Стари македонски имиња

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Бугарите на форумот се како „модератори“ а некој „згреши“ веднаш цитат од Википедија вадат и БАМ у фаца. :pos:

- Ефа, Тена, Еглика
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
не се заборавени но се многу ретки

севда (баба ми) севдалина
и
герасим (дедо ми) т.е ја :)

инаку многу му е кул некој да се вика трендафил, исто ко ружа ама во машка варијанта

многу ми се срање имиња интернационални кои се демек тренди а кои немаат ништо македонско. го крстам ли така моето дете ќе се обесам

божин, соколе, исјан, трифун, трипун, аврам, спанка, румена (супер име), тане, тофил, мифе, загорка... и уште многу други кои не се баш 100% заборавени но се на измурање. голем дел од ретките имиња денес се среќаваат во презимињата наши, како дел од традицијата посебно во мијачијата, презимето да го содржи името на дедо ти. така неговото име ќе остане, а децата твои со презиме од името на твојот татко... и.т.н
затоа веројатно денес се среќаваат презимиња кои содржат имиња кои се ретки

п.с. морам во оваа прилика да ги спомнам најубавите македонски имиња, бисера и калина.
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
не се заборавени но се многу ретки

севда (баба ми) севдалина
и
герасим (дедо ми) т.е ја :)

инаку многу му е кул некој да се вика трендафил, исто ко ружа ама во машка варијанта

многу ми се срање имиња интернационални кои се демек тренди а кои немаат ништо македонско. го крстам ли така моето дете ќе се обесам

божин, соколе, исјан, трифун, трипун, аврам, спанка, румена (супер име), тане, тофил, мифе, загорка... и уште многу други кои не се баш 100% заборавени но се на измурање. голем дел од ретките имиња денес се среќаваат во презимињата наши, како дел од традицијата посебно во мијачијата, презимето да го содржи името на дедо ти. така неговото име ќе остане, а децата твои со презиме од името на твојот татко... и.т.н
затоа веројатно денес се среќаваат презимиња кои содржат имиња кои се ретки

п.с. морам во оваа прилика да ги спомнам најубавите македонски имиња, бисера и калина.
A bre druze, Trandafil( Trandafilka) sa si makedonski imena mlogo redki (baba mi po majka se imenuva taka).
E ti primer- Trandafil Dumbalakov e vojvoda od VMORO, rodom od s. Suho ,Lagadinsko. Na 15 jli 1907 zaedno s Atanas Popov oglavjva Kustorskata ceta, koj samozertveno ostava na pozicijta v epicnoto srazenie na varhot Nozot.

Ne mislem deka roditelite sa se samoubili sto sa go krstili Trandafil.:smir:
 
Член од
16 март 2008
Мислења
124
Поени од реакции
7
Севастија-старо женско име иначе името го дознав од прабаба ми,Лимпе-комшика ми, кратенка од Олимпија
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
54
Поени од реакции
2
Бугарите на форумот се како „модератори“ а некој „згреши“ веднаш цитат од Википедија вадат и БАМ!!! уф фаца. :pos2:

- Ефа, Тена, Еглика
Не е верно ова... има премногу грешки... ако требе секоjа да се оправа требе цел ден да пишувам... како например "Севда/Севдалина" - ова е од турски "лjубов".
 
А

Адриано

Гостин
касандар е едно старо македонско име но со доаѓањето на словените се менува постепено во Кристијан,Кире,Крсте!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Vecka(imeto na baba mi bog da ja prosti)neznam mozebi e izvedeno od Neveska ili od Vesela
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ленка, Димка, Ѓурѓа, Сирма, Спасија
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
20
Поени од реакции
6
Митра нели е оган ?
Мислам дека од моите постари го имам слушнато тоа.

Ne znam dali Mitra e ogan no onaa visokata kapa sto ja nosat vladicite se vika Mitra... mozi ima i toa nekoe znacenje?

On topik:

Dosta (ime na moja pra baba)

Ariton (ime na mojot pra pra pra pra dedo) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom