Самосвесна и независна = феминистка?

Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Многу ми е мило шо не ме разбра :D
И не ми требаше одобрение од тебе дали да бидам феминист.

А ако не ја сфати разликата меѓу феминист и шовинист тогаш жал ми е за тебе.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Шо е срамота? :)

Побарав примери за независни жени. Ќе ме удостоите со одговор? :)
Да, а ако сакаш надвор од форумов и ќе ти кажам точно која е личноста.

Заврши медицински факултет, најде работа во странство, заработува одлично, има 29 години, и небото не и е граница :)
Да не ми беше толку блиска, можеби ќе се сомневав - ама од првата плата, до денеска, нема 1 денар од родителите земено, а дечковци имала по 4-5 месеци, од причина што ретко кој е способен да се носи со независна жена. А таа од независноста тешко дека ќе се откаже заради некој друг, со оглед дека 11 години живее сама.

Тоа ми еден најблизок пример, па само на форумов има неколку жени за кои знам дека се независни.[DOUBLEPOST=1420675151][/DOUBLEPOST]
Си имаат двете дефиниција, значи ти самата си свесна дека не е исто, но сакаш да го провоцираш Ејсид, заради темата со шовинизмот.:tapp: Девојка која е самосвесна, знае колку вреди и самата се пробива во животот, нема да се замара со феминистички движења. Нема да има време, да бидам попрецизна. Од секогаш сум била за еднаквост меѓу половите. Јас не гледам зошто би постоеле, ни феминизмот ни шовинизмот. Но, знам дека не ме погодуваат, иако, фактите за научните откритија, се заслужено на мажот. Но, јас со задоволство му ги припишувам на мажот, притоа не чувствувајќи се инфериорно, туку почестено што ете мажите и` подариле на нашата планета нешто во кое сите можеме да уживаме а тоа се техничките, медицинските, менаџерските итн благодети. Тоа што сум жена, не ми попречило до сега во ниеден сегмент од животот, ни па ми помогнало. Се` според своите заслуги. Но, ако глобално се погледне, мажот е подоминантен. Секако, тоа не му дава право да каже дека од жената нема одговорности, затоа што од неа не се очекува ништо паметно да направи. :)Нема зошто да те погодува мислењето на оној од другата тема, на клипот, ако не се пронаоѓаш во него. :smir:
И морам да дополнам, заборавив! Жените самите се деградираме меѓусебно, и после мажот ни` е крив. Се делиме на дебели,слаби, полуслаби, полудебели, курви, помалку курви, ич курви, се осудуваме, критикуваме и стереотипизираме, се сместуваме во некои категории кои мажот никогаш не би ги ни смислил. Повеќе да си обрнеме внимание на самите себеси, да научиме меѓусебно да се почитуваме.
Нормално дека и подариле мажите научни откритија, со оглед на тоа дека жените не смееле да се едуцираат.

А за второто - сосема си во право, колку што жените се деградираат меѓу себе, мажите не можат за прст да ни се фатат.[DOUBLEPOST=1420675334][/DOUBLEPOST]
Да, и непостоечка.
Троле, од кога немам ништо твое читнатно <3
 
Последно уредено:

Stojna7

професорка пред хотел
Член од
2 декември 2013
Мислења
69
Поени од реакции
89
Да, а ако сакаш надвор од форумов и ќе ти кажам точно која е личноста.

Заврши медицински факултет, најде работа во странство, заработува одлично, има 29 години, и небото не и е граница :)
Да не ми беше толку блиска, можеби ќе се сомневав - ама од првата плата, до денеска, нема 1 денар од родителите земено, а дечковци имала по 4-5 месеци, од причина што ретко кој е способен да се носи со независна жена. А таа од независноста тешко дека ќе се откаже заради некој друг, со оглед дека 11 години живее сама.
Маче, батали ја докторицата, ја во тебе препознавам потенцијал кој може десеткратно да ја надмине. Има да правиш толкава пара. што утре кога ќе ни стигне кешот за трето дете, со насмевка ќе одмавнеме и ќе му го вратиме на Гвујо
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ниту една среќна, реализирана, интелигентна жена никогаш не била феминистка. Феминизмот е идеологија на исфрустрирани, грди сељанки.

Убавите и интелигентни жени го презираат феминизмот, затоа што ја поткопува нивната моќ.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.178
Поени од реакции
8.364
Ниту една среќна, реализирана, интелигентна жена никогаш не била феминистка. Феминизмот е идеологија на исфрустрирани, грди сељанки.
Feminism only exists to integrate ugly women into society. - Charles Bukowski :D
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Ниту една среќна, реализирана, интелигентна жена никогаш не била феминистка. Феминизмот е идеологија на исфрустрирани, грди сељанки.

Убавите и интелигентни жени го презираат феминизмот, затоа што ја поткопува нивната моќ.
Последново воопшто не држи вода. Затоа што ако не биле тие феминистки кои се бореле порано за денешните права реално сеуште ќе бевме деградирани како пол иако во повеќето земји од блискиот исток тоа е така само што интересен фактор е истите тие земји се доста сиромашни и уназадени ти се чини живеат во праисторија и не само ти се чини тука така е. Како што реков и мажите и жените се од земја помирете се од тоа. Природно неможеме да бидиме еднакви тоа знам и јасно ми е но во однос на некои работи кои зависат од човекот исклучиво и те како можат да се направат рамноправни. Одличен пример се западните земји поконкретно односот меѓу маж и жена надминување на полови неедаквости во однос на работа обврски образование и сл. Тие работи имаат голем удел и влијание и од економска гледна точка во една држава пример Германија кој р пример за феминизам. Сите добро знаеме која економија ја има Германија пример во однос на Индија или некоја слична затуцана земја. Колку видеа гледавме на жени и деца женски како ги продаваат се прашувам дали тие луѓе знаат која е функцијата на предмет а која на човек? Но образованието културата и финансиите си го прават своето. Тоа е материјал за да се создаде слободата на жената. И се разбира која е своја нема туку така некој да остави да ја мотка по тавани ако тоа ви смета тогаш што да ви кажам.

Туку ај сите вие што сте против феминизам може да ми објасните зошто е негативна појава и како влијае на моќта и слично. Меѓутоа со конкретно примерче. Немора толку да ги мразите феминистките сепак злобата произлегува од немоќта нели?
Нема да се трудам да објаснувам зошто е позитивен феминизмот повеќе го сметам како почит спрема оние кои се бореле за нашите денешни права.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Дали девојка која е самосвесна и независна, која знае колку вреди и сама се пробива низ животот е исто што и феминистка?

Јас никако не можам да се согласам со вакво поистоветување. Феминистичкото движење им штети на жените исто колку и машкиот шовинизам. Не гледам зошто женскиот шовинизам би бил поприфатлив од машкиот.

Од друга страна, секоја чест на жените кои не се оптоваруваат со стереотипи и се пробиваат низ животот достоинствено носејќи ја својата женственост, без да ја загушуваат или злоупотребуваат.​
Feminist: A person who believes in the social, political and economic equality of the sexes.

Како поистовети феминизам со женски шовинизам (?), не сфаќам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Да, и раскинувале пошо праи пари и е образована :pos::pos::pos:
Па искрено знам само за еден што и раскина. Обично таа ја игра таквата улога.
Да не се разбереме погрешно, не дека таа не сака маж покрај себе - само не сака било каков маж покрај себе.
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
Feminist: A person who believes in the social, political and economic equality of the sexes.

Како поистовети феминизам со женски шовинизам (?), не сфаќам.
Фактички, оние што не се феминисти се шовинисти. Значи сите погоре што го плукаат феминизмот се против полова еднаквост.
Или едноставно не е можно да го сфатат поимот феминизам што 300 пати се објаснува.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Затоа што ако не биле тие феминистки кои се бореле порано за денешните права реално сеуште ќе бевме деградирани како пол иако во повеќето земји од блискиот исток тоа е така само што интересен фактор е истите тие земји се доста сиромашни и уназадени ти се чини живеат во праисторија и не само ти се чини тука така е.
Првиот бран на феминизмот, од почетокот на минатиот век беше оправдан, и реализиран. Жените добија право на глас, право на работа и генерално право на еднаквост со мажите. Модерниот феминизам е или филозофија на тинејџерки која им трае до првиот blow job, или бунт на исфрустрирани, грди сељанки кои им завидуваат на реализираните, среќни жени, и се обидуваат да им всадат горчина.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Поздрав до сите независни жени, поздрав и до сите независни феминистки... и олабевете се, феминистки.[DOUBLEPOST=1420710999][/DOUBLEPOST]
Ти знаеш ли шо значи шовинизам?
Срцка шовинизам е омраза, одбивност кон спротивниот пол. Феминизам е борба за жените.
Знаеш ли ти што сега (кога сме еднакви по закон) значи борба за жените? Борба за да имаме еднакво право да донесуваме одлуки заедно а не мажот да го има главниот и последниот збор. Тоа не е дискриминација? Да, дискриминација е.
Што сум јас помалку од него за како ќе каже тој така да биде? Зошто жените се "убавите" а мажите се "паметните". Тоа не е дискриминација? Да, дискриминација е.
Дали сум јас паметна, дали сум убава, дали сум двете, дали сум ниедно... не зависи од тоа кој пол сум. Карактеристиките се тие.
Дали знаеш кои обврски ги имаат жените а кои мажите денес?
Жената треба да биде убава во секое време за својот маж, треба да го пегла, пере, средува. Треба да му се покорува !!!
Мажот треба да снабдува финансиски и го има главниот збор, тој е глава на фамилија и тој кажува како ќе биде.
Дали некој може да ми одговори зошто е тоа така а да нема трошка религија во одговорот? НЕ !!!

Ете тоа е феминизам злато мое. Јас сум феминист.
Тоа е така зашто во генетичкиот код кодексот е така внесен! > За околу обрските за денес.
Вие жените сте оспособени во вашата природа да го негувате мажот, да ги чувате децата.. итн. Вие не треба да имате некоја потешка физичка работа( како на пример растоварање на шлепер), ние сме задолжени за тоа под основа.
Затоа всушност и дошло до тоа дека сте вие нежниот пол нели...
Ние мажите треба да бидеме столбот на куќата, да обезбедиме безбедност, храна итн. Затоа што на мажот му е всадена таа перцепција на столб. :)
Нешто библиско во преведена форма: Машкото е мислата, жената е чувството. > Најслаба точка на човекот е чуството.
Тоа било така уште од праисторија, така би требало и да биде... сега е испреплетено се баш поради тој феминизам, шовинизам, капитализам, наркоманизам, светски заговори, дваеспрвивек, моќ.контрола, ванземјани и триста чуда.. што светот го улузионира и го прави ваков каков што е, виртуелен.
Сега жените и мажите се еданкви по се, дури и жената преовладува зашто дојдоа модни трендови достапни насекаде, виртуелни мрежи и мажите ги јебе анксиозност во тоа поле.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2014
Мислења
210
Поени од реакции
444
@Gandradelic се е океј тоа што го кажуваш.
Но во денешно време знаеш што значи столбот на куќата што викаш? Тој како ќе каже така ќе биде и жената нема право на против.
И никогаш нема да сфатам зошто е таа работа на мажот побитна од работата на жената кога и двете се еднакви. Ама не... МАЖОТ !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom