Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
Да но јас не прашав за двојно поевтините у принцип е колку пари толку музика . Секаде во светот со малку пари ќе купиш крш.
Кај стара кола, поскапа или поевтина цена не игра ама баш ич никаква улога и не е гаранција ако дадеш повеќе пари дека ќе земеш нешто "поздраво"
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
45
Поени од реакции
0
Lugje imam golf 4 1.6 sr i imam problem so ler gas ... T.e. kolata mi gasne mi trokira od 1400 obrtrai pa nagore vo site brzini , ne mi prima ubavo gas , znaci motorot ne raboti dobro ,ne varira dobro . dali nekoj go imal istiot problem i kako go resil ??
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Дечки сакам да ја 'покријам' хаубата со carbon fiber (не знам на Македонски како се вика во буквален превод иди - Јагленово влакно) и да ги 'подзамижам' фаровите на колата со истото. Има некој искуство со оваа? или да ми препорача некој?
ако планираш да криеш нешто од рѓа на хауба или избледена боја со помош на фолијата оди поарно исфарбај си ја исто пари ке те фати, оти и да неќеш за 2,3 години карбонот шо ке го шлакаш немаш појма колку лепак ќе остави и пак ке треба триста ѓурултии да правиш
Па затоа прашав зошто мисли така еден другар пред 2 години зеде Пежо вистина е дека го плати малку повеќе но сепак поевтино од тука и освен редовни сервиси друго нема чепнато.
кога веќе даваш повеќе пари зошто не гледаш од мкд ?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Lugje imam golf 4 1.6 sr i imam problem so ler gas ... T.e. kolata mi gasne mi trokira od 1400 obrtrai pa nagore vo site brzini , ne mi prima ubavo gas , znaci motorot ne raboti dobro ,ne varira dobro . dali nekoj go imal istiot problem i kako go resil ??
Senzorot za palenje verovatno ne cita dobro, se naogja nekade pod kukisteto za filterot za ulje. Ili leptirot za vozduh-reguliranje na gasta, i ova cesto im se rasipuva.
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
ако планираш да криеш нешто од рѓа на хауба или избледена боја со помош на фолијата оди поарно исфарбај си ја исто пари ке те фати, оти и да неќеш за 2,3 години карбонот шо ке го шлакаш немаш појма колку лепак ќе остави и пак ке треба триста ѓурултии да правиш
кога веќе даваш повеќе пари зошто не гледаш од мкд ?
Онака од ќеф не поради рѓа или избледена боја :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Мислење за Пежо 307 2001-2002 година така нешто, или препорачајте во таа класа ако има подобро.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Мислење за Пежо 307 2001-2002 година така нешто, или препорачајте во таа класа ако има подобро.
Ако земеш хди земи 1.6 или 2.0 избегни го 1.4 зошто многу е тром , инаку хди е одличен мотор. Е сега како скап дефект на 307 мислам дека им беше летвата.[DOUBLEPOST=1427723049][/DOUBLEPOST]
ако планираш да криеш нешто од рѓа на хауба или избледена боја со помош на фолијата оди поарно исфарбај си ја исто пари ке те фати, оти и да неќеш за 2,3 години карбонот шо ке го шлакаш немаш појма колку лепак ќе остави и пак ке треба триста ѓурултии да правиш
кога веќе даваш повеќе пари зошто не гледаш од мкд ?
Зошто барам Рено Меган 2 од 2005 , и тука сите Се увезени а кога веќе земам увезен подобро сам да си увезам зошто не ми е ОК да плаќам 200-300 евра дневница на некое неписмено дилерче кое отишло до БГ за еден ден и донело кола.
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
мислење за Шкода рапид 1,2 TSi (63 kW / 85 KS) во последно време гледам доста нови шкоди по скопје би сакал да земам нова на кредит или лизинг. доколку некој има да сподели некое искуство би му бил благодарен
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
ако планираш да криеш нешто од рѓа на хауба или избледена боја со помош на фолијата оди поарно исфарбај си ја исто пари ке те фати, оти и да неќеш за 2,3 години карбонот шо ке го шлакаш немаш појма колку лепак ќе остави и пак ке треба триста ѓурултии да правиш
кога веќе даваш повеќе пари зошто не гледаш од мкд ?


Нема ич, ама баш ич лепак да остави фолијата ... Се одлепува многу полесно отколку што се лепи, а по одлепувањето не остава ништо на површината, нити пак го оштетува лакот ... Имам ставано, имам вадено и тоа на пластичиња со лак со дебелина дел од милиметар нема никакво оштетување, а не пак на лак од хауба од кола...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Дали некој од вас знае каде има сервис за дијагностика за Ауди А4 тди 1.9 во околина К.Вода или малку поопширно???


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Сакам поиздржано мислење од искусни луѓе во оваа работа.
Значи, имам Голф 4, 1.9 тди 90кс. Тоа ми е првата, да кажам добра кола во животот, порано се само 101-и сме имале дома. Е сега, како прв посериозен напредок од порано, колата ме служи одлично. Ја имам од јануари 2013 и освен првиот севис 10500 ден (каиш, затегачи, водна пумпа, некои гумици и слично) и после тоа менување масло што е стандардно и регистрации нормално, други давачки сум немал. Значи трошоците ми се минимални. Поминувам просек околу 5-6000 км годишно, значи вожњата се сведува претежно в град, 1-2 месечно одење до Битола. През лето можда до Охрид, Струга, Крушево, Дојран итн...и 1-2 пати годишно можда и до Скопје. Надвор од државава не сум возел никогаш, веројатно тоа би важело и во иднина. Не сум толкав ентузијаст. По природа сум пасивен возач, значи не обожавам претекнување освен кога стварно имам потреба. Држам 90-100 км на отворено, само ако е добар патот и уловите секако. 120 и нагоре скоро никогаш. Значи целта ми е што побезбедно и поекономично да стигнам од А до В и да не ме погодуваат некои изненадни големи трошоци за поправки или пак поголема потрошувачка на гориво а со тоа и пари.

Прашањето ми е: Кој би бил најлогичен избор за следна кола, понова се разбира, во следните 2-3 години?... кога и голфот веќе ќе биде застарен, тој и онака е веќе 17 години, значи за 3 години веќе 20-ка, што искрено да си кажеме си се сериозни години, без разлика што не возам којзнае колку, или тоа што тди 1.9 е издржлив мотор...едноставно ако одлучам да се подновам, со продажба, приближно за тогаш во иднина да речеме 2200-2300 евра....што можам најдобро да земам со доплата од 1500-1600 евра до кај 4000 евра макс. вкупно, земајќи ги во предвид погоре спомнатите потреби и навики за возење?

Преферирам дизел, заради помалата потрошувачка и поефтино гориво, али доколку има поиздржливи, помодерни и поекономични бензински мотори што во крајна линија годишните трошоци би ги држеле на некој минимум, спремен сум за предлози. ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Дали некој од вас знае каде има сервис за дијагностика за Ауди А4 тди 1.9 во околина К.Вода или малку поопширно???


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Незнам како се викаше сервисот кога одиш од Сингелич за да се вклучиш накај Автокоманда од десна страна едно време тие сервисираа фолксвагени.
Друг сервис во склоп на салонот на фолксваген мислам има во Скопје север после тутун и еделпром првата лево пред гимназијата Зефљуш и технички на АМСМ.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
Нема ич, ама баш ич лепак да остави фолијата ... Се одлепува многу полесно отколку што се лепи, а по одлепувањето не остава ништо на површината, нити пак го оштетува лакот ... Имам ставано, имам вадено и тоа на пластичиња со лак со дебелина дел од милиметар нема никакво оштетување, а не пак на лак од хауба од кола...
Може невикам не ако е стварно квалитетна фолијата и фирмата, оти до сега на три возила од такси компанија имам одлепувано комплет цели возила жолти, сум се чудел колку лепак останува
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.313
Поени од реакции
7.300
Сакам поиздржано мислење од искусни луѓе во оваа работа.
Значи, имам Голф 4, 1.9 тди 90кс. Тоа ми е првата, да кажам добра кола во животот, порано се само 101-и сме имале дома. Е сега, како прв посериозен напредок од порано, колата ме служи одлично. Ја имам од јануари 2013 и освен првиот севис 10500 ден (каиш, затегачи, водна пумпа, некои гумици и слично) и после тоа менување масло што е стандардно и регистрации нормално, други давачки сум немал. Значи трошоците ми се минимални. Поминувам просек околу 5-6000 км годишно, значи вожњата се сведува претежно в град, 1-2 месечно одење до Битола. През лето можда до Охрид, Струга, Крушево, Дојран итн...и 1-2 пати годишно можда и до Скопје. Надвор од државава не сум возел никогаш, веројатно тоа би важело и во иднина. Не сум толкав ентузијаст. По природа сум пасивен возач, значи не обожавам претекнување освен кога стварно имам потреба. Држам 90-100 км на отворено, само ако е добар патот и уловите секако. 120 и нагоре скоро никогаш. Значи целта ми е што побезбедно и поекономично да стигнам од А до В и да не ме погодуваат некои изненадни големи трошоци за поправки или пак поголема потрошувачка на гориво а со тоа и пари.

Прашањето ми е: Кој би бил најлогичен избор за следна кола, понова се разбира, во следните 2-3 години?... кога и голфот веќе ќе биде застарен, тој и онака е веќе 17 години, значи за 3 години веќе 20-ка, што искрено да си кажеме си се сериозни години, без разлика што не возам којзнае колку, или тоа што тди 1.9 е издржлив мотор...едноставно ако одлучам да се подновам, со продажба, приближно за тогаш во иднина да речеме 2200-2300 евра....што можам најдобро да земам со доплата од 1500-1600 евра до кај 4000 евра макс. вкупно, земајќи ги во предвид погоре спомнатите потреби и навики за возење?

Преферирам дизел, заради помалата потрошувачка и поефтино гориво, али доколку има поиздржливи, помодерни и поекономични бензински мотори што во крајна линија годишните трошоци би ги држеле на некој минимум, спремен сум за предлози. ;)
Ford Fokus Mk 2 1.8 TDci
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Ford Fokus Mk 2 1.8 TDci
Лол човекот бара возило што лесно и евтино се одржува а ти го тролаш. Ја би рекол Корса на плин. Инаку Форд и циан зимно време не работат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom