Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
7.45KW/(22°C - 5°C)=7,45/17=0.438kw дневни губитоци po °C
0.438/24h=0,0182kw губитоци на саат
погрешно -
потрошената струја се мери во KWh ( значи 7,45 KWh потрошена енергија за едно деноноќие ) Тоа е дневна потрошувачка. За еден саат ќе потроши 24 пати помалку
Моќност се мери во KW.
Понатаму пресметката не е јасно што сакаш да пресметаш?
Инаку 7,45 KWh потрошена струја за една клима, за еден ден не е претерано малку е нешто под просечно - просек е 8 до 12
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
погрешно -
потрошената струја се мери во KWh ( значи 7,45 KWh потрошена енергија за едно деноноќие ) Тоа е дневна потрошувачка. За еден саат ќе потроши 24 пати помалку
Моќност се мери во KW.
Понатаму пресметката не е јасно што сакаш да пресметаш?
Инаку 7,45 KWh потрошена струја за една клима, за еден ден не е претерано малку е нешто под просечно - просек е 8 до 12
А што не е јасно, има линк до српскиот форум прочитај таму ако тука не е јасно.
Пресметкава се прави за кога некој што се грее на котле на струја и сака да се префрли на топлинска пумпа воздух-вода или воздух-воздух да се одреди со колкава моќност треба да е пумпата. Димензионирање на пумпа просто кажано, кое па има финансиски апсект во смисол 12Kw i 8 KW пумпа воздух-вода може да се и 1000евра разлика во цена како почетна ивестиција. Пошто реално секоја фирма ке ти нуди појака пумпа за да ти продаде поскап уред (пример 12KW а тебе пример и 8ка ти е доволна) но од друга страна пак појаката пумпа и повеке ке троши заради разликата во минималната потрошувачка која секогаш е поголема кај помоќната пумпа и фактичи може да се дојде до ситуација да ем скапо ја платиш пумпата ем после голема сметка за струја.
За другово околу пресметката све ти е напишано само не си прочитал, има и дневна и за 24часа. Да не пастирам види го линкот од српскиот форум.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А што не е јасно, има линк до српскиот форум прочитај таму ако тука не е јасно.
Пресметкава се прави за кога некој што се грее на котле на струја и сака да се префрли на топлинска пумпа воздух-вода или воздух-воздух да се одреди со колкава моќност треба да е пумпата. Димензионирање на пумпа просто кажано, кое па има финансиски апсект во смисол 12Kw i 8 KW пумпа воздух-вода може да се и 1000евра разлика во цена како почетна ивестиција. Пошто реално секоја фирма ке ти нуди појака пумпа за да ти продаде поскап уред (пример 12KW а тебе пример и 8ка ти е доволна) но од друга страна пак појаката пумпа и повеке ке троши заради разликата во минималната потрошувачка која секогаш е поголема кај помоќната пумпа и фактичи може да се дојде до ситуација да ем скапо ја платиш пумпата ем после голема сметка за струја.
За другово околу пресметката све ти е напишано само не си прочитал, има и дневна и за 24часа. Да не пастирам види го линкот од српскиот форум.
Мене не ми треба да гледам, јас знам да пресметувам. Зарем не читаш Математичка мистерија. Ова задача е со просто правило тројно и многу пати сум ја решавал Само кажи што сакаш да пресметам
Ако те разбрав ти сакаш да пресметаш: ако на + 5 степени троши 7,45 KWh струја за еден ден. Колку ќе потроши ако е надвор минус - 15
Тоа се пресметува вака:
7,45 * ( 22 - ( - 15)) : ( 22 - 5 ) = 16,21 KWh
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Мене не ми треба да гледам, јас знам да пресметувам. Зарем не читаш Математичка мистерија. Ова задача е со просто правило тројно и многу пати сум ја решавал Само кажи што сакаш да пресметам
Ако те разбрав ти сакаш да пресметаш: ако на + 5 степени троши 7,45 KWh струја за еден ден. Колку ќе потроши ако е надвор минус - 15
Тоа се пресметува вака:
7,45 * ( 22 - ( - 15)) : ( 22 - 5 ) = 16,21 KWh
..не ги утепуј децава у поим диносаурусу.., немаат кај да научат..нити реално...кој да ги научи, таму каде учат останата е само амбалажата , содржината одамна ја нема........, а се тоа сега се вика напредно образование..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Мене не ми треба да гледам, јас знам да пресметувам. Зарем не читаш Математичка мистерија. Ова задача е со просто правило тројно и многу пати сум ја решавал Само кажи што сакаш да пресметам
Ако те разбрав ти сакаш да пресметаш: ако на + 5 степени троши 7,45 KWh струја за еден ден. Колку ќе потроши ако е надвор минус - 15
Тоа се пресметува вака:
7,45 * ( 22 - ( - 15)) : ( 22 - 5 ) = 16,21 KWh
Не ми треба тоа аман зашто не читате, не ми треба потрошувачката.
Од потрошувачката пресметуваме потребна моќност на пумпа која би се земала во иднина.
Пресметај ми дали ако сега се греам на електрично котле од 18KW (кое не троши 18KW цело време) а сакам да земем пумпа воздух-вода дали треба и пумпата да е со моќност од 18KW или доволна ке биде пример пумпа со максимална моќ од 10KW на +5 и 7KW на -10.
А пак се тоа го барам у контекст на податоците на цивиком за потрошувачката на сузумито, според неговата потрошувачка кај него е доволна (како што прочита од мојата пресметка) пумпа од 0,3KW за да топли и на -15 простор од 25м2 или пута 3 би му дошло цел стан од 75м2 ке го грее ни со 1,5KW пумпа.
Оваа математика ти ја бива ли 75м2 грее со пола калорфер и седи по кратки ракави?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не ми треба тоа аман зашто не читате, не ми треба потрошувачката.
Од потрошувачката пресметуваме потребна моќност на пумпа која би се земала во иднина.
Пресметај ми дали ако сега се греам на електрично котле од 18KW (кое не троши 18KW цело време) а сакам да земем пумпа воздух-вода дали треба и пумпата да е со моќност од 18KW или доволна ке биде пример пумпа со максимална моќ од 10KW на +5 и 7KW на -10.
А пак се тоа го барам у контекст на податоците на цивиком за потрошувачката на сузумито, според неговата потрошувачка кај него е доволна (како што прочита од мојата пресметка) пумпа од 0,3KW за да топли и на -15 простор од 25м2 или пута 3 би му дошло цел стан од 75м2 ке го грее ни со 1,5KW пумпа.
Оваа математика ти ја бива ли 75м2 грее со пола калорфер и седи по кратки ракави?
Веднаш ќе направи пресметка:
Топлината која е потребна за затоплување не зависи од начинот на затоплување. Исто количество топлина ќе потрошиш ако се грееш на било кој начин.
Тој се грее со клима и сега троши 7,45 KWh за едно деноноќие односно 7,45 KWh/24 = 0,310 KWh за еден час. Климата дава три пати повеќе топлина од колку што троши струја, значи ако се грее со обична греалка за еден час ке потроши 0,310 KWh *3 = 0,930 KWh. Значи ако се грее со греалка, потребна му е греалка со моќност 1,5 KW ( моќноста се зема 50% поголема за да има резерва за поладните денови ) и дневно ќе потроши 0,930 KWh * 24 = 22,32 KWh. А месечна сметка ќе му биде 22,32 KWh * 30 дена * 6,37 денари за еден KWh = 4265 денари.
Ако пак се грее на дрва, нему му е потребно месечно топлина од 22,32 KWh * 30 дена = 669,6 KWh. Од дрвото во обичните печки се искоритува само 30% инаку еден кубик дрво има 2500 KWh . Еве колку кубици дрва ќе му бидат потребни месечно:
669,6 KWh : ( 0,30 * 2500 ) = 0,893 кубици бука
За дрвото ќе плати 0,893 кубици бука * 2700 денари = 2410 денари
А сега со кристење на клима плаќа 7,45 * 30 дена * 6,37 денари = 1423 денари
И тоа е тоа...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Дечки дали е ова ракетната печка во варијанта или навистина измислил нешто ново :)?

http://web-tribune.com/drustvo/pirocanac-izumeo-pec-koja-stedi-do-50-odsto-ogreva
Ја открил Америка.
Принципот нема врска со ракетни печки и подетално е објаснет овде.
Веќе неколку години како ми е вака преправен каминот и можам да речам дека сега засега не ни помислувам да се префрлам на друг начин на греење.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544


Најдов дуќан кај што може да се купи печка тип Тренк, производство Пламен - Хрватска по цена од 15 000 денари
Што мислите за оваа печка ?
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46[DOUBLEPOST=1393519612][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 85308 Прегледај го приврзокот 85306 Прегледај го приврзокот 85307 Прегледај го приврзокот 85305
Eve slikovito da vidite kolku mi potroshi Suzumito za poslednive dva meseca non stop uklucena 24 casa a zagrevam 25 m2 povrshina bez nadvoreshna izolacija vo kukja
samo 447 kw ;)
Те молам за информација кај си го набавил овој струјомер, колку си го платил и дали струјомерот може да мери реактивна струја и соѕФ
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Вчера земав од Анхоч мерач на потрошувачка па еве и од мене прво мерење.
Мерено е денес недела сабајле од 9:15 до вечерва 00:15 или тотал 15саата, климата е Gree Change 18000btu 5,5KW.
Потрошено за 15 саати вкупно 9,3KW или просечно 620W/саат, искрено мислев дека повеќе троши бидејки дневно имам некаде 55-60KW вкупна потрошувачка но греам плус спална и купатило со 2 радијатори(со елек.котле) и повремено уште една клима се пушта во едната спална по потреба. Климата подесена на 22Ц цело време освен во првиот саат пуштена едно 45мин на турбо и 24Ц, на 22 подесена температурата на просторот е 22,5 или 23. Површина што загревам на неа е 60-70м2.
Денешни температури минимална 3Ц, максимална 8Ц, средна 6Ц.
Потрошеното за 15:01 часа 9,3KW.
IMG_0085.JPG
Во моментот на сликањето влече 505W. Колку што приметив најчесто покажуваше 500~600W,
а максимално што видов да повлече беше 1400W па постепено се намалува на 550~600.

IMG_0083.JPG
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
[quamaco mi e kupen e="Смрт за зони и пајак воз., post: 6459749, member: 51585"]


Најдов дуќан кај што може да се купи печка тип Тренк, производство Пламен - Хрватска по цена од 15 000 денари
Што мислите за оваа печка ?
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46[DOUBLEPOST=1393519612][/DOUBLEPOST]
Те молам за информација кај си го набавил овој струјомер, колку си го платил и дали струјомерот може да мери реактивна струја и соѕФ[/quote]


Најдов дуќан кај што може да се купи печка тип Тренк, производство Пламен - Хрватска по цена од 15 000 денари
Што мислите за оваа печка ?
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46[DOUBLEPOST=1393519612][/DOUBLEPOST]
Те молам за информација кај си го набавил овој струјомер, колку си го платил и дали струјомерот може да мери реактивна струја и соѕФ
Od amaconet imam dilerski ceni tamu
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Ne znam dali e ova veke kazano ovde. Veruvam deka ne e. Ako e se izvinuvam. Vcera posetiv firma koja se zanimava so greenje I klimatizacija vo BITOLA. PRodavaat I GREE klimatizeri. So redoven godishen servis od 800 mkd, Gree dava 7 godishna garancija na celokupniot klima ured. Koga na ova ke dodadam deka 18ka od gree (ne znam tocno model) e za
20000 mkd poeftina od suzumuto 16ka (koja ima 3 god garancija), seriozno pocnuvam da razmisluvam dali vredi da se dadat poveke pari, za ured koj ima pomala garancija, poskap e, no mozebi ke troshi pomalce...nekoi 500 mkd mesecno.
Seushte razmisluvam I razgleduvam. Za potsetuvanje, biram klima ured za 40m2 vo sredno izolirana prostorija.
Pozdrav
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Вчера земав од Анхоч мерач на потрошувачка па еве и од мене прво мерење.
Мерено е денес недела сабајле од 9:15 до вечерва 00:15 или тотал 15саата, климата е Gree Change 18000btu 5,5KW.
Потрошено за 15 саати вкупно 9,3KW или просечно 620W/саат, искрено мислев дека повеќе троши бидејки дневно имам некаде 55-60KW вкупна потрошувачка но греам плус спална и купатило со 2 радијатори(со елек.котле) и повремено уште една клима се пушта во едната спална по потреба. Климата подесена на 22Ц цело време освен во првиот саат пуштена едно 45мин на турбо и 24Ц, на 22 подесена температурата на просторот е 22,5 или 23. Површина што загревам на неа е 60-70м2.
Денешни температури минимална 3Ц, максимална 8Ц, средна 6Ц.
Потрошеното за 15:01 часа 9,3KW.
Прегледај го приврзокот 85730
Во моментот на сликањето влече 505W. Колку што приметив најчесто покажуваше 500~600W,
а максимално што видов да повлече беше 1400W па постепено се намалува на 550~600.

Прегледај го приврзокот 85731
Еве после една цела недела мерење (24*7=168часа) да постирам потрошувачка за Gree change 18ka. Просечно 514W/час за измерените 171 саати работа 88KW. Да напоменам дека цело време климата е подесена на 22 или 23 степени освен навечер после 1часот а често и покасно од 1 на 20Ц.
 

Attachments

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Еве после една цела недела мерење (24*7=168часа) да постирам потрошувачка за Gree change 18ka. Просечно 514W/час за измерените 171 саати работа 88KW. Да напоменам дека цело време климата е подесена на 22 или 23 степени освен навечер после 1часот а често и покасно од 1 на 20Ц.
Cenata na gree (Najverojatno istiot model) beshe 42500 (18ka). Kolku e vo skopje tvojot model?
Popat kazano: jas mislam deka toj model kaj mene, bidejki ke zatopluvam nekade 40-50% pomala povrshina ke troshi 20% pomalce (na gorespomenatite temperaturi kaj tebe). Mnogu bev zagrean za suzumuto ama sega ova so garancijata me predomisluva plus tvojot post potkrepen so meracot. I ushte neshto, mozebi marketing mozebi ne, tamu kade se proizveduvalo gree, vo toj del na kina, navodno imale dozivotna garancija so navremen servis. Ovaj muabet mi e malce preteran ali ajde da go prenesam.
Pozdrav
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Mnogu bev zagrean za suzumuto ama sega ova so garancijata me predomisluva plus tvojot post potkrepen so meracot.
Pozdrav
Што е проблемот со гаранцијата на Сузумито, или мислеше на гаранцијата за Гри?

100евра за гаранција не е мала пара (пошто 3год или барем 2год, секако добијаш), ама ако со доплатата ти прават и редовен сервис (и детално чистење на внатрешна и надворешна единица)... тогаш ова е добра понуда!
Дај појасни да бидеме на чисто, има вклучено годишно сервисирање или нема?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom