Самосвесна и независна = феминистка?

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Дали девојка која е самосвесна и независна, која знае колку вреди и сама се пробива низ животот е исто што и феминистка?

Јас никако не можам да се согласам со вакво поистоветување. Феминистичкото движење им штети на жените исто колку и машкиот шовинизам. Не гледам зошто женскиот шовинизам би бил поприфатлив од машкиот.

Од друга страна, секоја чест на жените кои не се оптоваруваат со стереотипи и се пробиваат низ животот достоинствено носејќи ја својата женственост, без да ја загушуваат или злоупотребуваат.​
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Нормално дека самосвесна и независна жена не е исто што и феминистка.
Феминистки знаеме дека постојат, но сеуште не е дефинирано дали постојат независни жени.

Има примери од такви? :)

Башка, со самото тоа што темава си ја отворила во подфорум за секс, несвесно наговестуваш дека жените ја купуваат својата „независност“ со секс. Односно, потсвесно доаѓаат до израз твоите стравови дека мажите во тебе гледаат само како на сексуален објект. Инаку, точно. Шовинизмот, феминизмот и стереотипите од било каков вид се лоши. Јас го правам тоа само од забава, по потреба :)
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Не бе Кисел, вакви неебани, дебели грдотии како мене:pos2: мораат да бидат независни од така добро воспитани и со ~квалитетни~ (читај инфантилни) аргументи потковани ~фраери~ како тебе:baeh:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Нормално дека самосвесна и независна жена не е исто што и феминистка.
Феминистки знаеме дека постојат, но сеуште не е дефинирано дали постојат независни жени.

Има примери од такви? :)

Башка, со самото тоа што темава си ја отворила во подфорум за секс, несвесно наговестуваш дека жените ја купуваат својата „независност“ со секс. Односно, потсвесно доаѓаат до израз твоите стравови дека мажите во тебе гледаат само како на сексуален објект. Инаку, точно. Шовинизмот, феминизмот и стереотипите од било каков вид се лоши. Јас го правам тоа само од забава, по потреба :)
Ete primer za maski shovinizam...c c c...Sramota!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Не бе Кисел, вакви неебани, дебели грдотии како мене:pos2: мораат да бидат независни од така добро воспитани и со ~квалитетни~ (читај инфантилни) аргументи потковани ~фраери~ како тебе:baeh:
i sega ovoj post,vo koj od gorenavedenite termini te stava?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Дали девојка која е самосвесна и независна, која знае колку вреди и сама се пробива низ животот е исто што и феминистка?

Јас никако не можам да се согласам со вакво поистоветување. Феминистичкото движење им штети на жените исто колку и машкиот шовинизам. Не гледам зошто женскиот шовинизам би бил поприфатлив од машкиот.

Од друга страна, секоја чест на жените кои не се оптоваруваат со стереотипи и се пробиваат низ животот достоинствено носејќи ја својата женственост, без да ја загушуваат или злоупотребуваат.​
Си имаат двете дефиниција, значи ти самата си свесна дека не е исто, но сакаш да го провоцираш Ејсид, заради темата со шовинизмот.:tapp: Девојка која е самосвесна, знае колку вреди и самата се пробива во животот, нема да се замара со феминистички движења. Нема да има време, да бидам попрецизна. Од секогаш сум била за еднаквост меѓу половите. Јас не гледам зошто би постоеле, ни феминизмот ни шовинизмот. Но, знам дека не ме погодуваат, иако, фактите за научните откритија, се заслужено на мажот. Но, јас со задоволство му ги припишувам на мажот, притоа не чувствувајќи се инфериорно, туку почестено што ете мажите и` подариле на нашата планета нешто во кое сите можеме да уживаме а тоа се техничките, медицинските, менаџерските итн благодети. Тоа што сум жена, не ми попречило до сега во ниеден сегмент од животот, ни па ми помогнало. Се` според своите заслуги. Но, ако глобално се погледне, мажот е подоминантен. Секако, тоа не му дава право да каже дека од жената нема одговорности, затоа што од неа не се очекува ништо паметно да направи. :)Нема зошто да те погодува мислењето на оној од другата тема, на клипот, ако не се пронаоѓаш во него. :smir:
И морам да дополнам, заборавив! Жените самите се деградираме меѓусебно, и после мажот ни` е крив. Се делиме на дебели,слаби, полуслаби, полудебели, курви, помалку курви, ич курви, се осудуваме, критикуваме и стереотипизираме, се сместуваме во некои категории кои мажот никогаш не би ги ни смислил. Повеќе да си обрнеме внимание на самите себеси, да научиме меѓусебно да се почитуваме.
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Шо е срамота? :)

Побарав примери за независни жени. Ќе ме удостоите со одговор? :)
Od zenite koi ostavile trag niz istorijata: Jovanka Orleanka, Majka Tereza, Marija Kiri...i mn mn drugi
I ne se samo tie za koi cel svet slusnal, postojat ogromen broj na NEZAVISNI devojki i zeni...mozebi vo idnina so nadminuvanje na stereotipite mazot ke bide ponezniot pol:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Od zenite koi ostavile trag niz istorijata: Jovanka Orleanka, Majka Tereza, Marija Kiri...i mn mn drugi
I ne se samo tie za koi cel svet slusnal, postojat ogromen broj na NEZAVISNI devojki i zeni...mozebi vo idnina so nadminuvanje na stereotipite mazot ke bide ponezniot pol:)
Со ова се закопа. Муабетов ти значи дека независни се само жените кои по нешто биле познати? Тоа е толку нелогично и кажува дека ниту една обична смртничка не може да биде независна.
Но добро, да си кажам јас што сметам дека треба да претставува една независна жена, што во никој случај не ја поистоветувам со феминистка.
Жена која не трча по богат маж за да ја нахрани и облече, а и да ја опсипува со секакви луксузи, жена која не чека мама и тато да и ги решат сите проблеми, жена која може сама да одлучи за секоја постапка во нејзиниот живот, без да мора потоа да ги оправдува своите постапки на некој кој и е надлежен. Тоа не значи дека истата нема потреба од маж, со кого ќе ги дели слободните моменти и проблемите, љубовта и со кого ќе спие. Значи не е зависна од некого, но како секој нормален човек има потреба од партнер до неа.
 
С

Сатори

Гостин
Шо е срамота? :)

Побарав примери за независни жени. Ќе ме удостоите со одговор? :)
Нема независни жени, исто како што нема независни мажи, никој не е независен освен пустиникот кој што успеал да развие зависност само од природата.
Сите сме во меѓусебна зависност затоа сме дел од општество во кое владеат правила и норми, затоа сме што би рекол Аристотел, општествени и политички суштества, затоа сме она што сме.

Патем, конкретно на темава, не верувам дека феминистиките како такви треба да се класифицираат трајно со самосвесност и независност, лично по себеси подржувам рамноправност и се „борам“ таму каде што мислам дека има потреба, но, тешко дека ако една жена не е феминистка дека нема да се одликува со карактерна особина како самосвест.

Во овој свет нема само жени, исто како што нема само мажи, рамнотежата е битна, и се додека таа си е на место, нема потреба од дополнително разгорување на оганот и додавање бензин.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сатори, темава е во Љ и С, па ваљда не станува збор за зависност од општеството туку од партнерот.:toe:
 
С

Сатори

Гостин
Сатори, темава е во Љ и С, па ваљда не станува збор за зависност од општеството туку од партнерот.:toe:
Јас ја сфатив преопшто во тој случај, затоа што никаде не беше потенцирано во првиот пост за зависност и само му одговарав на Ејсид на прашањето.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас ја сфатив преопшто во тој случај, затоа што никаде не беше потенцирано во првиот пост за зависност и само му одговарав на Ејсид на прашањето.
Леле фала што ме цитираше за конечно да видам како функционира новиот додаток на форумов, со известување за цитиран пост. Леле екстра е вака!:vozbud:
Туку, за преопштото сфаќање ... не е дефинирано се сложувам, но со самото тоа што темава е тука, би требало натаму да го однесеме муабетот. За општо коментирање имаше нешто слично отворено ти во Филозофија.
Како и да е, да не одиме многу оф топик, се разбравме секако.:)
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Divajn ocigledno ne go procita mn vnimatelno mojot post, Acid barase da mu nabrojam nezavisni zeni i jas toa go storiv no potoa navedov deka isto taka tuka spagaat i mnogu drugi za koi nikogas ne sme slusnale a megu niv sme i jas i ti i mnogu drugi:smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Нормално дека самосвесна и независна жена не е исто што и феминистка.
Феминистки знаеме дека постојат, но сеуште не е дефинирано дали постојат независни жени.

Има примери од такви? :)
Ај сеа и ти.

Што подразбираш под „независна“? Финансиски? Има, секако, секоја жена што е вработена и живее од својот џеб. Емотивно? Да, секоја што е сингл/невљубена. Општествено? Не, погоре Сатори објасни, во таа смисла сите сме меѓусебно зависни. Автокефална? Прави и` се много мерак у авто? :icon_lol:

Затоа, подобро да не почнеме уопште да го дискутираме ова, зошто нема крај. :) Примери ќе ти најдам, ама сто контексти има зборот, па настанува проблем :)

И ова, страшен оф-топик, ама морам:
Односно, потсвесно доаѓаат до израз твоите стравови дека мажите во тебе гледаат само како на сексуален објект.
А како треба да ја гледаат мажите? И зошто сите си го сфаќаат како навредливо тоа да бидеш посматран како сексуален објект?

Маж што има спрема тебе намери од љубовно-сексуална природа секако дека ќе те гледа како сексуален објект. За разлика од некој друг што те смета за другарка, па ќе те гледа како објект за социјално општење.

Партнерот е прво сексуален објект (објект за услишување на сексуалните нагони, објект за репродукција) па после се` останато (објект за емоционална блискост, објект за социјални односи итн.).
Така од секогаш биле поставени работите и не знам зошто би било навредливо или шовинистички нешто што е природно.
Дали девојка која е самосвесна и независна, која знае колку вреди и сама се пробива низ животот е исто што и феминистка?
Не знам каде си го чула ова, ама мене не ми е познато, а ни логично да ги поврзам дефиницијата со поимот.

Самосвесна, независна и жена што знае колку вреди, како што и претходно заклучивме, се крајно релативни карактеристики, што не е лесно да се одредат, препознаат, дефинираат и проценат.

Жена која сама се пробива низ животот може да е феминистка по игра на случајот, но никако по дефиниција, зошто способноста да успееш и да се погрижиш сам за сопствената егзистенција е се` само не феминизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom