Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Колку повеќе работи знаеш од еден просечен човек да речеме, толку повеќе сваќаш дека бројот на работите што не ги знаеш се зголемил експоненцијално низ времето. Бројот на прашањата кои си ги имал на почеток се зголемиле многу кроз време.
Проста математика е ова....а за тоа дали биле или не верници.
Сите се верници....верата не доаѓа од знаењето или интелигенцијата туку од состојбата.
Сега знам дека ништо не знам:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не заборавај дека и најголемиот атеист сега стана верник... :pos:
Добро, до кога ќе се влечка таа глупоста на форумот?

Прво, по што тој кутриот бил најголем атеист, и кој кур фактор е тоа чичето?

Аман веќе, досадно е.
--- надополнето: 2 декември 2012 во 13:10 ---
Сигурен си дека знаеш?
Јас сум сигурен дека ти не можеш да напишеш пост на форумот без да употребиш прашална реченица. Нема проблем, ќе те трпиме недоквакан...
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Добро, до кога ќе се влечка таа глупоста на форумот?

Прво, по што тој кутриот бил најголем атеист, и кој кур фактор е тоа чичето?

Аман веќе, досадно е.
Е ако де јас не сум го спомнал... мене ми е интерено де шо сега... :P
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не заборавај дека и најголемиот атеист сега стана верник... :pos:
Не ги бркај атеистите од темава ти се молам.
--- надополнето: 2 декември 2012 во 13:12 ---
Јас сум сигурен дека ти не можеш да напишеш пост на форумот без да употребиш прашална реченица. Нема проблем, ќе те трпиме недоквакан...
Да не сакаше да ти одговорам со тој однос што го имаш.
:pos:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Од сите овие кои ги наброја, единствено Паскал верувал во Бог како личност, кој наградува или казнува. Сите останати (не сум сигурен за Декарт) зборот Бог го користата во метафорична смисла, повеќе како лимит на нашето незнаење. Плус некои живееле во време кога атеизмот не бил избор.

И што бара Витгенштајн на листата? :icon_lol:
Moжда сум грешка, али така во меморија како таков ми останал од тоа што сум разгледал :)
Ветувам че прегледам, чесен збор.
Фала на одговорот воедно.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Пример Коперник, Френсис Бекон, Кеплер, Галилео,Декарт, Паскал, Њутн, Фарадеј, Ајнштајн, Планк, Мендел, Kaнт, Хегел, Фихте, Лајбниц, Витгенштајн и ред други да не ги пишувам од античката филозофија. Еве и листава можи да се ѕирни. Верувале во различни форми, но оставале кажано простор за нешто над.
Нештово го поставувам бидејќи еве да го тргниме настрана Бог како креатор, има исаФ теории за настанок на светот со Биг Бенг, нејзини модалитети, и скоро сите современи научници се реметат и препукуваат за тоа дека нивната теорија е нај нај, буквално си најдуваат дупки. Јас мислам дека уште споро оди движењето во таа насока, иако се забележува голем напредок нормално.

http://www.adherents.com/people/100_Nobel.html
Конкретно за Рене Декарт, поим за бог биле броjките така што не е исто :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Moжда сум грешка, али така во меморија како таков ми останал од тоа што сум разгледал :)
Ветувам че прегледам, чесен збор.
Фала на одговорот воедно.
Ако Витгенштајн и бил религиозен, бил религиозен на некој начин потпоно неразбирлив за другите. Тој имено смета дека за религијата и верата не можеме да кажеме ниту еден афирмативен став. За се што може да се зборува, може да се каже јасно, за се друго треба да се ќути, вели Витгенштајн. Тоа е од првата фаза на неговата филозофија. После пресвртот, секоја комуникација ја сведува на јазична игра, па така и комуникацијата за религијата е само уште една јазична игра која ја игра својата улога во рамките на една заедница.

Сето ова е бескрајно далеку од некаква религиозност, онаква како што тука ја дискутираме...
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ако Витгенштајн и бил религиозен, бил религиозен на некој начин потпоно неразбирлив за другите. Тој имено смета дека за религијата и верата не можеме да кажеме ниту еден афирмативен став. За се што може да се зборува, може да се каже јасно, за се друго треба да се ќути, вели Витгенштајн. Тоа е од првата фаза на неговата филозофија. После пресвртот, секоја комуникација ја сведува на јазична игра, па така и комуникацијата за религијата е само уште една јазична игра која ја игруа својата улога во рамките на една заедница.

Сето ова е бескрајно далеку од некаква религиозност, онаква како што тука ја дискутираме...
Ај ако не те мрзи ме интересира за каква религиозност дискутираме овде...?
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
За се што може да се зборува, може да се каже јасно, за се друго треба да се ќути, вели Витгенштајн.
И за квалии би го рекол истото, да беше логиран тука.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ај ако не те мрзи ме интересира за каква религиозност дискутираме овде...?
Знаеш ова од кого е?:icon_lol:
I have never come across an atheist who is really an atheist. All atheists are in search, all atheists are in deep search for a faith and trust. But they are afraid. The adventure seems to be so dangerous and risky. They start believing in no-God, but that no-God is also a belief. It is negative: it cannot be nourishing, it cannot give you life, energy; it cannot enhance your being, it cannot help you to become centered. It cannot help you to see the true and the real because it is a false belief, a negative belief. But, I say, it is still a belief.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Знаеш ова од кого е?:icon_lol:
I have never come across an atheist who is really an atheist. All atheists are in search, all atheists are in deep search for a faith and trust. But they are afraid. The adventure seems to be so dangerous and risky. They start believing in no-God, but that no-God is also a belief. It is negative: it cannot be nourishing, it cannot give you life, energy; it cannot enhance your being, it cannot help you to become centered. It cannot help you to see the true and the real because it is a false belief, a negative belief. But, I say, it is still a belief.
Чудо е оваа Википедиа. И тебе те најдов во неа...

http://en.wikipedia.org/wiki/Idiot
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Знаеш ова од кого е?:icon_lol:
I have never come across an atheist who is really an atheist. All atheists are in search, all atheists are in deep search for a faith and trust. But they are afraid. The adventure seems to be so dangerous and risky. They start believing in no-God, but that no-God is also a belief. It is negative: it cannot be nourishing, it cannot give you life, energy; it cannot enhance your being, it cannot help you to become centered. It cannot help you to see the true and the real because it is a false belief, a negative belief. But, I say, it is still a belief.
Нормално дека знам...:icon_lol:
--- надополнето: 2 декември 2012 во 13:45 ---
Прашање до атеистите... што мислите за третото око(не го свакајте буквално како око, инаку може и научно да си објасни, пинеалната жлезда џаст сеинг) или и тоа се големи глупости...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom