Дежурна Ординација! #2

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
на сајтот на оваа фирма Анимал Медика пишува дека се занимаваат и со рентген дијагностика. Ако не работат ортопедија сигурно ќе знаат да те упатат кај нивни колеги.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Едино да му ја бандажираш ногата со две летвички па калку толку да му зарасне исправно ама пази да не го престегнеш. Не знам што ветернинар бил тој без душа, можел ако сакал ама го мрзело дека видел нема да му платиш.
Јас го прашав колку би ме чинело за да го средат и ми рече дека не се занимавале со скршеници. :S
Иначе, фала за советите, кученцето закрепна и го пуштив.
Се извинувам што можда во погрешна тема пишав, брзав тогаш.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
На левиот образ, на 1цм под окото имам пукнат капилар и така ми стои веќе 4-5 години. Бев лани 2пати во државна болница да го отстранам(мислам дека го викаа спајдер таму) но 2 пати неуспешно. Инаку постапката трае 2 минути. Братучетка моја имаше на истото место и на неа од првпат и го отсранија. Сега повторно ми дојде мисла да го тргнам но сакам да пробам во некоја приватна клиника. Дали знаете во која друга болница го прават ова?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Прибрав едно кученце, скитник, со скршен екстремитет и сега незнам што да му правам. Се јавив на ветеринар и ми рече дека не третирале скршеници туку оставале како било да зарасне коската. Е сега, дали има нешто што јас можам да направам за ноџето да не му зарасне криво?
Убаво е што се грижиш за кученцето но ова место не е Ветеринарна Ординација :) Пробај да најдеш помош во подфорумот за Животни. ( сериозно )
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
На левиот образ, на 1цм под окото имам пукнат капилар и така ми стои веќе 4-5 години. Бев лани 2пати во државна болница да го отстранам(мислам дека го викаа спајдер таму) но 2 пати неуспешно. Инаку постапката трае 2 минути. Братучетка моја имаше на истото место и на неа од првпат и го отсранија. Сега повторно ми дојде мисла да го тргнам но сакам да пробам во некоја приватна клиника. Дали знаете во која друга болница го прават ова?
Мислам дека Д-р Самоникова го прави тоа, одличен кожен доктор е, ќе ти пратам сега број на пп, па јави се и распрашај се.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Пред едно пола саат ме изгреба улична мачка но мислам дека не оди по контењери и такви работи и најверојатно нема зараза на пример беснило недај боже или слично и има мали мачиња и и даваат храна тука од зградата едни луѓе и тука спие на чисто барем секогаш кога сме надвор од маалово децата што сме е сега кога не ја гледаме незнам што како прави затоа и не сум сигурна. Бев на лекар и еве ми ја дезифинцираа гребнатинката, мала гребнатинка вака од 3-4 сантиметри најмногу. Ве молам кажете дали да се нервираме или нема потреба :( многу се сеќирам и незнам се плашам нешто да не ми биде недај боже :( Инаку имам 14 години, женско сум ако има некаква врска тоа.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Пред едно пола саат ме изгреба улична мачка но мислам дека не оди по контењери и такви работи и најверојатно нема зараза на пример беснило недај боже или слично и има мали мачиња и и даваат храна тука од зградата едни луѓе и тука спие на чисто барем секогаш кога сме надвор од маалово децата што сме е сега кога не ја гледаме незнам што како прави затоа и не сум сигурна. Бев на лекар и еве ми ја дезифинцираа гребнатинката, мала гребнатинка вака од 3-4 сантиметри најмногу. Ве молам кажете дали да се нервираме или нема потреба :( многу се сеќирам и незнам се плашам нешто да не ми биде недај боже :( Инаку имам 14 години, женско сум ако има некаква врска тоа.
Бидете безгрижни, ништо нема да ви се случи, тоа не е ништо повеќе од една обична гребнатина ... :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Може не е соодветно за темава ама да си пробам среќа :)

Некој да не знае домашен лек, рецепт за зголемување на железото да ми пише. Фала. ;)
 
T

Tetro

Гостин
Може не е соодветно за темава ама да си пробам среќа :)

Некој да не знае домашен лек, рецепт за зголемување на железото да ми пише. Фала. ;)
Чај ќе си вариш од 200 грама шајки... кидинг. :D

Копривата е најдобар природен извор на витамини А, Ц и К.
** Можеш чајче да си вариш два до три пати дневно, нека зоврие водата па после додај 5-6 листа и остави така да отстои 20-30 мин. Ако можеш, пиј без шеќер. ;)

** Копривата ќе ја најдеш на секое ридско планинско место покрај река. Немој да чепкаш со голи раце, оти пецка многу. (pos)
 

M*O*N*A

~*Kitekatus*~
Член од
20 јуни 2007
Мислења
99
Поени од реакции
31
Член од
9 октомври 2010
Мислења
191
Поени од реакции
29
Aj ako moze nekoj da pomozi :D Znaci posledno vreme dodeka treniram kapki pot vo ocite mi vleguva i toa se znae potta deka e solena ama ova duri kako sol da mi stavaat vo oci eptenn ponekogas imam i mala bolka nasabajle vo bubrezite dali ova se dolzi na jadenjeto sol premnogu fala ....
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Aj ako moze nekoj da pomozi :D Znaci posledno vreme dodeka treniram kapki pot vo ocite mi vleguva i toa se znae potta deka e solena ama ova duri kako sol da mi stavaat vo oci eptenn ponekogas imam i mala bolka nasabajle vo bubrezite dali ova se dolzi na jadenjeto sol premnogu fala ....
Не те разбрав баш што сакаш да кажеш, сепак сигурно солот не е проблем, направи детална крвна анализа, при тоа забележи го количетвотот креатинин во крвта....
ПОЗДРАВ
--- надополнето: Jul 9, 2011 11:11 PM ---
Aj ako moze nekoj da pomozi :D Znaci posledno vreme dodeka treniram kapki pot vo ocite mi vleguva i toa se znae potta deka e solena ama ova duri kako sol da mi stavaat vo oci eptenn ponekogas imam i mala bolka nasabajle vo bubrezite dali ova se dolzi na jadenjeto sol premnogu fala ....
Не те разбрав баш што сакаш да кажеш, сепак сигурно солот не е проблем, направи детална крвна анализа, при тоа забележи го количетвотот креатинин во крвта....
ПОЗДРАВ
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
2 дена бев на отворено сонце, сега се вратив, Изгорев цел, а највеќе нозете и рамењата, овака немам изгорено одамна :) дури набрснувам на моменти. Нешто совет да ми препорачате?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
2 дена бев на отворено сонце, сега се вратив, Изгорев цел, а највеќе нозете и рамењата, овака немам изгорено одамна :) дури набрснувам на моменти. Нешто совет да ми препорачате?
Оди земи рибина маст и седи дома. Најбрз ефект има. Со ладни наслаги само болката исчезнува.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Знае ли некој колку пари отприлика зимаат на трансфузија за одредување на крвната група?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom