Почина бездомник во центарот на Скопје поради негрижа на државата

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
L

Löwe

Гостин
Добро бе пичка му материн, толку ви се испрани мозоците за да и во вакви ситуации барате форма да ја браните државата?
Па читаш бе искази од продавачкиве на какви одговори наидувале ко че се јавеле кај надлежните да му посочат за проблемот?
Да се испосерам јас во ова смрдена држава, шо ми ја вреѓа интелегенцијата обидувајќи се да ми всади во мозоков дека се е розово.
Луѓе умира на баснословни споменици, секој ден еден со еден се колиме, оти на некој му прднало на куро дека треба да се мразиме меѓусебе, другарот од вчера сега на мене гледа како на душман, оти тој бил патриот а јас сум бил предавник.
Па не бугарски, абе грчки пасош да ми да, со две раце потпишувам, и се гонам у пичку материн, и не цапнувам појче овде.
Не можам да го опишам моменталниов микс од емоции на гнев, згрозеност и омраза што го чуствувам во моментов. Ретко, ако не и никогаш сум имал вакво чуство.:mad:
Па гонисе, што уште чекаш? :tapp:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.832
Поени од реакции
8.504
И мене последново време не ми се даваат , кога гледам како дишат лепак , пијат ракија , цигари итн , како им крадат на граѓаните од џебовите .... кога гледам дека има некои добро облечени ’’макроа’’ кои ги злоупотребуваат питачите , ги носат низ државата а собраните пари им ги земаат.
Браво за ова друже.
Јас лично сум видел убава кола како застанува кај паркингот спроти холидеј ин и 4-5 мали дечиња целите парталави тргаат „на работа“ додека сопственикот нивен со кола си оди.

Иначе починатиот дали е тој што долго време спиеше на клупите кај Жена Парк , со еден куп ќеси , спроти болницата , близу до фонтаната.
[/quote]

Да сега знам за кој се збори. Мислам дека прво спиеше потпрен на градска болница спроти паркот пред да доградат нешто па се пребаци во парк. Во последно време мислам дека спиеше кај онаа затвпорената сендвичара.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Добро бе пичка му материн, толку ви се испрани мозоците за да и во вакви ситуации барате форма да ја браните државата?
Па читаш бе искази од продавачкиве на какви одговори наидувале ко че се јавеле кај надлежните да му посочат за проблемот?
Да се испосерам јас во ова смрдена држава, шо ми ја вреѓа интелегенцијата обидувајќи се да ми всади во мозоков дека се е розово.
Луѓе умира на баснословни споменици, секој ден еден со еден се колиме, оти на некој му прднало на куро дека треба да се мразиме меѓусебе, другарот од вчера сега на мене гледа како на душман, оти тој бил патриот а јас сум бил предавник.
Па не бугарски, абе грчки пасош да ми да, со две раце потпишувам, и се гонам у пичку материн, и не цапнувам појче овде.
Не можам да го опишам моменталниов микс од емоции на гнев, згрозеност и омраза што го чуствувам во моментов. Ретко, ако не и никогаш сум имал вакво чуство.:mad:
Еј ај не треси глупости, што ми реплицираш кога не знаеш, како прво јас сум волонтер на Црвен Крст веќе 6 години и знам што како е, така да Црвен Крст како организација не ја ставај во владина каша и кај виде ти дека ја бранам државата. Затоа не мешај политика со ова те молам, и ќути кога незнаеш барем во овие работи. Многу се нервирам кога некој нема појма што каква е ситуацијата а тресе зелени.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.561
Поени од реакции
69.618
Иначе починатиот дали е тој што долго време спиеше на клупите кај Жена Парк , со еден куп ќеси , спроти болницата , близу до фонтаната.
Tој е ваљда...

Секој ден го гледав, спиеше таму до сендвичарите што не работат веќе...

Баш завчера размислував, колкку ќе живее, од што живее, гледам имаше насобрано кришки леб до него...
И следниот ден гледам умрел :(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Тоа е тоа пријателе, во болница само за пари лечат, ако немаш пари кој те ебе умри си...
каде е лекарската моралност????
немат време они да се замарат со тоа за време на пауза, на цигарче и на кафе, да им се мочам во тоа лекарите скапани:facepalm:
Докторите немаат никаква врска со тоа, не е нивната моралност доведена во прашање. Нив им е забрането да примат пациент кој нема осигурување и кој не може да плати. Значи, доколку те прими, докторот ќе добие казна за тоа. Гледајте на тоа вака - одите во продавница, немате пари да платите за лебот, очекувате продавачката да извади пари да плати за вас? (Па колку и да сте гладни). Не се докторите криви, криви се измените во законите кои ги донесоа и крива е општата состојба на државата која не доведе до таму да некој нема 450 денари да плати. Сега, можел докторот да ти излезе во пресрет, па да прифати утредента или подоцна да донесе некој картонче или пари, но си налетал на таков доктор, што да ти кажам. Не ги суди сите доктори заради тоа, не ја истурај фрустрацијата на погрешно место.
Он - Државата треба под итно да направи нешто за помош на најзагрозените.
Нека почива во мир човекот.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Епа така е, сирот човек е дел од "обичниот народ". Не може секој да биде Дулиќ. Жалосно е што ни се случува пред очи.
@ Dee Jay опрај се. ;)
 
W

WildChild

Гостин
Епа многу логично дека е поради негрижа.
Не сум многу по политикава, ама и .!. ме боли за политиката, ама очигледно е дека државата НЕ се грижи за бездомниците. Наместо да дадат пари за хуманитарни цели, да му помогнат на бездомниците, тие ставаат споменици. Добро, не смета спомениците, баш е кул со нив, ама...има луѓе кои питаат за леб. :( Барем малку од малку помогни му, тој би бил ПРЕблагодарен.

Ова го кажувам од моја гледна точка, немојте да ме сватите погрешно....*
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.735
Поени од реакции
18.294
Епа многу логично дека е поради негрижа.
Не сум многу по политикава, ама и .!. ме боли за политиката, ама очигледно е дека државата НЕ се грижи за бездомниците. Наместо да дадат пари за хуманитарни цели, да му помогнат на бездомниците, тие ставаат споменици. Добро, не смета спомениците, баш е кул со нив, ама...има луѓе кои питаат за леб. :( Барем малку од малку помогни му, тој би бил ПРЕблагодарен.

Ова го кажувам од моја гледна точка, немојте да ме сватите погрешно....*
Ех што те гледам чуден, државата може да плати превоз за ракомет и да ја намали акцизата на нафтата пред избори, ама ако си пред умирање и ти требаат 30 000 евра за операција, а немаш ебан денар, е тоа не може.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Nekad mi doaga da povratam zaradi vreme to vo koe momentalno ziveeme.....
Megutoa toa e toa toj standard go imame i nikoj ne saka minimalnata plata od 200-350 evra so cel mesec raboti da ja dade za da mu pomogne na nekoj....
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
5.207
До кој споменик починал!?


:mad:
Малку ли ги има во Жена парк и околина?

На истиот парк се ставани нови плочки (по којзнае која цена) , а веќе голем дел од нив се искршија.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Еее тапа еј, греота човекот!
И пак ништо нема да се смени, пак тие ќе останат на улица, пак никој нема да им помогне, пак сите ќе ги одбегнуваат зошто се бездомници нели, што кур имам јас да правам со бездомник. Греота, меѓу тие бездомници има многу добри луѓе, колку пати сум правел муабет со некој од нив и незнаете колку се скромни! Штета.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Почина бездомник во центарот на Скопје поради негрижа на државата
Во непосредна близина на Градскиот трговски центар, почина бездомник. Мртвото тело на непознатиот маж легнато до една од трафиките во Жена парк, спроти ресторанот "Национал", го пронајде обезбедувањето на Трговскиот центар. Тие ја повикаа полицијата и Брзата помош кои веднаш пристигнаа на местото каде што лежеше бездомникот покриен со ќебиња. Лекарите само констатираа смрт. Засега сe уште не се познати причините за неговата смрт, ниту пак се знае неговиот идентитет.
Смртта на бездомникот наиде на револт кај вработените во Трговскиот центар. Според нив, тие пет дена се јавувале кај надлежните институции и барале од нив бездомникот да биде згрижен.

"Човекот умре поради негрижа на државата", револтирано вели една продавачка од дуќаните во непосредна близина на Трговскиот центар. Таа неколкупати се јавила во Брза помош и алармирала дека здравствената состојба на бездомникот е загрижувачка и барала од нив да му биде укажана лекарска помош. "Кога им кажав дека се работи за бездомник, тие само ми рекоа: 'Па тој нема здравствено осигурување. Извинете, не можеме ништо да помогнеме оти нема кој да ги намири лекарските трошоци", револтирано вели продавачката и јавно праша: "Кој сега ќе ги намири трошоците?", покажувајќи со прстот кон лекарите од Брза помош, кои во тој момент ја констатираа смртта на бездомникот.

Тие побарале помош и од Центарот за социјални работи и од Црвениот крст. Одговорите што ги добиле биле шокантни. "Кога се јавив во Црвениот крст и им кажав дека човекот пет дена е гладен, спие на улица и дека е тешко болен, од службеничката добив одговор од кој се шокирав. 'Не плашете се, госпоѓо. Ноќите сега не се толку ладни, нема да смрзне'. По ова јас ја прашав дали тие би спиеле на улица? Во тој момент таа ми го затвори телефонот", потресена и низ солзи раскажува друга продавачка.

За состојбата на бездомникот, кој бил на возраст од околу 60-ина години, бил известен и Центарот за социјални работи. Од таму им било речено дека ќе излезат на терен и ќе видат што можат да направат. "Наредниот ден забележавме како кај човекот дојдоа две момчиња кои носеа актовки во рацете. Едниот од нив го клоцна човекот кој лежеше на асфалтот. Слушнав како му рече на другото момче: 'Жив е, мрда, ајде да си одиме'. Не знам дали тие беа од социјалното", раскажува продавачката.
Вработените од Трговскиот му давале топол чај и храна и секојдневно се јавувале кај институциите и барале помош, но велат дека им е жал што не успеале да го спасат несреќниот човек.

dodeka pak Makedonija dozivuva Barok !!!
Што има врска барокот со оваа трагедија ?
Супер работа е тоа што му се случува на Скопје со барокот .
Додека негрижата на државата која има многу пари и треба да му најде не само храна туку и прифатилиште каде ке можат да спијат и да се дружат со други луге .
--- надополнето: 8 март 2012 во 14:14 ---
Еее тапа еј, греота човекот!
И пак ништо нема да се смени, пак тие ќе останат на улица, пак никој нема да им помогне, пак сите ќе ги одбегнуваат зошто се бездомници нели, што кур имам јас да правам со бездомник. Греота, меѓу тие бездомници има многу добри луѓе, колку пати сум правел муабет со некој од нив и незнаете колку се скромни! Штета.
Не е Скопје некоја заостаната држава па да има безброј бездомници .Има малку бездомници и треба да му се најде топол дом .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom