Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Потполно си во право, јас го сакам тоа дете сепак е МОЈА крв и не е проблем да го одгледувам, проблемот е од нејзина страна и самата знаеш што значи да останеш бремена на 19-20 години, како ќе реагираат нејзините родители. Тешко е многу, деновиве да запише матичен гинеколог и прво да одиме на преглед па ќе одлучиме што понатака.
Абортус би оправдала само во случај на силување. Родилка има и на 15 - 16 години. Според мене, многу себично од нејзина страна. Тоа е чедоморство, факт колку и да бегаш од него. Убиваш живо суштество во себе, нешто кое живее во неа и носи твоја крв - ТВОЕ ДЕТЕ.
Постојат многу примери во кои се каат за донесената одлука и велат дека сега би имале дете од 3 5 или 10 години.
Абортусот не е контрацепција, не е начин да спречеш нешто од кое се плашиш затоа што има поголем ризик од несакана бременост и дали е подготвена за овој предизвик а тоа е колку се големи шансите за повторна бременост. Имам роднина која по првиот абортус не можеше да остане бремена по што се принуди да оди на разни терапии и третмани со цел да роди бебе. Не успеа, и да биде штетата поголема и ден денес по 5 години се уште се осудува за тој чекор.
Ако е зачнато тогаш нема право да му го одземи животот. Попрво мислете пред да го направите. Ако не сте подготвени за него и на овие години тоа нема да ве направи подобри родители за останатите деца кои ќе се родат. Напротив, ќе ви биде жал.
Свесно имате секс без контрацепција, и се прават бељи внатре и подоцна бебето било грешка. Детето никогаш не е грешка, туку оние кои се сексаат пред да помислат на последиците.
Ако навистина ја сакаш и нејзе и нејзиното дете - НАПРАВИ НЕШТО. Спречи ја, разговарај со нејзините родители, со твоите. На зборови сите сме силни а на дела? Стравот од родителите е нормален, а задоволството кога имаш бебе во твои раце кое е твој потомок е поголемо.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Абортус би оправдала само во случај на силување. Родилка има и на 15 - 16 години. Според мене, многу себично од нејзина страна. Тоа е чедоморство, факт колку и да бегаш од него. Убиваш живо суштество во себе, нешто кое живее во неа и носи твоја крв - ТВОЕ ДЕТЕ.
Постојат многу примери во кои се каат за донесената одлука и велат дека сега би имале дете од 3 5 или 10 години.
Абортусот не е контрацепција, не е начин да спречеш нешто од кое се плашиш затоа што има поголем ризик од несакана бременост и дали е подготвена за овој предизвик а тоа е колку се големи шансите за повторна бременост. Имам роднина која по првиот абортус не можеше да остане бремена по што се принуди да оди на разни терапии и третмани со цел да роди бебе. Не успеа, и да биде штетата поголема и ден денес по 5 години се уште се осудува за тој чекор.
Ако е зачнато тогаш нема право да му го одземи животот. Попрво мислете пред да го направите. Ако не сте подготвени за него и на овие години тоа нема да ве направи подобри родители за останатите деца кои ќе се родат. Напротив, ќе ви биде жал.
Свесно имате секс без контрацепција, и се прават бељи внатре и подоцна бебето било грешка. Детето никогаш не е грешка, туку оние кои се сексаат пред да помислат на последиците.
Ако навистина ја сакаш и нејзе и нејзиното дете - НАПРАВИ НЕШТО. Спречи ја, разговарај со нејзините родители, со твоите. На зборови сите сме силни а на дела? Стравот од родителите е нормален, а задоволството кога имаш бебе во твои раце кое е твој потомок е поголемо.
Контрадикторност на степен N. Дали си свесен/свесна колкава глупост напиша?
Ако не ти е јасно на што целам, ........... да ти објаснам. Дали абортусот на фетус од силување не е чедоморство? Ако Е, а по твојава дефиниција Е, тогаш си лицемерен/лицемерна, затоа што во тој случај се работи за егоистичко размислување, исто као и во случајот кога не е силување.
Или СИ, или си ПРОТИВ абортус, нема тука, ако вака,..... тогаш вака, ...... а ако онака, тогаш ова и она.
Инаку, добро дојде стар лик со нов ник:cautious:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Абортус би оправдала само во случај на силување. Родилка има и на 15 - 16 години. Според мене, многу себично од нејзина страна. Тоа е чедоморство, факт колку и да бегаш од него. Убиваш живо суштество во себе, нешто кое живее во неа и носи твоја крв - ТВОЕ ДЕТЕ.
Да ни забраните на мажите и да мастурбираме бидејќи и тоа според твојава логика не само што е убиство, него геноцид. Масовен.

Абортусот има причина зошто постои, и зошто има временски рамки до кога може жена да абортира. Смешно е да го наречеш зиготот живо битие. На страна глупоста што ја лупна за силувањето. Имаш 21 година, не си мала, треба да си малце поедуцирана за твоите години.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Телото е на девојката. Не може да одлучува во нејзино име било тоа дали сака да го абортира детето или да го донесе на свет. Може да изнесе свое мислење и став околу ситуацијата, но крајниот избор е секогаш на девојката.[DOUBLEPOST=1418590490][/DOUBLEPOST]

Плачипичкетини кои се нарекуваат феминистки (не дека се). Кога е во кривина машкото, океј е, кога се фаќа кривина и за женското, одеднаш злостор кон човештвото е направен. Не му придавај поголемо значење.

Mislam deka e poveke strav deka zenata ke go izgubi monopolot vo odlucuvanjeto, deka nema poveke da go ima posledniot zbor. Na primer ako saka da ima dete, no matkata moze ima problemi, bi se odlucila fetusot da bide vo vestacka matka, nadvor od nejzinoto telo. Taka sega ima i drugi koi bi odlucile sto ke bide na kraj, na primer finalnata odluka moze da ja ima ustanovata/organizacijata koja ja ima matkata, a majkata da ne bide ni prasana, ili pak tatkoto da odluci, a postoi klauzula deka e dovolna samo soglasnost od eden roditel. Na toj nacin moze da se kaze deka se menuvaat drasticno rabotite, zenata moze da se dovede vo sostojba na drasticna zaguba, nema poveke, moe telo, moj izbor, nema poveke monopl, nema poveke mok.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Na toj nacin moze da se kaze deka se menuvaat drasticno rabotite, zenata moze da se dovede vo sostojba na drasticna zaguba, nema poveke, moe telo, moj izbor, nema poveke monopl, nema poveke mok.
Exactly. Затоа реков дека не се феминистки тие. Права феминистка ќе се радува на ова. Ем може да има свое дете независно од маж, и обратно, маж, дете независно од жена, и се создава амбиент на полова рамноправност - Што е и целта на феминизмот. Другиве кукаат бидејќи како што викаш, ја губат картата на моќ и контрола.

Ако има такви клаузули каде самата установата може да терминира бременост ако така и прдне ќе изгубат на углед премногу и луѓето ќе си бараат чаре на поприроден пат во врска со зачнување.
 
Последно уредено:

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Exactly. Затоа реков дека не се феминистки тие. Права феминистка ќе се радува на ова. Ем може да има сво едете независно од маж, и обратно, маж, дете независно од жена, и се создава амбиент на полова рамноправност - Што е и целта на феминизмот. Другиве кукаат бидејќи како што викаш, ја губат картата на моќ и контрола.

Ако има такви клаузули каде самата установата може да терминира бременост ако така и прдне ќе изгубат на углед премногу и луѓето ќе си бараат чаре на поприроден пат во врска со зачнување.
Ne znam kolku pozitivno bi vlijaelo za zenite, dodusa traumata i tegobata i stravot od gubenjeto na ovaa mok moze da bide i opravdana, na primer zenata stvarno sakala da ima dete, no mazot vo eden moment ne sakal dete, pa odlucil fetusot da odi vo nepovrat. Mazot si e ok so odlukata, zenata e unistena i skrsena, ne se znae dali i koga moze da se oporavi od ovaa trauma. A ne moze da stori nisto, glasot ne i vazi, vo eden mig e srekna, vo drug se oseka kako da i e odzemeno nesto bitno i e nemokna.

Druga stvar - dali matkata moze da se iskoristi za podistopiski raboti? Na primer za odgleduvanje na deca-vojnici, potrosna roba, devalviranje na roditelite itn itn, mada ete, zabegav vo zagovorite i moznostite da se tera vo eden ekstrem.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Толку имаше и мајка ми кога ме роди.[DOUBLEPOST=1418616295][/DOUBLEPOST]
Се разбира дека не може да одлучи, но може да разговара ако кај него има желба за поинакво решение. Ако се и двајцата за аборт тогаш тоа е тоа.
А времето на мајка ти со ова време не е исто.
И баба ми на 17 се омажила и на 18 ја родила мајка ми, so what?[DOUBLEPOST=1418692240][/DOUBLEPOST]
Потполно си во право, јас го сакам тоа дете сепак е МОЈА крв и не е проблем да го одгледувам, проблемот е од нејзина страна и самата знаеш што значи да останеш бремена на 19-20 години, како ќе реагираат нејзините родители. Тешко е многу, деновиве да запише матичен гинеколог и прво да одиме на преглед па ќе одлучиме што понатака.
Родители како родители :)
Дали девојчето сака да го роди тоа дете или не сака?
Очигледно е дека ти сакаш, меѓутоа, ако и она сака, родителите ќе си станат баба и дедо :)
Ако она сепак не сака, си има право на своја одлука, отворете на маса pros и cons и нека види што и е најдобра опција.
И како и да одлучи, обавезно на гинеколог.[DOUBLEPOST=1418692311][/DOUBLEPOST]
Абортус би оправдала само во случај на силување. Родилка има и на 15 - 16 години. Според мене, многу себично од нејзина страна. Тоа е чедоморство, факт колку и да бегаш од него. Убиваш живо суштество во себе, нешто кое живее во неа и носи твоја крв - ТВОЕ ДЕТЕ.
Постојат многу примери во кои се каат за донесената одлука и велат дека сега би имале дете од 3 5 или 10 години.
Абортусот не е контрацепција, не е начин да спречеш нешто од кое се плашиш затоа што има поголем ризик од несакана бременост и дали е подготвена за овој предизвик а тоа е колку се големи шансите за повторна бременост. Имам роднина која по првиот абортус не можеше да остане бремена по што се принуди да оди на разни терапии и третмани со цел да роди бебе. Не успеа, и да биде штетата поголема и ден денес по 5 години се уште се осудува за тој чекор.
Ако е зачнато тогаш нема право да му го одземи животот. Попрво мислете пред да го направите. Ако не сте подготвени за него и на овие години тоа нема да ве направи подобри родители за останатите деца кои ќе се родат. Напротив, ќе ви биде жал.
Свесно имате секс без контрацепција, и се прават бељи внатре и подоцна бебето било грешка. Детето никогаш не е грешка, туку оние кои се сексаат пред да помислат на последиците.
Ако навистина ја сакаш и нејзе и нејзиното дете - НАПРАВИ НЕШТО. Спречи ја, разговарај со нејзините родители, со твоите. На зборови сите сме силни а на дела? Стравот од родителите е нормален, а задоволството кога имаш бебе во твои раце кое е твој потомок е поголемо.
А ако е плодот зачнат од силување, тоа не е ли чедо?
Не е ли себичност да одземеш туѓ живот само за да избегаш од своите трауми?

Ебате мудроста, ебате. Родителите да ја спречеле.
Срам да ти е.[DOUBLEPOST=1418692416][/DOUBLEPOST]
Mislam deka e poveke strav deka zenata ke go izgubi monopolot vo odlucuvanjeto, deka nema poveke da go ima posledniot zbor. Na primer ako saka da ima dete, no matkata moze ima problemi, bi se odlucila fetusot da bide vo vestacka matka, nadvor od nejzinoto telo. Taka sega ima i drugi koi bi odlucile sto ke bide na kraj, na primer finalnata odluka moze da ja ima ustanovata/organizacijata koja ja ima matkata, a majkata da ne bide ni prasana, ili pak tatkoto da odluci, a postoi klauzula deka e dovolna samo soglasnost od eden roditel. Na toj nacin moze da se kaze deka se menuvaat drasticno rabotite, zenata moze da se dovede vo sostojba na drasticna zaguba, nema poveke, moe telo, moj izbor, nema poveke monopl, nema poveke mok.
Види, додека е матката во телото на жената, логично е да го има таа последниот збор.
Да е, да речеме, сурогат мајка во прашање, дали жената има право да се премисли и сурогатот да абортира?
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.355
Поени од реакции
58.026
А времето на мајка ти со ова време не е исто.
И баба ми на 17 се омажила и на 18 ја родила мајка ми, so what?
Што ти е поентата, денес е потешко да се изгледа дете?
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
А времето на мајка ти со ова време не е исто.
И баба ми на 17 се омажила и на 18 ја родила мајка ми, so what?[DOUBLEPOST=1418692240][/DOUBLEPOST]

Родители како родители :)
Дали девојчето сака да го роди тоа дете или не сака?
Очигледно е дека ти сакаш, меѓутоа, ако и она сака, родителите ќе си станат баба и дедо :)
Ако она сепак не сака, си има право на своја одлука, отворете на маса pros и cons и нека види што и е најдобра опција.
И како и да одлучи, обавезно на гинеколог.[DOUBLEPOST=1418692311][/DOUBLEPOST]

А ако е плодот зачнат од силување, тоа не е ли чедо?
Не е ли себичност да одземеш туѓ живот само за да избегаш од своите трауми?

Ебате мудроста, ебате. Родителите да ја спречеле.
Срам да ти е.[DOUBLEPOST=1418692416][/DOUBLEPOST]

Ти ма се читаш ли што пишуваш или ти е полесно да мудруваш пред да прочиташ поубаво што напишав?
Не ми глуми паметна овде и не скокај на мене како мајмун на банана во зоолошка затоа што повеќе од очигледно е дека не си го сфатила мојот пост па полесно е овде да глумиш безгрешница само затоа што мислиш дека си во право.

А да ти објаснам со боички може? За да ме сфатиш поубаво зошто гледам клиќерот во главата не ти работи.
А ова значи и за твоите пријателчиња што ме нападнаа а не се чукнаа во глава пред да пристапат на мојата реплика.

Знаеш ли ма ти што е бебе зачнато од силување и кои последици има по менталната состојба на девојката? Трауми, потсетување на тој грозоморен чин затоа што е бебе од насилство, бебе зачнато без љубов, бебе од некој од кого не можела да се брани. Си била ли ти ма изложена на силување за да знаеш како се чувствува девојката, а да не зборувам што би било доколку го роди бебето? Нема да го сака ма.

Бебе зачнато од активен сексуален живот на девојката со својот партнер, без притоа да посети стручно лице за да ја упати во сите предности и последици од срам и без заштита и свесно прават бељи внатре не одобрувам. Познавам девојка која два пати беше подложена на абортус, бремена од својот партнер. Кај е овде ма срамот? Meне да ми било срам а 13 14 годишни деца прашуваат за најдобрата секс поза а потоа кога нешто тргне наопаку пу пу не важи ќе се подложам на абортус, следниот пат повторно истото.
Е овде не е се работи мори за траума, туку за свесно изложување на сексуален чин со својот партнер без притоа да се заштитат од бременост. Срам мене да ме биде, срам да те биде тебе што упаѓаш на овој начин без притоа да укапираш на што јас целам. Тешко им било да купат кондом, се срамат да посетат гинеколог а немаат срам кога се сексаат читај СВЕСНО без контрацепција и утре зидот се запознава со твојата глава. Сите знаеме како се прават деца или живееш во бајка дека штркот носи? Несакана бременост било, кај била пред да стапи во сексуални односи со својот партнер без заштита, и свесна за полово преносливите болести? Најголема грешка е што не посетуваат гинеколози и што не се блиски со своите родители, а не им дошло на памет ќе се сексат па што биде биде. Кој е овде неедуциран и кого треба да биде срам?
Ниту е прва ниту е последна што била бремена на тие години. На 16 години пелени менуваат без да размислат претходно. И не знам дали примети ама јас не посочив ништо лошо кон родителите туку кажав дека нормален е стравот од родителите ама тебе ти е полесно на овој начин фаќајки се за сламка, читајки еден пасус и свртуваш во твоја полза.
Многу на таа возраст родиле бебе и ден денес ништо не им фали. Успешни млади жени со завршени студии.
Паметната она,.
 
Т

Триптико

Гостин
На 24 и 19 год страв од родители? Добро бре, кога ќе мислат со своја глава и ќе живеат како комплетни личности? На 50 год??? Сакаш секс...ќе научиш што се може да се случи. Не е ова "ме боли заб" па вади - поправај работава. Што е до мене, роди го! Дај му шанса за живот. А, ако не сакаш (за можеш не ни размислувам) да го одгледаш, дај го на фамилија која не може да има деца.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Ти ма се читаш ли што пишуваш или ти е полесно да мудруваш пред да прочиташ поубаво што напишав?
Не ми глуми паметна овде и не скокај на мене како мајмун на банана во зоолошка затоа што повеќе од очигледно е дека не си го сфатила мојот пост па полесно е овде да глумиш безгрешница само затоа што мислиш дека си во право.

А да ти објаснам со боички може? За да ме сфатиш поубаво зошто гледам клиќерот во главата не ти работи.
А ова значи и за твоите пријателчиња што ме нападнаа а не се чукнаа во глава пред да пристапат на мојата реплика.

Знаеш ли ма ти што е бебе зачнато од силување и кои последици има по менталната состојба на девојката? Трауми, потсетување на тој грозоморен чин затоа што е бебе од насилство, бебе зачнато без љубов, бебе од некој од кого не можела да се брани. Си била ли ти ма изложена на силување за да знаеш како се чувствува девојката, а да не зборувам што би било доколку го роди бебето? Нема да го сака ма.

Бебе зачнато од активен сексуален живот на девојката со својот партнер, без притоа да посети стручно лице за да ја упати во сите предности и последици од срам и без заштита и свесно прават бељи внатре не одобрувам. Познавам девојка која два пати беше подложена на абортус, бремена од својот партнер. Кај е овде ма срамот? Meне да ми било срам а 13 14 годишни деца прашуваат за најдобрата секс поза а потоа кога нешто тргне наопаку пу пу не важи ќе се подложам на абортус, следниот пат повторно истото.
Е овде не е се работи мори за траума, туку за свесно изложување на сексуален чин со својот партнер без притоа да се заштитат од бременост. Срам мене да ме биде, срам да те биде тебе што упаѓаш на овој начин без притоа да укапираш на што јас целам. Тешко им било да купат кондом, се срамат да посетат гинеколог а немаат срам кога се сексаат читај СВЕСНО без контрацепција и утре зидот се запознава со твојата глава. Сите знаеме како се прават деца или живееш во бајка дека штркот носи? Несакана бременост било, кај била пред да стапи во сексуални односи со својот партнер без заштита, и свесна за полово преносливите болести? Најголема грешка е што не посетуваат гинеколози и што не се блиски со своите родители, а не им дошло на памет ќе се сексат па што биде биде. Кој е овде неедуциран и кого треба да биде срам?
Ниту е прва ниту е последна што била бремена на тие години. На 16 години пелени менуваат без да размислат претходно. И не знам дали примети ама јас не посочив ништо лошо кон родителите туку кажав дека нормален е стравот од родителите ама тебе ти е полесно на овој начин фаќајки се за сламка, читајки еден пасус и свртуваш во твоја полза.
Многу на таа возраст родиле бебе и ден денес ништо не им фали. Успешни млади жени со завршени студии.
Паметната она,.
А кој воопшто па тебе те прашува што ти мислиш за зачнувањето и како е тоа направено. И кој ти дал тебе за право да одлучуваш за животот на други луѓе.
Секој однос според тебе би требало да заврши со зачнување, во спортивно е грев? Ти така правеше, првиот секс и оп бебенце. Некој си се клецкаат од чист кеф, и на крај на памет не им паѓа да раѓаат и гледаат деца. Е се грешело, нормално кој работи тој и греши. Затоа постои абортусот за да се исправи грешката.
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
А кој воопшто па тебе те прашува што ти мислиш за зачнувањето и како е тоа направено. И кој ти дал тебе за право да одлучуваш за животот на други луѓе.
Секој еднос според тебе би требало да заврши со зачнување, во спортивно е грев? Ти така правеше, првиот секс и оп бебенце. Некој си се клецкаат од чист кеф, и на крај на памет не им паѓа да раѓаат и гледаат деца. Е се грешело, нормално кој работи тој и греши. Затоа постои абортусот за да се исправи грешката.
Многу зборови вадеш од контекст кои се спротивно од она што јас го напишав.

Кај напишав дека секој однос мора да заврши со зачнување? Ќе користиш контрацепција, или ти или партнерката и нема да има грешка. Од прв пат не мора, ама од втор или трет и ќе се прашаме.
Клецкај се ти слободно од кеф јас секогаш одам на заштитен секс и затоа немам главоболка сега. Тие имаат кои се ебаваат од чиста мира и на секоја грешка абортус. Ама знаеш што? После ебење нема каење. Ако не планираш деца користи контрацепција а не по првата задоцнета менструација на партнерката да кревате паника дали е бремена, дали е од стрес дали има некое пореметување. За да ги избегнете тие нервози и непријатности знаете што треба да направите.
Не знам кого се обидуваш да импресионираш овде ама јас ќе ти кажам дека ова не е еден и единствен пример во кој девојката забременува а потоа секакви мисли и поминуваат низ глава.
Имам читано низ различни места теми за бременост, теми за абортус - сите девојчиња кои не користеле заштита се бремени, прашуваат за симптоми а не мислаат кога се ебаваат.
Има интернет, има едукација, еден куп информации. Еден куп продавници со кондоми ако не сакате бебе.
Разбирам еднаш или два пати да погрешите ама постојано да се живее под стрес дека сте бремени, па зошто не се чував? А толку е едноставно. Седнуваш на интернет, читаш се едуцираш а за сето останато постои стручно лице.
А што е најтрагично овде некои свесно се подложуваат на секс во плодни денови. Добро бе, на колку години ве едуцираа вас.?

Ако сакате секс а не сакате бебе, користете заштита.
Ако не сакате бебе а не сакате ни заштита, не се сексајте.
Просто, попросто здравје.

За заштита се мисли пред секс, а не после секс.
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Lux, според твоето напишано можам да заклучам дека најверојатно причината на девојката за тоа што сака да абортира е стравот од родителите и неприфаќањето на новата ситуација. Таа сега не размислува со емоции кој плодот, туку едноставно одбива да го прифати тоа што се случило, и сака едноставно да го снема изворот на проблемот, а решението е абортус.
Меѓутоа, добро би било од твоја страна да и посочиш неколку работи за и против, и покрај тоа што велиш дека ќе ја поддржиш секоја нејзина одлука.
Според мене, доколку вие гледате дека можете да функционирате заедно, се сакате и сметате дека можете да се видите понатаму како семејство, имате разбирање меѓу себе и си давате едне на друг поддршка, размислете да го задржите тоа дете кое ете можеби предвреме ќе ве спои. Оставете ги годините, ќе досозреете заедно. За стравот од родителите, не се секирајте, сигурно и тие како и сите возрасни поминале низ многу стресни ситуации и знаат поуспешно како да се справат, а верувам и ќе ви дадат голема поддршка, родителот не може да не го сака свето дете и да не се соочи со неговите проблеми.
Од дуга страна, ако останете на тоа таа да абортира, да, ќе си продолжи животот понатаму, ќе продолжите со своите планови, образование - факултет можеби, можеби ќе направите убави кариери, можеби ќе бидете заедно понатаму пак како семејство, можеби и нема, оти луѓево се менуваат...
Ама што ако има последици тој абортус за девојката, сега можеби ќе бид се во ред, но што ако на пример стерилитет е во прашање понатаму, не завршуваат сите абортуси среќно.
Размислете си за тоа дали ќе можете да живеете со таа одлука?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Многу зборови вадеш од контекст кои се спротивно од она што јас го напишав.

Кај напишав дека секој однос мора да заврши со зачнување? Ќе користиш контрацепција, или ти или партнерката и нема да има грешка. Од прв пат не мора, ама од втор или трет и ќе се прашаме.
Клецкај се ти слободно од кеф јас секогаш одам на заштитен секс и затоа немам главоболка сега. Тие имаат кои се ебаваат од чиста мира и на секоја грешка абортус. Ама знаеш што? После ебење нема каење. Ако не планираш деца користи контрацепција а не по првата задоцнета менструација на партнерката да кревате паника дали е бремена, дали е од стрес дали има некое пореметување. За да ги избегнете тие нервози и непријатности знаете што треба да направите.
Не знам кого се обидуваш да импресионираш овде ама јас ќе ти кажам дека ова не е еден и единствен пример во кој девојката забременува а потоа секакви мисли и поминуваат низ глава.
Имам читано низ различни места теми за бременост, теми за абортус - сите девојчиња кои не користеле заштита се бремени, прашуваат за симптоми а не мислаат кога се ебаваат.
Има интернет, има едукација, еден куп информации. Еден куп продавници со кондоми ако не сакате бебе.
Разбирам еднаш или два пати да погрешите ама постојано да се живее под стрес дека сте бремени, па зошто не се чував? А толку е едноставно. Седнуваш на интернет, читаш се едуцираш а за сето останато постои стручно лице.
А што е најтрагично овде некои свесно се подложуваат на секс во плодни денови. Добро бе, на колку години ве едуцираа вас.?

Ако сакате секс а не сакате бебе, користете заштита.
Ако не сакате бебе а не сакате ни заштита, не се сексајте.
Просто, попросто здравје.

За заштита се мисли пред секс, а не после секс.
Убаво сето тоа што го кажа, ти држи вода. Се гледа дека си зрела и самосвесна личност која практикува сигурен секс и бла бла бла.
Но јас пак се прашувам ( а и многу други ) што тебе те заболе за другите. Ке имале нервози, затруднувале па незнам што и како. Нивна работа. Од каде си земате за право да делите правда и да одлучувате дали некоја треба да абортира или да го роди. Нити ке го носиш 9 месеци, нити ке го раѓаш нити некој ке ти го донесе дома, така да што уствари ве боли главата за туѓи гајлина. Ете некои сакаат да си се сексаат без заштита, нивно право и одлука. Е можеле да затруднат. Можеле. Тие ке затруднат не ти. Нив ќе ги боли главата не тебе. Така да како нивната нервоза и одлука те засега тебе. По кој основ ти се чувствуваш засегната за нивната одлука па си земаш за право да одлучуваш под кои услови некоја треба да роди и која не и кој што да користи ако сака да има секс.
Едноставно не е нити твоја работа нити твоја одлука.
Просто, попросто здравје.
П.с Што ке биди следно. Кај да го ставиме каучот во дневната и каква боја да биди?
 
Член од
10 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
14
Убаво сето тоа што го кажа, ти држи вода. Се гледа дека си зрела и самосвесна личност која практикува сигурен секс и бла бла бла.
Но јас пак се прашувам ( а и многу други ) што тебе те заболе за другите. Ке имале нервози, затруднувале па незнам што и како. Нивна работа. Од каде си земате за право да делите правда и да одлучувате дали некоја треба да абортира или да го роди. Нити ке го носиш 9 месеци, нити ке го раѓаш нити некој ке ти го донесе дома, така да што уствари ве боли главата за туѓи гајлина. Ете некои сакаат да си се сексаат без заштита, нивно право и одлука. Е можеле да затруднат. Можеле. Тие ке затруднат не ти. Нив ќе ги боли главата не тебе. Така да како нивната нервоза и одлука те засега тебе. По кој основ ти се чувствуваш засегната за нивната одлука па си земаш за право да одлучуваш под кои услови некоја треба да роди и која не и кој што да користи ако сака да има секс.
Едноставно не е нити твоја работа нити твоја одлука.
Просто, попросто здравје.
П.с Што ке биди следно. Кај да го ставиме каучот во дневната и каква боја да биди?
Тоа што давам реплика и зошто давам реплика не мора да те интересира. Од каде знаеш зошто се одлучив да водам дискусија овде? Може некој мој близок роднина или пријателка поминала низ тоа . Од каде знаеш зошто сум против абортус? Според тебе, воопшто не треба да се изнесуваат мислења на темава и треба да се заклучи затоа што сите се мешаме и донесуваме одлука за останатите како да постапат. Не, јас никаде не изнесов што треба да направи девојката на Лукс или некоја од трети спрат од соседната зграда. Кажав од моја гледна точка затоа колку што знам ова е јавен форум во кој секој може да го изнесе своето мислење, а ти зошто си плачко тоа е друга тема за зборување. Научи се да прифатиш и останато мислење. Овде не се важни само твоите и останатите кои мислаат исто како тебе, туку сите.
Why I'm not surprised? Ова е Македонија и ако некој нема исто мислење е човек без едукација, човек кој се меша во друг живот. Ништо ново. Не сакам да ти го наметнувам мојот став и мислење, искрено не знам што би бил твој следен пост против мене.
Не е моја работа, и нема јас да имам главоболка а утре тие кои се во оваа ситуација се зачленуваат на форум и бараат помош па нормално е секој да се искаже.

И не мора да бидеш нападен, човек сум и разбирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom