Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јуни 2015
Мислења
52
Поени од реакции
60
samo sakav da prasam dali nekoj ima podneseno dokumenti bez posrednik vo bugarskiot konzulat i kakvo iskustvo ima ? zosto jas denes podnesov[DOUBLEPOST=1434488417][/DOUBLEPOST]
Има пребарувач темата.Во право бев кога реков,а еве и се потврдува дека некој има проблем со IQ.
slusni me sega so ubavo da ti kazam jas imam 43 god. i 2 sina malku pomali od tebe nepristoen si i nevospitan najverojatno, denes se registrirav na forumov i nemam mnogu vreme za da prebaruvam, samo prasav nesto opsto, ne treba ako ne sakas da odgovaras. jas neznam dali ti imas pojma sto e toa IQ :(
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Сега ќе поднесуваш за дупликат произход...или за првпат ќе подаваш документи во ДАБЧ?
Побрзо ќе му биде да поднесе за дупликат происход, помалце ќе чека до добивањето на пасошот, 1,5 год. Пепибе со среќа и пиши што си направил
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
zdravo. me interesira dali nekoj ima vadeno bugarsi preku bitolskiot konzulat , jas denes podnesuvam dokumenti i sto mislite imam krstenica bugarska od tatko mi dali ke zavrsi rabota?
Да, би требало да заврши работа, шансите се на твоја страна, можеш да се надеваш на позитивно решение.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Чекањево за произход од ДАБЧ стана историско веќе... Над 3 месеци чекам било каков изход од поднесувањето, ама сеуште ми се нема сменето статусот на страната на ДАБЧ.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Чекањево за произход од ДАБЧ стана историско веќе... Над 3 месеци чекам било каков изход од поднесувањето, ама сеуште ми се нема сменето статусот на страната на ДАБЧ.
Јави се во ДАБЧ дај им информации од тебе,денот кога си поднел,бројче и би требало да ти кажат до каде е процедурата.
 
Последно уредено:
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
на форумов сме да си помагаме а не да мериме IQ...ама јбг тоа е македончето, зошто да подадеш рака кога можеш да го омаловажиш....жално
малце сум оффтопик но морав да реплицирам
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Дечки дали некој земал лична карта за странци или пак обична лична карта за да може кола да се регистрира во Бугарија?
И ако земал некој како иде процедурата.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
me interesira procedura konkretna za bugarski pasos da mi nabroi nekoj sto treba. Tatko mi ima izvadeno i licna karta ima ama nekoj ako e po upaten, da ne ima nekoi promeni itn. Dokolku dobijam za kolku vreme.Blagodaram odnapred za pomosta
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
немаш потреба да чекаш произход од ДАБЧ ти, пошо татко ти има пасош веќе. Копија од пасошот на татко ти и твој и негов извод преведени и легализирани во БГ. Потоа ке си чекаш најмалку година и некој месец за да добиеш државјанство.
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Znaci godina dena obavezno se ceka znam kaj nas deka se doplakja za ubrana postapka za vadenje pasos, ima takvo nesto kaj niv ili pak toa e za obnovuvanje na ztar pasos
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Znaci godina dena obavezno se ceka znam kaj nas deka se doplakja za ubrana postapka za vadenje pasos, ima takvo nesto kaj niv ili pak toa e za obnovuvanje na ztar pasos
Tuka imas sve i za site opcii na postapka vadenje licna karta, pasos i taksi:

Такси за б'лгарски лични документи с'гласно Тарифа №4 за таксите, които се с'бират в системата на МВР по закона за д'ржавните такси

ЗА ЛИЧНА КАРТА - ПАСПОРТ + ТАКСИ ЗА ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИја
Обикновена услуга до 30 дни /лв./
Б'рза услуга до 3 работни дни /лв./
Експресна услуга до 8 раб. часа /лв./
http://plovdiv.mvr.bg/service/taxes.pdf
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
ve molam dali nekoj od forumov go poznava posrednikot jone od ohrid , mi treba negoviot nov tell broj. ako nekoj znae ve molam pisete i sekako fala odnapred
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
на форумов сме да си помагаме а не да мериме IQ...ама јбг тоа е македончето, зошто да подадеш рака кога можеш да го омаловажиш....жално
малце сум оффтопик но морав да реплицирам
е да си ми жив и здрав, за македончето секогаш е поважно да се направи паметен и да омаловажи некој друг на било каков начин, отколку да помогне и да одговори на еден едноставен начин!
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
е да си ми жив и здрав, за македончето секогаш е поважно да се направи паметен и да омаловажи некој друг на било каков начин, отколку да помогне и да одговори на еден едноставен начин!
Se slagam okolu nacinot na koj bi trebalo barem od opsta kultura da se komunicira, ali ima i edna druga rabota. Ce ti ispricam prica.

Na vremeto zurki na veliko koga se pravele, i drugarive se dogovaraat koj sto kako ce ucestvuva. Eden nosi pijacka, drug gramofon, tret ploci, koj nesto za klopa, nekoj vika devojki, i go prasale drugar mi, ti Z sto?, a on im odgovoril, -Ja doagjam.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom