Градинки

Дали е добро детето да оди во градинка?

  • Да, зошто да не.

    Гласови: 130 90,9%
  • Не, никако.

    Гласови: 13 9,1%

  • Вкупно гласачи
    143
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ako i go cuva Bil Gejts ke se usreki. Poentata mi beshe deka vo Makedonija ako ne mozesh po magareto mavash po samarot. POTENCIRAM Ne gi opravduvam onie isfrustriranite karakondzuli koi gi ima vo site profesii, ama ne moze da se negira deka zenite-neguvatelki vo gradinka za tie pari se spravuvaat so 25-30 deca. Te molam doma imam dve...i ako sum kako tebe vo momentot da me boli glava ili mi se spie...a tie si teraat po svoe...detski...mi se urla. zarem tie ne se luge...nemaat glavo bolki...nemaat svoe semejstvo i problemi...Mrazam generaliziranje na rabotite i lecenje frustracii, razvikuvanje onamu kaj shto mozeme, a ne onamu kaj shto treba. Mi se loshi od vikanje od "rabotnik na rabotnik" a site znaeme deka kolapsot vo zemjava i mnogu taze bogatashi se cel na nashiot revolt, ama koga ne mozeme po niv mavame onamu kaj shto mozeme. Aj utre ke se dorazbereme. A ona za Kanada e vistina.

Ајде сега вака...за болдираното:

Прво...бројот на невработени лица во Македонија е огромен... Исто толкав е и бројот на лица во Македонија кои работат од 06.00-15.00 часот а кои земаат минимална плата од 3000 денари и со таа плата одгледуваат семејство (а кај е тука парата за храна, за сметки, за облека, за образование?)...
Ако овие хистерични тетки со ослабени живци не се способни да толерираат деца и не им одговара платата од 8000 денари слободно нека напуштат и нека си работаат таму кајшто им одговара и кајшто ќе си земаат поголеми плати, а на нивно место се некој ќе дојде од овие невработениве кои знаејќи како живееле без плата доброволно ќе ја прифатат работата за тие бедни 8000 ден.

Второ... проблемите дома-дома да си ги решаваат а не на работа да лечат комплекси...

Трето...Велиш мразиш развикување онаму кајшто можеме а не онаму кајшто треба?-Па зашто тогаш ги браниш ваквите теткици?
Ако им смета нешто што не се жалат онаму кајшто треба? Што не и се обратат на државата? Што не дојде на родителот да му се развика?
А не да се издерава на безпомошните деца и после децата доживотни трауми да имаат поради тоа што некој лечел комплекси на нив...аман ти се молам...:kesa:
*************************************************

А што се однесува до мојот избор, јас гласав за градинка...
Дури и да има кој да го чува би го дала детето во градинка, не заради воспитувањето толку колку поради социјализирањето и слободното комуницирање со луѓето. За воспитување може и родителот да го воспита, ама не може да го направи покомуникативно ако детето од мало не го научиме да се снаоѓа во поголема група на луѓе. Само заради тоа би го дала во градинка, за ништо друго...
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
јас идев во градинка само 2 месеци
тие учителките (или како и да се викаа) ги мразам сеуште:bip:

во градина несакав да спијам и они постојано ме караа и морав 2 саати да лежам во кревет и ќутам за да можат другите да спијат
и памтам на вратата имаше прозорче и од таму не гледаа учителките и секогаш кога ке погледнев накеј нив со прст ми се закануваа:tapp:
место да ми дадеа барем една играчка, да се играм за тие 2 саати они ке ми се закануваат мене да сум спиела:nenene:

и најблагодарна сум им на моите што ме отпишаа и што си поминав најубаво без никакви кавги и нервози со моите другарциња од мааало:pipi:

јас би го праќала моето дете доколку оно сака и убаво му е
денешниве градинки се многу посовремени и мислам секое дете би ги сакало:)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
И мене ме отпишаа моите од градинка после 1-2 месеци. Таму ме тераа да спијам кога воопшто не ми се спиеше и по саат-два морав да се преправам дека спијам СЕКОЈ ДЕН! Плус и останував гладна зошто храната често не ми се свиќаше
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Za onie nasi gradinki imam negativno mislenje uste koga bev dete.Me nosea od bebe do skolo vo gradinka.Bev non stop polna so voski ,bev non stop bolna ,so sila ti butaat da jades ,a ti uste ne si go sodzvakal predhodniot zalak pa se grizis da zemes zdiv da ne se udavis.Na pladne koga ke ne stavea da spieme mene nekoj pat mi se mockase pa od strav morav da trpam dodeka ne stanat site deca e togas ne pustaa da odime vo wc.Edna negovatelka mi go napravi rana useto od tegnenje ,pa majka mi so meseci mi stavase pudra da mi zazdravi.Koga i pukna na majka mi film i rece na negovatelkata ako mi go vidi useto krvavo ke i go isece nejzinoto e od togas se bese vo red.Ne sum protiv za deteto da odi vo gradinka no ne vo drzavna gradinka, tamu ne definitivno.Ako imam pari bi go dala vo privatna.A mene uopste ne me interesira dali negovatelkite zimaat plata 8000 ili 28000 denari toa ne treba da e pricina da se nekoj izivuva so mali deca.Na koj mu se raboti neka raboti ako ne neka si najde podobro platena rabota i kraj na muabetot.Site srekni.I vo stranstvo ima luge koi zimaat 1500 evra ,a ima luge sto zimaat 5000 evra i sega sto?Koj ne e zadovolen si bara care na drugo mesto, no nikako ne moze da se sluci t.e ne ke mu bide ni dozvoleno da maltretira deca ili primer musterii vo zavisnost ako primer ima kontakt so luge.Ako nekoi negovatelki se nezadovolni toa ne bi trebalo roditelite da im go resat tuku si ima institucii kaj sto treba da se obratat.I da vo stranstvo bilo da e gradinka ili druga nekoja ustanova vrabotenite se krsat da te usluzat, da ti pomognat, so eden osmeh na lice sekoj den i ne mozes da se posomnevas dali imaat ili ne nekoj privaten svoj problem.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Za onie nasi gradinki imam negativno mislenje uste koga bev dete.Me nosea od bebe do skolo vo gradinka.Bev non stop polna so voski ,bev non stop bolna ,so sila ti butaat da jades ,a ti uste ne si go sodzvakal predhodniot zalak pa se grizis da zemes zdiv da ne se udavis.Na pladne koga ke ne stavea da spieme mene nekoj pat mi se mockase pa od strav morav da trpam dodeka ne stanat site deca e togas ne pustaa da odime vo wc.Edna negovatelka mi go napravi rana useto od tegnenje ,pa majka mi so meseci mi stavase pudra da mi zazdravi.Koga i pukna na majka mi film i rece na negovatelkata ako mi go vidi useto krvavo ke i go isece nejzinoto e od togas se bese vo red.Ne sum protiv za deteto da odi vo gradinka no ne vo drzavna gradinka, tamu ne definitivno.Ako imam pari bi go dala vo privatna.A mene uopste ne me interesira dali negovatelkite zimaat plata 8000 ili 28000 denari toa ne treba da e pricina da se nekoj izivuva so mali deca.Na koj mu se raboti neka raboti ako ne neka si najde podobro platena rabota i kraj na muabetot.Site srekni.I vo stranstvo ima luge koi zimaat 1500 evra ,a ima luge sto zimaat 5000 evra i sega sto?Koj ne e zadovolen si bara care na drugo mesto, no nikako ne moze da se sluci t.e ne ke mu bide ni dozvoleno da maltretira deca ili primer musterii vo zavisnost ako primer ima kontakt so luge.Ako nekoi negovatelki se nezadovolni toa ne bi trebalo roditelite da im go resat tuku si ima institucii kaj sto treba da se obratat.I da vo stranstvo bilo da e gradinka ili druga nekoja ustanova vrabotenite se krsat da te usluzat, da ti pomognat, so eden osmeh na lice sekoj den i ne mozes da se posomnevas dali imaat ili ne nekoj privaten svoj problem.
работите се многу сменети од времето кога ти си одела во градинка. и простапот кон децата и начинот на чување и воспитување. јас сум запозната со најмалку 3 градинки по Скопјево и перфектни се.

кога станува збор за приватна, не сакаш да знаеш како работат.
1. Приватна (на водно) за такво не ја бива. само куќата е голема ништо друго...за ужинка чипс им даваат, а во лето децата се само на лубеници (за уж. праам муабет) Сопственичката е една исфрустрирана особа што крка деметрини ко луда...и хистерише пред децата, по учителките нормално
2. една не-македонска исто така е катастрофа...

Муабетот ми е... државните тоа што го нудат, тоа и го пружаат. Во секое време можеш да и кажеш на учителката дека твоето дете не сакаш да спие, или јаде или што и да е. Е сега кој ни е крив што нашите родители не правеле така. Денес и те како слушаат се, затоа што се плашат за раб. места. инаку не смеат да имаат никаков физички контакт со децата... а ти гарантирам дека ако се случи нешто, одма се реагира од погоре :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Иако детето е во градинка оно е сеуште под моја контрола. Јас одлучувам дали некоја исфрустрирана теткица ќе се дере на моето дете или пак ќе го бакне зидот и ќе остави траг од карминот. За сите такви „теткици„ се најмногу криви родителите. Додека јас дозволам некој да си игра мајтап со моето дете тоа и ќе се случи, но додека видат дека моето дете не е играчка и дека за едно изгубено влакно можат да се запознаат со мојата темна страна нема ни да помислат на кубење на влакно.

Сепак мислам дека сега се подобри градинките во Македонија од порано.Порано владееше стравот од службеници (комунистички страв да не речам)
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
работите се многу сменети од времето кога ти си одела во градинка. и простапот кон децата и начинот на чување и воспитување. јас сум запозната со најмалку 3 градинки по Скопјево и перфектни се.

кога станува збор за приватна, не сакаш да знаеш како работат.
1. Приватна (на водно) за такво не ја бива. само куќата е голема ништо друго...за ужинка чипс им даваат, а во лето децата се само на лубеници (за уж. праам муабет) Сопственичката е една исфрустрирана особа што крка деметрини ко луда...и хистерише пред децата, по учителките нормално
2. една не-македонска исто така е катастрофа...

Муабетот ми е... државните тоа што го нудат, тоа и го пружаат. Во секое време можеш да и кажеш на учителката дека твоето дете не сакаш да спие, или јаде или што и да е. Е сега кој ни е крив што нашите родители не правеле така. Денес и те како слушаат се, затоа што се плашат за раб. места. инаку не смеат да имаат никаков физички контакт со децата... а ти гарантирам дека ако се случи нешто, одма се реагира од погоре :)
Mozda imas pravo,mozda e nesto promeneto od porano, ma da ne veruvam da e bog znae kolku no sepak velam :neznam.E sega jas bi go pustila svoeto dete vo gradinka no ne cel den da mi sedi tamu,nekolku casa se dovolni da si poigra so drugi decinja ,nesto da nauci mislam e ok.A bilo da e privatna ili drzavna gradinka vo sekoj slucaj prvo bi se rasprasala kako e kako funkcionira itn.Vo nikoj slucaj ne bi go dala deteto ako ima nekoi nedostatoci kako sto velis primer kaj negovatelki,sopstvenicki itn.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Mozda imas pravo,mozda e nesto promeneto od porano, ma da ne veruvam da e bog znae kolku no sepak velam :neznam.E sega jas bi go pustila svoeto dete vo gradinka no ne cel den da mi sedi tamu,nekolku casa se dovolni da si poigra so drugi decinja ,nesto da nauci mislam e ok.A bilo da e privatna ili drzavna gradinka vo sekoj slucaj prvo bi se rasprasala kako e kako funkcionira itn.Vo nikoj slucaj ne bi go dala deteto ako ima nekoi nedostatoci kako sto velis primer kaj negovatelki,sopstvenicki itn.
имам 2 деца што одат во државна градинка и личност од семејството што работи во приватна и најодговорно тврдам дека приватните се водени од желба за чисти пари и со минимални трошоци за потребите на децата. (зборам за тие што ми се лично познати)

во врска со како и колку време, во секој случај си зависи од тебе. обично претпладне има активности, на пладне ручек и навистина е супер ако навистина можеш да си ги прибереш дома после спиење околу 2. (јас не можам секогаш)

а верувај дека е многу променето. а и знаеш какво време е... сите се плашат за работата и најчесто сите се супер со децата. јас барем не можам да се пожалам, а и не се пожалило некое од децата.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Јас кога одев во градинка научив 3 битни лекции во мојот живот, да покажувам среден прст, да се кривам и дека машките мочаат стоејќи. Интересно ми беше, само што тешко ми беше да се навикнам да јадам кога учителките ќе ми речат и да се преправам дека спијам кога сите други трупци сечеа и рчеа. Јадењата ми беа одвратни, а се сеќавам дека често во недојадена храна (ориз, пире...) ставаа супа и се дереа кога не сакавме да јадеме. Јас посебно не сакав да јадам. Еднаш кога изедов се, ми аплаудираа и ми испејаа песничка во стилот “јади витамини за голема да растеш“...Уште ме памтат воспитачките што ми беа, оти бев прилично немирна и бесна.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Јас ич не сакав да одам во градинка...но моето дете би го пратил да оди во градинка...
 

Qwerty!

Knowledge is power:O
Член од
28 јуни 2008
Мислења
803
Поени од реакции
11
па сигурно дека е добро да се оди во градинка таму ке се дружиш и ке учиш..
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
градинка градина да запозне повеќе другари, а и да биде повоспитано .. ко мене на пример :pos2:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Да треба да одат моите и сите деца во градинка:toe:
 
К

*Каталонец*

Гостин
Абе нормално дека е поубаво дома да го чува баба и дедо, ама некои дечиња немаат баби и дедовци и затоа мораат да си одат во градинка.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.435
Поени од реакции
5.392
Абе нормално дека е поубаво дома да го чува баба и дедо, ама некои дечиња немаат баби и дедовци и затоа мораат да си одат во градинка.
Да бе, баш е поубаво во градинка со деца... а не дома со баба и дедо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom