Браковите во минатото постабилни од сегашните

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Транзицијата и сиромаштијата денес се главната причина за разводи.
Младите се без работа, имаат нерешено станбено прашање и не можат да обезбедат пристојна живејачка за своето идно семејство.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Транзицијата и сиромаштијата денес се главната причина за разводи.
Младите се без работа, имаат нерешено станбено прашање и не можат да обезбедат пристојна живејачка за своето идно семејство.
sosem e obratno
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Јас едно време се чудев како може во светот да има толку војни на секои 50 години или како може да има болести и чуми.

На крајот сфатив дека ако немало толку маки денес немало да го имаме ова што го имаме .

Значи МАКАТА ги зближува луѓето не богатиот живот и стандард инаку по дефиниција според Frojd е дека човекот е себично суштество и се стреми спрема своите потреби кои ги наметнува природата но набргу сфаќа дека мора да живее во заедница за да може полесно да ги реализира своите потреби

Е сега тука има еден кикс или грешка секој своите потреби си ги применува според негов критериум и желби .
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
нормално дека биле постабилни,кога не првеле ништо.Како тоа? Е така.Не правеле ништо.Жените седеле дома,меселе леб и раѓале деца а мажите копале по ниви.Се прибирале у 6 и си легнувале у 8.Ставале сабајле у 4 за на нива и секој ден така.Мажот црнчел по цели денови за корка леб.Жената раѓала по 10 деца сакала нејќела,ама ќутела и трпела.
Арно ама времињата се сменија.Жената доби право на глас и сопствен избор.Сега веќе знае дека не е родена за да раѓа деца и да брише прашина туку си го тера животот и си ги гледа приоритетите нејзини.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Арно ама времињата се сменија.Жената доби право на глас и сопствен избор.Сега веќе знае дека не е родена за да раѓа деца и да брише прашина туку си го тера животот и си ги гледа приоритетите нејзини.
А кој да бриши прашина мажот?

Основно чувство за хигиена да се немало.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
нормално дека биле постабилни,кога не првеле ништо.Како тоа? Е така.Не правеле ништо.Жените седеле дома,меселе леб и раѓале деца а мажите копале по ниви.Се прибирале у 6 и си легнувале у 8.Ставале сабајле у 4 за на нива и секој ден така.Мажот црнчел по цели денови за корка леб.Жената раѓала по 10 деца сакала нејќела,ама ќутела и трпела.
Арно ама времињата се сменија.Жената доби право на глас и сопствен избор.Сега веќе знае дека не е родена за да раѓа деца и да брише прашина туку си го тера животот и си ги гледа приоритетите нејзини.
Раѓањето многу деца е поврзано со големата стапка на смртност и полошите услови за живот во минатото...

И не знам како тоа дојде дотаму дека создавањето потомство и грижата за домот не се приоритети, бидејќи се косат со женската еманципација и модерност :tapp:... Блазе си им на мажите со вакви еманципирани навистина...
 
A

AnFem

Гостин
А кој да бриши прашина мажот?

Основно чувство за хигиена да се немало.
Чувството за хигиена треба да го поседуваат и двајцата.
Девојката погоре е уште еден пример дека зборот „еманципирана жена“ не е сфатен како што треба.
 
А

Атомската мравка

Гостин
нормално дека биле постабилни,кога не првеле ништо.Како тоа? Е така.Не правеле ништо.Жените седеле дома,меселе леб и раѓале деца а мажите копале по ниви.Се прибирале у 6 и си легнувале у 8.Ставале сабајле у 4 за на нива и секој ден така.Мажот црнчел по цели денови за корка леб.Жената раѓала по 10 деца сакала нејќела,ама ќутела и трпела.
Арно ама времињата се сменија.Жената доби право на глас и сопствен избор.Сега веќе знае дека не е родена за да раѓа деца и да брише прашина туку си го тера животот и си ги гледа приоритетите нејзини.
Такво било времето кои приоритети на жената кога 90% од населението се занимавало со земјоделство и сточарство и работело за своја прехрана.. кои би требало да и бидат приоритетите на жената во тоа време ? Да заврши факултет што го нема и да работи во банка што ја нема, притоа да оди во фризерски салони што ги нема и да оди на маникир и педикир и сл работи :LOL: И немора да одиме до толку во крајни граници да гледаме должина на брак на нашите дедовци и баби доволно е да видиме на нашите родители чие време и не е толку далеку.. ама факт е дека биле многу поскромни и затоа успевале плус денеска најголем проблем мислам дека е разликата во класи кај луѓето (финансиски) па затоа има се повеќе разводи и ќе има во иднина.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Чувството за хигиена треба да го поседуваат и двајцата.
Девојката погоре е уште еден пример дека зборот „еманципирана жена“ не е сфатен како што треба.
Е што е еманципирана жена да му ја одземи машкоста на партнерот? Мажот треба маж да биде се знае тука нема мрдање.
Кога треба да се брише прашина има да се брише, еве јас на пример сум мажиште и по физикус и по карактер, а секое утро метам со правосмукалка на едно место :icon_lol:.
 
A

AnFem

Гостин
Е што е еманципирана жена да му ја одземи машкоста на партнерот? Мажот треба маж да биде се знае тука нема мрдање.
А ти си уште еден пример, ама пошто знам дека се заебаваш, пола ти се простува. :)

Кога треба да се брише прашина има да се брише, еве јас на пример сум мажиште и по физикус и по карактер, а секое утро метам со правосмукалка на едно место :icon_lol:.
Епа и јас тоа викам. Обврските по дома мора да се завршат и тоа е приоритет. Арно ама, некои од „еманципираната жена“ направија пувла. :icon_lol:
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Раѓањето многу деца е поврзано со големата стапка на смртност и полошите услови за живот во минатото...

И не знам како тоа дојде дотаму дека создавањето потомство и грижата за домот не се приоритети, бидејќи се косат со женската еманципација и модерност :tapp:... Блазе си им на мажите со вакви еманципирани навистина...
нормално дека постојат жени на кои раѓањето деца не им е главна цел и приоритет во животот.
--- надополнето: 7 јануари 2013 во 16:15 ---
А кој да бриши прашина мажот?

Основно чувство за хигиена да се немало.
што има лоши кажи ми во тоа мажот да извршува домашни обврски?Напротив се повеке гледам такви мажи.Обврските нормално е да се делат на двајца а не на машки и женски
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
нормално дека постојат жени на кои раѓањето деца не им е главна цел и приоритет во животот.
Сериозно, кој е поголем приоритет во животот за жена кој ќе ја надополни празнината на тоа дека не станала никогаш мајка? Кариерата? И ако е тоа, која е таа кариера која бара толкави жртви, а може да ја оствари во Македонија?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Транзицијата и сиромаштијата денес се главната причина за разводи.
Младите се без работа, имаат нерешено станбено прашање и не можат да обезбедат пристојна живејачка за своето идно семејство.
Тие што немаат пари помалце се разведуваат отколку тие што се добро финансиски ситуирани според мене.
Еве на пример еден сиромашен брачен пар ке се разведе и послем тоа каде ке иде мажот или жената,што ке прави без пари сам?
Вака ако мажот има пари на пример и не му се живее со жената,ке си отиде во друг стан ке си почне нов живот in no time.
Така да друже сосема е обратно.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Сериозно, кој е поголем приоритет во животот за жена кој ќе ја надополни празнината на тоа дека не станала никогаш мајка? Кариерата? И ако е тоа, која е таа кариера која бара толкави жртви, а може да ја оствари во Македонија?
ок да се разбереме,пошто глеам дека погрешно ми ги толкуваш мислењата.Не реков јас никогаш да не се стане мајка и да не се оформи семејство ок?! Напротив се тоа си иде со време.Само постојат жени на кои тоа не им е прва и главна причина и цел во животот.ок? На некои прва цел им е да завршаѕ факултет ,на некои да се вработат ,некои да изградат прво убава кариера,на некои прво да го прошетаат светот итн
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
ок да се разбереме,пошто глеам дека погрешно ми ги толкуваш мислењата.Не реков јас никогаш да не се стане мајка и да не се оформи семејство ок?! Напротив се тоа си иде со време.Само постојат жени на кои тоа не им е прва и главна причина и цел во животот.ок? На некои прва цел им е да завршаѕ факултет ,на некои да се вработат ,некои да изградат прво убава кариера,на некои прво да го прошетаат светот итн
Завршувањето факултет и градењето кариера не го исклучуваат бракот и имањето деца, има многу примери на успешни жени во брак, како што има и на успешни вечно осамени кариеристки или авантуристки со потреба од ,,шетање,, на различни нивоа :icon_lol: ...

Не значи дека ако имаш здрав став кон животот, а тоа е да имаш стабилен брак и здраво семејство и дом за кој заеднички се грижите, дека си очајна или назадна или необразована или неизлезена ни 5 км од родното место...

Нема таква кариера, не постои таков ангажман на други полиња, кој е посилен од потребата за љубов и остварување заедништво преку наоѓање на соодветен животен партнер и исполнување на улогата на мајчинство кај жената, и ако не се остварат овие приоритети ќе е несреќна и под плаштот на никаква еманципација, феминизам, кариеризам бла, бла-изам ова нема да се покрие...
 

Kajgana Shop

На врв