Најчестите грешки на родителите

Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
најмногу што сум мразел е кога нешто ќе ми забранат, или ќе ме скараат за нешто а не ми кажуваат зошто. :confused: И го мразам тоа што моите (особено татко ми) сака да станам тоа што тој никогаш не стана.. Се отпишал од половина факултет, и голем дел од тие фрустрации и притисок ги префрла на мене. (n)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Најчести грешки: или преголемо невнимание, или преголемо внимание.
Ако е преголемо невнимание, го испуштаат од раце, и најчесто станува некултурно безобразно суштество кое забегува по лоши патишта. Ако е преголемо внимание(кое оди најчесто со разгалување), пустото за ништо не е спремно да направи само понатака во животот ниту пак да ги поднесе тешкотиите во животот.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Од вчера па и денес само ме нервираат ...мисли мајка ми дека имам уште 15 години и помалце и ако на нејзе некоја облека и се свиѓа морам да купам и јас тоа.Никако да свати дека не ми се свиѓаат некој работи и не сакам да ги носам па ни да ги купувам ......И така ќе си останам без чизмички што се со пуфки:pos:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Кога се поставуваат премногу заштитнички ( ама премногу)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Најчести грешки прават афторитативните родители. Премногу ги ограничуваат и ги гушат децата и после депресивни и несреќни биле епа ќе бидат (n)
 
Член од
27 септември 2013
Мислења
199
Поени од реакции
162
Тоа што им идат по гз...на децата и кукаат кога ќе им се качат на глава :rolleyes:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Преголемото условување кон матерјализмот.

„Сине, ако престанеш да плачеш, мама ќе ти купи ова.“

Што е должен родителот да купува за мир у кучи? Остај го некогаш детето да се исплаче, ќе му здосади да го уценува родителот.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
единствена грешка на моите родители е што не ме скршиле од ќотек кога сакале да ме запишат средно школо за поп, а јас не сум сакал и сум се запишал у орце. да ме истепале и да ме запишеле на сила сеа ке бев поп со еден куп кеш, џипови у уште што се не што иде со попските привилегии. :pos:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
една од најчестите и најголемите грешки на родителите е шо не абортирале факви фаци


 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Која фотогеничност човек. Овој бетмен (да му га метнем) го видов пред некој ден у живо, и шо да видам, глушец од метро и жилет + примеса од дабар.... Хорор...

една од најчестите и најголемите грешки на родителите е шо не абортирале факви фаци


 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Najgreshka im e shto pcujat pred decata. Toa vodi kon se negativno!
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Е како да не, ја пцујам ко луд, зборувам максимално безобразно шо може да се збори па секој ке ти каже дека у моја фамилија сум најпозитивна личност, и тоа зборам за фамилија од доктори, педагози, дефектолози и сл.....

Негативни и лоши се тие што не пцујат(демек од култура а ми продаваат лудило), што се фини, лицемерни, облечени во костими и сл.

п.с. секоја честа на исклучоци.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.043
Поени од реакции
952
Грешат кога ти кажуват оти треба да ја веднеш главата... Не,оти тогаш сите почнуват да те газат
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Е како да не, ја пцујам ко луд, зборувам максимално безобразно шо може да се збори па секој ке ти каже дека у моја фамилија сум најпозитивна личност, и тоа зборам за фамилија од доктори, педагози, дефектолози и сл.....

Негативни и лоши се тие што не пцујат(демек од култура а ми продаваат лудило), што се фини, лицемерни, облечени во костими и сл.

п.с. секоја честа на исклучоци.
Ne mozhe be pred dete da se pcue! Kurovi pichki ushte od 5,6 godini da slusha i shto kur kje stane od nego? Toa e uchenje na kultura.. ne treba da se pcue i ne treba da se vospituva pogreshno deteto.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Добро бе, ти не пцуј, ја ке пцујам (а и пцујам) Во воа наше општество какво ни е (за жал катастрофално) ако не знае да се испцуе и истепа и збори за неговото право и ако кути и е фино и културно.... е ке ми извиниш на израз ама ке му ебе матер кој како ке стигне.

п.с. не го сакам и јас тоа што го пишав погоре мегутоа мора децата да ги спремаме за тоа што ги чека надвор.

Ne mozhe be pred dete da se pcue! Kurovi pichki ushte od 5,6 godini da slusha i shto kur kje stane od nego? Toa e uchenje na kultura.. ne treba da se pcue i ne treba da se vospituva pogreshno deteto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom