Стари македонски имиња

Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Da sega i Albanci ke ne napravite.
Mitra e indiski zbor...Procitaj indiska mitologija i ke vidis koj e Mitra,sfakas ?
 
K

KomitaMKD

Гостин
Da sega i Albanci ke ne napravite.
Mitra e indiski zbor...Procitaj indiska mitologija i ke vidis koj e Mitra,sfakas ?
Митра е скратено од Деметра како што е митре од димитри.А за имиња:Фидан,Тофил,Кристафил(мислам овие ептем стари така да ретки се многу.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Јас да ви ги набројам грчките имиња за да не дојде до забуна.
Димитар(Деметриј),Елена,Параскева,Антигона,Петар(Петрос),Ѓорѓија(Јоргос),
Павле(Павлос),Коста(Костас,Константин..),Кирил(Сирилос),Методија(Метходиос),Александар,Филип,Аристотел(Ристе,Христо)...итн.
Македонско име кое не следи сите овие векови е Билјана.Никој друг скоро и да не го користи.Горазд,Партеније..се исто така Македонски.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
П'рво трјабва да изјасним дека правилно е да се рече Буцефал.
/ Едното иде от латински, а другото от гр'цки /

И може ли ти като по-осведомен да ми кажеш по каква причина
византијците са наричали лугето од Охридско Булгарос хондроцефалос ?
Тоа е главниот проблем кој денес нас Македонците не следи.
Грците за секој еден кој не бил Хелен и претставувал закана за нив бил нарекуван Вулгарос.Главните напади ги добивале од Варварите на Север-Македонците.
Безцелно е да ти објаснувам кое е значењето на тој збор кој вие толку гордо си го носите веќе 15 века.
 
A

anaveno

Гостин
Јас да ви ги набројам грчките имиња за да не дојде до забуна.
Димитар(Деметриј),Елена,Параскева,Антигона,Петар(Петрос),Ѓорѓија(Јоргос),
Павле(Павлос),Коста(Костас,Константин..),Кирил(Сирилос),Методија(Метходиос),Александар,Филип,Аристотел(Ристе,Христо)...итн.
Македонско име кое не следи сите овие векови е Билјана.Никој друг скоро и да не го користи.Горазд,Партеније..се исто така Македонски.
Aj izbrisi ja gluposta sto si ja pisal...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
e aj eve dve za cupinja flora frosina dafina maski david andrej spase
 
A

anaveno

Гостин
Flora e bloom=phulla i nema vrska so nekoja si gejska analogija, zatoa sto nivniot zbor oznacuva "swollen penis" i potvrduva deka se gejci...
Deflorirani...
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Страшо (Страхил)... дали ова е старо име?
 
A

anaveno

Гостин
Ke pobaram,pa ke ti odgovoram.

pANDura =zolta
CvEtam=bela
Krstana=silna
Vida=silna
zveta=svetla,bela

Strahil...najverojatno od korenot str=zvezda...tAras i mnogu zborovi so korenot str i varijanti....,a toa go potvrduva i nastavkata il=bog
A deka e definitivno "od nebo" , go imame zborot sphuTasAra=the true latitude of a star or planet
Analogija moze da mu bide imeto STR+UM (ica) = zvezda + intelekt,bog ili zemja

Mnogu e slicno na zborot strah (slavski)=strav
stIrvi=strav
trAsa=strav
megutoa,ovie koreni odat so prefiks pra ili nastavka APA=Apo-to sto gi plasime decata
 
A

anaveno

Гостин
Денешните македонски лични имиња ce презентирани во книгата:
"Речник на личните имиња кај Македонците" од авторот Љубица Станковска (Скопје, 1992).
Во оваа исклучително вредна книга запишани ce 23.450 македонски лични имиња, кои авторката трпеливо ги собирала, не само од совремието, туку и низ писмените споменици, почнувајќи од Средновековието.
За секое македонско лично име Станковска тврди дека поседува писмен документ дека тоа име постоело (или постои) меѓу Македонците.

Добар преглед на македонските семејни презимиња има и во " Телефонски именик на Република Македонија"

Списокот на лични имиња има и во Зборникот на браќа Миладиновци.

Конечно,во нив се кријат и имињата на Античките Македонци.
 
A

anaveno

Гостин
No,pokraj iminjata na Antickite Makedonci,imame ostanato i stotina zborovi,koi oficijalno se Makedonski.
Sigurno,mnogu od t.n. helensko-gejski zborovi se makedonski,ponekogas toa i go postirame.

No dali poznatite Anticki Makedonski zborovi se isti po etimologija so denesnive?

Izgleda deka e taka,deka narodot na ovie prostori,otsekogas si go govorel makedonskiot jazik.

Za ova ke treba mnogu rabota, a kako pocetok da go navedam na site dobro poznatiot zbor za kopje=Σαρισσα

Za nego imame objasnuvanja deka e nasleden vo denesniot jazik so zborovite ZARI SE, SE ZARI,sto e tocno, bidejki zborot
zaru=spear or arrow:nesvest:
zarumant=armed with a spear or arrows

место=τοποζ=tUpi,tripatha=a place where 3 roads meet:nesvest:

Αβλοπ (АБЛОГТ или АВЛОП). Нивното значење е поврзано со нудење пијалак.
abhipA=to drink m (наздравува)
bhakS,bhakSati,=to eat or drink , in the older language usually of fluids ,..БАХУС ВИНАРОТ

Овие зборови не постоеле во грчките дијалекти (според речникот на Лидел и Скот).

Golem problem e izvrtuvanjeto na zborovite od gejcite,i toa sto "nivnite bukvi" ne sekogas se citaat isto.
Znaeme i deka gi nemale site bukvi za da korespondiraat so nasite glasovi.(primer њ)
Дури и букватаα (алфа) е проблематична,според едни автори ce изговарала како "а", но има и такви кои тврдат дека α ce изговарала како глас помеѓу "о" и "а".

Сличен е случајот и со буквата γ (гама).
Исто е и co буквата ζ (зета).
Исто е и со буквата Θ (тета).......

Тоа денес го користат гејците,и си ги извртуваат зборовите како им текне.(Мислам на учените им).

П.С.ете и Заре е македонско име,Ту(о)пур(ковски) е на место,истакнат, Бочваров е винар,....
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
Па колку што јас знам ние не сме евреи.
Сара е еврејско име.

Горазд е прилично старо.

да да горазд е добро име само што сега никој не го употребува а тука е грешката.Треба да се почне со кампања од владата за давање стари македонски имиња за да не се загуби идентитетот па после 200 год овие енглезиве и италијаниве ке велат дека сме западнјаци затоа треба нешто да се преземе.
Инаку знам и јас неколку имиња што ги имам стретнато
Џорџи
Вирсавија
Боголупка
Бибо

Aj izbrisi ja gluposta sto si ja pisal...
вистина така е анавено добро си пишал не треси ѓабе глупости пола од нив се македонски кај мозе параскева да е грчка???
Туку скоро сите се македонски само со грчки придавки па така не може да дознаеш кој е што е
Затоа етимологија и нема беганје :helou::tv:

не се заборавени но се многу ретки

севда (баба ми) севдалина
и
герасим (дедо ми) т.е ја :)

инаку многу му е кул некој да се вика трендафил, исто ко ружа ама во машка варијанта

многу ми се срање имиња интернационални кои се демек тренди а кои немаат ништо македонско. го крстам ли така моето дете ќе се обесам

божин, соколе, исјан, трифун, трипун, аврам, спанка, румена (супер име), тане, тофил, мифе, загорка... и уште многу други кои не се баш 100% заборавени но се на измурање. голем дел од ретките имиња денес се среќаваат во презимињата наши, како дел од традицијата посебно во мијачијата, презимето да го содржи името на дедо ти. така неговото име ќе остане, а децата твои со презиме од името на твојот татко... и.т.н
затоа веројатно денес се среќаваат презимиња кои содржат имиња кои се ретки

п.с. морам во оваа прилика да ги спомнам најубавите македонски имиња, бисера и калина.

:vozbud::vozbud::vozbud:Еј брат тука стварно си во право појдов кај дедоми на село и што ке видам во црквата лози од сите фамилии во селото и кога ке видам сите така испадна дека презимињата доаѓаат.
На пример за мене Од пра пра пра пра дедо ми Бибо доаѓа и моето презиме Билбилоски а ова не е од мијачките предели туку од полог
 
Член од
22 септември 2007
Мислења
160
Поени од реакции
1
да да горазд е добро име само што сега никој не го употребува а тука е грешката.Треба да се почне со кампања од владата за давање стари македонски имиња за да не се загуби идентитетот па после 200 год овие енглезиве и италијаниве ке велат дека сме западнјаци затоа треба нешто да се преземе.
Во право си, треба кампања од владата за употреба и смена со стари македонски имиња.

да почнам

ALEXANDER
PHILIP
AEROPO
ALCAEU
AMYNTA
ANTIGON
ANTIPATER
ARCHELAU
ARGUS
DEMETRIUS
CARANUS
CASSANDER
KOINOS
LYSIMACHUS
SELEUCUS
ARRIDHAIOS
ORESTES
PAUSANIA
PERDICCA
PERSEUS
PTOLEMY
TYRIMMAS
PARMENION
PEUKESTAS
KORRAGOS
ARISTON
KLEITUS
HEPHAISTION
CRATERUS
NEOPTOLEMUS
PHILOXENOS
MENELAOS
POLYPERCHON
HEGELOCHUS
AUTODIKOS
KRITOLAOS
MITRON
KLEOCHARIS


EURYDICE
BERENICE
CLEOPATRA
CYNNA
THESSALONIKI
VOULOMAGA
ATALANTE
AGELAEIA
STRATONIKE
THETIMA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom