Матура

Член од
15 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
22
Џизс, зар има сеуште такви што не провериле на matura.gov.mk сеуште? Иначе, проверете за англиски како се пишува, можеби има таму, имаше за македонски, не гледам зошто би немало за англиски :)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Која од наведените цифри треба да стои на местото на * во бројот 712620020463* за да се добие број делив со 6?
  • 2
  • 3
  • 6
  • 0
Oва е задача за матура или за натпревар по математика ?
od kaj se zadachive? od mat za maturanti reshavaj ne se zamaraj so volku teshki...
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.641
Поени од реакции
12.474
Која од наведените цифри треба да стои на местото на * во бројот 712620020463* за да се добие број делив со 6?
  • 2
  • 3
  • 6
  • 0
Oва е задача за матура или за натпревар по математика ?
за регионален натпревар по математика....за 4то одделени :/
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Која од наведените цифри треба да стои на местото на * во бројот 712620020463* за да се добие број делив со 6?
  • 2
  • 3
  • 6
  • 0
Oва е задача за матура или за натпревар по математика ?
Најлесната задача ја најде ... ај прочитај кои броеви се деливи со 6 и одма ќе најдеш ..
 
Член од
27 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Која од наведените цифри треба да стои на местото на * во бројот 712620020463* за да се добие број делив со 6?
  • 2
  • 3
  • 6
  • 0
Oва е задача за матура или за натпревар по математика ?
дечко ова е задача ја што ја имав ја на тест у прва или втора година математика (не е истата, али од ист тип)..и да за матура е затоа што ако си имал можност да идеш на натпревар математика ќе си видел какви задачи даваат. Ова е боза, не ме зезај
 
С

сашенко

Гостин
Џизс, зар има сеуште такви што не провериле на matura.gov.mk сеуште? Иначе, проверете за англиски како се пишува, можеби има таму, имаше за македонски, не гледам зошто би немало за англиски :)
Тоа што побарав линк тука не значи дека не проверувам таму..Мада нема шанси да имам проблеми со есејот англиски
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Short writing tasks: (80-100 words)
- a letter of apology
- a letter of congratulation
- a thank you letter
- a mail/fax for room reservation
- a postcard from a holiday
- an invitation
- a notice (оглас)
- a get-better message
- an advertisement for a product

Long writing tasks (150-180 words)
1. Informal letters
- a letter to a penfriend
- a letter to someone you haven't seen for a long time
- a letter to an English family you're going to stay with during the time
- a fan letter to someone you admire

2. Formal letters
- a letter of aplication for a job
- a letter of apology from a company
- a letter of complain
- a letter of asking for information

Исто така:

1. Personal essays
2. Description (eg. describe you favourite part of a town/person/school)
3. Argumentative essay
4. Report
5. Review
6. Story
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
Знае ли некој математикааааа некоја задача или цел тест :))) ???????????????
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
50
Поени од реакции
10
Јас не чекам тема, се спремив, него на Фејсбук гледам се караат и имаше оставено линк од кајгана и почнав да читам и се изреволтирав кога дознав дека некои ги имале ( мада знаев дека мора некој да ги има ) а јас не ги нареков предавници него само цитирав една мисла на Петре М. Андреевски, што изгледа е лошо разбрана. А тоа што викаш никој не ни е дужен да ни ги кажува темите, и јас се сложувам мада јас да ги имам би ги дал, зошто сите да не поминат добро? Зошто мора само 1? Еден народ сме, треба да се подржуваме...
знаеш зошто сите да не поминат добро? бидејќи колку сите се добри толку се намалува рангот на добри оцени. неможе да имат сите 5ки.. Правејќи ги другите исто така добри, паѓаш ти..таков е системот пак ке речам не е до нас.. а од темите англиски абер се нема.. утре ќе ги дознаеме по се изгледа.. како што кажаа погоре.. оние кои ги имаат темите сигурно не висат на форуми :) :confused:
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
10
Поени од реакции
8
Биле или не биле тие теми, ако немате доволно речник и познавање на англискиот јазик, вие нема да можите да ги решите и тие прашања што се со заокружување па не есеј да напишите! Затоа сконцентрирајте се на утрешниот ден и со среќа на сите!
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ima 5 naslovi na eseite megju koi se biralo za da se padne na maturata.
1. Learning languages in the area of globalization
2. Role of the Internet for the students
3. Environment and the way i explore it
4. I and the environment
5. MY LAST SUMMER AND HOLIDAY
Kako po chista sliuchajnost si ja pogodil temata?! Na son ti se soni temava? pa si ja trefna?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom