrostot ne funkcionira rasipan e nesto, klimata i nema defrost, zatoa pred 4-5 godini se setiv da i pomagam so TA i da ne treba da odi odi vo defrost sto za mnogu go zgolemuva energetskiot bilans vo prostorijata. Plus imam na dve strani po eden izvor na energija. Abe milina, i so inverter ne bi ja gasel peckata.....
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Tvoe mislenje, moe e deka so vas dvajca tetovci nema razbiracka na temava, nazalost sam sum vo borbata da go dokazam sprotivnoto, ako mislis deka ste uspeale da proturite laga deka On/Off e bolje od Inverter radujte se slobodno.
Momentov ide u bookmark pa ke go vratam muabetot koga konecno vie dvajcata ke se opremite so inverteri i ke zborite drug muabet.
Ti barem si kulturen i imas poznavanja, ama onoj drugiot so vokabular na planinec neznam so bara tuka, on e za kjumbe i nisto povekje.
Vasata Termodinamika i radost se sveduva na momentot koga klimata vi e OFF/iskljucena pa netrosi struja, nevazno e deka vi pagja T vo sobata. Koja Termodinamika pobogu e toa? No za vas bitniot moment e deka togas ne trosi i vi kacuva COP.
Kade e tuka termo peckata, kolku ona trosi za edna nokj zaedno so klimata, kaj se smetkite i kvadraturite, nisto nemate za da go dokazete ova sto go bamburite, koga ke zagusti dudlanje i prostacki izrazi se ufrla u muabet, pa vie nemate ni greenje na klima pod -2, tuku samo TA pecka vi raboti togas, sve e pod tepih staveno samo klimata vi e u usta a vidis site nemaat doma TA pecka od 200kg koja i ne e lesno da se nabavi i prenese primer na 7mi kat.
Kaj te spomnav jas tebe pa da mi se obracas vaka? Na forumi sum povise od 15 godini, od toa ziveam, citam tudji postovi i doprinesuvam so moi. Na eden nas balkanski mnogu biten gsm forum sum i moderator, znaci lik koj se grizi za redot vo mojata sekcija i doprinesuvam plus so moe znaenje. Kako da im se obracam na vanlok i vedar tuka, pa i na tebe kogaj covek nesto ce napise vie samo znaete da go ismejuvate i mora samo vaseto da bide tocno a se drugo e "trolanje". Veruvaj mene malu i mi se gadi od ova vase navlaganje sto najverojatno i inzinjerite vo Gree olku ne ja tupa. Jas na ovoj forum doadjam samo da procitam iskustvo od nekoj sto montiral klima i kako e zadovolen od nea kako sto se @zelenko, @Sass, @gigovit i mnogu drugi, a ova tvoe sekojdnevno pametuvanje veruvaj i mi preci zatoa sto nisto ne mi znaci kolku so mi znaci koga @Sass napisa deka e pozadovolen od vivax gexi vo odnos na toshiba suzumi16 i mnogu drugi a dali ima freon kilo, dve tri i tezi 100kg voopsto ne mi e bitno
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
@goran0505 гледај вака, обраќање од некоја декларативна „позиција на авторитет“ не значи ништо на еден јавен форум.
Сосема сеедно е што на некој форум си модератор (тоа па демек достигнувањето). Дури и овде да беше модератор пак ништо немаше да смени во твојов инает. А тоа што се разбираш во брут-форс разбивање на заштита на мобилни телефони, тоа ич ништо не значи на оваа дискусија.

Овде сите се цениме според искажаните знаења. Објективноста ни е таква каква што е - различна е кај различни луѓе. Ти конкретно си многу необјективен, тотално одбиваш да се соочиш со реалноста само заради тоа (барем стопати кажано) што имаш дуќански простор кој тотално не може да се загрее со топол воздух. Па уште и тропаш зелени, од видот „клима се расипува за 2 години„ и „ТА печка е најдобра ствар после сецкан леб“.


Мислам, у реду би било да пишуваш што сакаш па макар и тешки глупости (како што често правиш) - ако на дискусијава не идеа луѓе да научат нешто за да одберат со што поекономично да се загреат дома. Епа тоа сите овде треба да не интересира ебате, не да дишеме усран загаден воздух - од стотиците илјади печки на дрва (и иверки, и секакво друго ѓубре што овде се гори).
Затоа мене лично ми пречи кога кењаш дека со клима не можело да се загрееш, АМА НЕ КАЖУВАШ ЈАСНО ДЕКА ГРЕЕШ ДУЌАН 4+МЕТРИ ВИСОК, И НАД 50% ОД ЅИДОВИТЕ ТИ СЕ ИЗЛОГ ОД ЕДНОСЛОЈНО СТАКЛО.

Затоа нема да се изморам да те зафркавам за глупостите, не затоа што сакам да те закачам туку затоа што претпочитам моите сограѓани да се греат почисто, и поекономично. Претпочитам да можам да отворам прозор ебате, а да не се гушам од тоа смогот.
Си знаеш ти и самиот, и кај тебе во Тетово не е ништо подобро и почисто.[DOUBLEPOST=1455126343][/DOUBLEPOST]
Шест години е стара темава, 527-ма страна е ова, досега требаше да направиме комора да тестираме разни модели на клими
Ај не заебавај, а лабораторија каде ќе правиме - имаш доволно голем подрум за работилница? ;)


Можеби дури за 10 години се враќа инвестицијата, но факт е дека инвертерот е поекономичен од on/off клима уред.
10 години? Со просечна потрошувачка, зборуваме за клима од ~1200-1300евра. Онака одокативно предвидено. Пролазно добра инвертор клима од некои ~600-700евра ќе се исплати самата себе за некои 4-5 години, пресметано преку заштедите во однос на греење со обични греалки.


...klima on/off kupena 550e, raboti na -5 (deklarirana na -7) bez problem, sabajle bese +1 C kompresorot lapa 1450W ama zatoa na izduvot e VRELO, bas vrelo, ako T otide na +5, vlece 1650 W , dava sigurno 3KW vrel vozduh..... i da T vo prostorijata ne 22-23 tuku sme naviknati na 21C. Inace jas ne ja guskam TP tuku decata im e merak da lezat na nea ....
Inace gi restartirav meracite pa ne mozam da gi kadrosam za ti dokazuvam nesto, aj sledniov mesec, sekoj mesec gi postavuvam od pocetok.
Inace uste nesto sto pomaga, defrostot ne funkcionira rasipan e nesto, klimata i nema defrost, zatoa pred 4-5 godini se setiv da i pomagam so TA i da ne treba da odi odi vo defrost sto za mnogu go zgolemuva energetskiot bilans vo prostorijata. Plus imam na dve strani po eden izvor na energija. Abe milina, i so inverter ne bi ja gasel peckata.....
Треба да почнеме да правиме листа на он/оф клими што се добри за греење. Јас не сум слушнал за многу такви, едната е спомнатата Митцубуши, втората е твојата. Други што добро греат на -5 и -7с, такви не знам.

Но цената од 550 евра, не ми се допаѓа. Што клима имаше ти? Можеби постара е?
Нејсе, за 550 евра веќе има инвертор клими. За да се решам на он/оф клима, и да се откажам од комфорот - треба да има осетна разлика во парите. Всушност заинтересиран сум за он/оф, пошто сакам за старите на жена ми да купам некоја поефтина клима, нешто поевтино ама нешто што сепак ќе грее (релативно) задоволително (спремен сум на компромис). :D
Но ако треба 250-300 евра да дадам за нешто што пола зима нема да може да грее навечер, подобро ќе дадам 400 евра за Гри Кози, или 550 за Ломо.


Во однос на муабетот со Стрелец, два моменти.
- Ти си во право кога кажа дека он/оф климите не се 50% поекономични од инвертор климите (како што лажат продавачите). Во право си дека некој што не е при пари, а веќе има он/оф клима или ТА печка, краткорочно поевтино ќе му биде да се докомплетира со половна ТА печка, или со поквалитетна он/оф клима.

- Стрелец е во право кога кажува дека (на подолги патеки) инвертор климата ќе испадне поекономична опција. Еве последниве утра кај мене кога ќе станам окулу 9 наутро, потрошувачката е редовно окулу 250-300 вати. Климата е ставена на 20с (преку ноќта), 23с преку ден. Некогаш ако се работи нешто, намалувам. Или ако се лежи и гледа филм, зголемувам. Но ретко кога гледам над 350вати освен ако не сум луфтирал или слично.
Ќе се согласиш има разлика од твојата потрошувачка (без разлика што твојата после целосно ќе се исклучи кога ќе надмине зададена темп). :)

Иначе многу се изнервирав пред две недели кога ми се ресетирале мерачите, снемало струја кога работеле нешто на улицата. Долго не ги имав сликано мерењата. :mad:

Друга работа што не сум напишал, а сакав, е за влажноста на воздухот. Кај мене е окулу 30% и не можам да зголемам над 35% ни со овлажнувач. Тоа значи дека имам подоста провев, напишав веќе за отворите за рекператор и за соларен панел на воздух (тие отвори се „затнати“ со по една кеса), плус имам неколку мали отвори од пар сантиметри (тие се за „дишење“ на каминот што летово го планирам).
Ќе треба да поработам на ова летово, сигурно подоста влијае на топлотните загуби (и на потрошувачката). :)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Damn!!!:pos: se otkaza Strelec od postot, sega samo ti ostana :dudlac:
Se otkaza zasto e kulturen coek..istoto trebase da go napravis i ti ama kaj bi go sfatil ti toa...
Bez razlika dali ke me zemas mene ili drugi vo usta nema poveke da ti repliciram na nikoj nacin ako smeta Administratorot neka prevzeme merki kon tebe!
Kako i da e sakam da se izvinam na clenovite ako zamarav, ednostavno ne ocekuvav deka bez da nekogo isprovociram na bilo koj nacin ke dobijam navredi i prostakluk.. tuka sum da doprinesam so licni iskustva i podatoci na mestoto od kade sto megjudrugite sobrav znaenje od tie sto nesebicno spodeluvaat od sopstvenoto vreme ( i nervi ) a ne kako mnogumina sto samo prasuvaat i baraat od forumov i posle gi snemuva i ne cuvstvuvaaat barem trunka odgovornost da spodelat dva reda realno iskustvo i zabeleski, ova osobeno se odnesuva na onie koi kupile klimi za koi nema nikoj spodeleno do sega iskustvo od prva raka ovde za "mak-vent"..

E sega apropo muabetov so on/off vs inverter koj poprilicno se rasiri bi zaklucil samo deka veke postoecka kombinacija na TA pecka so obicna klima koj vrsi rabota nema potreba da se menjava ako nekoj ja ima i ne saka da vleguva vo nova investicija i mu brka rabota, no ako saka eftino komforno cisto i najbezbedno greenje neka si investira (prvo neka ischeshla i prouci niz forumov zdravo) vo dobar klima inverter ili inverteri zavisno od prostorot-prostoriite i moznostite i neka uziva.. Inovaciite se dvizat i ne e pametno (ako ne e moralno) poradi zasteda od 20-30% da se zaostanuva nazad vo vremeto..[DOUBLEPOST=1455127908][/DOUBLEPOST]@Vanlok so kakov ovlaznuvac (koj model koj kapacitet) i kolkav prostor vo momentov ovlaznuvas?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
@Vanlok so kakov ovlaznuvac (koj model koj kapacitet) i kolkav prostor vo momentov ovlaznuvas?
Одамна е земен, немам појма каде е документацијата (ако ја имало воопшто). Некој нонејм MAX овлажнувач купен од Агротехна, два три литра вода собира и со ултразвук прави ладна водена пареа (или поточно, ситни водени честички).[DOUBLEPOST=1455133115][/DOUBLEPOST]MAX HM-868 пишува доле, ама не успеав да пребарам ништо. Најверојатно Агротехна зимала од некаде кинеска роба, и ремаркирале со некоја рандом ознака. :)
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Vanlok Te prasav zatoa sto izeksperimentirav so takov pomal 2-3l koj obicno e namenet za spalni sobi t.e 12-15m2 koj nikako ne uspevase da zgolemi poveke od 7-8% vlaznosta za 10h rabota a posle so pogolem konkretno na gorenje:
http://www.gorenje.com.mk/proizvodi/mali-aparati-za-domakinstvo/ovlaznuvaci-i-odvlaznuvaci-na-vozduh/h50dw/514397
koj e namenet za prostorija od 50m2 i e pomokjen i relativno brzo ja zgolemuva vlaznosta i dodatno ima dobri funkcii..plus ti si tamu rabotis seuste da ne ima gips i slicni materijali kesi otvoreni sto go cekaat utresniot den tie plus ti kradat pomalku vlaga od vozduhot :D
Inace go imam ovoj ured i mozam da kazam deka e odlicno funkcionira ama e kompliciran za punenje voda a eve na primer ako ti e vo najmala brzina pusten celo vreme min ednas dnevno ke moras da go dopunuvas. Za lugje osetlivi na suv vozduh definitivno pomaga ovlaznuvacot osobeno koga se onie denovi na suvo ladno so jaki minusi.[/quote]
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Темата беше на кратко заклучена, сега е вратена во функција.
goran0505 е казнет, но не и баниран, нека го сфати ова како јавна опомена. Следен испад ќе значи и бан од тема + казнени.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
...namenet za prostorija od 50m2 i e pomokjen i relativno brzo ja zgolemuva vlaznosta i dodatno ima dobri funkcii..
Не гледам како „литражата“ е било како важна, освен од аспект на капацитетот на резервоарот. Поретко да го полниш. :)

Сега погледнав, 25 вати е потрошувачката и на мојов овлажнувач. Ваљда моќноста е директно пропорционална на потрошувачката. Јас колку што лаички ги разбирам, нема голема филозофија во уредиве - електромотор за тој делот што вибрира, и вентилаторче.

Интересно кај тој Горењето што си го линкал, е што наводно има и јонизатор. Ама искрено, Горење денес само препродава кинезарија, не знам дали воопшто прават нешто нивно повеќе (шпоретите наводно да, и баш Горење земав). Муабетот ми е, не би верувал дека сигурно има и јонизатор - можеби е некое кинеско објаснување за „попатно јонизирање“ преку водената пареа. ;)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Темата беше на кратко заклучена, сега е вратена во функција.
goran0505 е казнет, но не и баниран, нека го сфати ова како јавна опомена. Следен испад ќе значи и бан од тема + казнени.
A ovie trojca Vanlok, Vedar i Strelec se nagradeni sto me provociraa, vredjaa tri dena?
Nema problem, utre ce ti napravam report za sekoe nivno vredjanje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom