„Судбината на човекот” - Михаил Шолохов

Член од
24 февруари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Sholokov e najpoznat po svoeto najgolemo i najznacajno delo , pomanot 'Tihiot Don'.No spored mene novelata 'Sudbinata na covekot' e edno od najsilnite dela na Sholokov bidejki toj vo liceto na eden obicen covek od narodot ja dava moralnata golemina na podvigot na celiot narod.Covekot doaga do dnoto na sopstvenata tragedija , ostanuva sam na svetot , gi gubi svoite najbliski , udiran e od sudbinata koja mu ja nametnuva zavojuvacot no moralno istrajuva , vo omrazata i vo bolkata naoga sili za natamoshna dobrina i natamoshna ljubov.
Bash bi sakal da slusnam sto mislite za Sholokov i negovite dela?!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
И за Шолохов немам зборови, Судбината на човекот толку ме трогна кога ја имав читано и ми даде поттик за натаму.
 
Член од
11 март 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Многу емотивно дело е,за војната, за губењето на се, ама огромно влијание има социјализмот врз него. Тоа не ми се допаѓа.

И во Тихиот Дон се е за револуцијата ама не толку комунистичко дело, освен вештачкиот лик на Кошевој.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Интересна книга, која ти дава надеж да продолжиш понатаму..
Приказна за еден човек, кој изгубил се во својот живот, а сепак некако, пронашол светлина, искра во неговиот живот за да продолжи понатаму..Детенцето беше негова преродба која тој ја прифати, не гледајќи назад, надевајќи се на подобро утре и несебично подавајќи рака на беспомошниот..
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
eh koga imav pismena za ova delo... navistina e dobro delovo, iskazana e izdrzlivosta na covekot i pokraj site stradanja sto mu gi nosi zivotot toj da opstoi, da prezivee, da se bori za ona sto se narekuva zivot.
 

Kajk

- нема лабаво -
Член од
10 март 2006
Мислења
512
Поени од реакции
1
секогаш кога ја читам ми се плаче, а башка од тоа што е многу добра
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Два пати ја читав неделава. Добра е.
Истрајноста и издржливоста, силината на еден човек како карпа, а сепак кршлива како стакло. Губи се што му е вредно во животот и малото детенце што го наоѓа после му доаѓа како утеха, како причина за која би требало да живее.
И покрај сите незгоди, човекот сепак наоѓа причина да живее. Ми се допаѓа пораката и умешноста за сликовито раскажување.
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6
Многу многу многу добра книга. Мала книга (Шолохов знаеме дека пишува километарски книги), но сепак многу добра, со правилно темпо.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Sudbinata na covekot iako e mala kniga,vo nea e opisana ironijata na zivotot na eden obicen covek,koj iako gubi se..pronaoga sili da prodolzi.naoga smisla na zivotot. Odlicna kniga
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
не е лошо ама делово е типичен соц-реализам, што не ми се допаѓа.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Напротив јас „Судбината на човекот“ ја доживеав страшно ладно и рационално, сепак на крајот сите се среќни и весели, го нашле својот крај, што мене ми е премногу Холивудски крај.
Освен тоа и стилот не ми го направи ќеифот ... ништо посебно.
Типична војничка приказна.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Развивајќи некои мотиви од воената репортажа Наука за Омразата од 1942, Шолохов ќе направи овој текст па прерасне во стологија на моралната силина на рускиот народ на ниво на поединечна судбина(конкретно во текстов за судбината на Андреј Соколов)но и како осуда на војната воопшто.
Шолохов ќе ни го формира звоевидниот микрокосмос на семејството Соколови преку Андреј и Иринка, за преку нив да ни ја претстави општочовечката димензија на душевни страдања.
Свесен дека моралното истрајување единствено може да се практицира преку добрина и љубов,Шолохов силно ќе се потпира на христојанството,наоѓајќи во него и смисла и сретство за опстојба.Тој тафтолошки ќе го резонира животот,т.е. ќе го прикажува како постојано менувањенна падови и кревања поточно победи и порази.
Шолохов ќе ја рашири таа микрокосмичка димензија во констатацијата дека ние не сме единствени страдалници на веков што знаќи не е само рускиот народ анатемисан од војни и страдања ами пошироко во светот. Така доаѓаме до една за Шолохов многу важна карактеристика,тоа е тн материјална метафизика која подразбира максимална универзализација на слики за животот во трегично видување каде мерилото на вредноста не е во домеотот т.е. целта на социјалните борби туку во концепцијата на складот меѓу човечките животи и животот на природата...




..Еден извадок од мојата писмена работа со наслов од делово.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Напротив јас „Судбината на човекот“ ја доживеав страшно ладно и рационално, сепак на крајот сите се среќни и весели, го нашле својот крај, што мене ми е премногу Холивудски крај.
Освен тоа и стилот не ми го направи ќеифот ... ништо посебно.
Типична војничка приказна.
Тоа е и поентата на книгата. Да се внесе позитивизам кај луќето кои поминале низ толку страдања. Да им се покаже дека треба да се има верба во животот и во она што го носи иднината.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Navistina ubava kniga e "Sudbinata na covekot", ja obrabotuvavme vo 4. godina. Mislam deka i na pismena mi se padna. Sakav da prasam, koga sme veke kaj Solohov, ja ima nekoj citano "Tihiot Don"?
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Сум ја читала книгава, многу е добра, но и жална. Покрај сето лошо што му се случува, губејќи ги своите најблиски на трагичен начин, човеков има храброст и сила да продолжи понатаму заедно со детенцето што си го посвојува како синче....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom