Што бараат наши војници во Ирак и Авганистан?!

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Значи ти сакаш да кажеш дека Америка нема никаков профит од војната, туку дека онака идат таму зашто им се трошат пари. Демек повеќе знаеш за нивните финансии од нивната влада? Стварно не сфаќам што сакаш да кажеш.
Америка ја контролираат корпорации тие остваруваат профит , државата и народот како цело - не. Колку пати треба човек да ви повтори .
Да земам да ви цртам?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.135
Поени од реакции
2.778
Aбе како прво нашите таму не треба да одат. Шо мајка бараат таму?

Восјката во Авганистан не е РЕДОВНА никој не ги тера со сила да одат...Тоа се луѓе одлучени да и служат на армијата,многу добро знаат во каков ризик влегуваат,значи нема ти зошто да ги жалиш,кога тие веќе се определени што би правеле со својот живот,како би го живееле.

Ако пак решиле да се маваат в гради и да викаат „Мајко Америко заслужуваш да гинам за тебе“ тогаш гла нека кршат.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Америка ја контролираат корпорации тие остваруваат профит , државата и народот како цело - не. Колку пати треба човек да ви повтори .
Да земам да ви цртам?
Многу си ми смешен. Кога имав 15 години вакви муабети правевме у маало. Очигледно си лаик без издржани аргументи.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Многу си ми смешен. Кога имав 15 години вакви муабети правевме у маало. Очигледно си лаик без издржани аргументи.
Леле мајко дете дај не треси зелени, немој да ми кажеш дека Џорџ Буш глупавиот беше главен таму?! Дик Чејни кој има сериозни конекции со халибартон американска воена корпорација ја започна цела оваа сага, истиот тој човек беше потпреседател кога америка ја лансираше заливската војна. Америка за 10 години банкротираше

There is a further enormous pay off down the road. We are currently spending $100 billion a year in cash up front fighting our wars in the Middle East, or $273 million a day! Add to that another $200 billion in back end costs, including wear and tear on capital equipment, and lifetime medical care for 3 million veterans, some of whom are severely torn up.



We import 9.1 million barrels of oil each day, or 3.3 billion barrels a year, worth $270 billion at $82/barrel. Some 2 million b/d, or 730 million barrels/year worth $60 billion comes from the Middle East. That means we are paying a de facto tax which amounts to $136/barrel, taking the true price for Saudi crude up to a staggering $219/barrel!

We are literally spending $100 billion extra to buy $60 billion worth of oil, and that’s not counting the lives lost. Even worse, all of the new growth in Middle Eastern oil exports is to China, so we are now spending this money to assure their supplies more than ours. Only a government could come up with such an idiotic plan.

Читај колку трошат за да Кина ги исфрли со неколку потмитувања од неколку земји .
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Многу си ми смешен. Кога имав 15 години вакви муабети правевме у маало. Очигледно си лаик без издржани аргументи.
Бегајте, Петковски сега ќе не потопи под товарот на аргументите...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Леле мајко дете дај не треси зелени, немој да ми кажеш дека Џорџ Буш глупавиот беше главен таму?! Дик Чејни кој има сериозни конекции со халибартон американска воена корпорација ја започна цела оваа сага, истиот тој човек беше потпреседател кога америка ја лансираше заливската војна. Америка за 10 години банкротираше

There is a further enormous pay off down the road. We are currently spending $100 billion a year in cash up front fighting our wars in the Middle East, or $273 million a day! Add to that another $200 billion in back end costs, including wear and tear on capital equipment, and lifetime medical care for 3 million veterans, some of whom are severely torn up.



We import 9.1 million barrels of oil each day, or 3.3 billion barrels a year, worth $270 billion at $82/barrel. Some 2 million b/d, or 730 million barrels/year worth $60 billion comes from the Middle East. That means we are paying a de facto tax which amounts to $136/barrel, taking the true price for Saudi crude up to a staggering $219/barrel!

We are literally spending $100 billion extra to buy $60 billion worth of oil, and that’s not counting the lives lost. Even worse, all of the new growth in Middle Eastern oil exports is to China, so we are now spending this money to assure their supplies more than ours. Only a government could come up with such an idiotic plan.

Читај колку трошат за да Кина ги исфрли со неколку потмитувања од неколку земји .
Ај бар нешто ти е интересно.

Пак ке ти кажам, не дискутирам со лаици. Поздрав.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Ај бар нешто ти е интересно.

Пак ке ти кажам, не дискутирам со лаици. Поздрав.
Чим така си толку писмен и се разбираш од американската политика претпоставувам дека ќе ми покажеш како америка профитирала ?
И зошто после неколку години падна во невидена досега криза ?
И зошто има дупки во буџетот од епски пропорции
И зошто има 42 милиони под линијата на сиромаштија од 310 милиона народ
И зошто има долгови кои се 100 посто од БДП .
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.071
Поени од реакции
4.717
Среден век заврши, америка ја преплати таа нафта ме мрзи да барам пресметки каде што се плаќале по 300 долари барел ако се пресмета цената на војната по барел . Живее во хајтех општество каде војната прави повеќе штета него ли добро .
Всушност, денес многу има повеќе корист од армиите и војните него ли во минатото. Се развива технологија, а потоа дел од таа технологија се користи во цивилното општество. Сите ние имаме огромна корист од војската. Еве, интернетот, компјутерите во прв ред.

--- надополнето ---

Aбе како прво нашите таму не треба да одат. Шо мајка бараат таму?

Восјката во Авганистан не е РЕДОВНА никој не ги тера со сила да одат...Тоа се луѓе одлучени да и служат на армијата,многу добро знаат во каков ризик влегуваат,значи нема ти зошто да ги жалиш,кога тие веќе се определени што би правеле со својот живот,како би го живееле.

Ако пак решиле да се маваат в гради и да викаат „Мајко Америко заслужуваш да гинам за тебе“ тогаш гла нека кршат.
Не одат за Америка, за пари одат.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Всушност, денес многу има повеќе корист од армиите и војните него ли во минатото. Се развива технологија, а потоа дел од таа технологија се користи во цивилното општество. Сите ние имаме огромна корист од војската. Еве, интернетот, компјутерите во прв ред.[.
Бидејќи тие добиваат најголеми фондови? Си прочитал ли колку пари трошат само на војската и тајните служби ?

Тие пари и ресурси можеа да се дадат на далеку поефективни и подобри истражувања затоа сега мораат да бомбардираат земји за нафта и ресурси ( иронично само го забрзува нивниот банкрот) наместо да си седеа мирно со ладна фузија да им го грее газето. Да не се споменува колку изуми кријат во тоа подрумите на Пентагон бидејќи тогаш ако ги ослободеа во јавноста веќе нема да можат да не уценуваат со храна, вода и енергија . Не држат практично во камено доба бидејќи некој сака поголем профит и моќ .
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.071
Поени од реакции
4.717
Бидејќи тие добиваат најголеми фондови? Си прочитал ли колку пари трошат само на војската и тајните служби ?

Тие пари и ресурси можеа да се дадат на далеку поефективни и подобри истражувања затоа сега мораат да бомбардираат земји за нафта и ресурси ( иронично само го забрзува нивниот банкрот) наместо да си седеа мирно со ладна фузија да им го грее газето. Да не се споменува колку изуми кријат во тоа подрумите на Пентагон бидејќи тогаш ако ги ослободеа во јавноста веќе нема да можат да не уценуваат со храна, вода и енергија . Не држат практично во камено доба бидејќи некој сака поголем профит и моќ .

Зошто ти е толку крив воениот буџет не знам...
Воениот буџет на САД е 4,5% од БДП и тоа е еден од највисоките проценти одделени за воени буџети. На голем број земји, воените буџети им се испод 3 од БДП.
И што е сега тука проблемот? Демек војската е крива за економскиот крах? Војската е крива што не се вложува повеќе во здравството?
Не е војската крива...
Изумите што се кријат во Пентагон, Кремљ итн, се за кризни времиња, времиња кога државата може да зависи од нив. Но не мора и да значи.... Тие изуми се скапи и со тек на време тие веќе ќе станат застарени, а со тоа ќе се отвори употребата во цивилното општество, каде што пак ќе бидат надоградени...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Всушност, денес многу има повеќе корист од армиите и војните него ли во минатото. Се развива технологија, а потоа дел од таа технологија се користи во цивилното општество. Сите ние имаме огромна корист од војската. Еве, интернетот, компјутерите во прв ред.

--- надополнето ---



Не одат за Америка, за пари одат.
Популарна заблуда е дека војската ги измислила компјутерите.
Со интернетот има врска, посебно ДАРПА иако и тоа било развивање на идеи од цивилно потекло.
Компјутерот, програмирањето...па и денешната масовност на употреба немаат врска со војски и војни буџети.
Освен тоа се што доаѓа од војските во цивилен сектор се продава а не поклонува пе ете демек бенефит имало.

1.Се финансира со јавни пари.
2.Резултатите одат во приватни џебови.
3.Цената е несразмерна према кога истото би се развивало од цивилен сектор.
 
V

Vollstandig

Гостин
Пред се сакам да се заблагодарам што ме поканивте во емисијата, па за овие во иран и авганистан што одат, највеќе е работата за жени, оти во албанија веќе се при крај со извозот поради некоја нус причина од која им се раѓаат постојано пендреци и затоа народот наш оди да ја бара среќата во други земји. Се слушна трач дека авганистанките и ирачанките се палат на македонски дезертери.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Зошто :

Поискусни војници.
Генерално повеќе искуство.
Не само што самата армија финансира, туку и САД дава пари само што никаде не пишува колку пари се тоа.
За да бидеш во НАТО треба да помагаш кога треба.
Каква иначе корист од сите тие платеници ќе има армијата доколку не ги праќа натаму?

Колку и да пратиме тога нема да биде повеќе од 200 души на 6 месеци, и понатака ќе останеме нус појава во поглед на подготвеност и спремност. Барем нови тенкови и артилерија да добиевме, ама ништо од тоа.
Еве колку. Ова е за 2006, само за АРМ.

United States Foreign Military Financing



4 милиони за 2006. 4.5 за 2008. Малку некако, а?
Ама мислам дека веќе ни е платена дневницата за Афганистан.

Another major boost to the Macedonian economy came in April 2002, when the country was promised over US $500 million in aid from a host of NATO nations. Most of the money is earmarked for balancing the budget and rebuilding homes and facilities devastated by the fighting that occurred throughout 2001.
Не знам зошто се дискутира за моралноста на фактот што имаме војници во Афганистан.
Подискутабилно е дали имаме некаква добивка од сето тоа.

Дали е морално да имаме војска во Афганистан? НЕ.

Дали е во интерес на Македонија? Да. Заради повеќе фактори. (мое мислење)
 
С

Спенсер

Гостин
Македонските војници одат во афгананистан ради 2 причини

1.Да земат некој денар повеќе
2.Да ја запознаат работата на тој терен,со што би имале основа за подоцна,90% од нив да се префрлат во афганистан/ирак/иран во приватни агенции за обезбедување и слично...

Башка,оние кои одат се платеници... а не сакате да знаете,дека самите војници плаќаат за да бидат стаени на списоците за побрзо да заминат на служба во афганистан :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Првото нешто што те прашуваат кога одиш на регрутација е од страна на психијатрот : Што мислиш за улогата на АРМ во Ирак и Авганистан, дали ја оправдуваш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom