Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.989
Ок, чим има иронија, навреди и некакви средства преку кои се исмевам со вас, прости, ненамерно. Или со намера ако човекот спроти мене тресе глупости или има несугурни ставови.:)

Јас ти реков дека тоа го сметам за страв, ти го сметаш за задоволство, можеби го доживуваш како авантура, искушение и сл. Јас во тоа не верувам и сметам дека нема да го доживеам. Затоа имам поинакви ставови од тебе, нека не би биде чудно затоа што реков дека “јас тебе те разбирам, но ти мене не ме разбираш“. :)

И околу научните докази. Земи еден муслиман, до сабајле ќе тврди дека во Куранот има научни чуда (патем таа е најглупавата книга на светот, според мене, ако и поради ова се навреди некој нека ми прости за мојата директност за изразувањето на овој став) и колку и да му докажуваш дека тоа не е така, тој ќе остане глупав (на свој начин). Само затоа што верува во својата вистина.:)

Вистината лежи во книгите, тоа е факт. Но тука се поставува прашањето кои книги? Во оние во кои што сакаме да веруваме, нели? Ти во Библијата, јас во теоријата, и за истата има книги кои ги покажуваат нејзините јасни дупки, но сепак јас верувам во истата затоа што сметам дека одредени докази, кои би ги пополниле тие дупки, лежат некаде и го чекааат нивното откривање.

И за крај. Јас сметам дека Исус не бил ништо повеќе од човек-бунтовник кои сакал да дигне бунт против тогашниот окупатор. Ако некои го сметаат за Божји син, други за самиот Бог, трети за показател дека всушност Бог ги сака луѓето т.е. преку невиниот да ги заштити виновните. Јас го сметам за тоа што го сметам. Дали и тука гледаш навреда? Па и не би сакал некого да навредам туку да ти ставам до знааење дека не сите кои не се согласуваат со твојата вистина имаат желба да те навредат. Реков дека си своеглав, Мики е 10-от човек, Изгрев е супер дечко, Доналд обично буцкало, па и прави обиди да биде вицотека, но не му оди баш најдобро, Аце е провокатор, како и Бог, со Сидарта немам многу дискутирано. Со Спиро и уште неколкумина кој чат-пат ќе дофрлат нешто на овој подфорум сте една екипа. Дали целта е да се креираат пријателства или непријателства? Дали целта е нашите дела да останат прикриени или да искочат во јавноста? Јас сметам дека цензурата е обична глупост. Ако имаш јасен поглед за нештата зошто нешто да прикриваме?
Патем, човекот верува во Исус нешто помалку од 2.000 г., тој верува и ќе верува. Не гледам простор за да нешто сменам, но и да ми се отвори, не би сменил ништо, би го оставил да талка по своите патишта. Барајќи одредена вистина. Дали ќе ја пронајде? Не.....:)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Во право си: безумната „радозналост„ означува бесмислен интерес од човековиот разум за се‘ и сешто, односно за нешта кои се бескорисни, понајмалку спасителни.
Најпосле да се согласиме :P дека е глупост да се биде радознал и открие пеницилинот, глупост е да се биде радознал и открие дека од радијација се умира, глупост е да се биде радознал, навистина мики
Вашето неверување не е непознаница за верниците. Поставувањето прашања е „ствар„ на муабет а не на беузмна „радозналост„.
Па и ние муабет си правиме
Ќе останат тајни до крајот од Светов и веков. Можеби Христос ќе им ги открие тие тајни на достојните, на оние кои ќе битисуваат со Христа во Царството Небесно, во вечноста. Велам „можеби„, не знам....
Машала Мики, машала. Напредуваш со ова МОЖЕБИ. Ме радува, на вистински пат си
Учењето од Црквата никад не било зависно од овосветовната наука. Науката си тера по свое, исто како што Црквата не се занимава со наука, туку со спасоносно учење и битисување..
Така е! Тера инат и кај треба и кај не треба. ДА, на проста раја им е потребно контрола од секаков вид, ама кога ќе се споне на писмена тогаш настануваат сите нејзини проблеми
Затоа што е битен смисолот на празникот што се слави ПАСХА, ПРЕМИН на еврејски, премин од смрт во живот. Тоа е најбитно. Инаку, секоја недела славиме Пасха, Воскресението Христово. Ако не те интересира друго освен ова ондак и не прашувај, или за да се трола е поентата?
Е арно де, еврејска работа. Тоа си е за Евреите. Они глупи, па ај сега и ние, нели?
П.С. Не славиме секоја недела, не ме вметнувај мене/нас во таа математика на сектите. Тоа можеби ти си славиш, али не и јас. Јас сум верен на Летечкиот Розев Еднорог:love:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ок, чим има иронија, навреди и некакви средства преку кои се исмевам со вас, прости, ненамерно. Или со намера ако човекот спроти мене тресе глупости или има несугурни ставови.:)

Јас ти реков дека тоа го сметам за страв, ти го сметаш за задоволство, можеби го доживуваш како авантура, искушение и сл. Јас во тоа не верувам и сметам дека нема да го доживеам. Затоа имам поинакви ставови од тебе, нека не би биде чудно затоа што реков дека “јас тебе те разбирам, но ти мене не ме разбираш“. :)

И околу научните докази. Земи еден муслиман, до сабајле ќе тврди дека во Куранот има научни чуда (патем таа е најглупавата книга на светот, според мене, ако и поради ова се навреди некој нека ми прости за мојата директност за изразувањето на овој став) и колку и да му докажуваш дека тоа не е така, тој ќе остане глупав (на свој начин). Само затоа што верува во својата вистина.:)

Вистината лежи во книгите, тоа е факт. Но тука се поставува прашањето кои книги? Во оние во кои што сакаме да веруваме, нели? Ти во Библијата, јас во теоријата, и за истата има книги кои ги покажуваат нејзините јасни дупки, но сепак јас верувам во истата затоа што сметам дека одредени докази, кои би ги пополниле тие дупки, лежат некаде и го чекааат нивното откривање.

И за крај. Јас сметам дека Исус не бил ништо повеќе од човек-бунтовник кои сакал да дигне бунт против тогашниот окупатор. Ако некои го сметаат за Божји син, други за самиот Бог, трети за показател дека всушност Бог ги сака луѓето т.е. преку невиниот да ги заштити виновните. Јас го сметам за тоа што го сметам. Дали и тука гледаш навреда? Па и не би сакал некого да навредам туку да ти ставам до знааење дека не сите кои не се согласуваат со твојата вистина имаат желба да те навредат. Реков дека си своеглав, Мики е 10-от човек, Изгрев е супер дечко, Доналд обично буцкало, па и прави обиди да биде вицотека, но не му оди баш најдобро, Аце е провокатор, како и Бог, со Сидарта немам многу дискутирано. Со Спиро и уште неколкумина кој чат-пат ќе дофрлат нешто на овој подфорум сте една екипа. Дали целта е да се креираат пријателства или непријателства? Дали целта е нашите дела да останат прикриени или да искочат во јавноста? Јас сметам дека цензурата е обична глупост. Ако имаш јасен поглед за нештата зошто нешто да прикриваме?
Патем, човекот верува во Исус нешто помалку од 2.000 г., тој верува и ќе верува. Не гледам простор за да нешто сменам, но и да ми се отвори, не би сменил ништо, би го оставил да талка по своите патишта. Барајќи одредена вистина. Дали ќе ја пронајде? Не.....:)
Таман работа ако сите тоа го сметаат за задоволство а не за страв.Ретки се тие како мене,што не ги плаши Вечната смрт,не се правам Херкулес таман работа,но знам од искуство.Тоа со Исламот не би го коментирал,како што еднаш рече субзеро,има докази и за постоење на змејови,па сега не значи дека треба и во нив да веруваме.Но од моја гледна точка,Библијата е книга која стварно реално може да се истражува.Постојат огромен број докази за настаните случени таму.Јас неможам тебе со сила да те терам да веруваш во нив,ако си реален ќе веруваш затоа што се научни од универзитети и научници не од обични луѓе.Само кажувам,алудирам на тоа што рече дека нема докази.. а ги има премногу...

И јас може Наполеон да го сметам за Виетнамец,ама за жал цел свет знае што бил он.Така и Исус.Нигде он не повикал на бунт.Тоа е само твое убедување,а зошто не знам ти знаеш зошто.Јас ќе ти кажам една работа од Библијата а тоа е ,,Тражи и ќе најдеш,чукај и ќе ти се отвори,моли и ќе ти се даде''.Тој што го бара Бог ТИ ГАРАНТИРАМ дека ќе го најде во текот на својот живот.Верувај ми дека ќе го најде.Да не ме праша некој глупсон сега како може да гарантирам,знам од искуство,лично и од други.[DOUBLEPOST=1413925811][/DOUBLEPOST]@Dumbledore еве ти што мисли најголемиот генијалец што некогаш човештвото го имало.И он претпоставуам не е за тебе достоен да кажува за Бог така :)? хаахахахаха...

„Дар менталне енергије долази од Бога, врхунског бића и ако ми концентришемо наше мисли о тој истини постајемо складни са овом великом моћи.Моја мајка ме научила да треба сву истину тражити у Библији.“ - Никола Тесла
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Непливач му кажува на пливач за пливање,
Нескијач му кажува на скијач за скијање,
Неписмен му кажува на писмен за писменост,
...
...
...
Неверник му кажува на верник за вера.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Најпосле да се согласиме :P дека е глупост да се биде радознал и открие пеницилинот, глупост е да се биде радознал и открие дека од радијација се умира, глупост е да се биде радознал, навистина мики
Го пренасочуваш муабетов на своја корист: никаде не споменав никаков пеницилин.

Патем кажано, радијацијата, во природна доза, не е смртоносна, за разлика од неприродно предизвиканата радијација, како онаа кај нукллеарните проби и бомби. Ех, што то се вели „радозналост„: „опни„ една „нуклеарка„, пушти преку неа глупи војници и измери колку од нив ќе липсаат со тек од време...[DOUBLEPOST=1413928232][/DOUBLEPOST]
Машала Мики, машала. Напредуваш со ова МОЖЕБИ. Ме радува, на вистински пат си
Пак ми го извртуваш муабетот...
Веќе ти посочив дека и Црквата нема одговор на сите можни прашања, а посочив кои се тие...[DOUBLEPOST=1413928354][/DOUBLEPOST]
Така е! Тера инат и кај треба и кај не треба. ДА, на проста раја им е потребно контрола од секаков вид, ама кога ќе се споне на писмена тогаш настануваат сите нејзини проблеми
Најмасовната и најопасна (@Ateist, се пишува „најмасовна„, така?...), контрола на човековиот ум се случува токму сега, но очигледно е дека не ти текнува.[DOUBLEPOST=1413928471][/DOUBLEPOST]
Хитлер за време на неговото владеење ги затвора и со закон забранува сите масонски и окултни ложи и ги апси членовите на истите. Во Шпанија Франко го прави истото, колку степени имал еден масон, толку години затвор му биле пресудувани. Исто и Мусолини во Италија.
Да се тврди дека Хитлер во својата идеологија вградувал окултизам е врв на неукост! Но кај тебе не се работи за неукост, бидејќи и ова како и многу други работи веќе предходно ти е посочено и нагласено, што не те спречува да го игнорираш и да бидеш соучесник во пласирањето на овие евтини и бедни лаги.



Така е!
Истите оние кои Хитлера го донесоа на власт, он почна да ги апси!
Логика, нели....[DOUBLEPOST=1413928559][/DOUBLEPOST]
Попот крштева, евреинот е само кум....А тоа како ќе го проголтам? Па ко прво тој симбол е многу постар од Христијанството и воедно не претставува само христијански симбол. Башка тој е земен од паганите, таќе?
Ц: земен е од марсовците...:confused:
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Така е!
Истите оние кои Хитлера го донесоа на власт, он почна да ги апси!
Логика, нели....
Ти си одамна скаран со логиката. Затоа сега единствено што ти останува е да одиш со глава у ѕид и да негираш очигледни - историски факти. Не ми верувај мене, провери си самиот дека Хитлер ги затворил сите масонски и окултни ложи и ги забранил со закон, а членовите ги апсел и ги праќал по логори. Третиот OHO на ОТО - Гермер, крајот на втората светска војна го дочекал во логор, а далеку од тоа дека бил само тој.
Ова не се рекла кажала муабети, историски факти се. Се што било поврзано со евреите било на листа на отстрел за него.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Го пренасочуваш муабетов на своја корист: никаде не споменав никаков пеницилин.

Патем кажано, радијацијата, во природна доза, не е смртоносна, за разлика од неприродно предизвиканата радијација, како онаа кај нукллеарните проби и бомби. Ех, што то се вели „радозналост„: „опни„ една „нуклеарка„, пушти преку неа глупи војници и измери колку од нив ќе липсаат со тек од време...[DOUBLEPOST=1413928232][/DOUBLEPOST]

Пак ми го извртуваш муабетот...
Веќе ти посочив дека и Црквата нема одговор на сите можни прашања, а посочив кои се тие...[DOUBLEPOST=1413928354][/DOUBLEPOST]

Најмасовната и најопасна (@Ateist, се пишува „најмасовна„, така?...), контрола на човековиот ум се случува токму сега, но очигледно е дека не ти текнува..
Не пренасочувам ништо, само ја потенцирам безумната радозналост.
Ти ја спомна неа, а во неа спаѓа СЕ' (и одбро и лошо) што е откриено од човекот. Како и зошто веќе знаеме, безумна радозналост.
Сега извртуам, а? Де де Мики, се нешто не ти чини. Ама гледам дека курнаски си ги избегнал другите цепканици, само за овие 3 се фати.
Како само неприметно сакаш да го вметнеш “контрола на умот“, ..... абе ко да имам 5 год па пробуваш. АПП (ако проџе, проџе), а? Јас кажав контрола на луѓето, а не контрола на умот. Не ми го врти муабетот натаму, ќе одиме и таму, ама прво за ова што правиме? Како да ве спасиме од канџите на садистичкиот бог? Тоа е многу побитно од “контролата на умот“ која и те како е веќе всадена кај вас
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти ја спомна неа, а во неа спаѓа СЕ' (и одбро и лошо)
Спаѓа „се‘„? Посочи мој пост во кој тоа го имам напишано.[DOUBLEPOST=1413932173][/DOUBLEPOST]
Ама гледам дека курнаски си ги избегнал другите цепканици, само за овие 3 се фати.
Ц. Се фатив за нешта кои ги метав за вредни за мој коментар.[DOUBLEPOST=1413932223][/DOUBLEPOST]
Јас кажав контрола на луѓето, а не контрола на умот.
А разликата меѓу тие две контроли е?...[DOUBLEPOST=1413932274][/DOUBLEPOST]
Како да ве спасиме од канџите на садистичкиот бог?
Немој, не не‘ спасувај: Бог веќе дојде да не‘ спаси и тоа ни е појќе од доволно.[DOUBLEPOST=1413932605][/DOUBLEPOST]
Се што било поврзано со евреите било на листа на отстрел за него.
Да де : токму тие евреи-банкстери, чии фамилии и банки сеуште постојат и живеат од туѓа пот, тие го донесоа Хитлера на власт. Но, како што обично и се случува со малите тоталитарни владетели, се случило и со Хитлера: штом типов почувстувал голема власт во своите раце, решил да се пресмета со своите финансиери.

И не само то‘: тоа што типов е фотографисан пред црковен објект и чии поданици користеа рисјански симбол, не смее да го замати умот, оти токму тој и неговите „рисјани„ спроведуваа еугеничко-геноцидно-етноцидни походи кон источна Европа и СССР.

Типично рисјански манир, не?...
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.815
Поени од реакции
8.180
Како да ве спасиме од канџите на садистичкиот бог? Тоа е многу побитно од “контролата на умот“ која и те како е веќе всадена кај вас
Mногу лесно. Само треба да престанеш да го следиш јуристичкиот концепт на Бог од римокатоличките и протестантските отпадници. Не е Бог судија со тога па штом те види, ќе ти рече:" Ти си грешник, ќе се вариш во казан".
Бог е безгранична љубов. Од тебе самиот ќе зависи дали Неговото присуство за тебе ќе биде награда или казна, а Неговото присуство на Небото не можеш да го избегнеш.
Да ти појаснам. Замисли си некој екстремно способен и некорумпиран полицаец. Чесен човек во негово присуство ќе чувствува сигурност, а криминалец ќе чувствува неспокој. Полицаецот е истиот и за двајцата, но чесниот човек и криминалецот не се исти и затоа различно го перцепираат.
Кога ќе го проектираш ова на Господ, знај дека спокојот или неспокојот експоненцијално се зголемуваат зашто од полицаецот можеш многу и да сокриеш, а од Господ не можеш НИШТО да сокриеш.
Така безграничната Љубов Господова за праведниците ќе биде награда, а за грешниците казна.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да де : токму тие евреи-банкстери, чии фамилии и банки сеуште постојат и живеат од туѓа пот, тие го донесоа Хитлера на власт. Но, како што обично и се случува со малите тоталитарни владетели, се случило и со Хитлера: штом типов почувстувал голема власт во своите раце, решил да се пресмета со своите финансиери.

И не само то‘: тоа што типов е фотографисан пред црковен објект и чии поданици користеа рисјански симбол, не смее да го замати умот, оти токму тој и неговите „рисјани„ спроведуваа еугеничко-геноцидно-етноцидни походи кон источна Европа и СССР.

Типично рисјански манир, не?...
Да бе како не ми текнало! Евреите го донеле на власт, за да ги истреби. Има логика ептен.
И тоа што Хитлер изјавувал дека е христијанин, што има на тони фотографии каде е сликан со папи, кардинали, православни свештеници....тоа нема врска! Тој бил окултист, затоа што МИКИ така сака и така мора да биде.
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Спаѓа „се‘„? Посочи мој пост во кој тоа го имам напишано.[DOUBLEPOST=1413932173][/DOUBLEPOST]

Ц. Се фатив за нешта кои ги метав за вредни за мој коментар.[DOUBLEPOST=1413932223][/DOUBLEPOST]

А разликата меѓу тие две контроли е?...[DOUBLEPOST=1413932274][/DOUBLEPOST]

Немој, не не‘ спасувај: Бог веќе дојде да не‘ спаси и тоа ни е појќе од доволно...
Прв болд: Лицемерието го истакнуваш? Безумна радозналост е безумна радозналост, или она што и годи на црквата не е, а? И така до недоглед, еднаш вака, .... по некое време кога ќе има корист онака, а?
Втор болд: Да, да, знам Мики дека другите не се вредни за твој коментар, не ти идат во прилог, затоа, .... знаеме Мики, гледаме што правиш
Трет болд: Голем си треба да ја знаеш, ама изгледа и тоа е премногу да го сфатиш ко со информацијата. Е не сум јас Роџер па да објаснувам на долго и широко знаејќи дека ни 10% од тоа што ќе го напишам нема да биде ни прочитано, а уште помалку разбрано. Прогуглај си, па ќе ја научиш разликата.
Последното: Никој не не' спасил, тоа се само прикаски за добра ноќ, браќа Грим .........
Mногу лесно. Само треба да престанеш да го следиш јуристичкиот концепт на Бог од римокатоличките и протестантските отпадници. Не е Бог судија со тога па штом те види, ќе ти рече:" Ти си грешник, ќе се вариш во казан".
Бог е безгранична љубов. Од тебе самиот ќе зависи дали Неговото присуство за тебе ќе биде награда или казна, а Неговото присуство на Небото не можеш да го избегнеш.
Да ти појаснам. Замисли си некој екстремно способен и некорумпиран полицаец. Чесен човек во негово присуство ќе чувствува сигурност, а криминалец ќе чувствува неспокој. Полицаецот е истиот и за двајцата, но чесниот човек и криминалецот не се исти и затоа различно го перцепираат.
Кога ќе го проектираш ова на Господ, знај дека спокојот или неспокојот експоненцијално се зголемуваат зашто од полицаецот можеш многу и да сокриеш, а од Господ не можеш НИШТО да сокриеш.
Така безграничната Љубов Господова за праведниците ќе биде награда, а за грешниците казна.
Не знам од кај да почнам да реплицирам. Толку многу наметнувања и нелогичности во само 5-6 реда е навистина талент кој ретко се гледа.
Прво, ....... ми велиш “неговото присуство не можам да го избегнам“, ....... абе ај, ова нешто ко наметнато му доаѓа, а не ко слобода на избор и слободна воља. И со самото тоа сам се порекнуваш со претходниот дел каде велиш дека немало само да ме погледне и вари во казан. Па нели или/или е работата? Или рај или пекол, нешто за кое јас не сум потпишал ништо дека се согласувам.
Полицаец, ...... А дали е тој способен да си ја врши работата? Или има фалинки па прави грешки? Некако споредбава ми смрди, да не кажам корне на леш. Ако он не си ја заврши работата како треба, тешко дека јас ќе имам спокој. А уште помалку па и награда за неговата добра работа. (n)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да бе како не ми текнало! Евреите го донеле на власт, за да ги истреби. Има логика ептен.
Не, нема логика, тоа и јас го велам. Но, доволно е да ја погледнеш неверојатната сличност на која на власт доаѓаат славните Ленин, Тито или Милошевиќ и ќе видиш дека тие тоталитарни ликови најпрво се „увезени„ т.е. испратени од нивните ментори во нивните држави, а самите тие владетели, по стапувањето на највисоката политичка позиција на многу чуден начин (сигуно не на избори), изразуваат желба за „осамостојување„ од менторите, а таа намера ја плаќаат со своја глава, но и со главите од својот народ.

Погледни: банкстерите од банката „Голдман„ ( и Сакс) се Хитлеровите финансиери, меѓу другите банкстери. Намерата од Хитлер да ги сотре евреите а не само да ги обележи и острани од германското општество, не е дел од неговата почетна идеологија, оти конц-логорите дојдоа со текот од војната.[DOUBLEPOST=1413958607][/DOUBLEPOST]
И тоа што Хитлер изјавувал дека е христијанин, што има на тони фотографии каде е сликан со папи, кардинали, православни свештеници....тоа нема врска! Тој бил окултист, затоа што МИКИ така сака и така мора да биде.
„....По нивните плодови ќе ги познатете...„-вели Господ (Матеј, 7.16). Хитлер и компанија можеле да се фотографисаат и пред храмот Св. Софија и да се кријат зад сите крсни знаци, но делата не им се рисјански.[DOUBLEPOST=1413958768][/DOUBLEPOST]
Прв болд: Лицемерието го истакнуваш? Безумна радозналост е безумна радозналост, или она што и годи на црквата не е, а? И така до недоглед, еднаш вака, .... по некое време кога ќе има корист онака, а?
Праиш муабет со себе или со мене?[DOUBLEPOST=1413958847][/DOUBLEPOST]
Втор болд: Да, да, знам Мики дека другите не се вредни за твој коментар, не ти идат во прилог, затоа, .... знаеме Мики, гледаме што правиш
.
Да биле вредни, би ги коментирал.[DOUBLEPOST=1413958957][/DOUBLEPOST]
Трет болд: Голем си треба да ја знаеш, ама изгледа и тоа е премногу да го сфатиш ко со информацијата. Е не сум јас Роџер па да објаснувам на долго и широко знаејќи дека ни 10% од тоа што ќе го напишам нема да биде ни прочитано, а уште помалку разбрано. Прогуглај си, па ќе ја научиш разликата.
Не заборавај дека јас сум само припрост верник, кој верува што му велат попојте...:sneaky:
Така, слободно можеш да ми објасниш која е разликата помеѓу тие две контроли. Јас на пример, велам дека не постои.[DOUBLEPOST=1413959023][/DOUBLEPOST]
Последното: Никој не не' спасил, тоа се само прикаски за добра ноќ, браќа Грим .........
Спасени сме уште пред 2 000 г. На нас, како на поединци, ни преостанува или да го прифатиме или да го одбиеме тоа спасение.[DOUBLEPOST=1413960080][/DOUBLEPOST]
Dali postoi necovecka dusa, I ako postoi, sto e?
Прашањево не ми е најјасно...

Постојат душите од другите живи битија (животни, растенија..) кои се врзани за нивните материјални тела, што значи дека со смртта на телата, умираат и нивните души.

„Нечовечка душа„ може да биде самиот човек, кои чини нечовечки/лоши дела.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не, нема логика, тоа и јас го велам. Но, доволно е да ја погледнеш неверојатната сличност на која на власт доаѓаат славните Ленин, Тито или Милошевиќ и ќе видиш дека тие тоталитарни ликови најпрво се „увезени„ т.е. испратени од нивните ментори во нивните држави, а самите тие владетели, по стапувањето на највисоката политичка позиција на многу чуден начин (сигуно не на избори), изразуваат желба за „осамостојување„ од менторите, а таа намера ја плаќаат со своја глава, но и со главите од својот народ.

Погледни: банкстерите од банката „Голдман„ ( и Сакс) се Хитлеровите финансиери, меѓу другите банкстери. Намерата од Хитлер да ги сотре евреите а не само да ги обележи и острани од германското општество, не е дел од неговата почетна идеологија, оти конц-логорите дојдоа со текот од војната.
Сега и Тито и Ленин и Милошевиќ завршија во ист кош со Хитлер? Од една страна велиш дека не секој што ќе се слика во црква е христијанин и неговите дела треба да го кажат тоа, од друга го занемаруваш истово и мешаш банкари, олигарси и теории на заговор за да го прикажеш окултизмот и масонеријата како главни виновници за се лошо во светот.
Каква врска има банкарството со окултизам? Дали тогаш јас треба да тврдам дека православието значи лицитација на позлатени лопати? Или католицизмот значи педофилија и злоставување на деца?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom