Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Помага во опаѓањето или е против опаѓањето...? :)

Иначе и јас почнав од скоро да го користам,па ќе видиме.
Паа...второто. Јас го користам веќе 4-5 месеци, имав проблеми, секаде влакна оставав и сега ретко :)
 
Член од
20 октомври 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
не знам тоа како се лечи, ама немој да се чудиш што му паѓа на 17.......мене почна на 13 :angry3:
 
Член од
1 септември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
dokolku saka nekoj prodavam laserski cesli za protiv opaganje na kosata Laser Comb od germansko proizvodstvo, inacem ceslite se proglaseni za izum na godinata vo USA za podetalni informacii pisete na email: pece-petrevski@hotmail.com
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Decki ke ve molam nesto poveke za Alopecia Areata, bidejki veke mesec i pol koristam Neurobion (vitamin B1, B6, B12), gel sinoderm, koristev sampon Rekonazol, do pred edna nedela koga mi go zamenija so Fitoval, losion Revitin isto do pred edna nedela mi go zamenija so Pilfud, i mackam smesa od tolcen luk so cist alkohol po preporaka na dematolog i nema nikakvi rezultati. Zarista ne se najdeni, bakterija e isfrleno, i prepisaa na stres, Ako nekoj znae nesto Ve molam neka pise.
Odnapred blagodaram.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Дечки моето прашање е дали може да влијае гелот за коса врз нејзиното опаѓање пошто понекогаш ставам па би сакал да знам дали тоа додатно ќе ми штети ? :toe:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.875
Поени од реакции
7.260
Дечки моето прашање е дали може да влијае гелот за коса врз нејзиното опаѓање пошто понекогаш ставам па би сакал да знам дали тоа додатно ќе ми штети ? :toe:
Сигурно нема да ти расти од гелот ,до душа од искуство да ти кажам мене само на кркмата(шишките) ми паќа оти претезно само таму ставав гел на времето (таква беше модата) и носев капа и башка наследно ми викаат било па и од стрес па ти види сега поарно да не клаваш гел и други глупости не за друго нема да се нервираш и ќе ја бараш кривицата на друго место :salut:
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Сигурно нема да ти расти од гелот ,до душа од искуство да ти кажам мене само на кркмата(шишките) ми паќа оти претезно само таму ставав гел на времето (таква беше модата) и носев капа и башка наследно ми викаат било па и од стрес па ти види сега поарно да не клаваш гел и други глупости не за друго нема да се нервираш и ќе ја бараш кривицата на друго место :salut:
Епа тој гел што го користам на неговото упатство пишува дека содржи микрогранули кој што не и штетат на косата а наместо да ја уништуваат ги потхрануваат влакната е сеа цврстината е помала ( шо е и логички нели ) шо послаб е гелот толку помалку ја ништи косата тоа е моето мислење па нз нема ваљда тие од фабриката што го произведува гелот да лажат !!!

--- надополнето ---

А шо се однесува за нервоза хахахах ја сум далеку од нервозна особа тежок заебант сум и ако не се изнасмеам секој ден по десетина пати добро неможам, стално се смеам на глупости па така да неам време да се нервирам за нешто :pos2: :pos2: :pos2:
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Дали евентуално некој има маил, скајп од ВениВидиВици или Димитар !? Однапред ви благодарам ! Доколку некој знае нека ми пиши во порака ! Поздрав
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
2
Zdravo pak na site,

Da ve apdejtiram. Vekje sum 2 meseci i edna nedela na tretman protiv opagjanje na kosa i mozam da vi kazam deka imam navistina zadovolitelni rezultati. Opagjanjeto e skroz zapreno a plus toa imam i dodaten rast i toa za samo 2 meseci. Steta sto ne napraviv sliki na den 0 pa za da mozam vizuelno da vi gi pokazam rezultatite. Mozam da vidam znacitelno popolnuvanje vo predniot del kade sto prethodno na svetlo lesno mi se gledase skalpot. Sega ne se gleda. Kako sto prethodno imam kazano imam 28 godini i nemam mnogu seriozen problem ama so toa tempo i ako ne napravev nesto okolu opagjanjeto na 40-45 godini ke bev NW 4 ili 5.

Tretmanot se sostoi od:

1. Revivogen - 1x dnevno (pred spienje posto e mrsen)
2. Rogaine pena - 2x dnevno (ne mrsi, nego malce i susi, ali generalno OK e)
3. Ketokonazol sampon 2% od Alkaloid - 2x nedelno (prakticki mi go przi skalpot pa malku nanesuvam aloe krem zaradi hidratacija)
4. Eugene perma sampon stimulant - 1x dnevno ( go zedov od Unique salonot vo Beverli)
5. Eugene perma pasta za stiliziranje - ova nema vrska so tretmanot ama e kvalitetna pasta za da ne koristam obicen gel koj eventualno bi doprinel vo opagjanjeto .

Koga ke pravam naredna naracka preku net sakam i maslo od Emu da si kupam (verojatno i toa pomagalo). Za Revivogen navistina citav na net mnogu razlicni mislenja ama ete za mene verojatno funkcionira i me pravi srekjen sto ne sum na Finasteride. Znaci toa sto bilo uspesno za mene, ne znaci deka i na drug ke funkcionira. Po moite matematiki tretmanov me cini okolu 3500-3700 denari mesecno. Ne e malce ama ima efekt. Zdravje, posle godina dena bi namalil so nanesuvanjeto pa i trosocite bi se namalile.

Pozdrav
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Естетски гледано, самото паѓање на косата кај некои луѓе делува позитивно, поубави се, подобро им се оцртува лицето.

  • Се зависи од формата на черепот
    • Зависи колку се позитивно спремни да си го прифатат тој факт во животот

Попусто е да се бара лек бидејќи спрема мене лично тоа е само надеж но непостои лек.

Секој само сака да спечали пара плус на некојси ефект чиј процент изнсува 0,000001% повеќе влакна на главата... Како медицинско лице мислам дека компентетен сум да зборам за тоа, мора да постои реална граница која ниеден човек кој има косопад не смее да ја премине.

Најдобар лек е самоувереноста и позитивноста.

Најголема грешка се периките, стварно се очајни.

Незнам многу за пресадување на косата колку е тоа ефективно.

Секое зраечење има свој спротивен ефект од оној кој го остварува.

Кога мене би ми се случило тоа... косопад сигурен сум дека би ме личело година дена ја бричев главата и онака топ ми беше.
 
Член од
22 септември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Дали некој претрпел келавост,која му се случила во рок од две недели,немав ни залисци и оддеднаш во рок од две недели скоро целата коса ми опаѓа и тоа беше кога имав 17 години,сега имам 20 и се прашувам дали тоа е MPB или некое друго пореметување, на пример пореметување на тироидна жлезда итн.Ако некој знае за што се работи би го замолил за одговор.
 
Член од
31 декември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
2
Kakov lek ... nema ti padne li ednaska kosata...keljavica si i kraj.
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
Mr new so ogled na toa deka si imal 17 godini a ti padnala vo rok od 2 nedeli ke te prasam samo, si bil bolen od nesto, si primal nekoj jaki lekovi, inace spored mene ako ne si imal nekoj od ovie dve ima mn pricini so sepak za dete od 17 godini cudno e moze da bide nesto hormonalno ne otide li na lekar?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom