Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не е кажано ништо: преводот на поимот „атеизам„ не е исто што и одговор на прашањето што е атеизмот.
Ај обиди се пак...„Интернет„ ти е на дланка, не се плаши да го најш точнио‘ одговор.
Интернет ти е и тебе на дланка бујрум побарај си.
Од мене и од дузина други одговор ти е даден. Тоа што твојот инает не ти дава да гледаш подалеку од православниот светоглед, тоа е веќе твој проблем.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Не прашувам како се преведува изразот „атеизам„, туку што е тоа „атеизам„.
Атеизмот и тоа како е идеологија.
A кој е идолот на таа идеологија, које надприродно или природно суштество атеистите ширум светот го слават, цитираат, му пеат песни слават родендени.... како идол на атеизмот
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Интернет ти е и тебе на дланка бујрум побарај си.
Од мене и од дузина други одговор ти е даден. Тоа што твојот инает не ти дава да гледаш подалеку од православниот светоглед, тоа е веќе твој проблем.
Одговорот, и тоа точниот, веќе ми е познат. Се .чиниТ дека токму атеистите се плашат да го најдат и прочитаат.[DOUBLEPOST=1449046459][/DOUBLEPOST]
A кој е идолот на таа идеологија, које надприродно или природно суштество атеистите ширум светот го слават, цитираат, му пеат песни слават родендени.... како идол на атеизмот
Веќе одговорив.
Ај пак.
Еве ги идолите:
1/ јас,
2/ јас (пак...)
3/ јас (уште еднашка...)
4/ Мамон.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Веќе одговорив.
Ај пак.
Еве ги идолите:
1/ јас,
2/ јас (пак...)
3/ јас (уште еднашка...)
4/ Мамон.
Не, грешка си. Тоа се идолите на православците, како Мики на пр. кои трошат тисучи евра на аудио опрема и злоупотребуваат работно време.
А ич и да не ги спомнувам тие со двојно Г.

Одговорот, и тоа точниот, веќе ми е познат. Се .чиниТ дека токму атеистите се плашат да го најдат и прочитаат.
Погрешниот одговор ти е тебе познат. Далеку си од точниот. Не се вистинските одговори на “Православље“ и “борба за веру“.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Веќе одговорив.
Ај пак.
Еве ги идолите:
1/ јас,
2/ јас (пак...)
3/ јас (уште еднашка...)
4/ Мамон.
хахах којли ми те лажи вака, немаат бе атеистите никакви ритуали не се берат во одредени места на одредени денови да мантраат идолопоклонички текстови, не плаќаат за некакви обреди, не се делат на секти фракции групи со посебни идеји дури немаат ни некое писмо обвиено со тајни бајки фантазии и мистики, немаат ни водач ни поглавар ни поглавица кој ги обвинува или проколнува другите атеисти оти нивниот атеизам е лажен, не се ни нешто посебно алчни за пари, ако видиш христијанската цркква е многу повеќе обдарена со пари злато објекти и имоти од колку некоја атеистичка фирма.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
хахах којли ми те лажи вака, немаат бе атеистите никакви ритуали не се берат во одредени места на одредени денови да мантраат идолопоклонички текстови, не плаќаат за некакви обреди, не се делат на секти фракции групи со посебни идеји дури немаат ни некое писмо обвиено со тајни бајки фантазии и мистики, немаат ни водач ни поглавар ни поглавица кој ги обвинува или проколнува другите атеисти оти нивниот атеизам е лажен, не се ни нешто посебно алчни за пари, ако видиш христијанската цркква е многу повеќе обдарена со пари злато објекти и имоти од колку некоја атеистичка фирма.
Почнуваш да звучиш к‘а @Атеист, „...не е вака, не е така, не е онака...„.

Е како е де?[DOUBLEPOST=1449050819][/DOUBLEPOST]
Далеку си од точниот.
Еве, ти си блиску до точниот одговор: тој е?...[DOUBLEPOST=1449050920][/DOUBLEPOST]
Не, грешка си. Тоа се идолите на православците, како Мики на пр. кои трошат тисучи евра на аудио опрема и злоупотребуваат работно време.
А ич и да не ги спомнувам тие со двојно Г.
Грешка си: ај да те дополнам. Само за каблите имам дадено тисучу, а за компонентите, уште неколку пати по тисучу. Ми се може...:sneaky:

Сега, да се вратиме не темата: што е тоа „атеизам„?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Почнуваш да звучиш к‘а @Атеист, „...не е вака, не е така, не е онака...„.
Е како е де?
Па што ако звучи? Како би кажал ти ако речам (хипотетички нали) дека сите православни се хомосексулци, демонови слуги, погани, лажговци.......итн?

Еве, ти си блиску до точниот одговор: тој е?...
Тој е.............. милион пати кажан.
Грешка си: ај да те дополнам. Само за каблите имам дадено тисучу, а за компонентите, уште неколку пати по тисучу. Ми се може...:sneaky:
Читај поубаво реков “тисучи“... (множина)
А дека ти се може.... твоја работа, само тој “мамонот“ кај тебе и кај браќата по вера да го бараш.
Сега, да се вратиме не темата: што е тоа „атеизам„?
Прво, не е тоа тема. А тоа прашање е веќе милион пати апсолвирано. Твој проблем е ако сакаш да добиеш одговор спрема “борба за веру“ и слични квазизнајковци.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па што ако звучи? Како би кажал ти ако речам (хипотетички нали) дека сите православни се хомосексулци, демонови слуги, погани, лажговци.......итн?
Ќе звучи, нај благо речено: лажно. Ај да не кажам: демонски.[DOUBLEPOST=1449056128][/DOUBLEPOST]
Читај поубаво реков “тисучи“... (множина)
А дека ти се може.... твоја работа, само тој “мамонот“ кај тебе и кај браќата по вера да го бараш.
Ако си напишал „тисучи„, не значи дека морам така и да препишам па затоа напишав троа по инаку.[DOUBLEPOST=1449056194][/DOUBLEPOST]
Прво, не е тоа тема. А тоа прашање е веќе милион пати апсолвирано. Твој проблем е ако сакаш да добиеш одговор спрема “борба за веру“ и слични квазизнајковци.
Можеш да апсолвираш пар миљон пути и пак да бидеш во криво.
Што е проблемот, „Нетов„ нема точен одговор на прашањето?...:unsure:[DOUBLEPOST=1449056279][/DOUBLEPOST]
А дека ти се може.... твоја работа, само тој “мамонот“ кај тебе и кај браќата по вера да го бараш.
Е глеаааааш, глеаш како може Мамон да ми биде слуга а не ја‘ нему...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ќе звучи, нај благо речено: лажно. Ај да не кажам: демонски.
Исто како што демонски звучиш ти кога лажеш во врска со атеистите.
Ако си напишал „тисучи„, не значи дека морам така и да препишам па затоа напишав троа по инаку.
Троа поинаку ама сепак се сведува на истото.
Можеш да апсолвираш пар миљон пути и пак да бидеш во криво.
Што е проблемот, „Нетов„ нема точен одговор на прашањето?...:unsure:
Според твои и на “борба за веру“ барем има. Ајде да видам твој “точен“ одговор.
Е глеаааааш, глеаш како може Мамон да ми биде слуга а не ја‘ нему...
Гледам и слугуваш на “мамон“ и тој тебе, први другари сте.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Исто како што демонски звучиш ти кога лажеш во врска со атеистите.
Ако јас лажам, тогаш ти кажи ја вистината (за атеизмот).[DOUBLEPOST=1449060884][/DOUBLEPOST]
Според твои и на “борба за веру“ барем има. Ајде да видам твој “точен“ одговор.
Да ти да‘ам линк од „Борба за веру„?[DOUBLEPOST=1449060922][/DOUBLEPOST]
Гледам и слугуваш на “мамон“ и тој тебе, први другари сте.
Не знам кој е Мамон, оти исповедам жив Бог, не идол.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ако јас лажам, тогаш ти кажи ја вистината (за атеизмот).
Кажана ти е милион пати досега.
Да ти да‘ам линк од „Борба за веру„?
Ајде да видиме како борба за веру лаже.
Не знам кој е Мамон, оти исповедам жив Бог, не идол.
Хаха, како па да не, ништо ти не исповедаш освен материјализам (среброљубие) и уште дузина “изми“.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Почнуваш да звучиш к‘а @Атеист, „...не е вака, не е така, не е онака...„.
Не е како шо ти мислиш па бараш тајни организации поврзани меѓусебе со цел да шо појќе невини души отргнат од единствениот правилен пат и католчката вера
Секој чоек се раѓа атеист, па после од баба дедо тато мама или лошо друштво ќр приграби иаслам ил будизам ил некоја од многуде христијански вери или шаманизам тотемизам и слични празноверици.
Голем дел од популацијата остануваат природно атеисти, голем дел се верници ради традиција.
Многу малце има вистински верници и то ко шо гледаме последно исламот води во верници длабоко убедени во својот бог.
Тој ќе умри за верата додека рисјанот пребарува низ новчаник да најде најситната банкнота да ја клаи кај испечатена икона „за здравје„
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не прашувам како се преведува изразот „атеизам„, туку што е тоа „атеизам„.
Атеизмот и тоа како е идеологија.
Не е точно. За да биде идеологија, потребно е да има начела, кодекси на однесување, правила, норми! Со еден збор, потребно е да има идеолошка основа, атеизмот е едноставно став - неверување во божества, толку! Нема ништо од горенаведеното за да биде идеологија. Атеисти може да бидат и комунисти и капиталисти, и диктатори и анархисти и глупи и интелегентни.... Нема никаква идеолошка основа помеѓу нив, заедничко им е единствено тоа што не веруваат во богови и божества.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кажана ти е милион пати досега.
И ниту еднаш точно...[DOUBLEPOST=1449063556][/DOUBLEPOST]
Ајде да видиме како борба за веру лаже.
Да: ајде да видиме. Посочи ми линк со л‘жгите од „Борба...„:[DOUBLEPOST=1449063588][/DOUBLEPOST]
Хаха, како па да не, ништо ти не исповедаш освен материјализам (среброљубие) и уште дузина “изми“.
Збори за себе; за мене, има кој да збори.[DOUBLEPOST=1449063750][/DOUBLEPOST]
Не е точно. За да биде идеологија, потребно е да има начела, кодекси на однесување, правила, норми! Со еден збор, потребно е да има идеолошка основа, атеизмот е едноставно став - неверување во божества, толку! Нема ништо од горенаведеното за да биде идеологија. Атеисти може да бидат и комунисти и капиталисти, и диктатори и анархисти и глупи и интелегентни.... Нема никаква идеолошка основа помеѓу нив, заедничко им е единствено тоа што не веруваат во богови и божества.
Атеизмот и тоа како е идеологија. Ако до смрт останеш на преводот на поимот „атеизам„ и не мрднеш ниту чекот понатаму, нема ни да прифатиш дека атеизмот е иделогија, како замена за човековата потреба од Бога Творецот.

Арно ама, ако прочепкаш и самиот се увериш дека атеизмот е идеологија, може да се разочараш во своите до сегашни убедувања па ќе мораш кај себе да почнеш нешто и да мењаш.[DOUBLEPOST=1449063857][/DOUBLEPOST]
Не е како шо ти мислиш па бараш тајни организации поврзани меѓусебе со цел да шо појќе невини души отргнат од единствениот правилен пат и католчката вера
Секој чоек се раѓа атеист, па после од баба дедо тато мама или лошо друштво ќр приграби иаслам ил будизам ил некоја од многуде христијански вери или шаманизам тотемизам и слични празноверици.
Голем дел од популацијата остануваат природно атеисти, голем дел се верници ради традиција.
Многу малце има вистински верници и то ко шо гледаме последно исламот води во верници длабоко убедени во својот бог.
Тој ќе умри за верата додека рисјанот пребарува низ новчаник да најде најситната банкнота да ја клаи кај испечатена икона „за здравје„
Човекот се раѓа како верник, оти потребата од верување му е вродена и насушно потребна. Твоиве убедуваа се целосно спротивни на нештата кои се историски и антрополошки веќе познати, оти тргнуваш од својата атеистичка позиција и се потпираш само на своите мненија.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И ниту еднаш точно...
Твое мислење со кое никој не мора да се сложи. Според “борба за веру“ ќе да си во право. Арно ама ако таа “борба за веру“ не беше неточна.
Да: ајде да видиме. Посочи ми линк со л‘жгите од „Борба...„:
Нема што да посочувам. До буква во “борба......“ е л'жга над л'жгите.
Збори за себе; за мене, има кој да збори.
Демократија бе пријател. За кого сакам ќе зборувам, вклучително и тебе. Кога ти немаш срам ни перде да зборуваш за други.
Атеизмот и тоа како е идеологија. Ако до смрт останеш на преводот на поимот „атеизам„ и не мрднеш ини чекот понатаму, нема ни да прифатиш дека атеизмот е иделогија, како замена за човековата потреба од Бога Творецот.
Хаха, атеизмот бил идеологија а пустиот не знаеш во што се состои истата.
Човевекова потреба за бог??? Ма шта ми наприча то болан. Нема човекот потреба од никакви богови ни творци ни верувања. Тоа се дебилни оправдувања за слабаците кои не можат без верување.

Арно ама, ако прочепкаш и самиот се увериш дека атеизмот е идеологија, може да се разочараш во своите до сегашни убедувања па ќе мораш кај себе да почнеш нешто и да мењаш.
Опет дебилно објаснување за да оправдаш бесмислено и непотребно верување.
Човекот се раѓа како верник, оти потребата од верување му е вродена и насушно потребна. Твоиве убедуваа се целосно спротивни на нештата кои се историски и антрополошки веќе познати, оти тргнуваш од својата атеистичка позиција и се потпираш само на своите мненија.
Поголема глупост, амин. Вродена потреба од верување жими........
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom