Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Денеска девојка ми направи тест за бремености излезе дека е бремена, таа има 19 а јас 24 години и размислува за абортус. И кажав дека таа одлучува и јас цврсто стојам зад таа одлука, ја сакам премногу и превземам секаква одговорност. Ова е огромен шок и за двајцата и тешко дека ке ја разубедам да не оди на абортус. Барам ваше мислење и помош и клиники каде да се изврши сето тоа и кој е ризикот.
Мислам дека со новите измени на законот за абортус колку што сум јас запознаена не оди баш лесно таа постапка. Мислам дека ви треба мислење/одобрување од двајца лекари дека може да абортира. А никој од лекарите не дава таква согласност бидејќи затегната е работата. Пред некое време читав дека бремена жена со мртов плод два дена чекала одобрение за абортус. Во вашиот случај незнам колку лесно би добиле согласност.

Не би сакала да те исплашам, може и нешто лошо сум сфатила од законот али најдобро би било да се разговара со некој кој правно ја знае новата постапка за абортус па потоа со гинеколог.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
http://motherboard.vice.com/read/artificial-wombs-are-coming-and-the-controversys-already-here

Интересен натпис. Накратко стаува збор за можноста да се создаде вештачка матка, со што се менува начинот на одгледување на деца, но со ова битно се менуваат и некои други ситуации, како репродуктивните права и правото на избор.

Додуша сретнав негативни мислења од фем движењето во врска со постоењето на вештачката матка. Може некој да ми елаборира?
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Нема веза дека е затегнато. Пред месец дена моја познаничка абортираше во Систина. Прво беше на преглед. И направиле ехо, слики и потпишувала документи дека е согласна да абортира. Ја убедувале да не го прави тоа, ја однеле во едукативна соба каде сестрата и кажувала дека треба добро да размисли бла бла и пошто треба да има размах од сликите до абортусот минимум два дена абортусот и го закажаа наредната недела. Абортираше и толку. Немаше некоја посебна процедура заради постоечкиот закон. Они гледаат само да се покријат преку датумот кога е правено ехото и реализиран абортусот. Као измеѓу се дава време добро да се размисли зашто нема назад. Плати мислам 10 000ден заедно со првиот преглед, ехото, и абортусот. Во тие пари влегува и контролата која и беше после пиењето на лекарствата што и ги препишаа. Кажа дека ништо не осетила заради анестезијата. После абортусот ја пуштиле за два саати. И сега си е океј девојчето. Барем сега за сега нема никакви последици, а за понатамошниот репродуктивен живот ке видиме. :)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Не дека пливам во пари али сум спремен да идеме на приватно пошо имам некоја фобија од државниве болници и нивниот персонал. Сепак нејзиното здравје ми е на прво место и да уште еднаш јас не можам сам да ја донесам одлуката али превземам секаква одговорност, сепак 19 години има и не е едноставно. Интересна понуда систина, ако се одлучиме на аборт. Фала на сите
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.504
Поени од реакции
14.678
@Lux не знам каква е процедурата за абортус во Ремедика ама можете да се распрашате. Јас би ти го препорачала Јован Ефремов, знае што прави и има предобар пристап, верувам во таква ситуација ќе ви значи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lux

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не се согласувам дека тој нема право на глас и треба да застане зад било кој избор на девојката.
Телото е на девојката. Не може да одлучува во нејзино име било тоа дали сака да го абортира детето или да го донесе на свет. Може да изнесе свое мислење и став околу ситуацијата, но крајниот избор е секогаш на девојката.[DOUBLEPOST=1418590490][/DOUBLEPOST]
Додуша сретнав негативни мислења од фем движењето во врска со постоењето на вештачката матка. Може некој да ми елаборира?
Плачипичкетини кои се нарекуваат феминистки (не дека се). Кога е во кривина машкото, океј е, кога се фаќа кривина и за женското, одеднаш злостор кон човештвото е направен. Не му придавај поголемо значење.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Извини, не е мое да се мешам и посебно не во вакви работи, сакам само да те прашам: Велиш дека не се проблем парите и дека воопшто не размислуваш за тоа, што значи дека финансиски си ок, во најмала рака не си сиромав. Велиш дека ја сакаш премногу. Велиш дека имаш 24 а таа 19, значи двајцата полнолетни и во врска. Што е проблемот тоа дете да се роди?

Јас немам ништо против абортусот но само како крајна мерка, во исклучителни ситуации. Ми се чини дека поприродна работа е да ја прифатите ситуацијата и покрај одредени компликации што ќе ви донесе.

Извини уште еднаш можеби ова не е тоа што сакаш да го слушнеш во моментов, но мислам дека абортусот ќе ви нанесе емоционални проблеми кои можеби нема да ги надминете во иднина како пар. Од друга страна, детето е радост.

Поздрав и се најдобро.
Девојчето има 19 години.
19.[DOUBLEPOST=1418600488][/DOUBLEPOST]
Мислам дека со новите измени на законот за абортус колку што сум јас запознаена не оди баш лесно таа постапка. Мислам дека ви треба мислење/одобрување од двајца лекари дека може да абортира. А никој од лекарите не дава таква согласност бидејќи затегната е работата. Пред некое време читав дека бремена жена со мртов плод два дена чекала одобрение за абортус. Во вашиот случај незнам колку лесно би добиле согласност.

Не би сакала да те исплашам, може и нешто лошо сум сфатила од законот али најдобро би било да се разговара со некој кој правно ја знае новата постапка за абортус па потоа со гинеколог.
Поише се пумпа него што е толку затегнато, ама ако, тексашиве забегаа скроз на скроз.
Жената во погорниот случај сите ја ,,избегнувале,, затоа што не станувало збор за рутински абортус, and that's all you have to know за нашето здравство, права на жени и Хипократова заклетва.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
522
Поени од реакции
1.071
Не дека пливам во пари али сум спремен да идеме на приватно пошо имам некоја фобија од државниве болници и нивниот персонал. Сепак нејзиното здравје ми е на прво место и да уште еднаш јас не можам сам да ја донесам одлуката али превземам секаква одговорност, сепак 19 години има и не е едноставно. Интересна понуда систина, ако се одлучиме на аборт. Фала на сите
опни брат 10к и ич да не ти чуе. ако остане трудна и набаци килажа на 19 години, никогаш повеќе нема да биде крцкалче. за доброто на нацијата, дај ги тие 10 000!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.355
Поени од реакции
58.026
Девојчето има 19 години.
19.
Толку имаше и мајка ми кога ме роди.[DOUBLEPOST=1418616295][/DOUBLEPOST]
Телото е на девојката. Не може да одлучува во нејзино име било тоа дали сака да го абортира детето или да го донесе на свет. Може да изнесе свое мислење и став околу ситуацијата, но крајниот избор е секогаш на девојката.
Се разбира дека не може да одлучи, но може да разговара ако кај него има желба за поинакво решение. Ако се и двајцата за аборт тогаш тоа е тоа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.355
Поени од реакции
58.026
Тоа што ти рече @Windfucker, за некои луѓе е ок за некои не е. Генерално на таа возраст е прерано, но јас имам многумина (поблиски пријатели и роднини) кои на таа возраст влегле во брак и си тераат убаво долги години. Значи зборувам за луѓе што ги знам добро, не за луѓе од фејсбук, таму сите се среќни.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Не ме интересира каква им е ситуацијата и што ќе прават ама само да кажам дека годините не се проблем. 19 некои женски ни на 29 не се спремни да раѓаат деца.

Ваква одлука не се донесува за еден ден и по тоа следуваат и психолошки проблеми. Јас на 23-24 имав па ништо не ми фали, да го вратам времето и на 20 би ги имал тие две срциња. Почетокот е тежок на тие години ама ако се сака се се може.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Znaete li kolku e tesko po nekoe vreme koga i dvajcata ke gledate mali deca? Znaete li kolku ljudi vo svetot nemozat da imaat deca? Znaete li kolku e slatko toa detence da se donese na ovoj svet?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.706
Поени од реакции
19.787
Pred da odluchite shto ponataka treba da razmislite, da i dadesh na devojcheto barem edna nedela, da oladat strasti i strav, situacijata e malku po nezavidna od sto izgleda. Mozhebi zatoa shto sum bila i jas vo slichna, isto i jas posle testot sakav odma da zaminam na klinika i da abortiram, posle edna nedela razgovori i ladenje glava, reshiv da mu dadam shansa na idnoto dete, fala bogu donesov pravilna odluka na moi 20 godini (cishto moe iskustvo neznachi deka treba i vie da go praktikuvate), pred da odluchite bilo sto ponataka, mora da odi na pregled, da vidat dali e se kako shto treba, potoa ke i dadat period od dve tri nedeli zavisi koja nedela e bremena za da razmisli dali navistina saka da abortira, da taa e 19 godishno devojche, no dali e spremna da go snosi aborutsot, a i ti pokraj nea?
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Pred da odluchite shto ponataka treba da razmislite, da i dadesh na devojcheto barem edna nedela, da oladat strasti i strav, situacijata e malku po nezavidna od sto izgleda. Mozhebi zatoa shto sum bila i jas vo slichna, isto i jas posle testot sakav odma da zaminam na klinika i da abortiram, posle edna nedela razgovori i ladenje glava, reshiv da mu dadam shansa na idnoto dete, fala bogu donesov pravilna odluka na moi 20 godini (cishto moe iskustvo neznachi deka treba i vie da go praktikuvate), pred da odluchite bilo sto ponataka, mora da odi na pregled, da vidat dali e se kako shto treba, potoa ke i dadat period od dve tri nedeli zavisi koja nedela e bremena za da razmisli dali navistina saka da abortira, da taa e 19 godishno devojche, no dali e spremna da go snosi aborutsot, a i ti pokraj nea?
Потполно си во право, јас го сакам тоа дете сепак е МОЈА крв и не е проблем да го одгледувам, проблемот е од нејзина страна и самата знаеш што значи да останеш бремена на 19-20 години, како ќе реагираат нејзините родители. Тешко е многу, деновиве да запише матичен гинеколог и прво да одиме на преглед па ќе одлучиме што понатака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom