Македонија на 32. место на Doing Business 2010

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Оти само да се мрчело , неубав менталитет имаме.Ете , штом не клале од Doing Business на 32 место и како дел од топ 3 реформатори , сигурно не било од то шо му се здосадило нив па решиле да си поиграт со листите :toe:.Ама се акнав од смеа ко слушнав дека Руанда е прва во реформите :pos2:
izgleda informacijata koja sto ja slusnav,ne ke da e spekulacija!

eve odma posle nekolku dena ne fali svetska banka!

izgleda ova svetska banka go pravi vo znak na blagodarnost ,sto kako sto veke pisav
GOLEMI pari sme izgubile na stranska berza !
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
izgleda informacijata koja sto ja slusnav,ne ke da e spekulacija!

eve odma posle nekolku dena ne fali svetska banka!

izgleda ova svetska banka go pravi vo znak na blagodarnost ,sto kako sto veke pisav
GOLEMI pari sme izgubile na stranska berza !
Може да ја раскажеш уште еднаш шпекулацијата,не сум те прочитала?:smir:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
informacijata koja sto ja slusnav i vednas ja smestiv vo sebe pod tocka spekulacija
e sledna:
nasite strucnjaci se podlazale deka moze da gi zgolemat DRZAVNITE pari ,pa igrale
so tie pari "KOMAR " na nekoja stranska berza (londonska ili americka neznam tocno,bidejki kako sto i pogore pisav uste na start vakvata informacija ja klasificirav kako spekulacija) i namesto da dobijat ,tie IZGUBILE OGROMNA SUMA ,pa ni sami neznaele kako i dali voopsto ke moze da gi povratat parite.
informacijata e interesna ,no za vistinitosta na ovaa informacija izgleda ke mora uste dolgo i dolgo da pocekame.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Народна Банка е чуварот на државните пари.Народна банка ниту може,нити законски смее да вложува во акции и обврзници на берза.Од друга страна Гошев,ни свети Гошев не смее да се коцка.Парите единствено може да се вложат во долгорочни државни обврзници од странски земји,а вистина е дека со светската рецеисја изгубија на вредност нашите вложени пари.
Од друга страна,пензиски фондови и осигурителни,играат по истата карта како и НБРМ-долгорочни државни обврзници од земји како германија,Франција,САД.
Ова го вбројувам во чиста шрекулација:smir:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Народна Банка е чуварот на државните пари.Народна банка ниту може,нити законски смее да вложува во акции и обврзници на берза.Од друга страна Гошев,ни свети Гошев не смее да се коцка.Парите единствено може да се вложат во долгорочни државни обврзници од странски земји,а вистина е дека со светската рецеисја изгубија на вредност нашите вложени пари.
Од друга страна,пензиски фондови и осигурителни,играат по истата карта како и НБРМ-долгорочни државни обврзници од земји како германија,Франција,САД.
Ова го вбројувам во чиста шрекулација:smir:
ne deka se razbiram,ili deka nesto te razbrav,vo sekoj slucaj blagodaram na odvoenoto vreme.
neznam koi pari se izgubeni,no ne se raboti za pari koi se izgubeni poradi svetskata ekonomska kriza.
kolku jas sto ja razbrav spekulacijata se raboti za sredstva za odredena namena ,koi bukvalno se izgubeni na klasicen kockarski nacin.
nesto slicno kako obvinuvanjata deka odredeni sredstva od stambeniot fond od sizot za domuvanje so odluka na vladata bea oroceni za odredena kamata.
znaci za vakvi slicni sredstva stanuva zbor,sto na svoja raka so niv se kockale na berza(normalno so odobrenie od vlada),pa vprocem i igracite se vladini poverenici
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ne deka se razbiram,ili deka nesto te razbrav,vo sekoj slucaj blagodaram na odvoenoto vreme.
neznam koi pari se izgubeni,no ne se raboti za pari koi se izgubeni poradi svetskata ekonomska kriza.
kolku jas sto ja razbrav spekulacijata se raboti za sredstva za odredena namena ,koi bukvalno se izgubeni na klasicen kockarski nacin.
nesto slicno kako obvinuvanjata deka odredeni sredstva od stambeniot fond od sizot za domuvanje so odluka na vladata bea oroceni za odredena kamata.
znaci za vakvi slicni sredstva stanuva zbor,sto na svoja raka so niv se kockale na berza(normalno so odobrenie od vlada),pa vprocem i igracite se vladini poverenici
За вакви ситни пари (20,30 милиони) кои се префрлаат од едно министерство на друго као демек со посебна намена,можно е да им се изгуби траг и на тој основ:smir:
Зборам за случај да се земат пари и да се остават на берза,тоа не смее никој да го направи,освен нбрм ако имаше опција а нема:)
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
spekulacijata ne se odnesuva na 20-30 milioni!
tuku na mnogu milioni !
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
da ne bide za izvesno vreme "kade ima cad ,mora da ima i ogin"

ke se slusne ili mozebi i ke se vidi!
Е па за извесно време,како што се изгубило на берза,може и да се добие,или мислиш дека е подобро да се почека неколку години се додека парите вложени на некоја берза не се оплодат со дивиденда или пораст на самиот индексен поен на акцијата?:smir:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Е па за извесно време,како што се изгубило на берза,може и да се добие,или мислиш дека е подобро да се почека неколку години се додека парите вложени на некоја берза не се оплодат со дивиденда или пораст на самиот индексен поен на акцијата?:smir:
e sega ova stvarno nema smisla od tvoja strana,po koj pat da ti kazam deka ne se razbiram vo ekonomija,a tek ova pa so BERZA i rabotenjeto so berza pa ic ne mi lezi.zatoa tesko deka ke moze da ti odgovoram na tolku TESKO prasanje,ke mora da prasas nekoj poupaten vo ovie vodi!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
e sega ova stvarno nema smisla od tvoja strana,po koj pat da ti kazam deka ne se razbiram vo ekonomija,a tek ova pa so BERZA i rabotenjeto so berza pa ic ne mi lezi.zatoa tesko deka ke moze da ti odgovoram na tolku TESKO prasanje,ke mora da prasas nekoj poupaten vo ovie vodi!
И јас сум градежник по професија,ама ова ти го кажувам од општа култура.Значи добивките но и загубите на берза,се составен дел од “играта“,само во прашање е должината на периодот во кој се остварува таа добивка,или се губи дел од самата почетна инвестиција.Во даден период можеш да заработиш за многу кратко време дупло повеќе одколку што си вложил,но исто така можеш да ги загубиш и до 99% од парите што си ги вложил на берза за купување акции.Значи да бидам појасен,за да учествуваш на берза не треба да бидеш со стекнати,извикани или купени дипломи од некакви школи.Би било доволно да имаш храброст и “мадиња“ да вложуваш сопствени пари,зошто со туѓи пари е многу лесно и едноставно да си “играш“,посебно доколку никој не ти ги бара парите за отчет,барем во догледно време.:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Doing f*king business. Да видиме дал ќе ни порасне со одлуката (што ли е веќе не знам, секој ден нови ствари) државата да му плаќа на секој странски инвеститор. Мислам дека е само за странски, не сум тука сигурен.

Мх, еве
http://www.time.mk/cluster/b1fe3a949d/index.html
Со пари ќе се носат странски инвеститори

Утрински
пред: 5 дена 2 часа
Јасно е дека годинава ќе нема инвестиции. Македонија со странски директни инвестиции од 109,9 милиони евра, за првите шест месеци од годинава, и натаму ...
Инвеститорите ослободени 10 години од персонален данок

Вечер
пред: 5 дена 3 часа
Поволности за привлекување странски инвестиции, дополнителни олеснувања за бизнис инвестициите во земјава, но и хармонизацијата на македонската регулатива со ...


И домашните инвеститори бараат место во слободните зони

Алфа
пред: 5 дена 7 часа
По вчерашната одлука на Владата – да им плаќа пари на странските компании за да инвестираат во Македонија, домашните инвеститори бараат државата да им овозможи ...


Владата ќе им дава пари на странците за да вложуват во РМ

Алфа
пред: 6 дена 7 часа
Притисната од неколкуте откажувања и неостварените најави – дека на Бунарџик ќе врие од фабрики, Владата објави дека ќе го менува законот за економски зони во ...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Doing f*king business. Да видиме дал ќе ни порасне со одлуката (што ли е веќе не знам, секој ден нови ствари) државата да му плаќа на секој странски инвеститор. Мислам дека е само за странски, не сум тука сигурен.

Мх, еве
http://www.time.mk/cluster/b1fe3a949d/index.html
Па што ќе ни се тогаш!!!!!!!..инвеститорите....

...ова некој мисли да ги дава моите, твоите и сечии пари за да таму некој странец си го полни контото..
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Doing f*king business. Да видиме дал ќе ни порасне со одлуката (што ли е веќе не знам, секој ден нови ствари) државата да му плаќа на секој странски инвеститор. Мислам дека е само за странски, не сум тука сигурен.

Мх, еве
http://www.time.mk/cluster/b1fe3a949d/index.html
Ами само така домашниве “инвеститори“ ќе станат странски,инаку која будала фрла пари во вакви услови?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom