Дежурна Ординација! #2

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Некој "домашен" лек против херпез? Почна да ми излага и сакам да го спречам дур е мал.
Домашни лекови против вируси се: јакнење на имунитетот со помош на правилна конзумација на овошје и зеленчук со богати антиоксидативни материи, голема количина на вода, сок од лимон, чаеви и помалку рафинирани и конзервирани производи...

Лек кој е ефикасен во првите денови кога излегува херпесот, т.е. кога почнуваат сензациите на кожата како боцкање, пецкање и свраб е Ацикловир маст. Местото мачкајте го во траење од 5 дена, и херпесот или нема да се појави или ако се појави нема да зевземе широки размери.

Поздрав!
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Некој "домашен" лек против херпез? Почна да ми излага и сакам да го спречам дур е мал.
Батали домашен, не те кошта ништо
пробај херпесан ако ти е на уста, или ацикловир ако ти е на друго место локализиран.
 

Rik

Член од
28 април 2011
Мислења
36
Поени од реакции
15
Здраво, вадев крв за испитување пред три дена, а денес забележав елипсовидна модрица (технички жолтица, жолта како хидроциклин нијанса) долга 4 цм, широка 2 цм во горната половина, а надолу се стеснува. Убодот се наоѓа горната третина на модрицата, и прашањето ми беше дали е ова нормално (не ми случувало на претходни вадења) или да почнам со паничење.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
787
Поени од реакции
506
zdravo pomos ako moze pravev krvna slika i mi najdoa pokaceni asat-47.7 i alat -54.9 i bilubirin 31.8 i trigliciceridi 2.9..bev na exo i mi kazaa malku t.e.lesno zamasten crn drob ne pijam ne pusam...ama si sakam da jadam masna xrana..:) sega toa bataliv sve na dieta sum mi prepisaa kapsuli eselip forte.. itoa 3 na den po 2 i vitamin c od 600mg pa pomos ako moze dali e opasno ova so apcinjava ili da probam po priroden pat pomos ako moze ..fala odnapred
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
 
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
neodoliv ti prepisale ustvari najobicni vitamini preparati napraveni na pruirodna baza nemas maka imas samo korist ....
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
Мислам дека прашањето не е за овде...
--- надополнето: Jul 1, 2011 6:18 PM ---
zdravo pomos ako moze pravev krvna slika i mi najdoa pokaceni asat-47.7 i alat -54.9 i bilubirin 31.8 i trigliciceridi 2.9..bev na exo i mi kazaa malku t.e.lesno zamasten crn drob ne pijam ne pusam...ama si sakam da jadam masna xrana..:) sega toa bataliv sve na dieta sum mi prepisaa kapsuli eselip forte.. itoa 3 na den po 2 i vitamin c od 600mg pa pomos ako moze dali e opasno ova so apcinjava ili da probam po priroden pat pomos ako moze ..fala odnapred
Не се опасни апчињата, секако дека треба да поведеш сметка со построга диета, и почесто да правиш контроли на крвната слика...
--- надополнето: Jul 1, 2011 6:20 PM ---
Здраво, вадев крв за испитување пред три дена, а денес забележав елипсовидна модрица (технички жолтица, жолта како хидроциклин нијанса) долга 4 цм, широка 2 цм во горната половина, а надолу се стеснува. Убодот се наоѓа горната третина на модрицата, и прашањето ми беше дали е ова нормално (не ми случувало на претходни вадења) или да почнам со паничење.
Не почнувај со паничење :) обележи го со пенкало на пример, за да видиш дали се шири или повлекува...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Rik

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Во последно време имам сериозни проблеми со главоболка. Според она што можев да прочитам на интернет: силната главоболка во едната половина на главата, проследена со силна болка во очите, нагони за повраќање, гадење...се симптоми на Мигрена.

Може некој да ми каже нешто повеќе за ова?

И да ми даде некој совет.
 
T

Tetro

Гостин
Во последно време имам сериозни проблеми со главоболка. Според она што можев да прочитам на интернет: силната главоболка во едната половина на главата, проследена со силна болка во очите, нагони за повраќање, гадење...се симптоми на Мигрена.

Може некој да ми каже нешто повеќе за ова?

И да ми даде некој совет.
Само главоболка или пропратена со други симптоми?
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Само главоболка или пропратена со други симптоми?
Со силна болката во пределот на очите, особено десното око, лошење и нагони за повраќање.
 
R

Roten 96

Гостин
Ај ако може помош....значи не сум сигурен дали се работи за Тендинитис(воспаление на тетивата)....но ме боли во тој дел од тетивата блиску до петата...болката се појавува при зголемена физичка активност.. сакам некој да ми каже како да ја намалам болката пробував со мраз...или некоја маст или лекови ако имал некој слична ситуација нека каже...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
срцка!
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
Ова треба во темата за животни ама ај :)
Јави се на други ветеринари, Диме во Капиштец е и моментално е најдобар 070 234 323 или некои други што се подобри мора да направат операција! Само може поскапо ќе те чини:)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
Едино да му ја бандажираш ногата со две летвички па калку толку да му зарасне исправно ама пази да не го престегнеш. Не знам што ветернинар бил тој без душа, можел ако сакал ама го мрзело дека видел нема да му платиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom