Какви мистерии крие Македонија?

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Тоа што сакав да го кажам се однесува за една чудна градба на Скопска Црна Гора :wub: која ја слушнав од еден чика. Морам прво да истражам, а тоа ќе го направам летво, па да пишам овде. Инаку само за информација се работи за тунел долг преку 5 км. Местоположбата мора да остане тајна за да не предизвика масовна еуфорија. Проблем е што влезот е така поставен да може да се види само од една позиција. До пред извесно време тој реон бил чуван од полиција и никој ама баш НИКОЈ немал пристап. Тунелот бил копан од ..............
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Јас за сасите знам дека се германско племе кое се населило во беровско и реонот но биле малку. Се карактеризирале со плави коси и очи. За ова има емисија на МТВ.

А за сомовите на тиквешко и на велешко тоа се огромни риби и навистина ги вадат со трактор!
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Da eve jas sum od veles i znam za voa somovive mrzlivci...vikaat bile mnogu golemi i samo za jadenje izleguvale na povrsina, gi imalo na dnoto kaj branata oti tamu mislam deka bilo najdlaboko...ama ja sepak si se banjam, ne se plasam se dodeka ne vidam so moj oci...
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Машала се рибиве, а? :)



Три сома, едниот 70 килограми, другиот 50 и третиот 40, уловија прилепски рибари викендов на Тиквешко Езеро. Трајче Петрески е горд на својот рибарски подвиг. Вели дека искуството, мајсторлак-от и пред се' среќата биле пресудни за богатиот лов. Да се уловат овие парчиња, пред се', треба среќа. Имаме 160 килограми риба што значи богата трпеза - вели Петрески.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=52D38A4C7EFF1B4588E532B4FE57E604


 

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
ова последново воопшто не личи на големина на кој било вид кит ! освен ако не се овје младенчиња од тие сомовите :)
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Тоа што сакав да го кажам се однесува за една чудна градба на Скопска Црна Гора :wub: која ја слушнав од еден чика. Морам прво да истражам, а тоа ќе го направам летво, па да пишам овде. Инаку само за информација се работи за тунел долг преку 5 км. Местоположбата мора да остане тајна за да не предизвика масовна еуфорија. Проблем е што влезот е така поставен да може да се види само од една позиција. До пред извесно време тој реон бил чуван од полиција и никој ама баш НИКОЈ немал пристап. Тунелот бил копан од ..............
Дај кажи нешо повеќе, не не оставај вака да се мислиме...:helou:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Тоа што сакав да го кажам се однесува за една чудна градба на Скопска Црна Гора :wub: која ја слушнав од еден чика. Морам прво да истражам, а тоа ќе го направам летво, па да пишам овде. Инаку само за информација се работи за тунел долг преку 5 км. Местоположбата мора да остане тајна за да не предизвика масовна еуфорија. Проблем е што влезот е така поставен да може да се види само од една позиција. До пред извесно време тој реон бил чуван од полиција и никој ама баш НИКОЈ немал пристап. Тунелот бил копан од ..............
Тој тунел го градат или Американците,или Албанците за да полесно шверцаат,не гледам интерес на Македонија за изградба на долг тунел во Скопска Црна Гора
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тоа што сакав да го кажам се однесува за една чудна градба на Скопска Црна Гора :wub: која ја слушнав од еден чика. Морам прво да истражам, а тоа ќе го направам летво, па да пишам овде. Инаку само за информација се работи за тунел долг преку 5 км. Местоположбата мора да остане тајна за да не предизвика масовна еуфорија. Проблем е што влезот е така поставен да може да се види само од една позиција. До пред извесно време тој реон бил чуван од полиција и никој ама баш НИКОЈ немал пристап. Тунелот бил копан од ..............
a be ne zaebaaj 5 kilometra...???? ili sta zna dete sta je 5 kilometra?? :)
Inaku tamu negde ( Skopska Crna Gora), ako dobro se sekavam , pred mmnogu godini iskopaa vlez vo golema prostorija od ogromni kameni kocki......verojatno grobnica, koj epten licese na onoj poznatiot Lavovska vrata..u Mikena ili kade bese..., pa go zatrupaa , za PODOBRI VREMINJA... :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.139
Абе, знае некој нешо за тие некои тела (15 or somethin') у некој струмички манастир или на некој црквен посед, лежат у некој камен саркофаг? Наводно биле вонземјани. Биле во скафандери и слично. Миленко спомна у емисија на SKYnet, нешто наводно преговарал Паско со МПЦ за чачкање у саркофагот...

Значи, не ме интересира дали некој не верува и мисли дека се бабини лаги или пак има некоја паметна досетка, со која смета дека ќе не насмее или ќе испадне духовит...

Ме интересира дали некој чул нешто за ова и дали некој знае барем за која локација отприлика станува збор.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Абе, знае некој нешо за тие некои тела (15 or somethin') у некој струмички манастир или на некој црквен посед, лежат у некој камен саркофаг? Наводно биле вонземјани. Биле во скафандери и слично. Миленко спомна у емисија на SKYnet, нешто наводно преговарал Паско со МПЦ за чачкање у саркофагот...

Значи, не ме интересира дали некој не верува и мисли дека се бабини лаги или пак има некоја паметна досетка, со која смета дека ќе не насмее или ќе испадне духовит...

Ме интересира дали некој чул нешто за ова и дали некој знае барем за која локација отприлика станува збор.
Можеби зборуваш за св.Петнаесет Тибериополски Маченици ?
Раката на еден од светците била многу лековита и правела чуда. Раката била во црквата се додека Грците не го палат и пљачкосуваат градот. Сега е на Хилендар мислам.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Македонија крие премногу тајни кои можат да бидат цел на научни истражувања, а и своевидни туристички атракции.
Интересна тема, сега почнав да ја читам, но утре ке продолжам

Тиквешко езеро

На прекрасното Тиквешко езеро се наогаат ,,чуда,, од риби. Порано постоела една рибарска приказна која се пренесувала со генерации дека во езерото постоеле огромни риби кои голтале цели чамци со се луѓе. И нормално ќе си речете во рибарска приказна кој верува.Така тоа останало легенда. Се до пред некоја година додека не дојде на истото езеро една словенска експедиција за друга цел за на крај да бидат толку преплашени од што се наоѓало на дното на езетото. Во Тиквешко езето постојат сомови кои се претпоставува дека се премногу стари и се ненормална големина.
За ова можам и јас да го потврдам, дошле словенечки нуркачи да ги чистат каналите, но кога ги вишле огромните риби се преплашиле, сомовите биле преку 5 метра. Оваа лето кога бев во Дорјан видов слика од сом 2 метра и изгледаше навистина огромно но 5 метра е навистина монструм
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]МИСТЕРИЈАТА НА ЦРКВАТА ЗАШТИТНИЧКА НА СКОПЈЕ - "СВЕТА БОГОРОДИЦА"[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Чудна сила уриваше се што ќе почнеше да се гради на темелите на старата црква [/FONT]
Оваа црква ја имам сонувано пред да ја пуштат, ако има некој повеќе инфо нека пише
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Мистерии има во нашава земја и многу повеќе од тоа што има напишано во темава.. да не навлагам многу и многу во тоа јас само на кратко ке кажам дека во СЦГ порано имало некој си скриен таен аеродром за помали авиони и дека се користел во времето на хитлер... може некој ке рече тропам глупости но ова го имам слушнато од дедо ми кој живеел цел живот таму а исто и од татко ми... к се распрашам за посигурно па ке дополнам ако сакате...
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5


еве една мистерија местото се вика Куклица сл.Ќетеново,Кратовско

според легендата имало свадба но на оваа место се сретнале 2 невести или така нешто и сите се скамениле.....не ја знам точно но така некако е....
погледнете..









незнам како ви се допага но да го видите во живо е многу восхитувачки, по е реално по се гледа како навистина луѓе да се .....:toe:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
па самото наше име крие една голема мистерија за нашите е соседи кои очигледно се плашат од нејзино расветлување :helou:
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
Абе, знае некој нешо за тие некои тела (15 or somethin') у некој струмички манастир или на некој црквен посед, лежат у некој камен саркофаг? Наводно биле вонземјани. Биле во скафандери и слично. Миленко спомна у емисија на SKYnet, нешто наводно преговарал Паско со МПЦ за чачкање у саркофагот...

Значи, не ме интересира дали некој не верува и мисли дека се бабини лаги или пак има некоја паметна досетка, со која смета дека ќе не насмее или ќе испадне духовит...

Ме интересира дали некој чул нешто за ова и дали некој знае барем за која локација отприлика станува збор.
toa e negde na belasica, a isto imam slusnato tamu imalo nekoja grobnica na nekoj neprooden predel za koja se smeta deka e pogreban Aleksandar Makedonski (iako umrel daleku od tuka) i neso grci ilegalno vlegle vo makedonija da vidas to kako i nikoj ne se vratil
 

Kajgana Shop

На врв Bottom