Aлбански енциклопедиски речник

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Aлбански енциклопедиски речник
Ова е темата АЛОООООО

Во тој таканаречен албански енциклопедиски речник се негира Македонското малцинство у Албанија ...
јас сум за да се прогласи за неважечка, да се повлече и во краен случај запали :toe:
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Никој албанец на форумов нема да признае дека и во албанската енциклопедија се негира автохтоноста на македонците во Албанија.Тоа ми е јасно како ден,и не ме чуди што ја заобиколуваат темата цело време.На сите ни е јасно се.Јас ќе речам се се врти и толку.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Aлбански енциклопедиски речник
Ова е темата АЛОООООО

Во тој таканаречен албански енциклопедиски речник се негира Македонското малцинство у Албанија ...
јас сум за да се прогласи за неважечка, да се повлече и во краен случај запали :toe:
дали сега треба да излезе некој македонски политичар и да каже дека македонците во албанија треба да го запалат албанското знаме :toe:
кога на нив не им се допаѓаше нашата енциклопедија одма почнаа со меѓуетнички препукувања
а кога во албанскиот енциклопедиски речник македонците се негиран, секоја реакција значела нарушување на меѓуетничките и добрососедските дноси

а албанските реакции тоа и значат
 
E

emission

Гостин
Цитат: Mnogu plukaa po taa enciklopedija i samiot znaesh osven albancite koi se tia makedonci koi shto plukaa po taa enciklopedija, samo rabotata e zashto ne se prashuvash zashto tia makedonci plukaat protiv enciklopedijata??ZASHTO? Koi se tia netocnosti koi niv ne im se dopagat vo makedonskata enciklopedija (ne mislam vo vrska so albancite)?? ZASHTO MAKEDONCITE VO AUSTRALIJA PROTESTIRAA PROTIV ENCIKLOPEDIJATA?? <odgovori na ova, zashto makedonskoto malcinstvo vo albanijase osekat navredeni koga samiot kiro gligorov ima kazhano deka makedoncite se dojdeni vo balkanot posle 6 vek neli? Mene samiot mi imat predavano makedonski nastavnici profesori i me imat uceno deka makedoncite se slaveni dojdeni posle 6 vek vo balkanot,i sega istorijata e smeneta neli denes drugo se uci deka makedoncite se naslednici na golemiot ace, epa novata makedonska istorija seushe ne e priznata od svetot i tuka e problemot, za sebe jas sekogo go pocituvam taka kako se oseka ako nekoj se oseka deka e naslednik na antickite makedonci ok. Toa e vo red so mene ,nishto protiv,
Еве како припадник на рамковното малцинство од Македонија одговара на обично прашање. НИКАКО. (Поставува други прашања и се заплеткува во теории што ни самиот тој не им верува) Тоа покажува дека национализмот им е влезен длабоко во гените. Џабе е да се спори со таков, ама за среќа има интелектуалци од Албанија кои не се такви. Подоле следува и друга вест освен онаа во која му одржаа добра лекција на Тачи за ракети во Иран и сонови за Голема Албанија. Не мора ништо да одговарате и да признавате, има нормални луѓе ( од вашиот етнос) што ќе го направат тоа наместо вас.

Aлбански енциклопедиски речник
Ова е темата АЛОООООО.
Во тој таканаречен албански енциклопедиски речник се негира Македонското малцинство у Албанија ...
јас сум за да се прогласи за неважечка, да се повлече и во краен случај запали :toe:
Ќе се смени и нивната. Стапот има два краја.

Никој албанец на форумов нема да признае дека и во албанската енциклопедија се негира автохтоноста на македонците во Албанија.Тоа ми е јасно како ден,и не ме чуди што ја заобиколуваат темата цело време.На сите ни е јасно се.Јас ќе речам се се врти и толку.
Секако дека ниеден нема да признае бидејќи поимот права мислат дека е исклучиво измислен за нив. Ама затоа:

Историските факти во учебникот по историја во Албанија- идентични со оние во енциклопедијата


Идентични факти за Албанците исто како и во македонската енциклопедија се изнесуваат и од албанските историчари во учебникот по Историја за дванаесетти клас, односно трета година гимназиско образование во Албанија. Затоа не чуди зошто толку жолчна и непримерна е реакцијата од албанскиот државен врв и Албанците воопшто во врска со македонската енциклопедија кога токму истото го пишуваат самите албански историчари, се наведува во острата реакција на Македонците кои живеат во оваа земја.

-Фактички Енциклопедијата и учебникот се на иста релација дека Албанците се дојденци од планините, планинци (Малсори) кои ги окупирале териториите на Словените, вели Васил Стерјовски, претседател на друштвото „Илинден“.

Стерјовски кој е и член на претседателството на Македонска алијанса за европска интеграција и самиот професор по историја додава дека во албанскиот учебник уште стои: „Како резултат на миграцијата на планинците, долините и полињата се наполнија со албански жители, додека словенското население дојде до намалување, дел се раселија, дел се асимилираа“.

Автори на учебникот се Беќир Мета, Мухарем Дежгиу и Џеваир Леши, кои ништо не ги поврзува со македонштината, нагласува Стерјовски. Според него врз нив се истурија лавина реакции од албански политичари, историчари, со барање за повлекување на учебникот. Иако тоа го ветил министерот Муќерем Тафај, тоа до сега не е направено. Револтирани од односот на албанската држава и албанскиот народ воопшто околу реакциите за македонската Енциклопедија, -посебно поранешниот премиер Пандели Мајко, кој им даде за право на Албанците да го запалат македонското знаме сред Скопје, Стерјовски од името на Македонците со прашање до Мајко:

- Јавно би го запрашал Мајко дали сега ќе ги повика Албанците сред Тирана да го запалат албанското знаме, а што албанските историчари истото го пишуваат во учебникот по историја?

На средбата на Извршниот комитет на партијата на Македонците, Македонска алијанса за европска интеграција, во Тирана се очекува став на партијата околу Енциклопедискиот речник на Албанија, каде малцинствата биле претставени како дојденци, а не како автохтоно население, на што остро реагираа здруженијата на албанските Грци.

извор
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Albanija ne mozhe da gi zadovoluva komshiite samo zatoa shto kaj niv istorijata e smeneta posle 1991 , nemoj pak da go ignorirate i ova> vo koja enciklopedija se pishuva deka makedoncite se avtohtoni vo balkanot? ete shto pshuva vo enciklopedija brittanica>

Ethnicity and language

Macedonia has inherited a complex ethnic structure. The largest group, calling themselves Macedonians (about two-thirds of the population), are descendants of Slavic tribes that moved into the region between the 6th and 8th centuries ad. Their language is very closely related to Bulgarian and is written in the Cyrillic script. Macedonian Slavs with Bulgarians and to a lesser extent with Serbs. Both have had their periods of influence in the region (especially Serbia after 1918); consequently, there are still communities of Serbs (especially in Kumanovo and Skopje) and Bulgarians. znaci ne e problemmot kaj albanskata enciklopedija ako svetot ve znae tokmu taka kao shto pishuva vo nivnite enciklopedii togash problemot e kaj vas a ne kaj drugite.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Albanija ne mozhe da gi zadovoluva komshiite samo zatoa shto kaj niv istorijata e smeneta posle 1991 , nemoj pak da go ignorirate i ova> vo koja enciklopedija se pishuva deka makedoncite se avtohtoni vo balkanot? ete shto pshuva vo enciklopedija brittanica>

Ethnicity and language

Macedonia has inherited a complex ethnic structure. The largest group, calling themselves Macedonians (about two-thirds of the population), are descendants of Slavic tribes that moved into the region between the 6th and 8th centuries ad. Their language is very closely related to Bulgarian and is written in the Cyrillic script. Macedonian Slavs with Bulgarians and to a lesser extent with Serbs. Both have had their periods of influence in the region (especially Serbia after 1918); consequently, there are still communities of Serbs (especially in Kumanovo and Skopje) and Bulgarians. znaci ne e problemmot kaj albanskata enciklopedija ako svetot ve znae tokmu taka kao shto pishuva vo nivnite enciklopedii togash problemot e kaj vas a ne kaj drugite.
Биди сигурен дека светот,не знае баш како што треба.Енциклопедии имало и ќе има,секој си пишува што сака.Ние си ја знаеме нашата историја и многу луѓе во светот ја знаат,оваа,нашата верзија.Ти,како и повеќето албанци на форумов само вреѓате се што е македонско,ама не не допира тоа.Ве знаеме кои сте,не сме вчерашни.А и не ве ни читам зошто за жалење сте
 
S

smart ass

Гостин
Albanija ne mozhe da gi zadovoluva komshiite samo zatoa shto kaj niv istorijata e smeneta posle 1991 , nemoj pak da go ignorirate i ova> vo koja enciklopedija se pishuva deka makedoncite se avtohtoni vo balkanot? ete shto pshuva vo enciklopedija brittanica>

Ethnicity and language

Macedonia has inherited a complex ethnic structure. The largest group, calling themselves Macedonians (about two-thirds of the population), are descendants of Slavic tribes that moved into the region between the 6th and 8th centuries ad. Their language is very closely related to Bulgarian and is written in the Cyrillic script. Macedonian Slavs with Bulgarians and to a lesser extent with Serbs. Both have had their periods of influence in the region (especially Serbia after 1918); consequently, there are still communities of Serbs (especially in Kumanovo and Skopje) and Bulgarians. znaci ne e problemmot kaj albanskata enciklopedija ako svetot ve znae tokmu taka kao shto pishuva vo nivnite enciklopedii togash problemot e kaj vas a ne kaj drugite.
а па британика шо ја разбираат алал да им е...знаеш сега дури и кај русија има раздвижувања во смисол не сме славјани...а и држи вода

зарем ти веруваш дека македонците тогаш цивилизирани со култура со монетарен систем би биле СЛОВЕНИЗИРАНИ од просто племе неписмено:nenene::nenene:

обратно е словените се македонизирале и почнале да се нарекуваат МАКЕДОНСКИ словени...значи немале своја идентификација...имало ли Српски словени...или бугарски??/

теоријата е нелогична и затоа денешните македонци се би рекол повеќе антички отколку словени(а и генетиката докажа)

нека проверат тие од британика во ИГНЕА па после да пишуваат небулози и да ги лажат нивните деца:uvo:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.489
Albanija ne mozhe da gi zadovoluva komshiite samo zatoa shto kaj niv istorijata e smeneta posle 1991 , nemoj pak da go ignorirate i ova> vo koja enciklopedija se pishuva deka makedoncite se avtohtoni vo balkanot? ete shto pshuva vo enciklopedija brittanica>

Ethnicity and language

Macedonia has inherited a complex ethnic structure. The largest group, calling themselves Macedonians (about two-thirds of the population), are descendants of Slavic tribes that moved into the region between the 6th and 8th centuries ad. Their language is very closely related to Bulgarian and is written in the Cyrillic script. Macedonian Slavs with Bulgarians and to a lesser extent with Serbs. Both have had their periods of influence in the region (especially Serbia after 1918); consequently, there are still communities of Serbs (especially in Kumanovo and Skopje) and Bulgarians. znaci ne e problemmot kaj albanskata enciklopedija ako svetot ve znae tokmu taka kao shto pishuva vo nivnite enciklopedii togash problemot e kaj vas a ne kaj drugite.
Се правиш на удрен или си само дволичен?

Врвна дволичност.
Секако, таа повлекува двојни аршини. Ама нема гајле не ме изненадуваш.

"Во која енциклопедија пишува дека Македонците се автохтони на Балканот?" :tapp:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Биди сигурен дека светот,не знае баш како што треба.Енциклопедии имало и ќе има,секој си пишува што сака.Ние си ја знаеме нашата историја и многу луѓе во светот ја знаат,оваа,нашата верзија.Ти,како и повеќето албанци на форумов само вреѓате се што е македонско,ама не не допира тоа.Ве знаеме кои сте,не сме вчерашни.А и не ве ни читам зошто за жалење сте
Zhal mi e deka mislish deka sum tuka na forumot za vreganje, jas nikogo ne navrediv ,samo postaviv copy paste of brittanica,ako mnogu luge ja znaat vashata verzija togash oni treba da ja priznavat taa verzija i da ja pishuvat taa verzija se dodeka ima verzii ke ima nesoglasuvanja za makedoncite, jas samiot mislam deka antickite makedonci se potopeni so slovenite i veruvam deka vo makedoncite ima i anticka krv, ako ne togash kade otidoa antickite makedonci? toa e moeto mislenje ama brittanica ne go veli toa.

Се правиш на удрен или си само дволичен?

Врвна дволичност.
Секако, таа повлекува двојни аршини. Ама нема гајле не ме изненадуваш.

"Во која енциклопедија пишува дека Македонците се автохтони на Балканот?" :tapp:
znaci tvojot odgovor >sakam kazham neznam reci ok, razbrav

Се правиш на удрен или си само дволичен?

Врвна дволичност.
Секако, таа повлекува двојни аршини. Ама нема гајле не ме изненадуваш.

"Во која енциклопедија пишува дека Македонците се автохтони на Балканот?" :tapp:
znaci nemash odgovor ili skazh da kazhes >sakam kazham neznam rechi
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Zhal mi e deka mislish deka sum tuka na forumot za vreganje, jas nikogo ne navrediv ,samo postaviv copy paste of brittanica,ako mnogu luge ja znaat vashata verzija togash oni treba da ja priznavat taa verzija i da ja pishuvat taa verzija se dodeka ima verzii ke ima nesoglasuvanja za makedoncite, jas samiot mislam deka antickite makedonci se potopeni so slovenite i veruvam deka vo makedoncite ima i anticka krv, ako ne togash kade otidoa antickite makedonci? toa e moeto mislenje ama brittanica ne go veli toa.


znaci tvojot odgovor >sakam kazham neznam reci ok, razbrav


znaci nemash odgovor ili skazh da kazhes >sakam kazham neznam rechi
јас само ќе ти речам воздржи се од тоа copy-paste,се знае што ти е задна намера.Се прашувам дали зад сите членови на форумов,албанци,се крие еден ист човек?!
Не верувам да ве има повеќе :toe:
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
јас само ќе ти речам воздржи се од тоа copy-paste,се знае што ти е задна намера.Се прашувам дали зад сите членови на форумов,албанци,се крие еден ист човек?!
Не верувам да ве има повеќе :toe:
za zhal ista pesna sakam kazham neznam reci................................., ako treba nekomu da dokazham neshto nema da se vozdrzham normalno ke upotrebam copy paste, right?
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
za zhal ista pesna sakam kazham neznam reci................................., ako treba nekomu da dokazham neshto nema da se vozdrzham normalno ke upotrebam copy paste, right?
докажуваш со анти-македонска пропаганда?Не се прај мутав,се гледа што пишиш
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Биди сигурен дека светот,не знае баш како што треба.Енциклопедии имало и ќе има,секој си пишува што сака.Ние си ја знаеме нашата историја и многу луѓе во светот ја знаат,оваа,нашата верзија.Ти,како и повеќето албанци на форумов само вреѓате се што е македонско,ама не не допира тоа.Ве знаеме кои сте,не сме вчерашни.А и не ве ни читам зошто за жалење сте
Ми треба само краток одговор од тебе, која историја ја призаваш за своја, 1.Словенската или 2.Античката бидејќи како што знаеме има две верзии, едната е тоа што тврдат во енциклопедијата а тоа дека ти имаш потекло од словените, и тоа новата историја се разбираа, дека потекнуваш од антиката, те прашувам ова бидејќи ако никој во светот не ја знае како што треба вашата историја, би сакал од вас да чуеме која е вистинската според вас.

Ако сакаш да не те вреѓа никој треба да се воздржиш од провокации на етнички план и сл. Ако сакаме да си живееме како што треба без провокации и препокувања да си живееме во мир, треба прво да си покажеме респект меѓу себе.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Ми треба само краток одговор од тебе, која историја ја призаваш за своја, 1.Словенската или 2.Античката бидејќи како што знаеме има две верзии, едната е тоа што тврдат во енциклопедијата а тоа дека ти имаш потекло од словените, и тоа новата историја се разбираа, дека потекнуваш од антиката, те прашувам ова бидејќи ако никој во светот не ја знае како што треба вашата историја, би сакал од вас да чуеме која е вистинската според вас.

Ако сакаш да не те вреѓа никој треба да се воздржиш од провокации на етнички план и сл. Ако сакаме да си живееме како што треба без провокации и препокувања да си живееме во мир, треба прво да си покажеме респект меѓу себе.
има само една историја и таа историја се вика МАКЕДОНСКА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom