XP bootable USB

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Не знам дали има ваква тема веќе.
Дали некој знае да направи асално XP усб?
за 7ца е ептен лесно ама XP ми прави 1000 проблеми за да го бутирам асално. Пробав од Novicorp, unetbootin и што ли уште не, CMD исто нејќе.

Кој ќе најде решение за ова ќе му бидам вечно благодарен.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не знам дали има ваква тема веќе.
Дали некој знае да направи асално XP усб?
за 7ца е ептен лесно ама XP ми прави 1000 проблеми за да го бутирам асално. Пробав од Novicorp, unetbootin и што ли уште не, CMD исто нејќе.

Кој ќе најде решение за ова ќе му бидам вечно благодарен.
Еве тука.
http://reboot.pro/topic/17327-tutorial-install-windows-xp-from-usb-in-a-simple-way/
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Убаво програмче ова Руфус, баш додека ја пишував темава го симнав и пробував со него. Ми успеа се ама инсталацијата оди до негде и на крај вика Windows did not find other windows NT on this computer (вака отприлика беше) press f3 to quit. Сеа дали ова на мојот компјутер ќе го прави само дека веќе имам 7ца јас снимено ама треба да го пробам на друг ПЦ што има веќе XP на него, може таму па да сака не знам :/
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Убаво програмче ова Руфус, баш додека ја пишував темава го симнав и пробував со него. Ми успеа се ама инсталацијата оди до негде и на крај вика Windows did not find other windows NT on this computer (вака отприлика беше) press f3 to quit. Сеа дали ова на мојот компјутер ќе го прави само дека веќе имам 7ца јас снимено ама треба да го пробам на друг ПЦ што има веќе XP на него, може таму па да сака не знам :/
Руфус е супер.Само проблемот кај тебе не е до инсталацијата.Провери во биос дали ти е наместен хард дискот на сата или промени од AHCI на IDE.Ако немаш таква опција пробај со флеширање на биос и со slipstream на сата драјвери за твојата плоча.
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Не знам дали има ваква тема веќе.
Дали некој знае да направи асално XP усб?
за 7ца е ептен лесно ама XP ми прави 1000 проблеми за да го бутирам асално. Пробав од Novicorp, unetbootin и што ли уште не, CMD исто нејќе.

Кој ќе најде решение за ова ќе му бидам вечно благодарен.
Пред 2 дена и мене ми требаше XP без разлика на оперативнио XP/7/8.1/ubuntu користам
PowerISO многу е лесно едноставно и брка уба работа како и одпакување ISO режење цдејки и сл... Download

Create XP Bootable USB Drive:
http://www.poweriso.com/download.htm
  1. Start PowerISO (v4.8 or newer version).
  2. Insert the USB drive you intend to boot from.
  3. Choose the menu "Tools > Create Bootable USB Drive". The "Create Bootable USB Drive" dialog will popup. If you are using Windows Vista or Windows 7 operating system, you need confirm the UAC dialog to continue.
  4. In "Create Bootable USB Drive" dialog, click "..." button to open the iso file "c:\example.iso".
  5. Select the correct USB drive from the "Destination USB Drive" list if multiple USB drives are connected to the computer.
  6. Choose the proper writing method. "USB-HDD" is recommended.
  7. Click "Start" button to start creating bootable USB drive.
  8. When it's done, copy the Windows XP setup files to the USB drive. Please note that you'll only need the i386 folder.
If no errors occurred in the above process, you should now be all set to setup Windows xp from USB drive!
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Мојата реакција кога го прочитав насловот:



2002 ?!

No offense :cool:
Имам 3 компјутери за правење што немаат или не им работат цдромовите. Сеуште постојат луѓе што сакаат да им биде побрз компјутерот од 2000та година за жал. Јас го користам тоа барем некој денар да се направи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам 3 компјутери за правење што немаат или не им работат цдромовите. Сеуште постојат луѓе што сакаат да им биде побрз компјутерот од 2000та година за жал. Јас го користам тоа барем некој денар да се направи.
Подигни си мини XP од hiren's и со WinNTSetup(го има во алатките во самото CD) инсталирај го.....инаку УСБ то напрај го бутабилно на овој начин http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk
Исто ќе ти треба .ISO од виндовсот...виртуелна слика.
Ако си работел со компјутери ќе ме разбереш :)
Вака можеш да инсталираш и седмица и осмица...за 8.1 не сум сигурен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom