Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.724
Поени од реакции
18.258
Koја футуристичка градба?


Не викам дека изгледа лошо, ама ова на ресторант дефинитивно не ми личи. Можда на некоја галерија за современи уметности, или што ти ја знам било каков објект поврзан со културна дејност или уметност.
 
P

PewDiePie

Гостин
Со комуњарски ако не иде, со квази барок уште помалку. Се слагам дека можда локацијата не е најпогодена т.е тоа една од најфреквентните пешачки улици во центарот на Скопје. Можеби помали пешачки зони со зеленило или помали паркови кои се далеку од центарот на Скопје се најидеална локација за вакво нешто. Исто ко и тоа Летниковецот што го изградија на сред плоштад, најидеална локација му беше у парк покрај езерцето, а сеа гледам таму некоја футуристичка градба ќе се гради.
И така е се испомешано, ова ќе биде најмал проблем. Поентата ми беше дека не се потребни милијарди за да си го разубавиш градот, понекогаш се доволни само креативноста и оригиналноста за да нешто ти го привлече вниманието или ти остави добар впечаток.
А каква врска има барокот кој спомна барок,крај краева 10000000 пати подобро барок отколку бетон и брутализам.

Нема везе тоа друго ми беше муабетот,ја не сум ко некои закоравени комуњарски умови да плукам по се што ќе направи некој од партијата што ја мрзам,ова е интересно модернистички и фаќа око,само кога го ставале не ли им текнало бе мајку му дека луѓето,туристи еве пример ќе дојдат ќе седнат ќе се сликаат или ватевр и после ќе кренат поглед и ќе видат згради ко од Чернобил или на два метри од ова имаш пола метро висок блок цементо со посадена трева,цементо......со трева :rolleyes: Не иде.......

Ова во некој град ко Њу Јорк би било ептен јако,тоест и тука може да биде ама на друго место,еве парк пример,или во населба кај што се воглавно нови згради.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
А каква врска има барокот кој спомна барок,крај краева 10000000 пати подобро барок отколку бетон и брутализам.
Анкетата не вика така.
 
P

PewDiePie

Гостин
Анкетата не вика така.
И што сеа колече да не сакаш да ти дадам или петокрака ?

Изборите викаат,не анкета на форум.

Иако факт е дека треба да ги разместат повеќето од спомениците,а објетите се на место и треба да се продолжи со градење и менување во тој стил.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.724
Поени од реакции
18.258
А каква врска има барокот кој спомна барок,крај краева 10000000 пати подобро барок отколку бетон и брутализам.

Нема везе тоа друго ми беше муабетот,ја не сум ко некои закоравени комуњарски умови да плукам по се што ќе направи некој од партијата што ја мрзам,ова е интересно модернистички и фаќа око,само кога го ставале не ли им текнало бе мајку му дека луѓето,туристи еве пример ќе дојдат ќе седнат ќе се сликаат или ватевр и после ќе кренат поглед и ќе видат згради ко од Чернобил или на два метри од ова имаш пола метро висок блок цементо со посадена трева,цементо......со трева :rolleyes: Не иде.......

Ова во некој град ко Њу Јорк би било ептен јако,тоест и тука може да биде ама на друго место,еве парк пример,или во населба кај што се воглавно нови згради.
Од партија не слушна? По цела улица Македонија ќе се мењаат фасадите на зградите во барокни.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.742
Поени од реакции
9.866
Не викам дека изгледа лошо, ама ова на ресторант дефинитивно не ми личи. Можда на некоја галерија за современи уметности, или што ти ја знам било каков објект поврзан со културна дејност или уметност.
Ова 20 години го градат,додека не видам не верувам.
 
P

PewDiePie

Гостин
Од партија не слушна? По цела улица Македонија ќе се мењаат фасадите на зградите во барокни.
Малку е,низ цел центар треба,се што е комуњарско да се смени.

Од партија лол смешен си
Повеќе сум по пивото.



Да де, се слагаме, изборите кажаа дека повеќето Центарци не сакаат барок.
Кој ти кажа дека не сакаат барок ? Може не сакаат веќе споменици,или може сакаат јак работнички па затоа така гласаат,а музејите,театрите не се градат за центар,туку за цела Македонија.
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Скапаници..оф! Споменици,да ги разместат,ма нека си ги стаат за по дома ,комплет со се тој римјанинот од 23 метара !
Врска немаат што ставаат , каде ставаат ,а посебно кого ставаат.
Ваква градежно-рекоструктивна небулоза не се видело одамна по светов,за гревои сме ни се смејат ...
Кој ли ни го смести..:facepalm:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.163
Малку е,низ цел центар треба,се што е комуњарско да се смени.

Од партија лол смешен си

Кој ти кажа дека не сакаат барок ? Може не сакаат веќе споменици,или може сакаат јак работнички па затоа така гласаат,а музејите,театрите не се градат за центар,туку за цела Македонија.
:facepalm::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Go on, man... do your best.

Инаку, киосците кај ГТЦ деновиве се очекува да влезат во историјата. По мене арно е да ги тргнат пошто веќе самиот тој дел нема никакво обележје и нема никаква култност најмногу од недовршената капија која стои на климави темели како и целиот раскоп кај бившата фонтанка и чешмичка.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.222
Поени од реакции
5.151
Странски туристи

I-III 2014: 54.514

I-III 2013: 54.539
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Малку е,низ цел центар треба,се што е комуњарско да се смени.

Од партија лол смешен си

Кој ти кажа дека не сакаат барок ? Може не сакаат веќе споменици,или може сакаат јак работнички па затоа така гласаат,а музејите,театрите не се градат за центар,туку за цела Македонија.
Јас сум за, но ако го променат начинот на работа на општественото уредување! Ги гледаме делата и околу тоа прашање, нели?

Втор болд, точно се градат и се на сите граѓани на Македонија, но зошто таа шума од споменици не се разретчи? Има, нели и други градови и општини во нашава земја!
 
P

PewDiePie

Гостин
Јас сум за, но ако го променат начинот на работа на општественото уредување! Ги гледаме делата и околу тоа прашање, нели?

Втор болд, точно се градат и се на сите граѓани на Македонија, но зошто таа шума од споменици не се разретчи? Има, нели и други градови и општини во нашава земја!
Апсолутно се согласувам,99% од спомениците треба да се разместат и стават во други градови и општини.

За првото не те разбрав околу општественото уредување што сакаш да кажеш,на кој начин ?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Апсолутно се согласувам,99% од спомениците треба да се разместат и стават во други градови и општини.

За првото не те разбрав околу општественото уредување што сакаш да кажеш,на кој начин ?
Му фали демократија, тоа сакав да го кажам.
 
P

PewDiePie

Гостин
Му фали демократија, тоа сакав да го кажам.
Па има демократија ете го Женовски се противи на се што се менува,сака да си остане Скопје Чернобил со блокови бетон и грдотија,али нече мочи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom