Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не знам јас таа работа, не сам дел од ниедна институција. Може да се распиташ у МАНУ и у МПЦ, СПЦ, ИВЗ, и други кратенки шо са фактор у македонија.
Не ги спомна ВМРО, СДСМ .....
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Ништо, онака, колку да се определи дека некои зборови имаат моќ, а некои немаат, во суштина. Бог со збор создаде во мракот светлина.
Зависно кој како ги согледува, зборовите имаат моќ. Неважно е дали некој е атеист и не веурва во Бог или не е атеист. Бог ги слуша и сослушува сите. Согласно тоа и одредува кому, кога и како ќе му помогне. Или нема. Но, тоа ретко се случува. Помошта доаѓа ненадејно, не во секогаш посакуваниот облик.
Нејсе, онака, ме интересира.
А ти си го гледал Bruce Almighty со Морган Фриман, Џенифер Анистон и Џим Кери?
Во право си, Бог е презафатен човек..... па си има он работно време од-до, башка сам работи у канцеларија.. еден куп телефони, пејџери, поплаки на имејл... не може он секогаш сегде и во посакуваниот облик да дојде..
Па ни нарачка од амазон не стига испод 10 дена.... ни препорачана пошта par-avion не стига испод 10 дена, ни писмо од државна институција испод 3 дена не стигнува..

Во право си .. да сибиш во право си!:pos:
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Не знам јас таа работа, не сам дел од ниедна институција. Може да се распиташ у МАНУ и у МПЦ, СПЦ, ИВЗ, и други кратенки шо са фактор у македонија.
Мене МВР ми издаде дозвола. Барах прво од ИВЗ, ама не сакаа да издадат, Опел бил ного каурска кола.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Согласно тоа и одредува кому, кога и како ќе му помогне. Или нема. Но, тоа ретко се случува. Помошта доаѓа ненадејно, не во секогаш посакуваниот облик.
Кај тебе има закаснето помошта, и тоа многу...

:(
 
L

Luki Junior

Гостин
Не ги спомна ВМРО, СДСМ .....
Вмро са со МПЦ, СДСМ са атеисти... Спомнани са имплицитно, само требе да размислеш малку длабински и покреативно... :)
Да го е*ам се ли требе да се дообјаснувам...

Мене МВР ми издаде дозвола. Барах прво од ИВЗ, ама не сакаа да издадат, Опел бил ного каурска кола.
Е как нема да е каурска бе, ГМ са бастионо на WASP... Ај молам ти се... Со Опел сакал дозвола од ИВЗ.... Мало морген...


прашање до атеистите: Аресат ли ви се верските објекти како архитектура и уметност?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Вмро са со МПЦ, СДСМ са атеисти... Спомнани са имплицитно, само требе да размислеш малку длабински и покреативно... :)
Да го е*ам се ли требе да се дообјаснувам...


Е как нема да е каурска бе, ГМ са бастионо на WASP... Ај молам ти се... Со Опел сакал дозвола од ИВЗ.... Мало морген...


прашање до атеистите: Аресат ли ви се верските објекти како архитектура и уметност?
Една круна има и над крстот и над жезолот.....дали и тоа беше имплицитно спомнато? Прашање на неделата е, кој ја носи.:)
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
прашање до атеистите: Аресат ли ви се верските објекти како архитектура и уметност?

По глупо прашање во живот не сум чул...

Да .. и ? Поентата ти беше?
 
R

Randy

Гостин
прашање до атеистите: Аресат ли ви се верските објекти како архитектура и уметност?
Уште еден одговор на темава. Да, но не се сите уметност, ретки се тоа. Повеќето како културно и историско наследство ме аресат.
 
L

Luki Junior

Гостин
По глупо прашање во живот не сум чул...

Да .. и ? Поентата ти беше?
Глуп човек, глупи прашања.
Чисто информативно. Интересно ми е како може некој атеист да е толку ногу објективен, да се абстрахира од толпите на офци шо одат да се молат, да се восхитува на објект инспириран и направен од човеци шо имат верба у Бог. :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Една круна има и над крстот и над жезолот.....дали и тоа беше имплицитно спомнато? Прашање на неделата е, кој ја носи.:)
Кој ја носе, па ќе си питаш у наведените кратенки, јас не сам доволно компетентен да го одговорам тава прашање.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Глуп човек, глупи прашања.
Чисто информативно. Интересно ми е како може некој атеист да е толку ногу објективен, да се абстрахира од толпите на офци шо одат да се молат, да се восхитува на објект инспириран и направен од човеци шо имат верба у Бог. :)
Точно глуп човек, глупави прашања поставува..
Патем.. нема што да те чуди... од старт си во заблуда... читај се малку што пишуваш...

Прво прашањето ти е крајно простачко... го поставуваш кон атеистите.. пффф.. па добар дел од црквиве и останати верски објекти, од поново време, да не се проектирани од архитекти длабоко кои се длабоко религиозни? Патем, ако наидеш на некој вверски објект во изградба, направи блиц анкета на мајсторите.. и де провери ги колкави верници се, и дали се верници..

Второ, штом го поставуваш прашањето „Дали ни се допаѓаат верските објекти како архитектура и уметност?“ Секако дека одговорот е ДА, но тој одговор би го добил и од верник.. Така да не знам која ти е тенденцијата на прашањето (освен онаа да го протнеш мислењето - ако атеистите ги сакаат црквите како уметност, онда што влагаат во црква - што пак не држи вода).. Едноставно, архитектурата и уметноста, во било каков облик се наменети за да предизвикаат восхит, размислување, критика, допаѓање, и слично.
Тоа е нивната цел и затоа и постојат како изразување на човековата состојба и човековите емоции.
И да , се восхитувам на делата, насликани, напишани или изградени од луѓе инспирирани од потребата да имаат верба во нешто натприродно, оти токму таа потреба е дел од потребата да се изрази човекот преку уметноста и од потребата да ја создава уметноста.. Не заради Бог или заради натприродното, туку заради потребата д аги изрази емоциите кои не ги разбира, за да ги разбере.

Така да не се труди ти да ги апстрахираш нештата оти само изгледаш неинтелегентно во очите на оние што те читаат..

И друг пат, научи се да поставуваш прашања, или барем научи нешто за она што сакаш да го прашаш, а не да се трудиш некоја тенденциозност да покажеш, и при тоа да излезеш како глупак што поставува глупави прашања...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Што предвидува временската прогноза во вторник?
Ајде некој компетентен атеист да ми одговори, оти за религија не ве бива....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom