Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
@gigovit
Дали можеш да потврдиш колку ти е внатрешната Т кога климата е поставена на 20? Имаш напишано во претходниот пост дека не си го гледал баш термометарот. А еве и зашто те прашувам. Моите клими имаат 2 сензора, еден на зидниот термостат и еден на усисната страна. Дефаулт е наместено зимно време да се користи сензорот на зидот, а летно тој на усисната страна на внатрешната единица но може мануелно да се променат (каналски се внатрешните).
Битната разлика меѓу двата сензора е што ако сакам Т да е внатре 23Ца е избран зидниот сензор мора 23 да ми е и зададена, НО ако го користам сензорот на усис тогаш за да биде пак 23Ц внатре треба на контролерот да зададам 21Ц (а не 23) зашто тогаш Т на издув е меѓу 22-24Ц и реално внатрешната измерена Т е повторно 23Ц. Ова е и логично подесување, усисот е секогаш високо и блиску до таванот, па ако сакам да ми е внатре 20 а тоа значи на некој 100цм од подот да е 20, тогаш Т на плафон ке биде 2-3 степена повисока од 20. Или можда вака ке е појасно, за да е доле 20 на таван т.е усис треба да е 2-3 степена над тие 20, значи на усис влегува 22-23 и неможе издувот да е под таа Т, тогаш би ладела климата за да дува со 20.
Различни се сензорите па затоа се прашувам дали на сузумито при зададена 20 значи и внатре да е 20 или е 2-3 степена повеќе е од 20 т.е. 22-23Ц ?
Kaj suzumito koga bese mnogu ladno temperaturata vo sobata bese na zadadeni 20 tocno 20, sega koga e potoplo obicno pokazuva 21-22 vo sobata, zosto e taka ne znam, panasonikot sega zasega e tocen.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
8
Nekoj na 26 podesuva, nekoj na 20. Normalno deka site se razlicni, i na nekoj komotno mu e na 20 podesena temperatura na klimata, sto znaci na metar visina ke e okolu 18 maksimum.
Posle tie sto se "great" na 20 pisuvaat kako klimite im trosat po 200w.
A na 14 stepeni temperatura denes i ne bi trebalo da trosi voopsto. Mene, na primer, mi bese isklucena klimata od 11:30 do 18:00, pretoplo bese. Ovde treba samo da napomenam deka na jug i zapad mi gleda stanot.
PS. IGOR77, kabelot sto ubavo ti visi preku cel zid. Jas ne bi go istrpil toa ni minuta, no pak, site sme razlicni.
Така е наместен кабелот само за да измерам колку троши иначе прибран е ко шо треба :)[DOUBLEPOST=1426527063][/DOUBLEPOST]
@Игор77 не те дува во глава климата ли, гледам монитор под неа
Подесена е право да дува или малце надолу така да не дува в гла :)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Подесена е право да дува или малце надолу така да не дува в гла :)
исто е и кај мене, само што јас ги држам крилцата на средина и секогаш е во прва брзина само така не ја осеќам а ми дува точно 5цм. над главата :D
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
go pratam forumov nekolku meseci,pa razmisluvam za klima,za greenje za 30 m2,ako moze pomos zasto ne se razbiram mnogu i dali moze da se najde nesto za 500 evra.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Еј супер. Топ. Чим го следиш форумот одамна нема да ти биде тешко да прелисташ наназад во темата и да најдеш постови во кои е објаснето што треба да наведеш пред да треснеш прашање. Значи, на работа.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
znaci se raboti za kuca,so pvc prozori i vrati,zidovi debelina 30mm,tavan trska so dupli tervol,sto bi se reklo prosecno izolirana,dnevna i kujna 32m2 i spalna od 14m2.visina 2.6.soba vo soba.toa e onoj del kaj sto greeam,a momentalno so alfa plam koj gi zagreva site prostorii po potreba, a celo vreme dnevna i kujna.zatoa sto ce mi treba greenje non stop znaci 24 casa,planiram da gream kombinirano so klima a vo poladnite denovi so drva.momentalno imam klima ali obicna i sega vo ovaa vreme kolku tolku vrsi rabota.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@matej2007
back ту прва страна и се под ред да прочиташ :P
инаку и јас сум ист како тебе како што објасни и ми врши работа клима од 15К со мала помош на каминот во најладните денови а тие се ретки
присобери уште некоја пара и земи си вивакс geei18-ка ќе ти врши одлично работа, каминот ќе го палиш многу ретко
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
znaci se raboti za kuca,so pvc prozori i vrati,zidovi debelina 30mm,tavan trska so dupli tervol,sto bi se reklo prosecno izolirana,dnevna i kujna 32m2 i spalna od 14m2.visina 2.6.soba vo soba.toa e onoj del kaj sto greeam,a momentalno so alfa plam koj gi zagreva site prostorii po potreba, a celo vreme dnevna i kujna.zatoa sto ce mi treba greenje non stop znaci 24 casa,planiram da gream kombinirano so klima a vo poladnite denovi so drva.momentalno imam klima ali obicna i sega vo ovaa vreme kolku tolku vrsi rabota.
Od moe licno iskustvo i sprema podatocite sto gi davas deka imas PVC stolarija koja ja smetam za pristojna izolacija, ima samo edna pristojna opcija koja i ne kosta tolku ako se zemat site faktori a toa e suzumi+16-ka. Iako e 16-ka e vo rang ako ne i pojaka od 18-ka na drugi modeli bidejki greenjeto e nominalno 5.5 kv, a maksimalno 6,9kv. Cenata imase postirano nekoj porano e okolu 60.000 bez montaza, ako ne si od Skopje moze ke se dogovoris so zastapnik za 3000 montaza.
Za taa kvadratura sto ja grees so drva sigurno trosis nad 10-12 kubika drvo, sto odgovara nekade na 30.000 denari, so vakov inverter ke dades pola od taa cena za greenje za cela sezona bez nikakva potreba od nekoj drug izvor za dogrevanje. Toa e konkretno moj sovet iako ima sigurno i drugi klimi sto ke ti vrsat rabota.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
go pratam forumov nekolku meseci,pa razmisluvam za klima,za greenje za 30 m2,ako moze pomos zasto ne se razbiram mnogu i dali moze da se najde nesto za 500 evra.
znaci se raboti za kuca,so pvc prozori i vrati,zidovi debelina 30mm,tavan trska so dupli tervol,sto bi se reklo prosecno izolirana,dnevna i kujna 32m2 i spalna od 14m2.visina 2.6.soba vo soba.toa e onoj del kaj sto greeam,a momentalno so alfa plam koj gi zagreva site prostorii po potreba, a celo vreme dnevna i kujna.zatoa sto ce mi treba greenje non stop znaci 24 casa,planiram da gream kombinirano so klima a vo poladnite denovi so drva.momentalno imam klima ali obicna i sega vo ovaa vreme kolku tolku vrsi rabota.
Prvo vikas 30m2, posle 32+14?
Kolku e sega prostorot sto sakas da go grees?
Za prviot 3,5-ka ke ti brka rabota i za do 500eur imas Vivax/Gree modeli, za vtoriot moras 5,5-ka.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Od moe licno iskustvo i sprema podatocite sto gi davas deka imas PVC stolarija koja ja smetam za pristojna izolacija, ima samo edna pristojna opcija koja i ne kosta tolku ako se zemat site faktori a toa e suzumi+16-ka. Iako e 16-ka e vo rang ako ne i pojaka od 18-ka na drugi modeli bidejki greenjeto e nominalno 5.5 kv, a maksimalno 6,9kv. Cenata imase postirano nekoj porano e okolu 60.000 bez montaza, ako ne si od Skopje moze ke se dogovoris so zastapnik za 3000 montaza.
Za taa kvadratura sto ja grees so drva sigurno trosis nad 10-12 kubika drvo, sto odgovara nekade na 30.000 denari, so vakov inverter ke dades pola od taa cena za greenje za cela sezona bez nikakva potreba od nekoj drug izvor za dogrevanje. Toa e konkretno moj sovet iako ima sigurno i drugi klimi sto ke ti vrsat rabota.
Од каде извади дека за 40 квадрати просторија башка колку што читам со пвц дограма и изолиран таван се трошело 10-12 кубици дрва. Добро бе каде живеете вие, на северниот пол или уште посеверно?
Веќе четврта година како пратам колку трошам ( не дека јас сум репер некој за трошење ама ај) ми испаѓа дека за соба од околу 40 квадрати просечно изолирана трошам од 3 до 3.5 кубици. Ете и 6 нека се, ама до 12 имаш уште толку. А да просечна температура ми е 27 степени. Ете си сакам топло , зиморлив сум. Па да загревам на едни пишливи 18 - 20 степени срам ке ми биди да напишам на форумот колку ми е економично греењето, не пак да се фалам или така нешто.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Од каде извади дека за 40 квадрати просторија башка колку што читам со пвц дограма и изолиран таван се трошело 10-12 кубици дрва. Добро бе каде живеете вие, на северниот пол или уште посеверно?
Веќе четврта година како пратам колку трошам ( не дека јас сум репер некој за трошење ама ај) ми испаѓа дека за соба од околу 40 квадрати просечно изолирана трошам од 3 до 3.5 кубици. Ете и 6 нека се, ама до 12 имаш уште толку. А да просечна температура ми е 27 степени. Ете си сакам топло , зиморлив сум. Па да загревам на едни пишливи 18 - 20 степени срам ке ми биди да напишам на форумот колку ми е економично греењето, не пак да се фалам или така нешто.
Bravos za tebe, ja trosam 1-2 kubika godisno za skara na dvorot, a ti so tolku se grees.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.711
Поени од реакции
6.649
Ги прочитав првите 5-6 страни од темава и не сакав да продолжам понатаму, што поради честите постови со латиница која искрено замара доста при читање постови а што од тоа што тие страни се веќе 5 години стари па ми требаат свежи, апдејтирани информации.
Значи се работи за стан на 5 спрат. Дрва не доаѓаат во предвид, од повеќе причини. Термо печка, се мислам дека ќе биде поскапа варијанта поради тоа што девната и кујната се едно а тој простор е повеќе од 30 квадрати, можда 35 секако. Значи печката ќе треба кога е поладно обавезно да се полни на 2-ка, можда и на 3-ка, што ќе значи значително поголема сметка. Се си мислам дека клима-инвертер е најдобра ивестиција. Имам доста препораки за нив дека се добри, па сакав да ми потврди некој од тука, пожелно со лично искуство. Спалната е така поставена да тешко дека би се загревала, со било кој начин, освен да се стави едно конвекторче за не дај боже, само за таа соба.
Значи ми треба проценка и пример со реални бројки и секако препораки за марки и модели, што да гледам кога купувам и слично...
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Novata smetka ja gledam za period sredina Januari-sredina Fevruari.
3460den.
Spored moe citanje na strujomer na 12.02. tolku i stvarno imam potroseno kako iznos vo denari, no sostojbite na skapa i eftina ne soodvetstvuvaat. Mnogu poveke pisale na skapa a pomalku na eftina (duplo poveke na skapa) od stvarnata sostojba. Znaci nemaat citano, od rakav im se istreseni vrednostite, no sepak vo iznos za plakanje e toj.
Poslednava smetka za sredina Fevruari-sredina Mart, 3250 den. Tolku i stvarno imam potroseno.
Sega imaat citano strujomeri, i povtorno sum pogodil vo ist den i jas da zapisam sostojba (na 12-ti), eftinata tarifa do decimala tocna, dnevnata so mnogu malo otstapuvanje sto se troselo od nivno do moe citanje.
Bidejki prethodnata imaa poveke skapa lupnato a pomalku eftina, sega se obratno skoro duplo poveke eftina otkolku skapa, no i dvete smetki vo iznos za plakanje se kolku sto stvarno i e potroseno. A realnata potrosnuvacka na skapa i eftina mi bese skoro ista, so 20-30 kwh poveke na skapa.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Bravos za tebe, ja trosam 1-2 kubika godisno za skara na dvorot, a ti so tolku se grees.
Поднамали малце со месото, викат штетно било во толкави количини:).
П.с затоа јас реков и не сум некој репер за потрошувачка на дрва, но реалноста е околу 6 кубици за просечно изолирана соба со толкава квадратура. Со 12 кубици комотно 100 квадрати се загреваат. Јас лично повеќе проблеми имам со загревањето во вакви преодни периоди кога надворешните температури се над нулата отколку кога беше длабоко во минус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom