Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Тетоец... Оти кинеш зелени?
Инвертер климите значи се маркетиншки трик. Ќе ги вратам моите тогаш. Ем сум ги платил поскапо, ем трошат повеќе од обичните.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
На работа купивме едно на плин за топлење, марсовец мислам се вика. Е сега проблемот е што прв пат не знаевме ја наполнале боцата со авто плин од окта и мириса многу на плин. Е сега имало демек во Макпетрол боци со плин за домаќинство и со нив не мирисало. Точно или?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Разликата е во количината на топлината што може да ја дадат за еден час, изразена во KW а не во температурата.
Иста температура имаат на излез ТП 4 кв и ТП 12 кв :)

Sent from my Redmi Note 2
Hmmm ok, samo mene od tvoevo objasnuvanje pak ne mi e jasno kako toa ednata ke dade 12 t.e 8KW poveke toplina i moze da zgree stan primer od 100m2 koga i taa od 4KW ke dade isto 65C voda vo radijatorite ;) Ili mozebi nema da dade 65? ;)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Тетоец... Оти кинеш зелени?
Инвертер климите значи се маркетиншки трик. Ќе ги вратам моите тогаш. Ем сум ги платил поскапо, ем трошат повеќе од обичните.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Nemam dolari za kinenje samo evra :) Toa sto si kupil inverter ne te pravi i pameten. Treba da ti trosi po 250w tvojot inverter za da ja dobies mojata potrosuvacka od samsungot 8 godini star.Dusa mu izvadivme za ovi 8 godini a demek samsung sranje bilo a gree za koj cuvmo od vcera e fantazija od klima
Pazi, samsung tv wow najdobar e, frizeder super, fotoaparat ne e loso, telefon najjjdobar e, masina za perenje po pola saat buljimo u neptun e samo klima ne znaat da napravat zatoa sto klima e space shuttle
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Ај шибај... Гледам дека се брзаш

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec go zbunuvas covekot ko da on/off ili splitot konstantno ce mu trosi 1kw 24h sto i sam znaes deka ne e taka. Splitot ce pali i gasi i garant ce potrosi pomalu od inverterot koj raboti 24h so sredna potrosuvacka od 400-600w barem sega vo ovoj period. Ja gledam i meram doma samsungot on/off i epten malu trosi struja so edinstven hendikep deka nema konstantna toplina vo sobata. Sega poglednav i potrosila 17kw za 5.6 dena a se koristi od 11-13h pa full od 15-01h
Ja mu dadov grubo odgovor kolku ke mu trosi sezonski i taka e kako sto napisav...sigurno nemozam da mu dadam tocno kolku ke potrosi ednata a kolku drugata primer 355 so 536KW/h...a tvojata sporedba i zakljucok za ista potrosuvacka se bazira na pogresnoto merenje babi i zabi....ednatta rabotela 10 casa(inverterot) a dugata samsungot so pali gasi ne rabotela isto 10 tuku edvaj 5casa. Ako ja pojacas na 30C samsungot za da raboti nonstop i negasi voopsto izmeri pa kazi kolku ke potrosi ;)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Strelec zborimo za potrebna postignata temperatura a ne za nonstop na 30c, znaci za 22-24c vo sobata i on/off ce potrosi isto ili pomalu NA OVIE NADVORESNI TEMPERATURI ili digni ja inverterot na 30c pa da vidim kolku ce ti potrosi

@nekojtamu ne e do tebe do alcatelot e on te pravi specificen
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@goran0505 Mene druze mi e mnogu cudno sto tvoite pofalbi za samsungot nikako da gi potkrepis so skrinshot od merac na potrosuvacka koj ti kako elektronicar sigurno go imas. Mnogu pausalni se takvi tvrdenja ("se gream eftino"....nit na kolku T ni kolku saati dnevno) i voopsto ne gi ni zimam za ozbilno bilo koj da gi napise.
Isto mi e cudno kako klimava vikas ti raboti od 11-13, a ne raboti nautro koga e najladnoto od 6-11h ? Ili kasno stanuvate doma ili TA pecka raboti ;)
U slucajov deckoto bara klima za cela zima primarno greenje, znaci i koga ke bide ladno nadvor a ne samo za sega, a slucajno taa ista samsung sto ti ja imas ja imam i ja...dodusa mene mi stoi na balkon(nenamontirana seuste) a kolku trosi (900W) si pisuva na etiketata, edino ako i toa mozes da go otpovrgnes deka ne e taka :)
DSC_0345.jpg DSC_0339.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vcera mi ja namestija klimata nego zs brojkite so nadvoresnata i vnatresnata se razlicni?
I za sto sluzi ova Ifeel?

Прегледај го приврзокот 133027 Прегледај го приврзокот 133028
IFeel znaci deka imas temperaturen senzor vo daljinskoto isto kako sto ima senzor i vo vnatresnata edinica. Ako go koristis IFeel toa znaci deka daljinskoto postojano ke prakja podatok za temperaturata vo prostorot namesto toj drugiot senzor od vnatresnata, sto bi trebalo da dade potocna temperatura u smisol zadadena/izmerena vo prostorot....sto znaci deka mora da imas i nekoj soben termometar za da go utvrdis ova. Vnatresnata edinica bidejki e blisku do plafon namestena(kaj sto e najtoplo) sekogas ke dava povisoka izmerena T i moze da se razlikuva za 1 ili 2 stepena od taa izmerena na soben termometar....so IFeel dobivas da taa T bide porealno izmerena.
Ok ti se oznakite, ednata e /O outdoor, drugata /I indoor....restoto sto e razlicno se odnesuva na panelot, serija, model, nebitno.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@goran0505 Mene druze mi e mnogu cudno sto tvoite pofalbi za samsungot nikako da gi potkrepis so skrinshot od merac na potrosuvacka koj ti kako elektronicar sigurno go imas. Mnogu pausalni se takvi tvrdenja ("se gream eftino"....nit na kolku T ni kolku saati dnevno) i voopsto ne gi ni zimam za ozbilno bilo koj da gi napise.
Isto mi e cudno kako klimava vikas ti raboti od 11-13, a ne raboti nautro koga e najladnoto od 6-11h ? Ili kasno stanuvate doma ili TA pecka raboti ;)
U slucajov deckoto bara klima za cela zima primarno greenje, znaci i koga ke bide ladno nadvor a ne samo za sega, a slucajno taa ista samsung sto ti ja imas ja imam i ja...dodusa mene mi stoi na balkon(nenamontirana seuste) a kolku trosi (900W) si pisuva na etiketata, edino ako i toa mozes da go otpovrgnes deka ne e taka :)
Прегледај го приврзокот 133025 Прегледај го приврзокот 133026
Ne me zaebavaj sega da zemam da slikuvam zar sega so mojte 46 godini ce se zaebavam na forumov i ce lazam za potrosuvackata? Dokurca na kraj i za samsung i za se ako ti se veruva veruvaj ako ne nemoras ako ti e merak i ce ti slikam i da 12h raboti zasto spijam do 10h i ne e potrebno mene da me gree tuku decata zatoa raboti samo 12h a presmetav vo ovie uslovi i sum zagrean i 500 denara mi trosi za eden mesec.
OK i jas bi go sovetuval inverter da zeme a ako ima budzet do 35000 denari isto bi mu rekol gree da zeme najpovece poradi stvarno tivka rabota na nadvoresnata edinica bar taka raboti gree change za ovie novive i ne znam ama ne e nisto poekonomicna od on/off klima
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
И јас имам таков стар самсунг на R22 гас, додуша мојот и половен е земен, ама во 18м2 соба со 3 надворешни зида без проблем одржува 21-22с. со 3-4KW од 7-22ч. Кога ќе залади шпоретот на дрва е спремен во секое време. Лани моите се грееја 70% од зимата со него, сметката просечно зголемена тие месеци за 500-600ден.
Ептен се задоволни од него иако не знам дури ни која година е произведен, здравје ќе го тестирам ако залади дали му работи дефростот
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Hmmm ok, samo mene od tvoevo objasnuvanje pak ne mi e jasno kako toa ednata ke dade 12 t.e 8KW poveke toplina i moze da zgree stan primer od 100m2 koga i taa od 4KW ke dade isto 65C voda vo radijatorite ;) Ili mozebi nema da dade 65? ;)
Isto kako i kotle na struja ednoto e 9kw, drugoto 36kw, ednoto zagreva 50m2, drugoto 150m2, a i kaj dvete temp. na vodata e ista. a i tempreaturata na grejacite vnatre e ista.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Isto kako i kotle na struja ednoto e 9kw, drugoto 36kw, ednoto zagreva 50m2, drugoto 150m2, a i kaj dvete temp. na vodata e ista. a i tempreaturata na grejacite vnatre e ista.
Sakav da go navedam da razmisluva kako se dimenzionira i funkcionira sistem so TP i kako se zagreva vodata poso gledam deka mu e zbrkano....a ti so ova nabrzinka napisanovo vo edna recenica bas i ne mu pomagas.
Fakt...(kolku i da zvuci kako cepidlacenje) so kotel ili TP bas i ne se great kvadrati tuku VODA ....a dali posle taa zagreana voda ke se koristi da gree kvadrati ili ke se banja so nea e skroz drug muabet za: grejni tela, kolku grejni tela se potrebni, koja kolicina na voda itn itn.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.546
Водата секогаш се загрева до иста температура, без оглед на јачината на греачот. Работата е кога се грее поголема површина, водата побрзо се лади и треба поголема моќност за да се одржи на таа температура, односно повторно да се згрее до истата температура.
Според твоево резонирање, кога се грее цела зграда со еден котел, треба водата да се загрее на 200-300 степени. Или топлификација да грее на пар илјади степени за да згрее цела населба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom