Писмо на Мухаммед а.с. до монасите на св.Катерина

Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
de majkata taa bila sovrsenata vistinaa,spirose naprotiv jas tvrdam deka e laga taa vistina , ne mu dolikuvaa na isus toa sto vie mu go prepisuvate ,, vie ste daleku od sovrsena vistina ,, t.e. vo sovrsena zabludena vistina.

edinstveniot spas na covekot e da veruva vo boga , koj e bes forma i nema drug, za potvrduvaanje na svoeto veruvanje, srekata na ovoj svet i idniot e vo edinstvenata sovrsena vistina islam . da se bide pokoren na bog i da ne mu prepisuvas sinovi nitu drugi bozestva. , kako sto vie toa go pravite ., i na nas ne ni popuvaaj ,, navistina najsovrseno si ja znaeme sovrsenata vistina koj e isus koj e mojsj itn.

pokraj ovaa vistina sekoja druga vistina e temnina!

spirose, spasitelot e eden ,zasolnisteto e edno, bog e eden , ne se zmoruvaajj so obrakanje kon nesto drugo , ne trpi ponizuvanje pokoruvajki se na toa,ne potcenuvajse sebesi, ne se zamoruvaj so trcanje po niv,
spasitelot e eden klucevite na se ' se kaj nego, uzdite na se ' se vo negovi race, se' se razresuva so negovata naredba, ako nego go pronajdes, si pronasol se sto ti e potrebno, ke se spasis od beskrajnite ponizuvanja i stravovi.. blagodarnosta i velicenjeto, pofalbite, samo nemu mu pripagaat samo toj e dostoen na niv, blagodetite se negovi i izleguvaat od negovata riznica, toj e sopstvenik na sovrsenata ubavina i dobrina sto se bezbroj pati nad sovrsenstvoto, ubavinata i dobrocinitelstvoto na se sto e vidlivo, na se sto postoi vo celata vselena , zapamti spirose bog e samo eden ne moze da bide mnogubroen , nema ortak nema sinovi nema kerki nema sopruga, ne e zavisen od pomosnici i ortaci,

spirose, treba da svatis i site drugi, kuranot gi razotkrivaa planovitee na licemernite koga vo tajnost gi podgotvuvale,razotkrivanjeto na skrienite evrejksi cuvstva i situacii nis koi tie pominuvale; eveego toj kuranski tekst.
OVOJ KURAN IM KAZUVA, NA SINOVITE IZRAILOVI, NAJMNOGU ZA ONA VO STO TIE SE RAZMENUVAAT,(EN, NEML76.)sovrsenata vistina e kuran kerim koj ja razotkriva iskrivenosta na poranesnite narodi evreii i hristijani vo nivnite knigi,, kuranot ja razotkriva vistinata koja ja iskrivile sledbenicite na poranesnite knigi , koi ne poseduvaat nikakov lanec na prenositeli, nitu pak svojstvo na objava i nadahnenie
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.


Оставиле еден манастир нечепнат и ајде ке се фалат колку се тие добри и мили. А бре сите цркви у турско време се направени у џамии, сеа ќе се фалат дека остаиле еден манастир. Во глупости невидени верувате, во некое си писмо од демек Мухамед, а ова ми е најјако, во евангелие по некој Варнава, за кое е докажано дека е фалсификат и е напишано од муслиман.
А тебе Спирос, верувај, колку повеќе те читам толку повеќе те сфаќам што сакаш да кажеш и докажеш, но за жал тешко е со вакви луѓе.


Главата горе кон Христа, бидејќи Совршениот БОГ во Него е Поголем од се’, а посебно од сите лаги, лицемерија и фалсификати на овој свет, кои што пред Него - порано или покасно - ќе паднат и никогаш веќе нема да бидат спомнати!

Амин
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
.






Главата горе кон Христа, бидејќи Совршениот БОГ во Него е Поголем од се’, а посебно од сите лаги, лицемерија и фалсификати на овој свет, кои што пред Него - порано или покасно - ќе паднат и никогаш веќе нема да бидат спомнати!

Амин
Секој ден се повеќе и повеќе гледам и верувам дека лажниот пророк е дојден и пуштено е зрното на Сатаната и тоа пред околу 1400 година, и секој ден има се повеќе докази. Штета и жал ми е што срцата им се закоравени од делата и зборовите на лажниот пророк, место од љубовта на Исус. Бог да е со сите нас и да не чува од лицемерието на Антихристот! Амин
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
de majkata taa bila sovrsenata vistinaa,spirose naprotiv jas tvrdam deka e laga taa vistina ,...
.
Јас ти верувам дека (исто како многу други) и ти тоа го тврдиш, но се додека се противиш на Словото БОЖЈЕ - Кое што е поголемо од секоја книга и од се’ во овој свет - ти со тоа што тврдиш, во однос и во споредба со Совршената Вистина само повеќе и повеќе смрдиш!​

.
Дали ќе дојде денот кога овој неверен и лукав свет ќе свати дека СЛОВОТО БОЖЈЕ - Тоа ЧУДЕСНО ЕВАНГЕЛИЕ - е бескрајно Поголемо и Посвето од секој кодекс, секој препис, секое писмо, секој манастир, секој монах, секој монарнх, секој патриарх, ... секоја грчка, руска, турска, арабска или било каква поинаква нација и нејзина црква, џамија или институција?

Толку ли е тешко за овој свет - за неговите книжници и нивните следбеници - да се разбуди за СВЕТЛИНАТА и да Ја свати ВИСТИНАТА?

Колку крв треба уште да се пролие, додека неверниот и кривоверниот свет се разбуди за БОЖЈОТО Вечно ЕВАНГЕЛИЕ?


Иншалах, Совршениот БОГ да отвори срца, уши и очи.



Амин


п.с. Турските "верници" коишто видеото во интернет го ставиле, нешто многу важно да кажат заборавиле: Која и каква беше таа сила што го направи геноцидот врз (над) милион христијани во турција, за време на првата светска војна!?

Секуларните националистички турци, или пак кураишките робови на темнината?

.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
.
Јас ти верувам дека (исто како многу други) и ти тоа го тврдиш, но се додека се противиш на Словото БОЖЈЕ - Кое што е поголемо од секоја книга и од се’ во овој свет - ти со тоа што тврдиш во споредба на Совршената Вистина само повеќе и повеќе смрдиш!​

.
eh samo kolku nisko padna so posledniot tvoj zbor.
razmisli samiot koja e univerzalnaata sovrsena vistina i koja mu bese porakata na isus,, mozes da se setis ,, kako i na isus taka i na mojsej i na noe i na site drugi bozji verovesnuci koja poraka oni nosea ,, mozes da se setis ,, pa ke uvidiis koja e univerzalanata sovrsena vistinaa i ke go uvidis sovrseniot islam sto veli za isus ,,
vo islamot ne moze da postojat veruvanje vo covekot kako spasitel za da moze vernikot da vleze vo rajot, vo samiot centaralen princip na islamot i vo negovata definicija, pokornost ili potcinetost na sopstvenata volja edinstveno kon boga i deka e odvoeen od negovoto sozdanie,i se potcinuva sebesi kon boga toj vooedno stanuvaa i se narekuva musliman pokoren kon boga , . a ne kako sto sakate vie taka da go prikazete deka isus e spasitelot , tuku isus zazema vidno mesto kako najgolem verovesnik koj ja nosi porakata kako i site drugi verovesnicii.
a taa poraka e

vistinskiot bog e samo eden,.
obozavaj go samo nego i pridrzuvaaj se kon negovite naredbi.

i samiot isus se pridrzuvaal kon negovite naredbi i se moleel kon bogaa ,, i daleku e od toa STO VIE MU PREPISUVAATE SIN NA BOGA , ili nekoi go narekuvaat bog. ..

slavata i blagodarnosta mu pripagaat na boga gospodarot na svetovite. amin!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.



Запомни: Вечната и Неповлечива порака која што Единствениот Вистински и Совршен БОГлично во Исус ни ја дари, е безкрајно поголема од букви на камен, кожа или книга!

Јас не се срамам што - во твоите очи - сум паднал ниско, бидејќи Кој за Совршената Новозаветна Вистина се’ поблиску до Исус Христос паѓа, него Лично СОВРШЕНИОТ со Духот Свој го дига!



ХалелуЈАХ + ЕлхамдулИлах!



п.с. Вашите навреди за мене се како комплименти, бидејќи исто така неверните книжници, му го веле на Исус и Неговите вистински следбеници!





.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
ke te zamolam spirose prestani , da gi mesas rabotite .toa sto velis deka e edinstveniot spasitel,,, toa e vase veruvanje no ne deka i islamot toa go veli , prestani so tie filozofii ,,
ako isus e vasiot spasitel, sto e spored vas otecot ?
sto mislis koj e pogolem otecot ili isus?
zamisliii samo na nego se poklonuvate , a samiot isus se poklonuvaal na otecot.)))))).

pofotrno ke ti kazam ne zboruvaj vo ime na islamot zs ne poznavas ama bas nisto , vo islamot isus e samo bozji verovesnik no ne sin kako sto na vas vi prilega ,
ako vam vie pravecot vo isusosvoto pracisto srce, nam ni e pravecot kon ediniot bog , i na nego se molime i od nego pomos barame .isus nitu e bog nitu e negov sin , , na bogaa nie ne mu prepisuvame partnersvo i drugarstvo . samiot zbor islam znaci da se bide pokoren potcinet kon boga. ,,

ne si ti dostoen da ni kazuvaas za sovrseeniot islam objasnuvajsi za tvojot sovrsen hristijanizam.
nie svedocime deka samo bog e eden i deka toj nema priduznik, nitu partenr , a isus muhamed, , abraham, i site drugi se samo negvoi robovi i niegovi verocesnici ,
koja e porakataa na isus hristos?, na sto povikuvaal isus hrtistos? postojat tolku mnogu ubeduvanja i veruvanja i razlicni dvizenja i filozofii (primer kako tvoeto)site onie dvizenja se deklariraat kako vistisnki i edinstven pat koj treba da se sledat,, nacinot na koj mozes da go pronajdes vistisnkiot pat e da gi procistis povrsinskite razliki na ucenjaata na razlicnite predavaci za da ja soznaes sovrsenata vistina
i evee sega sakam da te prasam i pak ke te prasam i pak ke te prasam,kojaa e porakata na isus hristos?
dali bog moze da se obozava preku negovoto sozdanie?
sto mislis.
dali se slozuvaas so mene deka isus gi povikuval narodot da veruvaat vo eden bog,
no vakvite kako tebe i mnogu drugi , odnosno negovite sledbenici,,, deneska gi povikuvat ligeto da go obozavat isus tvrdejki deka toj bil bog.,

razmisli samiot koja e univerzalnaata sovrsena vistina i koja mu bese porakata na isus,, mozes da se setis ,, kako i na isus taka i na mojsej i na noe i na site drugi bozji verovesnuci koja poraka oni nosea ,, ,, pa ke uvidiis koja e univerzalanata sovrsena vistinaa i ke go uvidis sovrseniot islam sto veli za isus ,,
vo islamot ne moze da postojat veruvanje vo covekot kako spasitel za da moze vernikot da vleze vo rajot, vo samiot centaralen princip na islamot i vo negovata definicija, pokornost ili potcinetost na sopstvenata volja edinstveno kon boga i deka e odvoeen od negovoto sozdanie,i se potcinuva sebesi kon boga toj vooedno stanuvaa i se narekuva musliman pokoren kon boga , . a ne kako sto sakate vie taka da go prikazete deka isus e spasitelot , tuku isus zazema vidno mesto kako najgolem verovesnik koj ja nosi porakata kako i site drugi verovesnicii.
a taa poraka e
vistinskiot bog e samo eden,.
obozavaj go samo nego i pridrzuvaaj se kon negovite naredbi.
i samiot isus se pridrzuvaal kon negovite naredbi i se moleel kon bogaa ,, i daleku e od toa STO VIE MU PREPISUVAATE SIN NA BOGA , ili nekoi go narekuvaat bog
edinstveniot spas na covekot e da veruva vo boga , koj e bes forma i nema drug, za potvrduvaanje na svoeto veruvanje, srekata na ovoj svet i idniot e vo edinstvenata sovrsena vistina islam . da se bide pokoren na bog i da ne mu prepisuvas sinovi nitu drugi bozestva. , kako sto vie toa go pravite ., i na nas ne ni popuvaaj ,, navistina najsovrseno si ja znaeme sovrsenata vistina koj e isus koj e mojsj itn.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.



Љубоморните кураишки книжници и нивните следбеници ако не се обрнат никогаш не ќе можат да сватат дека има само ЕДЕН, ЕДИНСТВЕН ВИСТИНСКИ и СОВРШЕН БОГ и тоа само Оној Кој што Лично во Исус Христос ни се покажа каков вистински Е и ни го дари СОВРШЕНИОТ Новозаветен Ислам!

Само Тој е Совршениот БОГ, Само Тој е Совршениот Господ, само Тој е Совршениот Имам!



Вечно да е Фален и Славен + ХалелуЈАХ + ЕлхамдулИлах!



п.с. Вам кураишката книга и крвавите книжници, нам Живото СЛОВО БОЖЈЕ - Христос - и Неговите вистински следбеници!



АМИН



.

.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
.



Љубоморните кураишки книжници и нивните следбеници ако не се обрнат никогаш не ќе можат да сватат дека има само ЕДЕН, ЕДИНСТВЕН ВИСТИНСКИ и СОВРШЕН БОГ и тоа само Оној Кој што Лично во Исус Христос ни се покажа каков вистински Е и ни го дари СОВРШЕНИОТ Новозаветен Ислам!

Само Тој е Совршениот БОГ, Само Тој е Совршениот Господ, само Тој е Совршениот Имам!



Вечно да е Фален и Славен + ХалелуЈАХ + ЕлхамдулИлах!



п.с. Вам кураишката книга и крвавите книжници, нам Живото СЛОВО БОЖЈЕ - Христос - и Неговите вистински следбеници!



АМИН



.

.
izgleda ti samo edno isto zbosuvas sovsreniot bog sovrseniot novozaveten islam , sovrsenata vistina,
ima edna sosvrsena vistina veruvanje kon eden i edinstven bog a isus e negov rob i negov verovesnik a ne negov sin ili bilo kakvo drugo znacenje.nema zdruzenici vo islam. toa razberigo i neka ti se vrezi vo mozokot.
jas ti ja kazav sovrsenata vistina .no ti izgleda sekogas si uporen i sekoj den si ja mavas glavata vo sid ,, ti najde da mi kazuvas mene koja e sovrsenata vistina ,, i da mi govoris za islam. koga ne si ja poznavas sopstvenata religija .
svati veke ednas sekoj bozji verovesnik e praten na sekoj narod, i na sekoe pleme, za da go podrzat coveckoto priridno veruvanje vo boga i vo coveckata vrodena naklonetost da go obozavaat nego, a isto taka i da ja zajaknaat bozestvenata vistina vo sekojdnevnite znaci otkrieni od boga
a sledbenicite na isus ja isrivokolcija , narekuvajki go nego i izdignuvaajki go kako bozestvo , , za taa sovrsena vistina mi govoris ,, pa nas be priatelce nie e jasno , ne se obiduvaaj nas da ni objasnuvas i da ni govoris za sovrsenata vistina , koga nie ja znaeme sovrsenata vistina . vo islam ne postoi sostojbi , kako veruvanjeto na covekot kako spasitel, ednostavno nie sme pokorni samo kon ediniot bog i ne mu prepisuvame zdruzenici kako sto vie toa go pravite,
coveckoto telo ima edno parce meso ako toa e dobro dobro e i celoto telo ako toa e loso loso e i celoto telo.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.


*Совршениот БОГ, Неговото *Совршено Слово, Неговиот *Совршен Дух е поголем од секој Ангел, секој Пророк, секоја книга, секое писмо ... секој ум!


Чедата на крвавите книжници со нивните умови верувале и веруваат појќе на нивните татковци - и нивните преданија - одколку на Единствениот Вистински БОГ и затоа неможеле, нити пак ќе можат да ја сватат Радосната Вест, Која сведочи дека:
.

Немало, нити пак ќе има друг бог, освен יהוה БОГА

во Исус - од Љубов кон сите - постана Човек

Неговата Совршена Волја, Совршена Мудрост, Совршено Слово

Тоа е Негово Вечно Семе, Негова Вечна Рака, Негова Вечна Нога

Се’ преку Него БОГ створил и преку Него БОГ се’ создава ново!



ХалелуЈАХ! :)


п.с. До смрт (и дури понатаму од смртта) љубоморните кураишки книжници и нивните следбеници не ќе можат да се помират со фактот, дека, Единствениот Вистински и Совршен БОГ, одкако убедливо најголемиот број на Неговите вистински Пророци и Апостоли ги избра од народот Израилев, на Него Му благоволеше и Неговото Вечно Свето СЛОВО - преку Неговиот Вечно Светол ДУХ - да Го отелотвори баш во тој народ, под верното срце на Дева Марија!



Вечната Чест и Слава Му припаѓа само Нему!!!

Во Името и Срцето Исусово :cuc:




АМИН


.
--- надополнето: 24 јануари 2012 во 23:33 ---
ne mi odgovorivte,lazat li monasite ili ne? ne tvrdat muslimanite..monasite..

До кога?! До кога ќе се учите и никако да се научите? :(

Не се концентрирајте нити на монасите, нити на муслиманите, ... нити на било што друго што е создадено, туку само на Единствениот Вистински и Совршен БОГ во Името и Срцето Исусово!


.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Која и каква беше таа сила што го направи геноцидот врз (над) милион христијани во турција, з.
Низ историјата се направени без број масовни злосторства, од овие над оние, излишно е да давам примери. Многу од тие злосторства се направени, наводно, за Господ или во името на Господ иако не постои ниту една религија кој заговара или одобрува убивање, геноцид, било какво насилство или нешто слично.
Зошто се случуваат такви работи? Зошто луѓето, во одредени периоди, стануват ѕверови и прават дела од кои подоцна се срами Човечкиот род? Јас немам одговор на овие прашања
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Низ историјата се направени без број масовни злосторства, од овие над оние, излишно е да давам примери. Многу од тие злосторства се направени, наводно, за Господ или во името на Господ иако не постои ниту една религија кој заговара или одобрува убивање, геноцид, било какво насилство или нешто слично.
Зошто се случуваат такви работи? Зошто луѓето, во одредени периоди, стануват ѕверови и прават дела од кои подоцна се срами Човечкиот род? Јас немам одговор на овие прашања

Има одредени верски заедници (религии) во коишто насилствата, убиствата и дури масовните убиства што ги направиле нивните водачи и идоли, до ден денешен се слават и величаат, спремајќи се за најголемиот геноцид и катастрофа воопшто!

Кој овој факт го прикрива, тој со убијците и лажливците - свестно или несвестно - соделува.


ГОСПОД е Совршен Мир и Вистина!



.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Има одредени верски заедници (религии) во коишто насилствата, убиствата и дури масовните убиства што ги направиле нивните водачи и идоли, до ден денешен се слават.
Религија која заговара „ насилство, убиство , масовни убиства.... “не постои. Никој не би пристапил кон таква религија. Во природата на секој човек е хуманоста и човечката солидарност.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Религија која заговара „ насилство, убиство , масовни убиства.... “не постои. Никој не би пристапил кон таква религија. Во природата на секој човек е хуманоста и човечката солидарност.

Навистина роде, никој не би требал да пристапи во таква религија, но: ...широк е патот што води кон пропаст...!

Кога јас би одкрил дека најголемиот пример и идол во мојата религија своерачно колел стотици вржани и немоќни заробеници само затоа што доброволно не сакале да ја прифатат неговата религија, и згора таквиот пример им ги миел крвавите орудија на неговите следбеници кои во Името на БОГА колеле и убивале, тогаш веднаш би ја напуштил таквата насилна и лицемерска религија, бидејќи нејзиниот темел засигурно нее Вистината и Љубовта БОЖЈА, која што е вистинската природа на дечјото срце!


Време е за будење!


„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”



п.с. Лажниот пророк на таа религија што погоре ја споменав, убивал дури и деца, на кои само што почнале да им раснат влакна на интимните места, а нивните сестри и мајки им ги заробувал, пленел и ги раздавувал на неговите следбеници како воен плен! :(



.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom