Најчестите грешки на родителите

Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Па незнам секој има свој критериум за премногу само казете си го мислењето. :)

на пример познавам еден брачен пар кој на својата ќерка (5 години) не и забранува ништо може се да искрши дома тие воопшто не ја опоменуваат а камо ли да ја скараат. Тоа за нив е нормално. Без разлика дали се дома или не. Така да не се баш пожелни гости :)
Малата не го разбира значењето на зборот не, нема, неможам, ако слушне нешто вакво збеснува.
 
А

Аниии

Гостин
Татко ми секад ми се дере без разлика дали е во право или не и после никад не ми се извинува:tapp:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Најголеми „услуги“ кои родителот може да му ги стори на неговото дете:
-физичко и психичко малтретирање
-непосветување доволно внимание на детето [и после истото надокнадувајќи го купувајќи скапи подароци]
-не повлекување на линијата на дозволеното
-не правење детето да чувствува одговорност за некои негови постапки, не овозможувајќи му да се покае, да сфати каде згрешило, да му се укаже можност да ја исправи грешката
-истурање на секоја нервоза над детето, иако тоа не е криво за ништо
-дозволување на детето да прави што сака, кога сака, каде сака, со кого сака.
-не држење до своите ветувања [запамтете родители, вие сте им секогаш примерот на децата, кои тие цело време го следат]
-недозволување на децата да ги увидат семејните проблеми such as: финансиски кризи, болест во семејството и слично. [Детето често израснува со помислата дека светот е розов и дека сите живеат вечно]
-не дозволување на децата да имаат свое право на глас во семејството [најчестите случаи на самоубиство се поради тоа што децата се чувствуваат потиснати од родителите, бидејќи не им било дозволено да размислуваат со своја глава]
-честите расправи помеѓу двата родитела, децата најмногу страдаат ако растат со проблематично семејство
-недавање на образложение зошто му е нешто забрането на детето [Не, „јас сум ти татко/мајка“ или „јас викам така“ не е доволно објаснување]
-еден проблематичен родител [наркоман, алкохоличар]
-Непосветување на сите деца исто внимание [пример: „сестра ти ја сакам повеќе од тебе“ и такви слични начини на двоење на децата]

Mислам дека ги набројав најчестите грешки на фамилиите во денешницава.
Се додека постојат вакви случаи, ќе слушаме на вести и ќе читаме по весници дека се самоубиле деца, што повеќе завршиле на токсикологија, си ја убил мајката, си го убил таткото, си ги искасапил сестрите и слични трагични судбини на едно пропаднато, неуспешно семејство.
 

serious

If you need me, whistle
Член од
6 февруари 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Најголемата грешка што родителот може да направи, тоа е премногу да ги али децата(на кумановски се вика така, незнам на македонски како би било). Подоцна кога ќе пораснат ќе останат инвалиди на возрасни години. Јас имам 17 години а сум видел еден случај на возрасен маж кој има некаде околу 26 години, доаѓа кај мајка му на гости и ја прашува дали ќе можам да какам!!!! Потоа тој оди да си врши работа, а таа доаѓа до вратата и го прашува: Сине, сакаш да ги згреам јадењето? А тој одговара: Јас не јадам тоа!!! Сакам да ми испржиш нешто!! А сум го видел човекот полно пати, цел ден лега и гледа телевизија, јаде тоа што му се на него јаде, а навечер излегува со неговите другари во кафана. Нема жена ни деца животот си го живее само за него
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Најголеми „услуги“ кои родителот може да му ги стори на неговото дете:
-физичко и психичко малтретирање
-непосветување доволно внимание на детето [и после истото надокнадувајќи го купувајќи скапи подароци]
-не повлекување на линијата на дозволеното
-не правење детето да чувствува одговорност за некои негови постапки, не овозможувајќи му да се покае, да сфати каде згрешило, да му се укаже можност да ја исправи грешката
-истурање на секоја нервоза над детето, иако тоа не е криво за ништо
-дозволување на детето да прави што сака, кога сака, каде сака, со кого сака.
-не држење до своите ветувања [запамтете родители, вие сте им секогаш примерот на децата, кои тие цело време го следат]
-недозволување на децата да ги увидат семејните проблеми such as: финансиски кризи, болест во семејството и слично. [Детето често израснува со помислата дека светот е розов и дека сите живеат вечно]
-не дозволување на децата да имаат свое право на глас во семејството [најчестите случаи на самоубиство се поради тоа што децата се чувствуваат потиснати од родителите, бидејќи не им било дозволено да размислуваат со своја глава]
-честите расправи помеѓу двата родитела, децата најмногу страдаат ако растат со проблематично семејство
-недавање на образложение зошто му е нешто забрането на детето [Не, „јас сум ти татко/мајка“ или „јас викам така“ не е доволно објаснување]
-еден проблематичен родител [наркоман, алкохоличар]
-Непосветување на сите деца исто внимание [пример: „сестра ти ја сакам повеќе од тебе“ и такви слични начини на двоење на децата]

Mислам дека ги набројав најчестите грешки на фамилиите во денешницава.
Се додека постојат вакви случаи, ќе слушаме на вести и ќе читаме по весници дека се самоубиле деца, што повеќе завршиле на токсикологија, си ја убил мајката, си го убил таткото, си ги искасапил сестрите и слични трагични судбини на едно пропаднато, неуспешно семејство.
Ова болдираното е многу тешко да се постигне. Затоа и не е лесно да се биде родител.
Но повеќето од наброеното не е предуслов за самоубиства и слични постапки (ако изземеме екстреми -постојано малтретирање, проблематичен родител алкохоличар и слични) затоа што сите повеќе или помалку сме минале низ ова и сеуште сме живи фала богу.

Па незнам секој има свој критериум за премногу само казете си го мислењето. :)

на пример познавам еден брачен пар кој на својата ќерка (5 години) не и забранува ништо може се да искрши дома тие воопшто не ја опоменуваат а камо ли да ја скараат. Тоа за нив е нормално. Без разлика дали се дома или не. Така да не се баш пожелни гости :)
Малата не го разбира значењето на зборот не, нема, неможам, ако слушне нешто вакво збеснува.
Хм, имаме такви познати и навистина не се баш пожелни не само во наше друштво...
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Најчестите грешки на родителите се разгалување до бескрај, строги казни, не посветување доволно внимание и неучење на добри работи.
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Мене 100посто премногу ми дозволуваат за тоа станав ваков ненормален.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Најчеста грешка е тоа што и даваат да пробат алкохол уште додека се мали..
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Најголема грешка на еден родител е да реши да има деца. Мислам со кој памет им текнало такво нешто?:vozbud::vozbud::vozbud:

Just Kidding.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
За другите не знам, ама на моите родители најчеста грешка им се казните [ова не го кажувам само бидејќи мене ми пречат, туку ништо не постигнуваат со тоа освен моја одбивност и моментална омраза, што и не сметам дека тоа им е целта]:toe: А и плус што ги даваат за најмал можен престап од моја страна... Па на секој му се случило некогаш да погреши или да закасни дома 5-10 минути [а да не го земаме во предвид што имам излез само до 11 и тоа во маало :kesa:] или такви слични грешки. А мислам дека немаат причина за толку да бидат строги бидејќи не сум им оставила повод за такво нешто...:nenene:

Јас верувам дека ќе бидам малку помека со моите деца, но во никој случај нема да им допуштам да тргнат по грешен пат. А тоа со вакви казни како моите сигурно нема да го постигнам:wink:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.323
Поени од реакции
7.784
Необрнување внимание и апатија.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Ако детето бара премногу грешки кај родителот, тогаш едина грешка на родителот е што не користел кондом.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Купување на иста облека, играчки, подароци на близнаци.. Одење во исти класови! Место да ги одвојат и да ги направат независни едни од други они комплетно спротивното го прават..
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Најголема грешка што ја прават родителите...хммм зарем не се многу.Треба темава да гласи грешки.Но и тие како секој прават грешки..
Он топик:
Само јас сум во право и никој друг(ти пошто си ми дете никогаш не си во право по дефолт)
Забранување на работи без логично оправдување и образложување
Поставување на казни(кај секое дете кога ќе се стави казна се создава поголем револт и одбивност и штета е уште поголема)
Константно префрлање на вината врз детето без разлика за што станува збор т.е. дежурен кривец
Преголемо размазување
Избегнување да разговараат со своето дете на сите теми
Не дозволувањето да се изгради во своја личност уникатна а не копија на мама и тато..
Иии ај доста е :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom