Градинки

Дали е добро детето да оди во градинка?

  • Да, зошто да не.

    Гласови: 130 90,9%
  • Не, никако.

    Гласови: 13 9,1%

  • Вкупно гласачи
    143
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Vo sekoe zito ima kukul, ama od 365 dena, od sekojdnevni ubavi slucki se izolira i preraskazuva edna.Ako na mazot mu dojdeshe doma nekoj od koj mu zavisi mestoto i platata i pepeljarata ke mu ja drzeshe da trese, vaka "taa" vo gradinka moze partali da ja pravi. Ne opravduvam pushenje vo prisustvo na deca, ama i ne opravduvam pokazuvanje mok nad podredeniot. Na zapad ako deteto nema steknato osnovni fizioloshki i higienski naviki nikoj ne go prima vo gradinka.Na zapad ako ne dojde roditel na vreme po dete vednash mu go odzema socijalnata sluzba i treba sto dokazi da ponudi deka go biva so roditel Prashajte gi nashite "gastarbajteri" zoshto gi zemaat babite i dedovcite od tuka da im gi cuvaat decata. Oti za 30 evra i toa za hrana, a cuvanje bez pari ne moze da pripari do gradinka, a ne dago cuva cel mesec, a nie ushte silni ke kritikuvame, napagame.Go mrazime socijalizmot ama privilegiite shto gi nudeshe si gi zadrzavme. Zakoni, zakoni falat i za vospitacki ama i za roditeli. Nacekavme, pa zajdovme.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Vo sekoe zito ima kukul, ama od 365 dena, od sekojdnevni ubavi slucki se izolira i preraskazuva edna.Ako na mazot mu dojdeshe doma nekoj od koj mu zavisi mestoto i platata i pepeljarata ke mu ja drzeshe da trese, vaka "taa" vo gradinka moze partali da ja pravi. Ne opravduvam pushenje vo prisustvo na deca, ama i ne opravduvam pokazuvanje mok nad podredeniot. Na zapad ako deteto nema steknato osnovni fizioloshki i higienski naviki nikoj ne go prima vo gradinka.Na zapad ako ne dojde roditel na vreme po dete vednash mu go odzema socijalnata sluzba i treba sto dokazi da ponudi deka go biva so roditel Prashajte gi nashite "gastarbajteri" zoshto gi zemaat babite i dedovcite od tuka da im gi cuvaat decata. Oti za 30 evra i toa za hrana, a cuvanje bez pari ne moze da pripari do gradinka, a ne dago cuva cel mesec, a nie ushte silni ke kritikuvame, napagame.Go mrazime socijalizmot ama privilegiite shto gi nudeshe si gi zadrzavme. Zakoni, zakoni falat i za vospitacki ama i za roditeli. Nacekavme, pa zajdovme.
Гастербајтер сум и имам/имав три деца во градинка каде државата го плаќа најголемиот дел!Значи не ти држи баш изјавата вода.Да видам каде воспитачка го пречекува моето дете со цигара в рака јас ќе ја спакувам и ќе и викнам такси да си оди!
Ако она како воспитачка не дава пример за моето дете,не покаже внимание на сите тие 25 деца тогаш она не е способна да го држи тоа место.
Не збориме за колку плата зимат,затоа што не секоја пречекува дете со цигара и е неспособна,а ја зима истата плата како и исфрустрираната тетка која се истура на едно дете.Бадијала збориме,треба да направиме нешто за таквите тетки да си го заменат своето работно место наместо во ДЕТСКА ГРАДИНКА да иде да продава спортски ливчиња може таму подобро ќе и иде.
За последното имаш право закони фалат!
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
Колку за информација на Старамајка,васпитачката доби саглам казан,ЈА УДРИЈА ПО ЏЕБ,јас чесно плаќам и таква услуга сакам.А за цигарите тоа нигде го нема како кај нас во Ср.Јас сум пушач,и кога имам потреба од цигари излегувам на тараса,дома не се пуши во средината каде си играат децата икаде престојуваат после градинка.инаку тоа си е до човекот,тој и на инспектор на раб му кажа да не му пуши у канц, А НЕ ПЕПЕЛАРА ДА МУ ДРЖИ.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Гастербајтер сум и имам/имав три деца во градинка каде државата го плаќа најголемиот дел!Значи не ти држи баш изјавата вода.
------------------------------------------------------------------------
Za odnosot na izolirani slucai nemam namera da diskutiram.Toa si e nashiot sindrom- generaliziranje na rabotite, gazenje po dostoinstvoto i rabotata na lugeto. Naglasuvam - moite deca odea vo gradinkata 8 Mart i nemam ronka zabeleshka. Ako si navistina vo stranstvo bidi fer i kazi:
Kolku se plaka vo drzavni a kolku vo privatni gardinki?
Kolkav e vremenskiot prestojot na decata?
Kakvi se pravilata na odnesuvanje za vospitackite-kakvi za roditelite?
Shto se slucuva ako zakasnish (si se uspala, si sedish vo kafic) i personalot mora da te ceka 2 casa posle svoeto rabotno vreme da si dojdesh po deteto? (Vo Kanada, drugarka mi mi kazuva deka se plaka 10 dolari od minuta za angaziranjeto na institucijata za tvoeto kasnenje, pa ako ti drzi kasni)
Za informacija kaj nas -kako shto navedov roditelot plaka za 30 evra za hrana, a drzavata go plaka celokupniot personal. Prestojot na deteto e od 6 nautro do 6 navecer. Nekoi gradinki sprovedoa cuvanje za istata cena i do 21 casot.
Bidi realna kade ima besplatno cuvanje -od jutra do sutra- dodeka ti si pecalish, si biznismen, minister...a onie od gradinka pak ke povtoram, za minimalec mora da cekaat i posle svoeto rabotno vreme. Vo kraen slucaj site nie rabotime za plata. Da ti dojdam posle rabotno vreme nema da me poglednesh, a od ovie zeni barame da ne cekaat, da si ispazarime, da si se naspieme, pa posle da si gi zememe decata (sekoja cest na isklucocite).Da zboruvame realno, ne da se poveduvame od licni motivi ili lutina na nekoja persona, koja zalutala vo profesijata.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Гастербајтер сум и имам/имав три деца во градинка каде државата го плаќа најголемиот дел!Значи не ти држи баш изјавата вода.
------------------------------------------------------------------------
Za odnosot na izolirani slucai nemam namera da diskutiram.Toa si e nashiot sindrom- generaliziranje na rabotite, gazenje po dostoinstvoto i rabotata na lugeto. Naglasuvam - moite deca odea vo gradinkata 8 Mart i nemam ronka zabeleshka. Ako si navistina vo stranstvo bidi fer i kazi:
Kolku se plaka vo drzavni a kolku vo privatni gardinki?
Kolkav e vremenskiot prestojot na decata?
Kakvi se pravilata na odnesuvanje za vospitackite-kakvi za roditelite?
Shto se slucuva ako zakasnish (si se uspala, si sedish vo kafic) i personalot mora da te ceka 2 casa posle svoeto rabotno vreme da si dojdesh po deteto? (Vo Kanada, drugarka mi mi kazuva deka se plaka 10 dolari od minuta za angaziranjeto na institucijata za tvoeto kasnenje, pa ako ti drzi kasni)
Za informacija kaj nas -kako shto navedov roditelot plaka za 30 evra za hrana, a drzavata go plaka celokupniot personal. Prestojot na deteto e od 6 nautro do 6 navecer. Nekoi gradinki sprovedoa cuvanje za istata cena i do 21 casot.
Bidi realna kade ima besplatno cuvanje -od jutra do sutra- dodeka ti si pecalish, si biznismen, minister...a onie od gradinka pak ke povtoram, za minimalec mora da cekaat i posle svoeto rabotno vreme. Vo kraen slucaj site nie rabotime za plata. Da ti dojdam posle rabotno vreme nema da me poglednesh, a od ovie zeni barame da ne cekaat, da si ispazarime, da si se naspieme, pa posle da si gi zememe decata (sekoja cest na isklucocite).Da zboruvame realno, ne da se poveduvame od licni motivi ili lutina na nekoja persona, koja zalutala vo profesijata.
Јас стварно не те разбирам(дали дека глава ме боли,или дека ми се спие)ама нешто е.
Ги оправдуваш скиснатите тетки,исфрустрираните,шо не си го мрднува газот од стол,затоа што она зимала 8000 месечно?Зошто работи за толку малку пари?Да ми се жали мене/тебе и да ги малтертира децата?
Абе или се вртиме во круг или пак не се разбираме.Ај утре го разглабам постот сеа ми тргна на многу прашања:uvo:
За болдираното хм....на минута 10 долари?Абе ајде да не и го чува Бил Гејтс детето.Свашта.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Ako i go cuva Bil Gejts ke se usreki. Poentata mi beshe deka vo Makedonija ako ne mozesh po magareto mavash po samarot. POTENCIRAM Ne gi opravduvam onie isfrustriranite karakondzuli koi gi ima vo site profesii, ama ne moze da se negira deka zenite-neguvatelki vo gradinka za tie pari se spravuvaat so 25-30 deca. Te molam doma imam dve...i ako sum kako tebe vo momentot da me boli glava ili mi se spie...a tie si teraat po svoe...detski...mi se urla. zarem tie ne se luge...nemaat glavo bolki...nemaat svoe semejstvo i problemi...Mrazam generaliziranje na rabotite i lecenje frustracii, razvikuvanje onamu kaj shto mozeme, a ne onamu kaj shto treba. Mi se loshi od vikanje od "rabotnik na rabotnik" a site znaeme deka kolapsot vo zemjava i mnogu taze bogatashi se cel na nashiot revolt, ama koga ne mozeme po niv mavame onamu kaj shto mozeme. Aj utre ke se dorazbereme. A ona za Kanada e vistina.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Градинка, според мене детето уште како мало доаѓа во контакт со повеќе врсници, и помага во социјализацијата одколку дома со баби и дедовци што се речиси над 50 години поголеми од него, немам ништо против да ги чуваат бабите ама сепак градинка си е специјално за тоа направена.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Sabajle mi se javuva edna drugarka luta, ifrit.Vo gradinka, ucitelkata prima dete i zabelezuva deka gori od temperatutra.Koga i kazala na majkata deka deteto ima temperatura, taa mrtva, ladna i odgovorila: Znam, virus e. Ne beri gajle, mu dadov paracetemol i sirupce. I si zaminala. Drugarka mi si go zema deteto nazad, pa od sabajle barashe sloboden covek da i go cuva deteto bidejki ucitelkata i kazala deka toa bilo treto bolno dete shto i donele.Normalno, drugarka mi i se iznavikala zoshto gi primaat bolni, ama otkako se sredila bidejki bila samata svedok deka ucitelkata ne moze nishto i se izvinila.Zatoa luge da si bideme realni, ne ima sekakvi i roditeli i ucitelki. Samo nemame zakoni i kazni.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Не знам колку е добро детето постојано да се носи во градинка, но гласав "ЗА" бидејќи мислам дека е добро за да се социлијазира детето. :wink:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Би требало дечињата да одат во градинка за да дознаваат повеќе,да се дружат со длугалцињата и така натаму.НО!Треба да ги запишат во некоја нормална установа во која ќе се едуцираат и ќе дознаат нешто повеќе а не во некоја лудница во која постои воспитачка која ги гаѓа децата со кломпи,им дава со сила да јадат,ги мава за коса од паркет и сличноeseakeviis:!

Несакав да одам во градинка,не поради тоа што моите воспитачки беа лоши туку многу ме мачеа со спиењето!Ма неможев да заспијам па да ми се изнапеат приспивни над глава...Само демек заспивав.тие ќе излезат надвор,и ќе отидев до другарка ми да си легнам, а знам креветчињата беа многу мали и имавме перничиња од секаков вид(јас имав овцаretard:) и многу ми беше досадно.Аааа да и не јадев палента а тоа беше најчесто јадење кое го имавме за ручек!(Благодарност до моите дома што ми го доловија тогашниот момент,јас не го знаев ова,само знам дека многу мразев да спијам)!!!

Што сакам сега да сум некој мал прцул и да си играм со барбики,да си ги чешлам и да ги носам да се шетаат со кен!svetce:
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Јас сум за.Добро е детето да оди во градинка,да си игра со други деца,да се социјализира уште од мало треба.Мојот брачед прво не одеше во градинка оти мајка му не работеше и постојано беше пред тв,гледаше цртани додека вујна ми чистеше низ дома или требаше сам да си игра.Сега кога почна да оди во градинка поисполнет му е денот,на воздух е повеќе,има другарчиња,не е пред телевизор по цел ден.
 

Elena F.Sinatra

Temper Tantrum
Член од
5 август 2008
Мислења
227
Поени од реакции
14
Никакви предности!!!
Знам мене дека ме кршеа од ќотек и тоа за време на спиење, зошто си подавав бомбончиња со едно девојче, а се преправавме дека спиеме:toe:
Никад не си ги праќајте децата во градинка, пошто или ке ви ги тепаат, или ке фатат вошки, и постојано ќе бидат грипозни:nenene:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Никакви предности!!!
Знам мене дека ме кршеа од ќотек и тоа за време на спиење, зошто си подавав бомбончиња со едно девојче, а се преправавме дека спиеме:toe:
Никад не си ги праќајте децата во градинка, пошто или ке ви ги тепаат, или ке фатат вошки, и постојано ќе бидат грипозни:nenene:
А да се укинат нацело градинките?Зошто да се побуниме кога едноставно ќе си речам „ма не го пуштам,воспитачката го тепа моето дете...„
Оф бре до кога ќе се закриват такви работи,до кога ќе се вртиме настрана на неправдината?
Бегањето не е решение...
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
sekoj ima svoe iskustvo okolu gradinkite kako vprocem i za skoro site nesta vo zivotot. jas moram da gledam na pozitivno kon nivnata rabota od licen primer. imeno moeto dete tamo gi napravi prvite artikulisani socijalni kontakti, redovni raboti za koi doma nemavme vreme gi sovlada vo gradinka blagodarenie na vospituvackite i preku ``razmena na iskustva`` so svoite drugarcinja tamo. tie 6-7 sati na prestoj tamo raat mi e dusava zasto znam deka e najadeno i naigrano , a cesto pati i naspano i seto toa ni ovozmozuva na nas roditelite da se posvetime na obvrskite. najmnogu sum zadovolen sto so odenjeto vo gradinka maliot pocna da postova pretpostaveni i nekoi pravila vo sekojdnevieto za koi doma nie mu progleduvavme niz prsti. pocnuva da navladuva kja nego umerenost i druzelubivost vo odnos na sebicnosta koja ja imase koga bese doma. 2-3 pati hrana, igra, nesto pocetno obrazovanie, zgrizenost preku del od denot i seto toa za 1600 denari mesecno....da zadovolen sum.
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Јас во грединка минав 5 незаборавни години....и да има кој да ми го чува детето јас сепак би го пратила во градинка 1. нема шанси да го оставам моето дете на мајка ми/свекрвата, не сакам да им задавам плус проблеми, а и што би правело тоа со баба му? - Само ќе трча низ соби, а вака во градинка ќе има како да се издува 2. детето ќе биде поопуштено, ќе научи да се дружи па кога ќе појде на училиште нема да му биде ништо чудно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom