Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Cenata na gree (Najverojatno istiot model) beshe 42500 (18ka). Kolku e vo skopje tvojot model?
Popat kazano: jas mislam deka toj model kaj mene, bidejki ke zatopluvam nekade 40-50% pomala povrshina ke troshi 20% pomalce (na gorespomenatite temperaturi kaj tebe). Mnogu bev zagrean za suzumuto ama sega ova so garancijata me predomisluva plus tvojot post potkrepen so meracot. I ushte neshto, mozebi marketing mozebi ne, tamu kade se proizveduvalo gree, vo toj del na kina, navodno imale dozivotna garancija so navremen servis. Ovaj muabet mi e malce preteran ali ajde da go prenesam.
Pozdrav
18ката јас ја платив 43000 точниот модел е GWH18KG-K3DNA5A, ја монтирав некаде октомври месец а произведена е мај 2013 или ептен тазе :)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Што е проблемот со гаранцијата на Сузумито, или мислеше на гаранцијата за Гри?

100евра за гаранција не е мала пара (пошто 3год или барем 2год, секако добијаш), ама ако со доплатата ти прават и редовен сервис (и детално чистење на внатрешна и надворешна единица)... тогаш ова е добра понуда!
Дај појасни да бидеме на чисто, има вклучено годишно сервисирање или нема?
Sedum godishna garancija so vklucen godishen servis (konkretno za cistenje ne prashav), no potencira deka se raboti za godishen servis, od nivniot tim. Jas konkretno Prasav dali toa znaci proverka na freon I maslo a na toa dobiv potvrden odgovor. 800 mkd godishno. A za Toshiba mi rece deka ima tri godini bezuslovna garancija. Firmata e seriozna I so tradicija. Primer: koga prasav za gree na -10ºc nadvoreshna temp kolku kw toplina ke dava a kolku kw struja ke troshi, gazdata na firmata mi rece: ti ubavo prasuvash ama jas ne znam. Toj veruva deka COP pod 2 ne paga. No ne tvrdi, ne ubeduva, ne lazi. Toa mi ostavi dobar vpecatok.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.302
Поени од реакции
29.772
@nmarkovski ОК, ама јас на твое место би проверил. Ако не е со чистење, 800мкд годишно (пута 7 = нецели 100евра) не ми изгледа како ептен посебно добра понуда (на додатната гаранција мислам).
Но чим нудат 7год. гаранција, макар и за 100јура плус, мене тоа ми кажува дека во фирмата се уверени дека таа серија на Гри е прилично издржлива. Звучи како добар избор.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Но чим нудат 7год. гаранција, макар и за 100јура плус, мене тоа ми кажува дека во фирмата се уверени дека таа серија на Гри е прилично издржлива. Звучи како добар избор.[/quote]
Spored zborovite na sopstvenikot uvoznicite na gree sakaat da dominiraat na pazarot I dokolku nekoj proizvoditel ponudi sedum godishna garancija tie ke ponudele poveke. Toa e ubavinata na konkurencijata. Iskreno, jas sushte ne sum reshil, imam komocija bidejki mene mi treba za sledna sezona
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Но чим нудат 7год. гаранција, макар и за 100јура плус, мене тоа ми кажува дека во фирмата се уверени дека таа серија на Гри е прилично издржлива. Звучи како добар избор.
Spored zborovite na sopstvenikot uvoznicite na gree sakaat da dominiraat na pazarot I dokolku nekoj proizvoditel ponudi sedum godishna garancija tie ke ponudele poveke. Toa e ubavinata na konkurencijata. Iskreno, jas sushte ne sum reshil, imam komocija bidejki mene mi treba za sledna sezona[/quote]

Може да понудат и 10
Години гаранција. За такви кои веруваат во тоа. Зашто купувате кинески клими а не кинески коли .. Нели има гаранција?
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Spored zborovite na sopstvenikot uvoznicite na gree sakaat da dominiraat na pazarot I dokolku nekoj proizvoditel ponudi sedum godishna garancija tie ke ponudele poveke. Toa e ubavinata na konkurencijata. Iskreno, jas sushte ne sum reshil, imam komocija bidejki mene mi treba za sledna sezona
Може да понудат и 10
Години гаранција. За такви кои веруваат во тоа. Зашто купувате кинески клими а не кинески коли .. Нели има гаранција?[/quote]
Hahahm :)
Ima logika kazanoto. Samo....da imashe germanski, svedski, francuski, italijanski kvalitetni klima uredi ke zemavme takvi. Zatoa drugar. Sega se e vo kina praveno. Eve na primer vo mk vo bitola se pravi elektronikata za bmw. Toa ne znaci deka bmw nema da cini. Pred bt kojzne kade se pravela.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
1286 evra za 25, i 1607 za 35ka Mitsubishi so maontaza do 4m instalacija[DOUBLEPOST=1394729125][/DOUBLEPOST]Ali ove gore ne se Zubadan,
Zubadanot e poskap za otprilika 150evra
 
Член од
24 мај 2013
Мислења
34
Поени од реакции
8
Vo vrska so greenjeto, sakam da kazam deka zedov klima inverter ovoj tip BEKO BXNEU 120/BXNEU 121 INVERTER od neptun so slednive karakteristiki pa ako moze mislenje i kolku bi bila potrosuvackata mesecno za struja... Pozdrav


•Капацитет ладење/греење: 3,5kW 12000Btu/ 3,65kW 12400Btu
•LED дисплеј
•Aнтибактериски филтер, DEO филтер
•Автоматска контрола на температура, Брз старт, Тајмер
•Одстранување на влага 1.2L/h
•Циркулација на воздух 500m3/h
•EEC 3.21, EEH 3.61
•Ниво на бучава
-внатрешна: 29-40dB
-надворешна: 54dB
•Работна температура: -10~48°C
•Хидролитска изолација на надворешната решетка
•R410a еколошки фреон
•КИТ ЗА МОНТАЖА
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Za sass

A toa cudo zubadan na minus deset kolku temperarura, kolku kw dava? Mislam deka ne se isplaka za domashni uslovi da se kupuva takvo cudo. Ako se zemi vo predvid startnata investicija togash ne zboruvame za ekonomicno zatopluvanje. Toa e kako da recish: ej abe mi treba kola pa eve kupiv mercedes od 2010 kolku da me prevezuva. Ama e dizel, pa ke bide ekonomicno.
Ova cisto kazuvam kako jas razmisluvam I prema kade se nasocuvam za mojot licen izbor. Probuvam nekako da soberam vkupni troshoci startni plus predvideni reziski (sekako so nadez deka ke se pogodi mashinata) I taka krajnata matematika da dade najekonomicno zatopluvanje. Shto se odnesuva na predvideniot vek na trajnost, se slozuvam deka suzumoto bi trebalo da trae poveke od gree ili vivax no.....sepak sme nie istocen balkanski pazar taka da brendot kaj nas kojzne kolku znaci. Ova samo go razmisluvam glasno I ne go branam so site sili.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Na -10 zubadan dava 4kw, a na -25, 2.6kw i celata poenta e toa sto ova vo bugarija i okolnite zemji e okolu 1300eur, isto taka fujitsy LT serijata na -10 dava 4kw i vo srbija i oklinata e okolu 950eur, a kaj nas vo hidro set 1600-1700eur, a kaj nas toshiba suzumi (normalna cena koga ne e na akcija) e okolu 1000eur a na -10 dava 2.35kw, a da ne zboruvame i za Cop sto kaj mits. e 5, a kaj Suzumito e 3.9.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Vo vrska so greenjeto, sakam da kazam deka zedov klima inverter ovoj tip BEKO BXNEU 120/BXNEU 121 INVERTER od neptun so slednive karakteristiki pa ako moze mislenje i kolku bi bila potrosuvackata mesecno za struja... Pozdrav

•Капацитет ладење/греење: 3,5kW 12000Btu/ 3,65kW 12400Btu
•LED дисплеј
•Aнтибактериски филтер, DEO филтер
•Автоматска контрола на температура, Брз старт, Тајмер
•Одстранување на влага 1.2L/h
•Циркулација на воздух 500m3/h
•EEC 3.21, EEH 3.61
•Ниво на бучава
-внатрешна: 29-40dB
-надворешна: 54dB
•Работна температура: -10~48°C
•Хидролитска изолација на надворешната решетка
•R410a еколошки фреон
•КИТ ЗА МОНТАЖА
Нека е со среќа. Долго да го користите во здравје, добро расположение и секакви други добрини
За Вашата клима очекувајте дневна потрошувачка на струја од 8 до 10 KWh зимно време при нон-стоп работа 24 часа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom