Колапс на Грчката економија - полека излегува на површина вистинската статистика

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кој им е крив што не им побарале авансно пари. Такви се Грците или авансно или никогаш. :D
Така си е, исти си се Бугарите за плаќање, ако они не те закрпат на брзина нема кој :D
 
М

Мартин`

Гостин
Започна да се распаѓа грчката Влада?

Грчкиот заменик-министер за труд Јанис Куцукос денеска поднесе оставка до премиерот Лукас Пападимос. - Поднесувам оставка, не можам да ги применам мерките за економија. Сите разбираме дека преговорите за намалување на долгот и новиот заем се водеа во крајно непријатни услови за Грија, за жал, договорените мерки не се едноставно жестоки, тие се крајно болни за работниците, се наведува во соопштението на Куцукос. Куцукос за пратеник од редовите на ПАСОК беше избран во 2000 година, а пред да биде заменик-министер за труд беше претседател на Федерацијата на државни службеници АДЕДИ.


Бродот се повеќе и повеќе тоне, му се ближи крајот :coffee:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.239
Поени од реакции
21.551
Не ми е јасно што им е финтата на Грциве, мислам на политичката елита. Или имаат некој голем план и ќе ја заебат цела Европа, или врска немаат кај тераат и се без план па прашајне на време е дур крахират Грција и тоа екстремно...се повеќе ми личи на вторава опција...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.175
Поени од реакции
25.803
Не ми е јасно што им е финтата на Грциве, мислам на политичката елита. Или имаат некој голем план и ќе ја заебат цела Европа, или врска немаат кај тераат и се без план па прашајне на време е дур крахират Грција и тоа екстремно...се повеќе ми личи на вторава опција...
Ниеден политичар не би сакал да остане запаметен како човекот што го урнисал стандардот на половина, па макар бил и од експертска влада.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Те молам кажи кој плаќа авансно на денешно време да одам раката да му ја бакнам? :)
Фми теорија и пракса се две различни работи, една Германија плаќа на 60 до 90 дена, а не пак Грците. Моментално над 70% од фирмите им се неликвидни, цели гранки им се во банкрот. И некој со цел ум ќе им даде роба, треба да е луд.
Ние не им даваме ниту нафта, ниту струја. Јас убаво си кажувам каква е нашата економска релација со нив. За нас извозот кон Грција е самоубиствена мисија во моментов. Ние сме мала држава и секој денар загубен и те како се чувствува во економијата и ликвидноста на нашето стопанство. Ме сфаќаш сега? :) Постои ризик, извозот мора да се пренасочува кон други земји. Стопанството на Грција е неликвидно и точка на муабетов.
Вие ќе наплатите во натура кај нив :)
Леандра, не знам со што се занимаваш наполно, но доколкото знам со шпедициja. Ако грешам - поправи ме. Не си мисли,дека заштото во таа сфера не се наплакja авансово, во ни една сфера не се наплакja авансово.
Заповедаj во ИТ сектор и види дали не се предплатува, платува се и на ради,докато се изработи например един софтвер.
Па како те читам тебе... човек да си помисли дека вие доставувате, па чекате 5 месеци да земите пари. :) Наплата веднага, това е актуално и това е реално днес. Кога не можеш да наплатиш - не можеш да правиш и бизнес. Това е реалната состоjба во криза. Извини, но германецот наплакja. Jaс стварно не разбирам логиката
За нас извозот кон Грција е самоубиствена мисија во моментов.
Ако грчка фирма ти плати на доставка ти нема да му дадеш роба или што да е?! Кога имаш голем ризик, мора да играш на сигурно,па има и цела теориja за управуване на ризикот.
Гледам продолжува да те боде нешто нас, а?! :icon_lol:
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 02:22 ---
Не ми е јасно што им е финтата на Грциве, мислам на политичката елита. Или имаат некој голем план и ќе ја заебат цела Европа, или врска немаат кај тераат и се без план па прашајне на време е дур крахират Грција и тоа екстремно...се повеќе ми личи на вторава опција...
Април имат избори. Никоj не сака да поеме отговорност. Невработени са веке 20% (около 1 милион луге),а скратуване на администрациja, армиja и сите видови структори ке има во иднина, след приватизациja на фирми исто ке идат скратуване ... Никоj не сака да им каже вистината на лугето што иде,заштото нема да иде во наредниот парламент, заштото може и да биде каменуван.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.978
Поени од реакции
8.098
http://www.time.mk/read/62173f3604/66a5e85ab6/index.html


Како што и претпоставував!Избегнат банкрот.Браво за соседиве.Тоа е неверојатно како успеваат да се носат и издржат со големите сили
Еврогрупата не е задоволна од грчкиот план за штедење- наместо пари доби нов ултиматум

Министрите за финансии од еврозоната не се убедени дека она што го договорија грчките коалициски партнери е доволно за да и се дадат новите 130 милијарди евра помош на земјата.​


Наместо да го одобрат она што пред два дена го договорија владините коалициски партнери, еврозоната синоќа одлучи да и постави уште три услови на Грција за да ја добие втората транша од европската помош- до средината на следната недела да најде начин да заштеди дополнителни 325 милиони евра, кратењата да минат во поделениот парламент и да се даде писмена гаранција за спроведување на ветеното, откако ќе се формира новата влада по изборите во Април. /С.П.​
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра, не знам со што се занимаваш наполно, но доколкото знам со шпедициja. Ако грешам - поправи ме. Не си мисли,дека заштото во таа сфера не се наплакja авансово, во ни една сфера не се наплакja авансово.
Заповедаj во ИТ сектор и види дали не се предплатува, платува се и на ради,докато се изработи например един софтвер.
Па како те читам тебе... човек да си помисли дека вие доставувате, па чекате 5 месеци да земите пари. :) Наплата веднага, това е актуално и това е реално днес. Кога не можеш да наплатиш - не можеш да правиш и бизнес. Това е реалната состоjба во криза. Извини, но германецот наплакja. Jaс стварно не разбирам логиката

Ако грчка фирма ти плати на доставка ти нема да му дадеш роба или што да е?! Кога имаш голем ризик, мора да играш на сигурно,па има и цела теориja за управуване на ризикот.
Гледам продолжува да те боде нешто нас, а?! :icon_lol:
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 02:22 ---

Април имат избори. Никоj не сака да поеме отговорност. Невработени са веке 20% (около 1 милион луге),а скратуване на администрациja, армиja и сите видови структори ке има во иднина, след приватизациja на фирми исто ке идат скратуване ... Никоj не сака да им каже вистината на лугето што иде,заштото нема да иде во наредниот парламент, заштото може и да биде каменуван.
Чекај фми ги мешаш работите. Збориме за бизнис, не збориме за инцидентен извоз и завршена работа. Зборувам за договори со кој се врзани многу фирми во речиси сите бизниси. Во никој од тие долгорочни договори нема авансно плаќање. Бидејќи во апликацијата за добивање на договорот имаш и време на исплата. Напиши авансно и јави ми дали ќе ја добиеш зделката. И не е само во транспорт, железара кај нас извезува до Бугарија лим па плаќањето им е на 60 дена кон купувачот. Тоа се големи бизниси каде никој не плаќа авансно, мебел, челик, домаќински апарати, итн. Увозот на керамиди од Бугарија е над 200тони месечно па долгорочниот договор е врзан на 90 дена. Со грчките компании е иста ситуацијата, со Германските, итн.
Нема што да ја разбираш логиката, нема авансни договори, таа категорија умре во социјализмот.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Чекај фми ги мешаш работите. Збориме за бизнис, не збориме за инцидентен извоз и завршена работа. Зборувам за договори со кој се врзани многу фирми во речиси сите бизниси. Во никој од тие долгорочни договори нема авансно плаќање. Бидејќи во апликацијата за добивање на договорот имаш и време на исплата. Напиши авансно и јави ми дали ќе ја добиеш зделката. И не е само во транспорт, железара кај нас извезува до Бугарија лим па плаќањето им е на 60 дена кон купувачот. Тоа се големи бизниси каде никој не плаќа авансно, мебел, челик, домаќински апарати, итн. Увозот на керамиди од Бугарија е над 200тони месечно па долгорочниот договор е врзан на 90 дена. Со грчките компании е иста ситуацијата, со Германските, итн.
Нема што да ја разбираш логиката, нема авансни договори, таа категорија умре во социјализмот.
Поима се немаш од бизнис. Во момента никои ништо не дава на Грција без 100% предплата, сборам ти от гледна точка на нашата фирма. Иначе е изгорел.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Чекај фми ги мешаш работите. Збориме за бизнис, не збориме за инцидентен извоз и завршена работа. Зборувам за договори со кој се врзани многу фирми во речиси сите бизниси. Во никој од тие долгорочни договори нема авансно плаќање. Бидејќи во апликацијата за добивање на договорот имаш и време на исплата. Напиши авансно и јави ми дали ќе ја добиеш зделката. И не е само во транспорт, железара кај нас извезува до Бугарија лим па плаќањето им е на 60 дена кон купувачот. Тоа се големи бизниси каде никој не плаќа авансно, мебел, челик, домаќински апарати, итн. Увозот на керамиди од Бугарија е над 200тони месечно па долгорочниот договор е врзан на 90 дена. Со грчките компании е иста ситуацијата, со Германските, итн.
Нема што да ја разбираш логиката, нема авансни договори, таа категорија умре во социјализмот.
Леандра, дали треба на теб да ти обеснувам,дека ком договора може да се подпише анекс?! И когато така фино сакаш да ни покажеш,дека ако не е гркот да те завлече, това ке е бугарина, да ти припамтам, дека МЖ уште не е изплатила ремонти от преди 17 години овде. Затова во време на криза има цела теориja и се вика управуване со ризика. Малите фирми не можат да си дозволат, но големите имат специалисти во тази област. Кога гледаш дека бизнес партнерот ти може и да не ти плати, се подпишува анекс ком договора и тамо jaсно дефинираш наново плакjaне и сите видови услови.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандра, дали треба на теб да ти обеснувам,дека ком договора може да се подпише анекс?! И когато така фино сакаш да ни покажеш,дека ако не е гркот да те завлече, това ке е бугарина, да ти припамтам, дека МЖ уште не е изплатила ремонти от преди 17 години овде. Затова во време на криза има цела теориja и се вика управуване со ризика. Малите фирми не можат да си дозволат, но големите имат специалисти во тази област. Кога гледаш дека бизнес партнерот ти може и да не ти плати, се подпишува анекс ком договора и тамо jaсно дефинираш наново плакjaне и сите видови услови.
Како пример ве спомнав не дај да се тревожиш, должат и Австријци и Германци и Шпанци..сите должат некому.
Иако Бугарија си важи за земја со најголема претпазливост во работење, баш утринава ми текна на времето кога менувавме марки во левови во Бугарија и во менувачниците какви финти правеа. Па требаше десет пати да погледнеме кај е точката, курсови од ракав. Пример за сто марки даваа 6000лева, бугарчето на табла ќе пише 100марки=600.0 или 60.00 и ќе ти ги украде паричките па иди расправај се до утре сабајле, ти вика гледај на таблата си пишува колку е размената:)
Ова малку да се насмееме на темава, многу озбилни станавте ете Пирин и бизнис се понуди да ме учи како авансно да наплаќам:icon_mrgr: Во нашиот сектор авансно само на Бугари и Турци земаме, а за Грци воопшто и не работиме.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Како пример ве спомнав не дај да се тревожиш, должат и Австријци и Германци и Шпанци..сите должат некому.
Иако Бугарија си важи за земја со најголема претпазливост во работење, баш утринава ми текна на времето кога менувавме марки во левови во Бугарија и во менувачниците какви финти правеа. Па требаше десет пати да погледнеме кај е точката, курсови од ракав. Пример за сто марки даваа 6000лева, бугарчето на табла ќе пише 100марки=600.0 или 60.00 и ќе ти ги украде паричките па иди расправај се до утре сабајле, ти вика гледај на таблата си пишува колку е размената:)
Ова малку да се насмееме на темава, многу озбилни станавте ете Пирин и бизнис се понуди да ме учи како авансно да наплаќам:icon_mrgr: Во нашиот сектор авансно само на Бугари и Турци земаме, а за Грци воопшто и не работиме.
Стварно жалам за фирми, кои одат по менувачници,па и не сметам дека това е местото каде навистина мора да се сменат пари и от луге. Има банки за таа работа,кои гарантират со подписа си. :)
Нито една нормална и сериозна фирма нема да иде да менува во менувачница.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Стварно жалам за фирми, кои одат по менувачници,па и не сметам дека това е местото каде навистина мора да се сменат пари и от луге. Има банки за таа работа,кои гарантират со подписа си. :)
Мене ме имаат закрпено во Софија, 50 евра. Рано наутро, влегов во првата менувачница која ја најдов, во најстрогиот центар на Софија.


Знам дека сам сум крив што не си ги отворив очите, но ќе се сложиш дека една нормална држава не би дозволила таков класичен арамилук во главниот град...

Ти гарантирам дека во најзабателеното село во Македонија тоа не може да се случи...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мене ме имаат закрпено во Софија, 50 евра. Рано наутро, влегов во првата менувачница која ја најдов, во најстрогиот центар на Софија.


Знам дека сам сум крив што не си ги отворив очите, но ќе се сложиш дека една нормална држава не би дозволила таков класичен арамилук во главниот град...

Ти гарантирам дека во најзабателеното село во Македонија тоа не може да се случи...
Автобуска станица Скопje пример веднага ти давам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom