Каде може да најдам - Здравје edition

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Каде може да најдам сок од бозел на растварање?
направи сам ...иако малку е касно..бозелот веќе прецветува....треба да го бараш негде повисоко

јас правев пред некоја недела...не испадна баш најдобар ...но и не е толку лош

инаку во тинекс имаш сок од бозел со мед но не е за растварање[DOUBLEPOST=1434400966][/DOUBLEPOST]
Kade vo Skopje mozam da najdam caj od koren od crn slez?
билна аптека Алкалоид спроти Зоил
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Moжebi nema стриктно да биде “каде“, ама ако знае некој да ми препорача мерач за крвен притисок. Од каде и каков да купам. I should be grateful :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Moжebi nema стриктно да биде “каде“, ама ако знае некој да ми препорача мерач за крвен притисок. Од каде и каков да купам. I should be grateful :)
Зависи каков би ти одговарал најмногу. Мене најзгодни ми се дигиталните апаратчиња што се ставаат на зглобот на раката. Дигитални има и за надлактица, со различни големини на манжетните, меѓутоа маливе за на зглоб се попрактични. Живините се наводно најпрецизни ама се покомплицирани за употреба и потешко е сам да си измериш притисок (не е mission impossible ама сепак, треба слушалки да ставаш, да дуваш, да пушташ воздух, ain't nobody got time for that).
Имам еден од Medisana и еден noname што го земав со купончиња во самопослуга :D Подеднакво прецизно мерат и двата. Моја препорака е откако ќе го земеш апаратчето, какво и да земеш, да го однесеш на баждарење.
Medisana мислам дека продаваат во Зегин, а и по сите аптеки има. Цените варираат во зависност од марката, опциите итн...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Зависи каков би ти одговарал најмногу. Мене најзгодни ми се дигиталните апаратчиња што се ставаат на зглобот на раката. Дигитални има и за надлактица, со различни големини на манжетните, меѓутоа маливе за на зглоб се попрактични. Живините се наводно најпрецизни ама се покомплицирани за употреба и потешко е сам да си измериш притисок (не е mission impossible ама сепак, треба слушалки да ставаш, да дуваш, да пушташ воздух, ain't nobody got time for that).
Имам еден од Medisana и еден noname што го земав со купончиња во самопослуга :D Подеднакво прецизно мерат и двата. Моја препорака е откако ќе го земеш апаратчето, какво и да земеш, да го однесеш на баждарење.
Medisana мислам дека продаваат во Зегин, а и по сите аптеки има. Цените варираат во зависност од марката, опциите итн...

Господ здравје да ти дајт. :D

Уште нешто. Најдов вакво нешто. Засега, најлоу прајс.

Јор опинион?
http://www.najevtino.mk/p/aeg-bmg-5610-дигитален-рачен-мерач-на-крвен-притисок-и-пулс-на-срцето-детекција-на-аритмија/579458
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Господ здравје да ти дајт. :D

Уште нешто. Најдов вакво нешто. Засега, најлоу прајс.

Јор опинион?
http://www.najevtino.mk/p/aeg-bmg-5610-дигитален-рачен-мерач-на-крвен-притисок-и-пулс-на-срцето-детекција-на-аритмија/579458
АЕГ е квалитетен производител, цената е прифатлива, мислам дека е добра зделка (y)
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Знае ли некој каде има дежурен офталмолог (денес) по клиникиве/амбулантиве?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Дали може некој да ми помогне каде може да ги најдам овие 3 работи http://centarzaprirodnamedicina.blogspot.com/2014/02/blog-post.html ?
Органско произведено каранфилче сигурно ке најдеш во продавница за здрава храна.
Пелин побарај во билна аптека или кај локален собирач на билки.
За црниот орев незнам дали го има кај нас (според интернетов го има претежно во Америка), пробај побарај го и него во продавнициве за здрава храна, ако нема пробај да му најдеш соодветна замена со некој наш орев.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Кај би можел да најдам витамин б2 во Скопје? Нема никаде во аптеки. Ми треба за мигрена. Б2 во б-комплекс не е доволен. За мигрена треба околу 500 мг за да има ефект.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Дали може некој да ми помогне каде може да ги најдам овие 3 работи http://centarzaprirodnamedicina.blogspot.com/2014/02/blog-post.html ?
Пелин само од Билна Аптека Алкалоид.
Бев на пазарче со професор на фармација и она што го продаваат како пелин нема врска со Artemisia absinthium туку продавват некоја друга горчлива билка што нема врска со пелин.
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
14
Да ми препорачате нешто против кандида
 
Член од
30 август 2009
Мислења
262
Поени од реакции
78
Na racete kaj prstite, toj del i okolu pochna da mi se lupi kozhata...nekoj so vakov problem da kazhe ,preporache nekoj krem ?
 
Член од
17 август 2015
Мислења
16
Поени од реакции
8
Бадемово масло каде може да се купи? Нема во Веро.
Ако е за козметичка употреба во аптека сигурно го има, а дали истото може да се употребува и за орална употреба, не знам , не верувам дека во Македонија е употребувано во исхрана .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom