Феноменот: Раскинување на долга врска, веднаш започнување на нова врска и веднаш брак

Член од
16 март 2010
Мислења
330
Поени од реакции
204
=
My point exactly
Во предлогите врски на еден начин дознаваш апсолутно све за другата страна и таквата врска станува наеднаш здодевна. Успешноста во бракот на еден начин се постигнува и преку откривање на некои заеднички особини.
Целосно се согласувам. Мене не ми е јасно шо праат кога се заедно оние парови што имаат врски од над 5-6 години???
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.690
My point exactly
Во предлогите врски на еден начин дознаваш апсолутно све за другата страна и таквата врска станува наеднаш здодевна. Успешноста во бракот на еден начин се постигнува и преку откривање на некои заеднички особини.
Не е здодевно да знаеш се, а и никогаш не знаеш се ...
Туку со другиот дел околу бракот, успешноста не лежи само во откривањето на заеднички особини туку во него постојат поинакви и различни обврски кои не ти дозволуваат да имаш толку слободно време да се преокупираш со партнерот. Една од тие "обврски" се самите деца кои бараат внимание и љубов. И целиот тој процес на создавање на бракот, како таков, те врзува за партнерот .
--- надополнето: Sep 20, 2011 12:11 PM ---
=
Целосно се согласувам. Мене не ми е јасно шо праат кога се заедно оние парови што имаат врски од над 5-6 години???
Требат ориз.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Што се случи?

Жените се тешки кога станува збор за нивните агенди и тоа што го сакаат. Им го признавам ова. Они едноставно не се заебаваат со вакви работи. Без разлика колку мислиш дека си кул, во врската никад не е мажот у прашање. Мажите треба да сфатат дека само затоа што женската сака да се пресели кај тебе, или да се омажи со тебе не значи дека те сака највеќе. Ти уопште не си специјален за нејзе.
Зошто за се' се жените криви па и за ова? Познавам многу мажи кои по раскинување на долга врска, влегле во нова и после 2-3 месеца стапиле во брак, а нивната екс девојка немала ни д од дечко, а не па брак.
Иначе и мене овој феномен ми е крајно несфатлив. Додуша јас неможам ни да ги разберам особите кои одма после прекин на врска влагаат у нова врска, пошо ги учеле дека клин со клин се вади- драпај си таквото, ама па ова ми е ептен бљак. Како може некој со кој до вчера сте кроеле планови за иднина, имало чувства, емоции, сте граделе врска на некои си за вас цврсти темели, денес поради некоја си причина одма да го замените за нов, толку да цвета љубовта и по 2 месеци врска да му кажете да? :tapp:
Не ми е јасно, зошто некои личности се толку безобразни, лицемерни и себични (у стил ниту ја јадам коската, ниту давам некој друг да ја јаде) кога ќе забележат дека љубовта веќе избледува, зашо сеуште го малтретираат партнерот да остане со нив?
Па кажи бе говедо едно, не чувствуваш ништо кон партнерот, си се оладил, кажи му човечки. А не оп-троп, ја ојдов за друг/а :pipi:
Не можам да ги сфатам оние кои рипаат одма у нова врска, а и прашање е колку таа врска не траела додека биле во врска со партнерот на кого му раскинуваат. Е, од такви ми се повраќа.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Мене ме обвинува првиот другар , Зошто сум правел муабет воопшто со неговата бивша девојка која му раскина после 11 (единаесет ГОДИНИ) врска, додека јас бев отсутен од државава едно 4-5 месеци. Девојката стварно нема никаква вина, единствено за што е виновна е затоа што чекаше тој да и понуди брак. И по раскинувањето мислам дека му даде шанса да се поправи, но тој едноставно е непоправлив.
После кратко време 1-2 месеци од раскинувањето си фати дечко и сега е во брак сонего.
Прашањето ми е : Каде е тука мојата вина!:(
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Мене ме обвинува првиот другар , Зошто сум правел муабет воопшто со неговата бивша девојка која му раскина после 11 (единаесет ГОДИНИ) врска, додека јас бев отсутен од државава едно 4-5 месеци. Девојката стварно нема никаква вина, единствено за што е виновна е затоа што чекаше тој да и понуди брак. И по раскинувањето мислам дека му даде шанса да се поправи, но тој едноставно е непоправлив.
После кратко време 1-2 месеци од раскинувањето си фати дечко и сега е во брак сонего.
Прашањето ми е : Каде е тука мојата вина!:(
Што не му го кажеш ова на другар ти, наместо да се прашуваш каде е твојата вина?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.735
Поени од реакции
18.294
Зошто за се' се жените криви па и за ова? Познавам многу мажи кои по раскинување на долга врска, влегле во нова и после 2-3 месеца стапиле во брак, а нивната екс девојка немала ни д од дечко, а не па брак.
Иначе и мене овој феномен ми е крајно несфатлив. Додуша јас неможам ни да ги разберам особите кои одма после прекин на врска влагаат у нова врска, пошо ги учеле дека клин со клин се вади- драпај си таквото, ама па ова ми е ептен бљак. Како може некој со кој до вчера сте кроеле планови за иднина, имало чувства, емоции, сте граделе врска на некои си за вас цврсти темели, денес поради некоја си причина одма да го замените за нов, толку да цвета љубовта и по 2 месеци врска да му кажете да? :tapp:
Не ми е јасно, зошто некои личности се толку безобразни, лицемерни и себични (у стил ниту ја јадам коската, ниту давам некој друг да ја јаде) кога ќе забележат дека љубовта веќе избледува, зашо сеуште го малтретираат партнерот да остане со нив?
Па кажи бе говедо едно, не чувствуваш ништо кон партнерот, си се оладил, кажи му човечки. А не оп-троп, ја ојдов за друг/а :pipi:
Не можам да ги сфатам оние кои рипаат одма у нова врска, а и прашање е колку таа врска не траела додека биле во врска со партнерот на кого му раскинуваат. Е, од такви ми се повраќа.
Искрен да бидам и јас ова прашање секој ден си го поставувам и никако да најдам одговор на тоа, а и не ми се јасни ваквите луѓе кои до вчера ти изразувале најголема љубов, за наеднаш се да се смени и со тебе да се понаша ко со познаник со кој едвај сте сврзале два муабета.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.029
Поени од реакции
21.583
Не ми е јасно, зошто некои личности се толку безобразни, лицемерни и себични (у стил ниту ја јадам коската, ниту давам некој друг да ја јаде) кога ќе забележат дека љубовта веќе избледува, зашо сеуште го малтретираат партнерот да остане со нив?
Па кажи бе говедо едно, не чувствуваш ништо кон партнерот, си се оладил, кажи му човечки. А не оп-троп, ја ојдов за друг/а :pipi:
Не можам да ги сфатам оние кои рипаат одма у нова врска, а и прашање е колку таа врска не траела додека биле во врска со партнерот на кого му раскинуваат. Е, од такви ми се повраќа.
од иста причина ради која изневеруваат. луѓето генерално се себични суштества и тоа е тоа. таква ни е природата гените или како сакаш наречиго, и главно се водат од народната
НОВ БУНАР КОПАЈ , ВО СТАРИОТ НЕ ПЛУКАЈ.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Искрен да бидам и јас ова прашање секој ден си го поставувам и никако да најдам одговор на тоа, а и не ми се јасни ваквите луѓе кои до вчера ти изразувале најголема љубов, за наеднаш се да се смени и со тебе да се понаша ко со познаник со кој едвај сте сврзале два муабета.
Одговорот лежи во неколку збора:
- лицемерие
- еб*ање на страна и бољи секс од замената
- желба за нешо ново (пошо секој ден грав не се јадело :tapp:, а роговите на долгогодишниот партнер не се проблем-супер му стојат)
- недоволна комуникација помеѓу партнерите
- себичен-саможивнички карактер (битно ја да сум задоволен, шо ме боли мене за партнерот, ќе му пројде кога-тогаш)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.735
Поени од реакции
18.294
Одговорот лежи во неколку збора:
- лицемерие
- еб*ање на страна и бољи секс од замената
- желба за нешо ново (пошо секој ден грав не се јадело :tapp:, а роговите на долгогодишниот партнер не се проблем-супер му стојат)
- недоволна комуникација помеѓу партнерите
- себичен-саможивнички карактер (битно ја да сум задоволен, шо ме боли мене за партнерот, ќе му пројде кога-тогаш)
Хаха 3 од 5. Ќе да се првото, второто и последното. Официјалното објаснување беше, јас сум еротика ти си порнич. Ти бараш див и груб секс а јас сум сензуална и нежна. И тоа ќе беше се ок доколку имаше доволно доблест да ми го каже во лице а после да си брка работа, а вака излезе забивање нож во грб и доста покварено.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Што не му го кажеш ова на другар ти, наместо да се прашуваш каде е твојата вина?
Му го кажав! И пак немие јасно , Зошто морам и јас да ја отфрлам тукутака од пријателка. :unsure:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Му го кажав! И пак немие јасно , Зошто морам и јас да ја отфрлам тукутака од пријателка. :unsure:
И другарите на мојот бивши се поинакви со мене. Глупаво е тоа. Веројатно не сакаат да се испуштат да ми кажат нешто, или ме мразат од некоја негова причина, ама јас со никој не сум се скарала од нив. Ама тоа е. Голем багаж има долгата врска и најчудно е со заедничките пријатели. Сепак да не забегуваме од темата.
 

vaga1985

Разочарена од се
Член од
30 јули 2011
Мислења
1.564
Поени од реакции
418
Тема на место морам да кажам. На оваа тема можам страници да пишувам па ќе гледам во кратки црти да напишам нешто околку случувањата во ова денешно време. Долгата врска може да се раскине за глупост а и некогаш за добра причина се зависи од личностите што се во таа врска. Откога ќе се навикнеш толку време да поминуваш со таа личност има период кога нон стоп поминуваш во кавга и кога после тој период се ладат партнерите еден кон друг.
Најчесто кога ќе се раскине таа врска потоа си наоѓаат дечко или девојка и да кажам за период од 6 месеци се зимаат. Меѓутоа не секогаш е така, кај мене после долга врска и после период од неколку месеци сеуште постои страв што ќе се случи ако и наредниот дечко ме повреди исто како и претходниот? Значи не секогаш се случува тоа веднаш после 3 месеци да си фатиш дечко и да се земеш со него за 6 месеци да кажам. Долгата врска се јавува сега затоа што образованието се продолжи, затоа што повеќето што се во врска ако сакаат да стапат во брак сакаат да имат повеќе финансии и да му обезбедат на децата што е можно повеќе и ред други причини. Има врски коишто раскинуваат ама има и долги врски коишто стапуваат во брак и со деца и потоа се разведуваат што во денешно време се почести. Има примери и примери кадешто постојат такви случување и секој различно реагира на тоа што му/и се случило.

Нормално сега дека нема да сакам долга врска и дека после и да бидам во врска со некој нема да сакам пак да помине подолг период за да стапам во брак. Лекцијата си ја научив за утре, задутре да им кажувам на мои внуки или пак деца. :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Нормално сега дека нема да сакам долга врска и дека после и да бидам во врска со некој нема да сакам пак да помине подолг период за да стапам во брак. Лекцијата си ја научив за утре, задутре да им кажувам на мои внуки или пак деца. :)
Дали добро те разбрав дека сеа ко ќе си најдеш дечко нема да сакаш да бидеш во долга врска за да стапиш во брак?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom